Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopowego -CROHN, WZJG?

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
smutasek
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 06 lut 2014, 12:34
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopowego -CROHN, WZJG?

Post autor: smutasek » 27 kwie 2019, 23:06

Witam ,miałam robioną kolonoskopię niedawno ze względu na biegunki jakich doświadczam od 15 do 30 x na dobę od 9 lat z silnymi bólami brzucha. Do tego zaburzone wchłanianie, niedobory witamin (szczególnie b12, kwasu foliowego, limfocyty podniesione w morfologii), kamica nerkowa, AZS to z objawów pozajelitowych, ob i crp zawsze w porządku ,natomiast kalprotektyna 349 przy normie 50. Była to moja 3 kolonoskopia w życiu. Poprzednie 2 kolonoskopie na oko pokazywały zdrowe jelito, w histopatologii za każdym razem nacieki zapalne- przewlekłe nieokreślone. W 2 był również polip ,który określono jako polip zapalny. Na nową kolonoskopię zostałam skierowana z podejrzeniem mikroskopowego limfocytarnego zapalenia jelit. W nowej kolonoskopii obraz endoskopowy wygląda w ten sposób:

ENDOSKOPOWO:
Oceniono końcowy odcinek jelita krętego (10 cm) w jelicie krętym nieliczne ubytki śluzówki otoczone zmienionymi zapalnie kosmkami. W jelicie duża ilość treści żółciowej.W odbytnicy błona śluzowa zmieniona zapalnie, bez ubytków ,z częściowym zatarciem siatki naczyń. Poza tym w zakresie błony śluzowej zmian nie stwierdzono. Haustracja zachowana, perystaltyka prawidłowa.

HISTOPATOLOGIA:
1 (jelito kręte) Fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego o pogrubiałych kosmkach , z obrazem rozrostu krypt. W blaszce właściwej błony śluzowej widoczne są grudki chłonne, obrzęk ,przekrwienie i skąpy naciek zapalny złożony z limfocytów, plazmocytów i eozynofilów. Nabłonek powierzchni kosmków z pomnożeniem komórek kubkowych (cecha przewlekłego zapalenia)
2-4 (wstępnica, esica, odbytnica) Fragmenty błony śluzowej jelita grubego o regularnie rozmieszczonych kryptach, z obrzękiem, wybroczynami krwawymi, grudkami chłonnymi i skąpym rozproszonym naciekiem zapalnym złożonym z komórek limfoidalnych w blaszce właściwej.
Nie stwierdza się cech mikroskopowego (limfocytarnego, ani kolagenowego) zapalenia jelita grubego.

Czyli jest zapalenie, ale nie mikroskopowe, co dalej? Na co wygląda Wam ten opis? Wizyta u lekarza dopiero 15 maja.
Zaznaczę, że nie mam celiakii -badana zarówno gastroskopią wcześniej i przeciwciała na celiakię również w porządku, więc ona wykluczona.
Czyli jest zapalenie, ale nie mikroskopowe, co dalej? Czy są szanse na rozpoznanie Crohna- lub wrzodziejącego? Naprawdę mam już dość ciągłych badań i wędrówki od jednego lekarza, do drugiego :( A objawy jak były tak są i już nie da się powoli funkcjonować przez nie.
Na co wygląda Wam ten opis? Wizyta u lekarza dopiero 15 maja. Zaznaczę, że w styczniu skończyłam kuracje metypredem, a badanie 8 kwietnia miałam wykonywane na leczeniu asamaxem ,więc zmiany są mimo leczenia przeciwzapalnego mesalazyną.
Od jednego lekarza do drugiego.
Podejrzenie choroby Crohna.
_________
FOTOBLOG: www.determinujaca.fbl.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopowego -CROHN, WZJG?

Post autor: obyty.z.cu » 28 kwie 2019, 12:24

pewnie coś z CD, ale nie jestem specjalista ;)
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

smutasek
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 06 lut 2014, 12:34
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopowego -CROHN, WZJG?

Post autor: smutasek » 28 kwie 2019, 14:09

Czyli wygląda jak Crohn? Mam nadzieje, ze w koncu ktos postawi rozpoznanie, bo ile mozna sie meczyc bez okreslenia diagnozy :(
Od jednego lekarza do drugiego.
Podejrzenie choroby Crohna.
_________
FOTOBLOG: www.determinujaca.fbl.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopowego -CROHN, WZJG?

