Kalprotektyna

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Noelia » 16 lis 2019, 07:16

Darkness pisze:
15 lis 2019, 18:32
Powtórzyłem po 8 miesiącach badanie i teraz jest 300. Nie mam biegunek tylko sporadyczne bóle brzucha. Powinienem się martwić? Zmienić leczenie?
Ten wynik wskazuje na początek zaostrzenia.
Skoro poprzednio kalpro wynosiła 63, a teraz 300, to niestety świadczy to o tym, że coś się w jelicie zaczyna dziać.
Nie jest to duży stan zapalny (np. mąż ma obecnie zaostrzenie i kalpro 2000), ale zdecydowanie warto by było jak najszybciej na to zareagować, np. zwiększeniem dawki mesalazyny, wprowadzeniem dodatkowych leków (czopki, wlewki, probiotyki, Cortiment itd.) oraz modyfikacją diety.
Kalpro monitoruje skuteczność leczenia, pozwala wychwycić początki stanu zapalnego w remisji, wykryć aktywne zmiany zapalne w jelitach, zanim dadzą jakiekolwiek objawy - i właśnie dzięki temu można odpowiednio wcześnie zacząć działać i w ten sposób zapobiec rozwojowi zaostrzenia.
Jesień niestety sprzyja nawrotom NZJ.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

agnieszkad
Początkujący ✽✽
Posty: 330
Rejestracja: 02 sty 2008, 18:43
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

kalprotektyna , czy wiarygodna

Post autor: agnieszkad » 15 lut 2021, 14:51

Dzień dobry

Męczę się już bardzo długo z dolegliwościami. Czy ta kalprotektyna jest wiarygodnym badaniem???? Jak to możliwie, ze za każdym razem wychodzi, 14-16, crp, ob itd w normie. Zapalenie w odbytnicy jest (wychodzi w hist. pat), piecze , pali potwornie. Nie daje żyć, spać itp.

Jak to jest z tą kalprotektyną?

Pozdrawiam
Aga
agnieszkad

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: kalprotektyna , czy wiarygodna

Post autor: BlackRose » 22 lut 2021, 11:32

U wielu osób nie jest miarodajna. No różnie z tym bywa. U mnie kalprotektyna ostatnio w normie, a brzuch nadal boli, wzdęcia, biegunka. Jedynie w endoskopii widać zapalenie

agnieszkad
Początkujący ✽✽
Posty: 330
Rejestracja: 02 sty 2008, 18:43
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: kalprotektyna , czy wiarygodna

Post autor: agnieszkad » 22 lut 2021, 20:45

Lekarz rodzinny powiedział, że na początku choroby może być podwyższona, a jeśli forma przewlekłą to już nie musi.
BlackRose u kogo się leczysz? Widzę, że z Wawy jesteś? U mnie ciągle porażka, po roku przerwy xifaxan, neomycyna i po 3 dniach okropny ból żołądka, pieczenie w gardle, kwas brak apetytu, koszmar...Nawet nie chce myśleć ile kasy na lekarzy wydałam i nic...
Dziękuję
Pozdrawiam
agnieszkad

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: kalprotektyna , czy wiarygodna

Post autor: Noelia » 20 mar 2021, 12:01

agnieszkad pisze:
15 lut 2021, 14:51
Czy ta kalprotektyna jest wiarygodnym badaniem????
Niestety nie u każdego wynik kalprotektyny jest adekwatny do nasilenia stanu zapalnego.
Są osoby z konkretnym zaostrzeniem i kalpro ok. 100 albo wręcz w normie, czyli poniżej 50.
I na odwrót - chorzy, którzy zawsze mają wysoki poziom, a przy tym brak objawów.

Połączyłam wątki.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

macmonka
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2021, 11:47
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Kalprotektyna

Post autor: macmonka » 08 kwie 2021, 12:43

Dzień dobry.

Piszę w imieniu mojej Małżonki, która otrzymała w dn. dzisiejszym wynik kalproktyny w kale (wyszło 1060). Od ponad tygodnia męczy się z bólem w okolicy żołądka, boli ją również kręgosłup, kolana, piszczele (ból zmienny), mrowienia i różne drętwienia (być może również ze stresu). Jest bardzo zdenerwowana, wręcz zrozpaczona, twierdzi że to na pewno rak jelita, a czytając Państwa wypowiedzi może to jednak być coś innego. Badania gastroskopii wykazało przepuklinę, dużo żółci i stan zapalny żołądka. Czeka jeszcze na opis tomografii komputerowej. Na 15 kwietnia ma wizytę u gastrologa. Domyślam się, że następnym badaniem powinna być kolonoskopia, której też się bardzo boi. Wyniki CRP i różne inne ma w zasadzie w normie, trochę podwyższona Ferrytyna (172ng/ml - norma do 150) oraz obniżone Limfocyty% (17,7 norma od 20). Będę wdzięczny za Państwa rady, czy uzyskany wynik to może być choroba crohna albo wzjg czy całkiem jeszcze coś innego, może ktoś był w podobnej sytuacji i nie było tak źle.

