Kalprotektyna

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kubae50
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 28 maja 2018, 15:46
Choroba: nie ustalono
województwo: lubelskie

Re: Kalprotektyna

Post autor: kubae50 » 05 cze 2018, 15:47

Kilka dni temu wykonywałem pierwszy raz kalprotektyne,bo od roku nie mogę się zdiagnozować wszystkie wyniki w normie,a teraz kalprotektyna wyszła 367,co sądzic o takim wyniku? Profesor powiedział że o niczym nie świadczy i żeby powtórzyć za 3 tygodnie i jeśli będzie podobny wynik,to zrobić kolanoskopie..

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: izo.sim » 05 cze 2018, 16:08

kubae50 pisze:
05 cze 2018, 15:47
Kilka dni temu wykonywałem pierwszy raz kalprotektyne,bo od roku nie mogę się zdiagnozować wszystkie wyniki w normie,a teraz kalprotektyna wyszła 367,co sądzic o takim wyniku? Profesor powiedział że o niczym nie świadczy i żeby powtórzyć za 3 tygodnie i jeśli będzie podobny wynik,to zrobić kolanoskopie..
Po pierwsze badanie to kolonoskopia (od colon - jelito grube) ;), po drugie taki wynik kalprotektyny świadczy o stanie zapalnym w jelitach, więc już wiadomo, że to nie jedynie zespół jelita drażliwego.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

kubae50
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 28 maja 2018, 15:46
Choroba: nie ustalono
województwo: lubelskie

Re: Kalprotektyna

Post autor: kubae50 » 05 cze 2018, 16:20

Więc jedynie co mogę zrobić to badanie kolonoskopii?Zna ktos kogoś w Lublinie dobrego?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Noelia » 05 cze 2018, 21:52

kubae50 pisze:
05 cze 2018, 15:47
kalprotektyna wyszła 367,co sądzic o takim wyniku? Profesor powiedział że o niczym nie świadczy
Taki wynik oznacza wysoką aktywność zapalną, więc konieczna jest pełna kolonoskopia z pobraniem wycinków do badania hist-pat pod mikroskopem - pisałam Ci już o tym kilka dni temu w Twoim wątku: W trakcie diagnozy-proszę o podpowiedzi
Masz stan zapalny w jelicie, ale niekoniecznie jest to NZJ, są różne przyczyny zapalenia, a poza tym kalprotektyna może być podwyższona w innych chorobach.
Tylko kolonoskopia z biopsją (z różnych odcinków jelita) rozwieje te wątpliwości.

Przejrzyj też ten temat: Kalprotektyna
Cut-offy (normy) są inne dla niezdiagnozowanych, a inne dla chorych na NZJ - pisałam kiedyś o tym tutaj
Wkleiłam tam też oryginalne cytaty z oficjalnej strony tego badania (Calprotectin).
< 50 μg/g - mieści się w normie. Wynik w zakresie normy wyklucza proces zapalny w jelicie. Przyczyną dolegliwości prawdopodobnie jest zespół jelita drażliwego
50-150 μg/g - słabo dodatni (pacjenci powinni być monitorowani, w razie potrzeby można powtórzyć test po 6-8 tygodniach)
>150 μg/g - wskazuje na aktywny proces zapalny i wymaga szybkiego rozszerzenia diagnostyki (kolonoskopii, badań kontrastowych RTG, dalszych badań laboratoryjnych)
zespół jelita drażliwego ZJD (IBS) <50 ug/g
nieswoiste zapalenie jelit NZJ (IBD) >50 ug/g
nawrót / zaostrzenie objawów NZJ > 250 ug/g
Nawet gdybyś miał już diagnozę NZJ, to wynik 367 jest niepokojący, ponieważ świadczy o zaostrzeniu - nawrocie choroby.