Post autor: Noelia » 28 kwie 2019, 19:13

smutasek pisze:
28 kwie 2019, 14:09
Czyli wygląda jak Crohn? Mam nadzieje, ze w koncu ktos postawi rozpoznanie, bo ile mozna sie meczyc bez okreslenia diagnozy :(
Tak, zdecydowanie najbardziej pasuje to wszystko do Crohna - ze względu na ewidentne zmiany w końcówce jelita krętego, czyli w ileum terminale - jest to typowa lokalizacja CD.
W przypadku CU jelito kręte jest zdrowe, w kolonoskopii wygląda prawidłowo.
Nie jest to również zapalenie mikroskopowe, bo masz zmiany widoczne gołym okiem, a nie tylko w wycinkach hist-pat pod mikroskopem.
Twoje zmiany zapalne w jelicie mają charakter odcinkowy, co również przemawia za CD.
Niestety Crohn lubi być podstępny, ukrywa się w badaniach, więc diagnoza może trwać latami.

Trzymaj się i walcz o tę diagnozę, a tym samym prawidłowe leczenie choroby :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

smutasek
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 06 lut 2014, 12:34
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopowego -CROHN, WZJG?

Post autor: smutasek » 23 maja 2019, 17:14

Kochani, po 9 latach MAM pełną, porządna diagnozę! 9 lat męki... Choruje na Crohna, tak jak pisaliście. Kamień z serca, że w końcu ktoś umiał postawić rozpoznanie 💖🤗 dopiero zaczynam się leczyć porządnie i nareszcie leki na R! 💜
Od jednego lekarza do drugiego.
Podejrzenie choroby Crohna.
_________
FOTOBLOG: www.determinujaca.fbl.pl

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopowego -CROHN, WZJG?

Post autor: Orzelek » 23 maja 2019, 23:39

Gratulacje, że udało się postawić konkretną diagnozę :tak:

Widzę, że jednym z problemów z diagnostyką jest badanie histopatologiczne. Po pierwsze - trzeba mieć szczęście, aby "wyskrobać" z jelit wysokiej jakości wycinek jelita. Po drugie - trzeba trafić na dobrego (tj. doświadczonego) histopatologa.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

smutasek
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 06 lut 2014, 12:34
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopowego -CROHN, WZJG?

Post autor: smutasek » 11 cze 2019, 08:56

Dokładnie! Poprzednie badania histopatologiczne mnie tak urządziły ,że latami byłam bez określonej diagnozy z dopiskiem ''Przewlekłe nieokreślone zapalenie o średnim nasielniu'' ,a inni lekarze ''Podejrzenie Crohna, mikroskopowego zapalenia jelit'' itd...
Ważne, że nareszcie trafiłam na dobrego patomorfologa, który opisał fragmenty jelita bardzo dokładnie i lekarza, który pobrał materiał z odpowiednich miejsc :) Myślę, że głównie to jemu zawdzięczam diagnozę. Mało jest takich przypadków ,gdzie ludzie są latami zbywani, olewani, że drażliwe jelito czy mikroskopowe zapalenie, ale jednak niestety się zdarzają. Mam nadzieję, że mój post będzie nadzieją dla tych niezdiagnozowanych. I jednocześnie uwagą ,że najważniejsze w jakiej klinice robi się badanie. Musi być porządna.
Od jednego lekarza do drugiego.
Podejrzenie choroby Crohna.
_________
FOTOBLOG: www.determinujaca.fbl.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopowego -CROHN, WZJG?

Post autor: Noelia » 11 cze 2019, 09:20

smutasek pisze:
23 maja 2019, 17:14
Kochani, po 9 latach MAM pełną, porządna diagnozę! 9 lat męki... Choruje na Crohna, tak jak pisaliście.
smutasek pisze:
11 cze 2019, 08:56
Ważne, że nareszcie trafiłam na dobrego patomorfologa, który opisał fragmenty jelita bardzo dokładnie i lekarza, który pobrał materiał z odpowiednich miejsc Myślę, że głównie to jemu zawdzięczam diagnozę.
Tutaj pomógł też fakt, że akurat przy tej kolonce miałaś zmiany zapalne w ileum terminale, czyli - tak jak wcześniej pisałam - ulubionej miejscówce Crohna.
No i nareszcie refundowane leki, a różnica cenowa jest często ogromna, np. w przyp. Pentasy, Asamaxu czy Entocortu.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”