Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Bieska
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:32
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: Bieska » 09 sie 2018, 23:48

Kosztuje znacznie więcej i tylko niektóre laboratoria robią to badanie. Dziękuję bardzo za odpowiedź, przynajmniej zapłacę tylko raz, bo tak to pewnie zrobilabym to tańsze i musiałabym powtarzać. Ech jeszcze wiele wiedzy do zdobycia przede mną...

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: Noelia » 10 sie 2018, 10:56

No niestety kosztuje sporo i w dodatku nie jest refundowane.
Mogliby wreszcie pomyśleć o tej refundacji, może się kiedyś doczekamy.
Jedyną opcją, by wykonać to badanie za darmo, jest pobyt w szpitalu.
Gastro albo rodzinny może wystawić skierowanie na oddział w celu poszerzenia diagnostyki, o ile uzna to za uzasadnione.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: masterdark » 16 paź 2019, 01:11

Nibiru pisze:
06 sty 2016, 18:45
Coraz więcej laboratoriów robi badanie kalprotektyny, niestety nie podają informacji jakie to badania ilościowe czy jakościowe. Ja ostatnio robiłem w Śląskich Laboratoriach Analitycznych SLA w Katowicach na ul Żelaznej. Niestety wynik był "słowny" : slabo dodatni. Według literatury takie określenie mieści się w granicach wyniku 50 a 100. Tak więc taki wynik mało mówi, może wynik wyniósł 55 a może 99 co jest znaczącą różnicą dlatego SLA nie polecam. Robił ktoś moźe w diag.pl czyli DIAGNOSTYCE ? Czy tam jest wynik ilościowy ? Czy jeszcze nikt nie korzystał z tego badania w diag.pl. ?
No to albo zmienili metodę, albo oszukują na stronie internetowej.
Na stronie SLA obecnie pisze, że robią metodą ilościową ELISA. No i mają tanio, dowiadywałem się o cenę - 60 zł.

(Ja chyba będę skazany na zrobienie kalprotektyny i innych badań zleconych przez gastrologa w SLA, bez względu na to, czy kalprotektynę zrobią ilościowo czy jakościowo, zobaczę, co zdecydują moi "szefowie".)

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: alate » 16 paź 2019, 13:29

Jeśli się jest w programie klinicznym to też jest wykonywane badanie poziomu kalprotektyny, zgodnie z harmonogramem badania i pacjent oczywiście nie ponosi żadnych kosztów
Crohn ? Z tym da się żyć !

agnieszkad
Początkujący ✽✽
Posty: 330
Rejestracja: 02 sty 2008, 18:43
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: agnieszkad » 16 paź 2019, 21:20

Alab 90 zł
agnieszkad

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: alate » 16 paź 2019, 22:22

Ile?? W Diagnostyce 150 !
Crohn ? Z tym da się żyć !

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: anetka30 » 14 lis 2019, 20:54

Chciałam odświeżyć temat. Gastrolog zlecił mi sprawdzenie poziomu kalprotektyny (ilościowo - nie wiem czy ma to znaczenie). W którym laboratorium robicie to badanie. Dzwoniłam do diagnostyki i podali mi cenę 160zł i czas oczekiwania na wynik ok. 18 dni roboczych. Dzwoniłam do laboratorium w szpitalu i podali cenę 60 zł i wynik następnego dnia. Troszkę zgłupiałam, nie wiem skąd taka rozbieżność cenowa i czasowa. Proszę o doradzenie, gdzie zrobić badanie i na co zwrócić uwagę.

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: anetka30 » 14 lis 2019, 21:09

W Śląskich laboratoriach medycznych również 60 zł. Czas oczekiwania na wynik 7 dni roboczysz

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 474
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: romek » 15 lis 2019, 10:12

anetka30 pisze:
14 lis 2019, 20:54
Chciałam odświeżyć temat. Gastrolog zlecił mi sprawdzenie poziomu kalprotektyny (ilościowo - nie wiem czy ma to znaczenie). W którym laboratorium robicie to badanie. Dzwoniłam do diagnostyki i podali mi cenę 160zł i czas oczekiwania na wynik ok. 18 dni roboczych. Dzwoniłam do laboratorium w szpitalu i podali cenę 60 zł i wynik następnego dnia. Troszkę zgłupiałam, nie wiem skąd taka rozbieżność cenowa i czasowa. Proszę o doradzenie, gdzie zrobić badanie i na co zwrócić uwagę.
KONIECZNIE musi być ilościowo. Wtedy dostajesz dokładną ocenę swojego stanu zapalnego. U Was i tak jest tanio. Ja płacę 99 zł :smutny: i to jest chyba najtaniej w Warszawie

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: anetka30 » 15 lis 2019, 14:04

Czyli śmiało mogę robić badanie jeśli jest określone, że ilościowo poziom zbadany.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: Noelia » 16 lis 2019, 07:05

anetka30 pisze:
15 lis 2019, 14:04
Czyli śmiało mogę robić badanie jeśli jest określone, że ilościowo poziom zbadany.
Tak, koniecznie oznacz metodą ilościową, bo tylko taka daje konkretny wynik w μg/g = mg/kg.
Metoda jakościowa jest znacznie tańsza, ale taka odpowie jedynie, czy kalpro jest podwyższona (wynik dodatni = pozytywny) czy nie (wynik ujemny = negatywny) - jeśli podwyższona, to nie wiadomo, jak bardzo.
Obecnie wiele laboratoriów wykonuje to badanie metodą ilościową i faktycznie ta rozbieżność cenowa oraz czasowa jest bardzo duża, warto się wcześniej porozglądać, żeby nie przepłacić bez sensu.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: anetka30 » 16 lis 2019, 08:15

Dziękuję za wskazówki. Byłam dziś w diagnostyce na badaniach i nawet pani była lekko zdziwiona ceną -160zl ale stwierdziła, że może wynikać z tego iż jest to badanie wysyłkowe. Oznaczają również z krwi, ale nie była przekonana co do badania.

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: masterdark » 26 lis 2019, 16:01

Noelia pisze:
16 lis 2019, 07:05
anetka30 pisze:
15 lis 2019, 14:04
Czyli śmiało mogę robić badanie jeśli jest określone, że ilościowo poziom zbadany.
Tak, koniecznie oznacz metodą ilościową, bo tylko taka daje konkretny wynik w μg/g = mg/kg.
Metoda jakościowa jest znacznie tańsza, ale taka odpowie jedynie, czy kalpro jest podwyższona (wynik dodatni = pozytywny) czy nie (wynik ujemny = negatywny) - jeśli podwyższona, to nie wiadomo, jak bardzo.
Obecnie wiele laboratoriów wykonuje to badanie metodą ilościową i faktycznie ta rozbieżność cenowa oraz czasowa jest bardzo duża, warto się wcześniej porozglądać, żeby nie przepłacić bez sensu.
A z tego, co ja się dowiedziałem, to cena i czas oczekiwania zależy nie tylko od metody, ale od firmy. Są takie firmy, gdzie można zrobić tanio i szybko ilościowo, a są takie, gdzie jakościowo będzie drogo i z długim czasem oczekiwania na wynik.

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Kalprotektyna - gdzie wykonać badanie

Post autor: anetka30 » 26 lis 2019, 21:13

Zrobiłam w Śląskich laboratoriach analitycznych. Cena 50zł, wynik miałam po 4 dniach roboczych. Wynik wyszedł dobry jak na CD z czego bardzo się cieszę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”