colitis ulcerosa chronica - mało aktywne zmiany

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ania74
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 18 sty 2019, 12:15
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

colitis ulcerosa chronica - mało aktywne zmiany

Post autor: ania74 » 21 lut 2019, 12:09

Witam :smile:
Mam prośbę, o Wasze uwagi i interpretację moich wyników. Ponieważ to mój pierwszy post, to w skrócie opiszę moje odjawy.
Jesienią zeszłego roku zauważyłam slady krwi podczas wizyt w wc, na papierze i na stolcu. nie było biegunek, raczej luźny stolec, 1 -2 dziennie ( pomyślałam żylaki odbytu, chociaż nigdy z tym problemów nie miałam) stosowałam czopki na hemoroidy, które nie pomagały.
Czasem zdarzał się ból w odbycie dosyć silny, rozpierający, trwający ok pół godz do godziny, ulga po położeniu sie. Taki ból dokładnie w tym miejscu odbytu pojawił się kilkukrotnie w latach poprzednich, nie zauważyłam wtedy krwi, ani biegunek jedynie parcie na stolec, który się nie pojawiał.
Na początku tego roku dostałam skierowanie na kolonoskopie, udało się dość szybko ją wykonać.
opis badania:
przy dobrym oczyszczeniu BBPS 3/3/3 obejrzano całe jelito grube i końcowy odcinek jelita krętego. W poprzecznicy płaski polip poprzeczny śr 7-8 mm, usunięto pętlą bez uzycia prądu i odzyskano do badania. w odbytnicy, na odcinku ok. 8 cm od zwieraczy, stwierdzono ciągłe zmiany zapalne w postaci przekrwienia, obrzęku i zatarcia rysunku naczyniowego błony śluzowej. Nieobecne jest krwawienie kontaktowe. Obraz może odpowiadać wzj o małej aktywności. pobrano wycinki. Poza tym jelito bez nieprawidłowości.
Wniosek: płaski polip poprzecznicy. Wrzodziejące zapalenie odbytnicy o małej aktywności (Mayo1)
Po 3 tyg wynik patomorfologiczny
1. siedzący polip ząbkowany, Usunięcie doszczętne.
2 .Błona śluzowa jelita grubego- układ krypt zaburzony, zawartość śluzu w komórkach gruczołowych obniżona, w blaszce właściwej wzmożony naciek zapalny z komórek jednojądrowych, Grudki chłonne.
Obraz może odpowiadać NCHZJ - mało aktywnym zmianom w przebiegu colitis ulcerosa chronica.
Moje pytanie, czemu w obydwu opisach pojawia się słowo "może", czy jet szansa, że to tylko zapalenie odbytnicy? Dostałam pentase czopki 1/1, po pierwszej dawce krew zniknęła, po 3 tygodniach stosowania lekarz gastro, zalecił stosowanie co 2-gi wieczór, zanów pojawiła się krew, wróciłam do stosowania codziennie, krwi nie ma...
Obecnie stolce 1, 2 dziennie tylko rano, koloru nie rozszyfruję bo biorę Ferrum lek do ssania. ale papkowate i ze śluzem. odbyt pobolewa ciągnie, po prawej stronie. ból potrafie dokładnie zlokalizować, ( jak się objawia ropień w odbycie i czy możliwe że nie wykryty w kolonoskopi?)
brzuch puchnie szczególnie wieczorami, biorę duspatalin retard (2 tyg, bez poprawy) po lekturze forum zakupiłam vivomixx 112 mld).
czekam na usg brzucha i gastroskopie w połowie marca.
dziękuję za przeczytanie i proszę o pochylenie się nad moim przypadkiem :cry:
remisja :)

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: ? colitis ulcerosa chronica - mało aktywne zmiany

Post autor: atabe » 21 lut 2019, 18:31

Prawdopodobnie okaże się , że masz CU o lekkim przebiegu ." Może ", bo odpowiedź muszą potwierdzić badania wycinków . CU zwykle zaczyna się od odbytnicy i posuwa się w górę jelita grubego . Dobrze ,że szybko zdiagnozowano chorobę /jeśli histpat potwierdzi /. Poczytaj poradnik żywieniowy , jedz lekko strawnie i zwracaj uwagę co Ci szkodzi , bo każdy ma trochę inaczej . Vivomix oczywiście jak najbardziej .

ania74
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 18 sty 2019, 12:15
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: ? colitis ulcerosa chronica - mało aktywne zmiany

