Jak często kolonoskopia?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Straszek
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 19 lis 2020, 21:29
Choroba: nie ustalono
województwo: podkarpackie

Jak często kolonoskopia?

Post autor: Straszek » 17 paź 2022, 19:43

W w listopadzie 2020 roku zdiagnozowano u mnie rak złośliwy odbytnicy był on w polipie a margines cięcia to około milimetr czyli troszkę mniej niż wymagany . od tego czasu do lutego tego roku miałam wykonane trzy kolonoskopie. A 27 października mam mieć czwartą kolonoskopię kontrolną, w pierwszej kolonoskopii po zdiagnozowaniu raka w tym samym miejscu była już dysplazja dużego stopnia , a w kolejnej trzeciej kolonoskopii dysplazja małego stopnia. teraz zastanawiam się a w zasadzie trochę się obawiam że lekarz zlecił mi czwartą kolonoskopię kontrolną czy znowu to oczyszczanie jelita poprzez picie tego płynu przeczyszczającego i narkoza i sama kolonoskopia nie przyniosą jakiś negatywnych skutków na zdrowiu. Powiedzcie mi jak często u was wykonywana była kolonoskopia? Czy jak teraz po 9 miesiącach od ostatniej to nie za wcześnie? Czy to badanie nie obciąża organizmu to oczyszczanie jelita i tak dalej?

magda08
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 15 kwie 2021, 19:40
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie

Re: Jak często kolonoskopia?

Post autor: magda08 » 20 paź 2022, 17:45

Niestety nie wiem jaki wpływ może mieć to oczyszczanie na cały organizm, jelita może podrażniać ale chyba większym złem jest nowotworzenie a raczej nie ma innego skutecznego sposobu na sprawdzenie niż kolonoskopia.
Ja miałam guz neuroendokrynny żołądka i przez pierwsze 3lata po operacji miałam gastroskopię co pół roku. Teraz raz na rok.
Niestety teraz mm markery podniesione i najprawdopodobniej czeka mnie enteroskopia. Najpierw zrobię PET z galem czekam na termin a po nim jak nic nie wskaże powtórka markerów i jezeli znowu wyjda podwyższone to enteroskopia.

jjusti18
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2022, 22:01
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie

Re: Jak często kolonoskopia?

Post autor: jjusti18 » 20 lis 2022, 07:48

Nie bardzo wiem, ale możecie przykładowo wybrać się do centrum medycznego https://www.neomedica.pl/ i tam skonsultować stan swojego zdrowia. A tam znajdziecie specjalistów z najróżniejszych dziedzin medycznych, którzy kompleksowo o wasze zdrowie zadbają.

Koroban
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 27 maja 2022, 08:29
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: łódzkie
miasto: Lodz

Re: Jak często kolonoskopia?

Post autor: Koroban » 24 sty 2023, 13:57

W Rydze dostępnych jest wiele klinik, które oferują chirurgię plastyczną lub chirurgię kosmetyczną w najlepszej cenie, ale chodzi o to, która z nich jest dla Ciebie najlepsza. Nie mam pojęcia o klinikach, ale możesz skontaktować się z najlepszą kliniką chirurgii plastycznej Krūšu korekcija w Rydze. Ta klinika ma profesjonalnego chirurga.

Straszek
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 19 lis 2020, 21:29
Choroba: nie ustalono
województwo: podkarpackie

Re: Jak często kolonoskopia?

Post autor: Straszek » 18 maja 2023, 18:48

Dziś miałam rektoskopie ale wykonaną kolonoskopem i na jakieś 50 cm zbadane jelito, badanie było rano a od południa zaczęło mnie boleć w odbycie dodam że standardowo pojawiają mi się jakieś tam fałdy anodermy po wypróżnianiu i dzisiaj po porannej lewatywie również i zastanawiam się czy po prostu to badanie podrażniło jeszcze te wystające fałdy skóry, były pobierane wycinki z odbytnicy że względu na wykrytego wcześniej raka. Co z tym robić, posmarowalam proktpsedonem ale zero ulgi. Boje się że coś tam uszkodzone. Dodam że rano już po lewatywie te fałdy anodermy podobne do hemoroidów wyszły mi na zewnątrz i były nabrzmiałe, teraz mniejsze ale w tych okolicach boli.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”