Skoro ten profesor naprawdę twierdzi, że wynik 367 u niezdiagnozowanej osoby "o niczym nie świadczy" :shock:, to na Twoim miejscu zmieniłabym lekarza jak najszybciej.
Skierowanie na kolonoskopię może wypisać lekarz rodzinny POZ.
kubae50 pisze:
05 cze 2018, 16:20
Zna ktos kogoś w Lublinie dobrego?
Zerknij tutaj: Lekarze - lubelskie
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

bromkalukasz
Początkujący ✽✽
Posty: 93
Rejestracja: 09 sie 2013, 21:09
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock

Kalprotektyna

Post autor: bromkalukasz » 09 lis 2018, 08:00

Witam moi drodzy czy badaliscie sobie kalprotektyne .
Mój ostatni wynik to 600 mimo tak dużego stanu zapalnego czuje się bardzo dobrze jedyny minus to luzniejsze stolec raz dziennie.
w ostatniej kolonoskopi wyszło mi eozyfilne zapalenie jelita do tej pory miałem postawiona diagnozę Crohna.
Dodam że od 2 lat nie biorę rzadnych leków jedynie suplementy.
25 listopada jadę do pani Ewy Skoczen może ona coś poradzić jeśli nie to w maju pewnie wrócę do immunosupresji 😬😬
Czy mieliście podobnie z ta kalprotektyna tzn wysoki wynik a mimo to dobre wyniki krwi i samopoczuciekł? ?
31 lat, 179cm, 80kg( wyjściowa waga) aktualnie 69,5 kg

Salofalk/asamax- uczulenie,ODSTAWIONY
Od 14.06 odsawiony metypred
Od 20.06 Azatiopryna 50mg, czystek, zioła bonifraterskie

zwege
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2017, 14:16
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdańsk

Re: Kalprotektyna

Post autor: zwege » 09 lis 2018, 08:04

Ja np. podczas zaostrzenia Crohna, potwierdzonego zmianami widocznymi w kolonoskopi, podwyższonym wynikami Asca, krwią utajona w kale miałem hemoglobine 17.0+.

bromkalukasz
Początkujący ✽✽
Posty: 93
Rejestracja: 09 sie 2013, 21:09
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock

Re: Kalprotektyna

Post autor: bromkalukasz » 09 lis 2018, 08:38

Ktoś jeszcze ??
31 lat, 179cm, 80kg( wyjściowa waga) aktualnie 69,5 kg

Salofalk/asamax- uczulenie,ODSTAWIONY
Od 14.06 odsawiony metypred
Od 20.06 Azatiopryna 50mg, czystek, zioła bonifraterskie

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Noelia » 09 lis 2018, 10:15

bromkalukasz pisze:
09 lis 2018, 08:00
Mój ostatni wynik to 600 mimo tak dużego stanu zapalnego czuje się bardzo dobrze jedyny minus to luzniejsze stolec raz dziennie.
bromkalukasz pisze:
09 lis 2018, 08:00
Czy mieliście podobnie z ta kalprotektyna tzn wysoki wynik a mimo to dobre wyniki krwi i samopoczuciekł? ?
Tak - pewnie, że można mieć wysokie wykładniki (markery) stanu zapalnego (czyli właśnie kalprotektynę, a także np. CRP), a mimo tego czuć się dobrze, nie mieć biegunek ani bólu brzucha itp. - niektórzy mają wręcz bezobjawowy przebieg choroby.
Akurat u mojego męża to poziom kalprotektyny bardzo dobrze odzwierciedlał jego stan i samopoczucie, ale nie każdy tak ma.

Twój wynik 600 zdecydowanie świadczy o zaostrzeniu, więc powinieneś mieć wprowadzone jakieś konkretniejsze, mocniejsze leczenie, bo jak zlekceważysz ten temat, to może być jeszcze gorzej, tzn. mogą się pojawić objawy choroby, jakieś powikłania (także pozajelitowe, np. stawy, oczy, nerki) itd.

