Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: patkaas » 17 lut 2015, 13:03

Poz87 pisze: Jogurt naturalny dziś do wieczora będzie ok?
zazwyczaj dzień wcześniej zalecają przejść na dietę płynną, a te płyny to tylko klarowne, czyli takie, że gdy nalejesz do szklanki to możesz przeczytać gazetę na dnie, mówiąc najprościej te przeźroczyste. badanie endoskopowe przechodziłam już trzy razy i spokojnie da się wytrzymać bez jedzenia prawie te dwa dni, jeśli badanie jest po południu :)
Poz87 pisze:Niby nie można przyjmować preparatów oczyszczających w stanach zapalnych jelit, a ja mam te bóle, mimo to biegunek nie ma, rozumiem, że to nie zaszkodzi?
no niby nie można, ale i tak wszyscy to robią, więc spokojnie :)

powodzenia!
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: michal_mg » 17 lut 2015, 13:05

Poz87 pisze: A sok chociaż pić można? Uzupełniać elektrolity Gastolitem? Jogurt naturalny dziś do wieczora będzie ok?
tutaj masz "instrukcje obsługi" :D

Obrazek

nie przejmuj się tylko tym, że na 5 dni wcześniej nic nie robiłeś/aś, ale ja też tego tak nie przestrzegałem.
Obrazek

Poz87
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Poz87 » 17 lut 2015, 14:25

Akurat badanie robię prywatnie, nie w szpitalu, w pełnym znieczuleniu. Bardziej od kolo boję się znieczulenia. Zobaczymy co z tego będzie. Lepiej nie czytać już opisów na forach, bo tylko można się niepotrzebnie denerwować np. reakcją na płyn do picia - fortrans.

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: patkaas » 17 lut 2015, 14:56

Poz87 pisze: Bardziej od kolo boję się znieczulenia.
rozumiem, że piszesz o znieczuleniu ogólnym. za każdym razem miałam takie znieczulenie, czyli już trzy razy ambulatoryjnie, i nie ma się czego bać. bardzo szybko dochodziłam do siebie, trzeba tylko przestrzegać zasad. bodajże przynajmniej 3 h przed znieczuleniem nie wolno niczego już pić, nawet łyka woda, żeby później nie mieć odruchów wymiotnych. kładziesz się, podają środek dożylnie, ja zasypiałam w ciągu kilku sekund i nawet nie pamiętałam tego momentu. później budzisz się, jest już po wszystkim, żadnych bóli związanych z badaniem nie odczuwasz, jedynie co, to będziesz wzdęty po wprowadzaniu powietrza do jelit, ale to szybko schodzi, u mnie jedna dobra wizyta zaraz po w wc i jest już ok. możesz również czuć się lekko pijany, niektórych boli czasem głowa, ale to też bez przesady. mając znieczulenie, naprawdę nie masz się czego bać :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Anonymous_13ece955

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Anonymous_13ece955 » 17 lut 2015, 15:53

patkaas pisze:rozumiem, że piszesz o znieczuleniu ogólnym. za każdym razem miałam takie znieczulenie, czyli już trzy razy ambulatoryjnie, i nie ma się czego bać. bardzo szybko dochodziłam do siebie, trzeba tylko przestrzegać zasad. bodajże przynajmniej 3 h przed znieczuleniem nie wolno niczego już pić, nawet łyka woda, żeby później nie mieć odruchów wymiotnych. kładziesz się, podają środek dożylnie, ja zasypiałam w ciągu kilku sekund i nawet nie pamiętałam tego momentu. później budzisz się, jest już po wszystkim, żadnych bóli związanych z badaniem nie odczuwasz, jedynie co, to będziesz wzdęty po wprowadzaniu powietrza do jelit, ale to szybko schodzi, u mnie jedna dobra wizyta zaraz po w wc i jest już ok. możesz również czuć się lekko pijany, niektórych boli czasem głowa, ale to też bez przesady. mając znieczulenie, naprawdę nie masz się czego bać :)
u mnie DOKŁADNIE tak samo. aż żal się budzić i wracać do domu, jest tak błogo :D

Poz87
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Poz87 » 17 lut 2015, 16:54

A jak z jedzeniem po badaniu? Bo na pewno będę głodny jak wilk, a pewnie tego dnia nie można jeszcze się opchąć porządnie obiadem?

Czy od razu po badaniu dostanę wynik? Na badania pobranych wycinków ile się mniej więcej czeka prywatnie?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: obyty.z.cu » 17 lut 2015, 17:50

Poz87 pisze:A jak z jedzeniem po badaniu?
z 2 godziny trzeba odczekać,a później lekkie sprawy,zupka byłaby ok.
To tak trochę indywidualnie wg Twojego samopoczucia.Czasem po kolonce trochę pobolewają jelita,więc sam zobaczysz,ale na pewno nic ciężkiego.no i pić...małymi łykami.
No i trzeba się odgazować ...a czasami to trwa.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: chrzanovy » 17 lut 2015, 17:52

Anonymous_13ece955 pisze:u mnie DOKŁADNIE tak samo. aż żal się budzić i wracać do domu, jest tak błogo
mam tak samo
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Poz87
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Poz87 » 17 lut 2015, 18:51

Kolo mam dopiero o 17, teraz przeczytałem w internecie, że przy takiej godzinie powinno przyjąć się środek przeczyszczający dopiero rano? Z ulotki z pracowni nie ma takiej informacji.
Brak pewności informacji - a potem żeby się nie okazało, że nie będzie dobrego oczyszczenia...

