Kalprotektyna

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: Anette28 » 01 lis 2016, 10:55

Mamcia pisze:kafka - był tekst w kwartalniku na temat kalprotektyny u dzieci.
zapraszam do kwartalników http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=7618
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

kafka

Re: Kalprotektyna

Post autor: kafka » 01 lis 2016, 22:46

Dziękuję, tekst czytałam już jakiś czas temu. Pytałam o Waszą opinię odnośnie rekomendacji lekarskiej, czy takie zalecenie jest standardowe, czy raczej szukalibyście innego lekarza.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: Mamcia » 02 lis 2016, 21:00

Ja bym obserwowała ze spokojem.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

kafka

Re: Kalprotektyna

Post autor: kafka » 02 lis 2016, 21:21

OK, dziękuję bardzo.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Kalprotektyna

Post autor: ulka1986 » 08 gru 2016, 21:19

Mój syn od dłuższego czasu narzeka na ból brzucha,zawsze tylko wieczorem,robię mu rumianek z koperkiem puści kilka bąków i przechodzi. Badania ob,crp,morfoligia,usg brzucha,pasożyty, wszytko w normie.
Byliśmy u gastro w ,,matce polce ,, w Łodzi tam dr.uparla się że syn ma fefluks( zero objawów o czym mówiłam) i że trzeba zrobić gastroskolue w uspieniu co jest niemożliwe ze wzg.na wadę serca i planowany w przyszłym roku zabieg( kardiolog odradza sedacje przed rozwiazaniem problemu z sercem) więc wymyśliłam że zrobię kalprokteryne potworze zestaw badan,dodatkowo jeszcze test na krew utajona i będę szukać nowego lekarza.tylko co mi da wynik z kalprotektyny jak widzę że interpretacja go też jest ciężka. Nie wiem czy jest sens go robić co myślicie?
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: chrzanovy » 09 gru 2016, 11:29

ulka1986, nie jest cieżka dlaczego? poprostu na zdrowy rozum trzeba to brać, jak jest w zakresie 50 dla zdrowego czlowieka to nawet jak ci wyjdzie 100 czy 200 to pewnie wielkiej tragedii nie ma. Ale jak ci wydzie >1800 czy inna liczba w zakresie powiedzmy 200+ to cos sie tam dzieje
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Kalprotektyna

Post autor: alate » 09 gru 2016, 13:09

moim zdaniem nie ma sensu... co da oznaczenie poziomu kalprotetyny przy podejrzeniu refluksu ?
wynik jest tym mniej miarodajny, im dalej od jelita grubego są zmiany chorobowe, zapalenie. Przy refluksie takich zmian w ogóle przecież nie ma, a dolegliwości dotyczą górnego przewodu pokarmowego.
Jeśli zaś wskaźniki zapalne czyli crp i ob sa w normie, to o chorobach zapalnych nie ma mowy...
ulka1986,
a czy syn ma jakiekolwiek objawy refluksu ??? ból brzucha może mieć setki przyczyn. A może on ma jakies problemy w szkole, boi się czegoś i stąd bóle brzucha wieczorem ?
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: chrzanovy » 09 gru 2016, 13:57

alate pisze:moim zdaniem nie ma sensu... co da oznaczenie poziomu kalprotetyny przy podejrzeniu refluksu ?
słuszna uwaga, ja pisalem jedynie w temacie samej kalprotektyny w przypadku gdy jest sens ją robić bo coś od jelit jest nie tak.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Kalprotektyna

Post autor: ulka1986 » 09 gru 2016, 14:56

No właśnie napisałam objawów refluksu nie ma, ból na dole brzucha,wzdecia,gazy, ... dlatego chce zrobic kalprokteryne bo coś się dzieje z jelitem a nie żołądkiem czy też przelykiem z doktor u której byliśmy nie mam co dalej rozmawiać bo jak widać słowa do niej nie docierają.myślę że wynik klaprokteryny albo mnie uspokoi i będę szukać przyczyn w główce synka albo jeśli będzie podniesiony to kolejny gastrolog będzie miał podstawy do dalszej i może szybszej diagnostyki.tylko co jak wynik będzie powyżej normy niewiele i lekarze stwierdza dalej że jest ok i nic z tym nie zrobią a dzieciak będzie dalej cierpiał.
Moje obawy biorą sie z tad iż sama miałam objawy chodziłam do różnych lekarzy ale wyniki krwi zawsze idealne i mnie olewali,nawet przy dużym zaostrzeniu crp w normie,ob jedynie 15 a mimo to w szpitalu byłam strzepem człowieka, 30 wizyt w toalecie,goraczka itd...
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: Mamcia » 10 gru 2016, 21:50

Jeśli zaś wskaźniki zapalne czyli crp i ob sa w normie, to o chorobach zapalnych nie ma mowy.
To niestety nie do końca prawda. Mamy takie doświadczenia za sobą.
A z tymi objawami to też dość różnie bywa, ale dla dziecka kalprotektyna, test ureazowy, czy wykluczenie nietolerancji (nie muszą pojawiać się w dzieciństwie), badanie kału w kierunku pasożytów, jest mniej obniżające niż sedacji.
Ostatnio zmieniony 11 gru 2016, 11:15 przez Mamcia, łącznie zmieniany 2 razy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

kafka

Re: Kalprotektyna

Post autor: kafka » 12 gru 2016, 20:59

alate pisze:Jeśli zaś wskaźniki zapalne czyli crp i ob sa w normie, to o chorobach zapalnych nie ma mowy...
No nie wiem, ja od 13 lat odkąd choruję nie miałam żadnego wskaźnika z krwi poza normą.

Ja bym zrobiła jak pisze Mamcia, a już na pewno kalprotektynę i krew utajoną. Badania na pasożyty podobno w większości labów "nie wychodzą" czy raczej dają wynik pozytywny tylko w niewielkim procencie tego, co powinny, więc pewnie trzeba by szukać od razu najbardziej wiarygodnego.

A na jakiej podstawie w ogóle lekarka diagnozuje refluks? Przepisała mu coś na to?

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Kalprotektyna

Post autor: alate » 14 gru 2016, 10:32

faktycznie...bywa tak, powinnam była napisać, że podwyższone wskaźniki zapalne najczęściej sygnalizują stan zapalny, choć są odstępstwa...
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Kalprotektyna

Post autor: ulka1986 » 16 gru 2016, 00:56

Kafka, stwierdziła na podstawie wywiady... tyle że odniosłam wrażenie że mnie i syna wogole nie słuchała,dała mu debridat i skierowanie do szpitala by zrobić gastroskopie w uspieniu i fakt że mówiłam że dziecko ma wadę serca i wiosną będzie mieć zabieg też do niej nie dotarł.dostał debridat podaje mu go bo przecież działa on na cały układ pokarmowy jednak ból i tak mały zgłasza codziennie. Wczoraj oddałam kupkę do badania kalprotektyny,teraz czekam na wynik
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
S_Gosia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 661
Rejestracja: 21 sty 2017, 21:41
Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubin

Re: Kalprotektyna

Post autor: S_Gosia » 23 sty 2018, 12:42

Gosia - mama Krzysia (ur. 2004r.)
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2x3, Imuran 1x50mg, D-Vitum Forte 4000j.m., Ecomer, Vivomixx kapsułki, Sanprobi ibs - czekamy na remisję


Wygrana majowa i czerwcowa Lista Naszych Przebojów 2017 :)

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: izo.sim » 23 sty 2018, 16:31

Pierwszy filmik już obejrzałam - bardzo przystępnie wszystko omówione.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”