Cut-offy (normy) są inne dla niezdiagnozowanych, a nieco inne dla chorych na NZJ:
< 50 μg/g - mieści się w normie. Wynik w zakresie normy wyklucza proces zapalny w jelicie. Przyczyną dolegliwości prawdopodobnie jest zespół jelita drażliwego
50-150 μg/g - słabo dodatni (pacjenci powinni być monitorowani, w razie potrzeby można powtórzyć test po 6-8 tygodniach)
>150 μg/g - wskazuje na aktywny proces zapalny i wymaga szybkiego rozszerzenia diagnostyki (kolonoskopii, badań kontrastowych RTG, dalszych badań laboratoryjnych)
zespół jelita drażliwego ZJD (IBS) <50 ug/g
nieswoiste zapalenie jelit NZJ (IBD) >50 ug/g
nawrót / zaostrzenie objawów NZJ > 250 ug/g
Twój wynik 600 nie jest jakiś bardzo wysoki, mnóstwo osób ma kalprotektynę na poziomie kilku tysięcy, np. mąż miał kiedyś wynik 5000, tu na Forum było sporo przypadków ze znacznie wyższym stężeniem kalpro i znam też kilka osób, które miały wynik "poza skalą", czyli ponad 8 tysięcy.
Jednak 600 to bezdyskusyjnie zaostrzenie, więc trzeba działać.
bromkalukasz pisze:
09 lis 2018, 08:00
w ostatniej kolonoskopi wyszło mi eozyfilne zapalenie jelita do tej pory miałem postawiona diagnozę Crohna.
To zmień proszę chorobę w profilu, bo aktualnie masz ustawione CU.
bromkalukasz pisze:
09 lis 2018, 08:00
Dodam że od 2 lat nie biorę rzadnych leków jedynie suplementy.
Pisałeś coś kiedyś o ziołach Bonifratrów, czy mylę Cię z kimś?
Jeśli tak, to co to za zioła konkretnie, jakaś mieszanka "jelitowa"?

Połączyłam tematy i przeniosłam do odpowiedniego działu.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Kalprotektyna

Post autor: kwakwa » 08 sty 2019, 18:41

Witam,jak często robi się badanie kalprotektyny w CD?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Noelia » 08 sty 2019, 19:41

kwakwa pisze:
08 sty 2019, 18:41
Witam,jak często robi się badanie kalprotektyny w CD?
Nie ma żadnych oficjalnych wytycznych, to jest sprawa indywidualna, zależna od sytuacji, stanu organizmu itp.
Ale z pewnością warto regularnie oznaczać poziom kalprotektyny w kale, bo pozwoli to w porę wychwycić nadchodzące zaostrzenie (w remisji) czy po prostu nasilenie stanu zapalnego jelit (w trakcie zaostrzenia) i odpowiednio na to zareagować (np. zwiększeniem dawek leków, wprowadzeniem dodatkowego leczenia, modyfikacją diety itd.).
Koniecznie metodą ilościową, bo tylko taka daje konkretny wynik w μg/g = mg/kg.

Połączyłam tematy.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

NaiLer
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 09 lut 2011, 15:39
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kalprotektyna

Post autor: NaiLer » 12 sty 2019, 16:08

mam pytanie czy wartość kalprotektyny 84 to stan zapalny czy remisja? Pytam ponieważ od dłuższego czasu mam remisję objawową, endoskopową w sumie również tylko nie wiem jak z hist-pat bo miałem jakieś zatarcie rysunku, miernie obfity naciek bez cech aktywności ogólnie w diagnozie mam remisje , ale zastanawia mnie ta wartosc kalprotektyny

jolal
Początkujący ✽✽
Posty: 88
Rejestracja: 18 mar 2017, 09:35
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie

Re: Kalprotektyna

Post autor: jolal » 12 sty 2019, 20:30

Nasza lekarka mówi, że w przypadku chorych na crohna/wzjg wynik kalprotektyny do 200-250 jest dobry i trzeba się cieszyć

Awatar użytkownika
Darkness
Debiutant ✽
Posty: 43
Rejestracja: 28 paź 2018, 13:38
Choroba: CU
województwo: podkarpackie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Darkness » 25 lut 2019, 17:43