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: chrzanovy » 17 lut 2015, 18:59

można i tak ale ja bym sie przygotowal w nocy a rano miec juz ten komfort psychiczny ze nie latam do kiblosława tylko czytam sobe książeczke i czekam do umówionej godziny na luziku umyty itd. Kilka godzin wiecej na biegu jałowym ( na cczo ) nie zrobi ci większej różnicy, ale jak będzie potem wszystko smakowało - obiecuje :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: patkaas » 17 lut 2015, 19:13

Poz87 pisze:A jak z jedzeniem po badaniu? Bo na pewno będę głodny jak wilk, a pewnie tego dnia nie można jeszcze się opchąć porządnie obiadem?
jak ostatnio się pytałam pielęgniarki, to w sumie powiedziała, że można już jeść. ale zanim wyszłam z przychodni, to jakoś w ciągu godziny już sobie zjadłam obiad, jakiegoś smażonego kurczaka z ryżem nawet, ale nic mi nie było :twisted:
Poz87 pisze:Czy od razu po badaniu dostanę wynik? Na badania pobranych wycinków ile się mniej więcej czeka prywatnie?
po badaniu dostaniesz opis od lekarza, na hist-pat trzeba poczekać ok. 2-3 tyg.
Poz87 pisze:Kolo mam dopiero o 17, teraz przeczytałem w internecie, że przy takiej godzinie powinno przyjąć się środek przeczyszczający dopiero rano? Z ulotki z pracowni nie ma takiej informacji.
Brak pewności informacji - a potem żeby się nie okazało, że nie będzie dobrego oczyszczenia...
za pierwszym razem dzień wcześniej nic nie jadłam i piłam środek przeczyszczający, w dniu badania, które miałam po południu, rano miałam sobie zrobić jeszcze wlew doodbytniczy. za drugim razem, w innej już przychodni, dzień wcześniej mogłam zjeść lekkie śniadanie, wieczorem wypiłam pierwszą dawkę środka, a w dniu badania rano drugą, już bez wlewu. także tak naprawdę to wszystko zależy od miejsca, gdzie się wykonuje badanie. trzeba robić tak jak każą :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Poz87
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Poz87 » 18 lut 2015, 19:18

Już po kolo. Chciałem powiedzieć, że nie taki diabeł straszny jak go sobie wyobrażałem. Stres jest, ale niepotrzebnie. Znieczulenie dożylne jest bardzo miłe, bo zasypia się jak w nocy. Co ciekawe obudziłem się w trakcie badania, ale nic nie bolało i zaraz spać poszedłem znowu. Szybko i konkretnie, nie ma powodów do obaw, o ile jest to w znieczuleniu ogólnym. Po to wiadomo zdęcia, ale podobne to ja miałem jak się słodyczy najadłem.
Swój wynik dałem w dziale interpretacja wyników, prosiłbym o spojrzenie - http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?p=398416

Agatha
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 09 lis 2012, 19:14
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: śląsk

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Agatha » 02 kwie 2015, 22:41

Witam
Mam wyznaczony termin kolonoskopii (poprzednia nieudana) w szpitalu w Sosnowcu w znieczuleniu ogólnym (przyjęcie na oddział). Czy ktoś może wie jak długo przebywa się na oddziale i jak to wygląda? W sensie ...przyjęcie o 10 rano i co dalej? od razu dieta czyszczenie i na drugi dzień kolonoskopia i do domu? Czy czeka mnie dłuższy pobyt? Wypadałoby powiedzieć w pracy jak długo będę nieobecna.....
Agatha

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: chrzanovy » 02 kwie 2015, 22:56

3 dni raczej i dodom, przyjecie, czyszczenie badanie nastepny dzien, lezakowanie i next dzien domek
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: obyty.z.cu » 02 kwie 2015, 22:58

Agatha pisze:przyjęcie o 10 rano i co dalej? od razu dieta czyszczenie i na drugi dzień kolonoskopia i do domu? Czy czeka mnie dłuższy pobyt?
minimum 2 dni,a max nie do ustalenia.Z życia średnia ,jeśli tylko kolonoskopia,to pewnie 4 dni.
Tyle zajmie biurokracja no i ..NFZ płaci za łóżko :wink:
Pytanie poza tym,w jakim stanie jest jelito,bo jeśli trzeba będzie je podleczyć,to dłużej,a jeśli przy okazji badań "przy okazji" typu USG,krew itd znajdzie sie coś ekstra to też.przedłuży.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”