Prosba o interpretacje i pomoc

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Maciusk87
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2021, 03:30
Choroba: nie ustalono
województwo: pomorskie
miasto: Gdansk

Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: Maciusk87 » 25 sie 2021, 04:00

Witam. Prosilbym o pomoc w interpretacji wynikow.

Otoz wszystko zaczeło się od pobytu w szpitalu gdzie znalazlem sie bo myslalem ze sie zatrulem.

Zrobiono mi TK brzucha gdzie wyszlo: nieco pogrubiala sciana esicy z wzmozonym rysunkiem naczyniowym w jej okolicy, mniej nasilone podobne zmiany w zakresie zastepnicy. Zwezenie w pogranicze esiczo odbytniczym. Slad plynu w okolicy esicy. Umiarkowana pogrubiala sciana jelitowa dystalenh petli jelita kretego na dlugosci okolo kilkunastu cm do okolo 5, 6 mm z niewielka adenopatoa w jej okolicy. Obraz sugeruje roznicowabie pomiedzy cgoroba crohna a coltis ulcerosa..

Kolejnym badaniem bylo usg po 4 dniach brania dwoch antybiotykow gdzie zmian patologicznych zadnych nie bylo...

I w koncu byl wynik z hispatologi: blona sluzowa jelita grubego z niewielkim do sredni nasilonego odczynem limfoplazmacytarnym w blaszce wlasciwej z drobymi wyciekami krwi i ogniskowa utrata nablonka powierzchniowego.

Teraz juz zalecenia lekarzy i leki powoli mi sie koncza i nie wiem co dalej z tym robic. Biore asamax 500 4 razy po 2 tabletki plus ecorthon. Objawow zadnych nie mam na razie diety tez specjalnie nie trzymam bo nie wiem do konca jaka jest diagnoza.

Te wyniki ktore otrzymalem sugerowac ktoras z chorob wzjg lub crohn? Z gory dziekuje za kazda pomoc i wskazowke jakie badania i co jeszcze.moglbym zrobic zeby zdiagnozowac moja chorobe

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: romek » 25 sie 2021, 11:08

Przede wszystkim znajdź dobrego gastro, który się specjalizuje w NZJ. Powinien Ci zlecić kolonoskopię - koniecznie z pobraniem wycinków, i wtedy będzie można postawić diagnozę. A sam możesz sobie zbadać poziom kalprotektyny w kale (koniecznie ilościowo). To pokaże czy jest stan zapalny w jelicie.

Maciusk87
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2021, 03:30
Choroba: nie ustalono
województwo: pomorskie
miasto: Gdansk

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: Maciusk87 » 25 sie 2021, 19:27

Dzieki za podpowiedz, wycinki byly poprane a wynik taki jak napisalem w kolonoskopi.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: Noelia » 27 sie 2021, 11:51

Maciusk87 pisze:
25 sie 2021, 04:00
Te wyniki ktore otrzymalem sugerowac ktoras z chorob wzjg lub crohn?
W wycinkach nie zawsze widać specyficzne zmiany dla danej choroby - i tak jest u Ciebie w badaniu hist-pat.
Często trudno zróżnicować NZJ. Niektórzy latami czekają na ostateczną diagnozę.
Zwłaszcza Crohn lubi się podstępnie ukrywać. Można 9 x badać w kierunku Crohna, a dopiero za dziesiątym coś wyjdzie.
Wg aktualnych oficjalnych statystyk potwierdzenie Crohna w hist-pat wychodzi tylko u 1/3 chorych.
Maciusk87 pisze:
25 sie 2021, 04:00
nieco pogrubiala sciana esicy z wzmozonym rysunkiem naczyniowym w jej okolicy, mniej nasilone podobne zmiany w zakresie zastepnicy. Zwezenie w pogranicze esiczo odbytniczym. Slad plynu w okolicy esicy. Umiarkowana pogrubiala sciana jelitowa dystalenh petli jelita kretego na dlugosci okolo kilkunastu cm do okolo 5, 6 mm z niewielka adenopatoa w jej okolicy.
Zwężenie, pogrubiała ściana dystalnej pętli (czyli końcówki) jelita krętego (a zatem stan zapalny w tym miejscu) i zmiany odcinkowe sa charakterystyczne dla Crohna.
Końcówka jelita krętego to typowa, najczęstsza lokalizacja tej choroby.
Ogółem - jeśli stan zapalny obejmuje jelito cienkie i jest zwężenie, to duże prawdopodobieństwo, że jest to choroba Crohna (CD).
A zmiany w wycinkach hist-pat często są niespecyficzne, no tak to niestety bywa.
Średni czas od pierwszych objawów do postawienia rozpoznania to aż 7 lat.
Zatem diagnoza CD jest całkiem prawdopodobna w Twoim przypadku.
Być może wycinki z kolejnej kolonoskopii rozwieją wątpliwości.

