Colitis chronica? Proszę o interpretację :)

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
FFFFF
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 04 mar 2019, 12:35
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Colitis chronica? Proszę o interpretację :)

Post autor: FFFFF » 04 mar 2019, 12:46

Witam wszystkich forumowiczów.
Po wstępnych badaniach mam już jakieś konkrety, ale kolejna wizyta u lekarza zapisana dopiero na koniec marca uaktywniła we mnie konieczność dowiedzenia się czegoś więcej. Stąd też moja obecność tutaj :)

Szybki opis:
1. Zauważyłem krew w kale (minimalne ilości) - zrobiłem badania - krew utajniona.
2. Później dolegliwość zniknęła i w kolejnych badaniach krwi utajnionej nie wykryto. Postanowiłem jednak badać się dalej (jestem trochę przewrażliwiony ;) )
3. USG jamy brzusznej - wszystko OK - ale warto zrobić kolonoskopię.
4. Kolonoskopia + pobranie 2 wycinków + wyniki (w załączniku).
53333214_799488323754763_7291950532611014656_n.jpg
Ogólnie czuję się dobrze, żadnych biegunek itd. Czy trafiłem na bardzo wczesną fazę tej dolegliwości?
Czy mogę prosić o wytłumaczenie "prostym językiem" co konkretnie z tego wyniku można odczytać i ew na co mam się nastawić na najbliższy czas?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zdrowia życzę!

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Colitis chronica? Proszę o interpretację :)

Post autor: Noelia » 04 mar 2019, 15:06

FFFFF pisze:
04 mar 2019, 12:46
Ogólnie czuję się dobrze, żadnych biegunek itd. Czy trafiłem na bardzo wczesną fazę tej dolegliwości?
Czy mogę prosić o wytłumaczenie "prostym językiem" co konkretnie z tego wyniku można odczytać i ew na co mam się nastawić na najbliższy czas?
Wycinek A jest z kątnicy - tłum. z łaciny to "przewlekłe zapalenie jelita grubego, nieaktywne, małego stopnia".
Wycinek B z odbytnicy - "przewlekłe zapalenie jelita grubego, nieaktywne, średniego stopnia".

Wyżej lekarz napisał "Proctitis ulcerosa w fazie remisji".
Proctitis ulcerosa to postać CU (Colitis Ulcerosa), czyli WZJG (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego), ograniczona tylko do odbytnicy - czyli jest to najłagodniejsza postać tej choroby.
Później CU może zająć kolejne odcinki okrężnicy w sposób ciągły - ale oczywiście nie musi tak być, odpowiednie leczenie ma na celu m. in. zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego.

Z hist-pat wynika, że zapalenie jest obecnie nieaktywne i prawdopodobnie dlatego lekarz napisał, że "w fazie remisji" (nieswoiste zapalenia jelit, czyli m. in. CU oraz CD, mają okresy zaostrzeń oraz remisji).
Dziwne, że jest to określone jako "proctitis" (łac. "zapalenie odbytnicy"), skoro w kątnicy też są (były) zmiany zapalne (?)
Poza tym patomorfolog nie napisał jasno w tych wynikach spod mikroskopu, że to CU - ale to akurat nic dziwnego, wycinki nie zawsze wychodzą jednoznacznie (zwłaszcza w fazie nieaktywnej - jak u Ciebie), stąd wiele osób diagnozuje się latami.

W każdym razie proctitis leczy się przede wszystkimi czopkami przeciwzapalnymi, np. z mesalazyną (Salofalk, Pentasa) i/lub z hydrokortyzonem (recepturowe).
Dodatkowo leki doustne, np. Asamax (działa w całym jelicie grubym), później ew. sterydy (na początek zazwyczaj te działające miejscowo jak Cortiment MMX) itd. - zależnie od nasilenia choroby, objawów, wyników badań itp.

Tutaj wytyczne leczenia CU: Wytyczne ECCO-EFCCA dla pacjentów chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Pozdrawiam :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

FFFFF
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 04 mar 2019, 12:35
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Colitis chronica? Proszę o interpretację :)

Post autor: FFFFF » 04 mar 2019, 16:10

Dziękuję Ci bardzo za poświęcony czas. To już trochę rozświetliło mi drogę. :) Pozostaje teraz czekać na wizytę u lekarza.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Colitis chronica? Proszę o interpretację :)

Post autor: Noelia » 04 mar 2019, 16:52

FFFFF pisze:
04 mar 2019, 16:10
To już trochę rozświetliło mi drogę. :)
Cieszę się :roll:
Poza tym warto zajrzeć do innych działów na stronie J-elity, np. Poradniki (przede wszystkim Poradnik żywieniowy - bardzo przydatne wskazówki na początek) i Kwartalniki (wiele pomocnych artykułów).
Tutaj na Forum również znajdziesz mnóstwo info na temat CU oraz leków stosowanych w tej chorobie.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”