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Noelia » 09 kwie 2021, 15:13

macmonka pisze:
08 kwie 2021, 12:43
Jest bardzo zdenerwowana, wręcz zrozpaczona, twierdzi że to na pewno rak jelita
Bardzo mało prawdopodobne, więc nie martwcie się na zapas :roll:
macmonka pisze:
08 kwie 2021, 12:43
Będę wdzięczny za Państwa rady, czy uzyskany wynik to może być choroba crohna albo wzjg czy całkiem jeszcze coś innego
Bez kolonoskopii (koniecznie z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego pod mikroskopem) to jak wróżenie z fusów.

"Jakie badania warto wykonać w trakcie diagnostyki problemów jelitowych?" z naszego Niezbędnika:
badania.jpg
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

macmonka
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2021, 11:47
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Kalprotektyna

Post autor: macmonka » 13 kwie 2021, 08:22

Dziękuję za odpowiedź.

Wika1995
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2021, 15:58
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Wika1995 » 18 sie 2021, 18:48

Czy stosując Asamax wynik będzie wiarygodny?

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Kalprotektyna

Post autor: romek » 19 sie 2021, 11:38

Wynik oznacza poziom stanu zapalnego w jelicie. Leki nic do tego nie mają. Przy naszych chorobach stale coś bierzemy

Marrum2401
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 17 gru 2021, 11:30
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Marrum2401 » 17 gru 2021, 11:38

Dzień dobry, wczoraj odebrałam wynik kalprotektyny 68. Podczas wykonywania badania brałam emanerę 20 ( lek ipp), ponieważ choruje na refluks żołądka z nadzerka. Czy zażywanie emanery mogło wpłynąć na podniesienie wyniku ? Nie mam żadnych objawów jelitowych oprócz częstej zgagi.

Magdalenna
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2022, 17:22
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Re: Kalprotektyna

Post autor: Magdalenna » 17 lut 2022, 19:31

Ja mam 178 i lekarz przestraszył sie i szybko zlecil kolonoskopie wszystkie inne badania b.dobre crp 1 zelazo morfologia krew w kale utajona negatywny wyniku, pasożyty neg helikobakter neg tarczyca ok ginekologicznie ok dodam ze mam zaparcia i hemoroidy, co ten wynik oznacz?

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Kalprotektyna

Post autor: romek » 18 lut 2022, 12:04

Dla zdrowych ludzi norma to 50. Ale przy chorobach NZJ do 200 to nie jest źle :roll:

Magdalenna
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2022, 17:22
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Re: Kalprotektyna

Post autor: Magdalenna » 23 lut 2022, 16:41

jolafunia pisze:
16 lip 2016, 11:00
Drożdżaki badane i nie ma. Kilkakrotnie wymazy były robione. A problemy z brzuchem mam, ale takie, ze jestem chuda a brzuch mi od rana robi sie wzdęty. Tj. dzisiaj wstałam rano i brzuch niby płaski, ale czuje jaj jest naciągnięty, nie był luźny jak powinien. Zdarzyłam tylko zjeść śniadanie i wypić wodę i już mi napuchł. Nie za jakiś czas tylko od razu! A przecież na logikę jedzenie trafiło do żołądka a nie di jelit. A mi brzuch puchnie od pępka w dół. I nie jest ten brzuch taki okrągły równomiernie, tylko taki dziwny, bo w okolicy pępka jest wklęsły z jednej strony bardziej wypchany a drugiej mniej. Taki dziwny się robi. I ciagle mi coś tam jeździ w koło pępka, normalnie wyglada to jakby coś sie tam ruszało. No i rano i wieczorem jelita mi sie stawiają, robią sie twarde w kilku miejscach. Tak wiec jakiś problem z jelitami jest. Ale wczoraj wyczytałam, ze takie plany jak ja mam na języku mówią, ze w jelitach jest za duzo toksyn. Wiec może to to?!
Hej i co tobie wyszlo przy tych objawach ?

Magdalenna
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2022, 17:22
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Re: Kalprotektyna

Post autor: Magdalenna » 23 lut 2022, 16:44

biedronka24 pisze:
24 lip 2016, 12:08
Ja nie wiem co myśleć o tej kalprotektynie. Mam wynik 450. A crp 0,3. Objawy mam głównie stawowe. Od 3 lat ciągły niedobór żelaza. Bóle brzucha i biegunki to standard. I od 8 lat ciągłe podejrzenie nzj. Diagnozy brak.
W październiku kolo/gastro.
Hej i co ci wyszlo?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”