Mam pytanie: Jak interpretować wynik 63 ug/g ? Teoretycznie powyżej normy ale niewiele. Wcześnie badałem gdy zdiagnozowano u mnie CU we wrześniu ubiegłego roku i wtedy wynik był >1000 ug/g.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Noelia » 26 lut 2019, 08:42

Darkness pisze:
25 lut 2019, 17:43
Mam pytanie: Jak interpretować wynik 63 ug/g ? Teoretycznie powyżej normy ale niewiele. Wcześnie badałem gdy zdiagnozowano u mnie CU we wrześniu ubiegłego roku i wtedy wynik był >1000 ug/g.
Jest dokładnie tak, jak napisała jolal:
jolal pisze:
12 sty 2019, 20:30
Nasza lekarka mówi, że w przypadku chorych na crohna/wzjg wynik kalprotektyny do 200-250 jest dobry i trzeba się cieszyć
Wszyscy gastro, z którymi rozmawialiśmy na ten temat, również tak uważają.
Kilka postów wyżej podałam też normy dla osób z diagnozą NZJ (są inne niż te normy dla niezdiagnozowanych, czyli te odróżniające IBD od IBS):
nawrót / zaostrzenie objawów NZJ > 250 ug/g
Twój wynik 63 w przypadku diagnozy CU uznaje się za brak zaostrzenia.
Jeśli we wrześniu miałeś ponad 1000, a teraz po kilku miesiącach masz 63 - to znaczy, że Twoje leczenie przeciwzapalne działa.
Także masz się z czego cieszyć :roll:
Tyle, że pełną remisję (śluzówkową = mikroskopową) można stwierdzić dopiero po kolonoskopii z wycinkami hist-pat (wycinki powinny wyglądać prawidłowo - jak u zdrowej osoby).
Ale nie wszystkim udaje się taką idealną remisję uzyskać, wielu chorych nigdy jej nie doświadczy, więc nawet samą endoskopową, objawową, czy dobry wynik kalprotektyny trzeba doceniać.
I jeszcze dodam, że o ile w zdecydowanej większości przypadków CU kalprotektyna jest badaniem miarodajnym (bo jest to badanie kału, a CU dotyczy tylko jelita grubego), tak w CD już niekoniecznie, bo kalprotektyna nie jest w stanie wykryć zmian zapalnych toczących się jedynie w jelicie cienkim (a szczególnie w jego początkowej części "od góry", w dwunastnicy itd.).
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
Darkness
Debiutant ✽
Posty: 43
Rejestracja: 28 paź 2018, 13:38
Choroba: CU
województwo: podkarpackie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Darkness » 15 lis 2019, 18:32

Noelia pisze:
26 lut 2019, 08:42
Twój wynik 63 w przypadku diagnozy CU uznaje się za brak zaostrzenia.
Jeśli we wrześniu miałeś ponad 1000, a teraz po kilku miesiącach masz 63 - to znaczy, że Twoje leczenie przeciwzapalne działa.
Także masz się z czego cieszyć :roll:
Tyle, że pełną remisję (śluzówkową = mikroskopową) można stwierdzić dopiero po kolonoskopii z wycinkami hist-pat (wycinki powinny wyglądać prawidłowo - jak u zdrowej osoby).
Ale nie wszystkim udaje się taką idealną remisję uzyskać, wielu chorych nigdy jej nie doświadczy, więc nawet samą endoskopową, objawową, czy dobry wynik kalprotektyny trzeba doceniać.
I jeszcze dodam, że o ile w zdecydowanej większości przypadków CU kalprotektyna jest badaniem miarodajnym (bo jest to badanie kału, a CU dotyczy tylko jelita grubego), tak w CD już niekoniecznie, bo kalprotektyna nie jest w stanie wykryć zmian zapalnych toczących się jedynie w jelicie cienkim (a szczególnie w jego początkowej części "od góry", w dwunastnicy itd.).
Hej
Powtórzyłem po 8 miesiącach badanie i teraz jest 300. Nie mam biegunek tylko sporadyczne bóle brzucha. Powinienem się martwić? Zmienić leczenie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”