W lokalizacji krętniczo-kątniczej stosuje się przede wszystkim budezonid (Entocort) - doustny steryd działający miejscowo.
Więcej informacji w tym treściwym artykule + bibliografia pod nim: Choroba Leśniowskiego-Crohna (CD) - najważniejsze informacje i aktualne wytyczne leczenia

Tak jak napisał Romek, koniecznie gastrolog znający się na NZJ, najlepiej pracujący w ośrodku referencyjnym leczenia tych chorób.

Nie martw się na zapas, każdy choruje inaczej, można mieć bardzo łagodny przebieg, z wieloletnimi remisjami.
Nie wszystkie objawy czy powikłania muszą wystąpić, więc głowa do góry :)

Pozdrawiam :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Maciusk87
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2021, 03:30
Choroba: nie ustalono
województwo: pomorskie
miasto: Gdansk

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: Maciusk87 » 27 sie 2021, 13:06

Dziekuje bardzo w koncu mi ktos dokladnie wyjasnil skad podejrzenie crohna u mnie. Kolejna kolonoskopie mam we wrzesniu mam nadzieje ze cos wiecej mi powiedza. Mam wrazenie ze nie do konca lekarze wiedza co mi jest. Teraz po pobycia w szpitalu kompletnie nie mam zadnych objawow i jak pislaem diety tez slecjalnie jeszcze nie trzymam .W sumie raczej nigdy nie mialem zadnych biegunek nawet oprocz tego ostagniego tygodnia po ktorym wyladowalem w szpitalu. A jest w ogole jakakolwiek szansa ze ten stan zapaleny w jelitach na TK to byl jakis przemijajacy albo tymczasowy, czy takiego pojecia nie ma? A co do samopoczucie poki nie ma pelnej diagnozy jestem zdrowy

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: Noelia » 28 sie 2021, 09:22

Maciusk87 pisze:
27 sie 2021, 13:06
Dziekuje bardzo w koncu mi ktos dokladnie wyjasnil skad podejrzenie crohna u mnie. Kolejna kolonoskopie mam we wrzesniu mam nadzieje ze cos wiecej mi powiedza. Mam wrazenie ze nie do konca lekarze wiedza co mi jest.
Bardzo dobra decyzja z tą kolejną kolonką - dopilnuj, żeby pobrali wycinki do badania pod mikroskopem.
Maciusk87 pisze:
27 sie 2021, 13:06
Teraz po pobycia w szpitalu kompletnie nie mam zadnych objawow i jak pislaem diety tez slecjalnie jeszcze nie trzymam .W sumie raczej nigdy nie mialem zadnych biegunek nawet oprocz tego ostagniego tygodnia po ktorym wyladowalem w szpitalu.
Z Crohnem (zakładając taką diagnozę, bo jeszcze nie jest to pewne u Ciebie) tak właśnie bywa.
Niektórzy mają tylko biegunki, inni tylko zaparcia, a jeszcze inni naprzemiennie.
Inni zaś mają zawsze prawidłowy rytm wypróżnień, ale w zamian "atrakcje" z ropniami i/lub przetokami, albo bóle i skurcze, lub chudną 10 kilo w miesiąc.
Mogą wystąpić wszystkie dolegliwości naraz, a do tego anemia i problemy ze stawami.
I można też nie mieć totalnie żadnych objawów, aż nagle pojawi się niedrożność i konieczność operacji.
Jednym zdaniem - Crohn nic nie musi, a wszystko może ;)
Możliwy jest bardzo łagodny przebieg, np. z jednym zaostrzeniem, a potem kilkanaście lat remisji.
Jeśli chodzi o dietę, to nie ma jednej idealnej właściwej dla wszystkich chorych. Wyklucza się produkty, które indywidualnie szkodzą, na podstawie obserwacji po prostu, warto prowadzić dzienniczek żywieniowy, a dieta powinna być zawsze dopasowana do aktualnego stanu jelit: Dieta w chorobie Crohna i WZJG
Maciusk87 pisze:
27 sie 2021, 13:06
A jest w ogole jakakolwiek szansa ze ten stan zapaleny w jelitach na TK to byl jakis przemijajacy albo tymczasowy, czy takiego pojecia nie ma?
Yersinia może dawać podobne objawy + obraz w badaniach jak CD, więc bywa mylona z Crohnem.
To rzadkie przypadki, ale jest to możliwe.
Tutaj wątki na forum na ten temat:
Crohn, Yersinia czy...
crohn czy yersinia??
Yersinia czy Crohn? Sił już brak
Leki na Yersinia
Jeśli na podstawie kolonoskopii z wycinkami nie da się postawić rozpoznania, to wykonuje się enterografię lub enteroklizę.