Post autor: ania74 » 21 lut 2019, 22:09

Bardzo dziekuję za odpowiedź, wynik hist-pat już mam, pisałam o tym , tam też nie jest jednoznacznie ...
ania74 pisze:
21 lut 2019, 12:09

Po 3 tyg wynik patomorfologiczny
1. siedzący polip ząbkowany, Usunięcie doszczętne.
2 .Błona śluzowa jelita grubego- układ krypt zaburzony, zawartość śluzu w komórkach gruczołowych obniżona, w blaszce właściwej wzmożony naciek zapalny z komórek jednojądrowych, Grudki chłonne.
Obraz może odpowiadać NCHZJ - mało aktywnym zmianom w przebiegu colitis ulcerosa chronica.

Zastanawiam się jak długo muszę aplikować czopki pentasy aby była poprawa, staram sie jeść świadomie, odstawiłam wszystko co jak myślę może mi szkodzić, zastanawiam sie nad wyeliminowaniem glutenu, mam jeszcze pytanie czy wybierać produkty bez laktozy, czy zupełnie zrezygnować z nabiału?
remisja :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: ? colitis ulcerosa chronica - mało aktywne zmiany

Post autor: Noelia » 22 lut 2019, 05:55

Hej :roll:

Edytowałam Twój pierwszy post, bo przez przypadek zrobiło się podkreślenie połowy tekstu, stąd niewyraźnie było widać te wyniki wycinków.

Tak jak Atabe napisała :tak:

Chorujesz na CU, póki co jest ograniczone tylko do odbytnicy.
Potem stan zapalny może sięgnąć dalej, ale oczywiście nie musi.
ania74 pisze:
21 lut 2019, 12:09
Wniosek: płaski polip poprzecznicy. Wrzodziejące zapalenie odbytnicy o małej aktywności (Mayo1)
Skala Mayo odnosi się do CU - Mayo Endoscopic Scoring of Ulcerative Colitis - służy do oceny aktywności zmian zapalnych błony śluzowej jelita grubego:
0 - prawidłowa błona śluzowa z dobrze widoczną siatką naczyniową,
1 – zmiany zapalne o małym nasileniu: przekrwienie błony śluzowej, zatarta/słabo widoczna siatka naczyniowa,
2 – zmiany zapalne o średnim nasileniu: obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, nieobecna siatka naczyniowa, krwawienie kontaktowe, nadżerki,
3 – zmiany zapalne o dużym nasileniu: krwawienie spontaniczne, owrzodzenia.

Choroba CU (jak każde NZJ) ma okresy zaostrzeń i remisji.
Tutaj wytyczne leczenia: ECCO-EFCCA Patient Guidelines
ania74 pisze:
21 lut 2019, 12:09
jak się objawia ropień w odbycie i czy możliwe że nie wykryty w kolonoskopi?
Ropnie bardzo rzadko występują w CU.
W CD często.
Można je wykryć w badaniu per rectum (które jest zawsze przed kolonką), w USG przez odbyt, albo w badaniu obrazowym jak RM czy TK.
Mój mąż nigdy nie miał ropnia, a całkiem podobne bóle mu dokuczają w zaostrzeniu CU.
ania74 pisze:
21 lut 2019, 22:09
Zastanawiam się jak długo muszę aplikować czopki pentasy aby była poprawa
Znaczna część chorych na CU czopki z mesalazyną bierze stale, także w remisji.
Z tym, że Salofalk są wygodniejsze niż Pentasa.
ania74 pisze:
21 lut 2019, 22:09
zastanawiam sie nad wyeliminowaniem glutenu, mam jeszcze pytanie czy wybierać produkty bez laktozy, czy zupełnie zrezygnować z nabiału?
Nie ma sensu rezygnować z tych składników, jeśli nie masz stwierdzonej nietolerancji.
Nabiał jest wręcz wskazany, ze względu na bogactwo wapnia, a w NZJ jest większe ryzyko osteoporozy (spowodowane jest to samą chorobą, a także sterydami ogólnymi, często zlecanymi w zaostrzeniu).
W zaostrzeniu powinno się jedynie unikać świeżego mleka, chyba że właśnie bez laktozy.
Reszta, czyli sery, jogurty, kefiry i maślanki są zalecane, w ramach indywidualnej tolerancji.
Na początku warto prowadzić dzienniczek żywnościowy.
Przede wszystkim poczytaj Poradnik żywieniowy

Pozdrawiam :)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”