Pozdrawiam i trzymam kciuki :)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Maciusk87
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2021, 03:30
Choroba: nie ustalono
województwo: pomorskie
miasto: Gdansk

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: Maciusk87 » 11 wrz 2021, 06:29

Witam ponownie. Mialem druga kolonoskopie lekarz powiedzial ze jelito bylo czyste i nie bylo sensu pobierac wycinkow do badania oprocz guzkow krwawniczych w odbycie nic nie znalazl i teraz nie wiem jak to traktowac skoro TK brzucha pokazywal stany zapalne...... moze ktos z Was ma lekarza gastrologa zajmujacego sie nieswoistym zapaleniem jelita z okolic trojmiasta godnego polecic z ktorym moglbym skonsultowac wyniki?

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: atabe » 11 wrz 2021, 18:07

Nieswoiste zapalenia jelit są leczone w szpitalu MSWiA w Gdańsku, więc lekarze z tego szpitala powinni być kompetentni . Niestety nie znam nazwisk i konkretów gdzie można się do nic dostać . Spróbuj poszperać w internecie , na pewno na stronie szpitala znajdziesz jakieś nazwiska .Wycinki powinny być pobrane, bo np. mikroskopowe zapalenie jelita widać tylko w badaniu wycinków pod mikroskopem

omega
Debiutant ✽
Posty: 40
Rejestracja: 15 kwie 2018, 19:44
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: omega » 11 wrz 2021, 19:14

Maciusk87 pisze:
11 wrz 2021, 06:29
Mialem druga kolonoskopie lekarz powiedzial ze jelito bylo czyste i nie bylo sensu pobierac wycinkow do badania oprocz guzkow krwawniczych w odbycie nic nie znalazl i teraz nie wiem jak to traktowac skoro TK brzucha pokazywal stany zapalne......
Prawdopodobnie to efekt leczenia. Pisałeś, że leczysz się Asamaxem.

Maciusk87
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2021, 03:30
Choroba: nie ustalono
województwo: pomorskie
miasto: Gdansk

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: Maciusk87 » 12 wrz 2021, 05:41

Dzieki za pomoc, czyli rozumiem ze po braniu asamaxu przy ewentualnym crohn ie objawy w jelicie moglyby calkowicie zniknac? A juz troche mialem nadzieje ze moge jedna chorobe wyklyczyc

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: romek » 12 wrz 2021, 12:08

Maciusk87 pisze:
11 wrz 2021, 06:29
moze ktos z Was ma lekarza gastrologa zajmujacego sie nieswoistym zapaleniem jelita z okolic trojmiasta godnego polecic z ktorym moglbym skonsultowac wyniki?
W poradniku Noelii są lekarze. Obejrzyj.
https://jelito.net/#!/faq

omega
Debiutant ✽
Posty: 40
Rejestracja: 15 kwie 2018, 19:44
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: omega » 12 wrz 2021, 12:45

Maciusk87 pisze:
25 sie 2021, 04:00
Biore asamax 500 4 razy po 2 tabletki plus ecorthon.
@Maciusk87,
Oczywiście chodziło mi o całość leczenia , przepraszam za przeoczenie.
Co do remisji w NZJ - https://jelito.net/faq/czy-mozliwe-jest ... a-lub-wzjg

Maciusk87
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2021, 03:30
Choroba: nie ustalono
województwo: pomorskie
miasto: Gdansk

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: Maciusk87 » 01 sty 2022, 18:38

Witam mam juz trzecia kolonoskopie za sobą wycinki pobrane z różnych miejsc ( szpital mswia gdansk) wyniki wycinkow nie potwierdzaja w zaden sposob nieswoistego zaplenia jelita ani nie bylo zadnych innych zmian. Od trzech miesiecy nie mam zadnych objawow zwiazanych z jelitami. Dodatkowo zrobili mi test na przeciwciala na crohna tez wyszly ujemne. Teraz mam pytanie czy te wszystkie badania pozwalaja jednosznacznie wykluczyc Crohna? Dodatkowo przeciwciala przeciw yersinia wyszyly dodatnie w klasie igg i iga tylko igm wynik byl ok.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Prosba o interpretacje i pomoc

Post autor: atabe » 02 sty 2022, 16:55

No to dobre wieści na Nowy Rok . Nie znam się na wynikach Yersinia, też miałam robione i wyszły dodatnie i miałam antybiotyk na dwa tygodnie. Wiem tylko , że Yersinia może dawać objawy jak NZJ ,dlatego robią ten wynik .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”