Interpretacja wyników z kolonoskopii

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Interpretacja wyników z kolonoskopii

Post autor: kwakwa » 02 sty 2019, 22:43

Witam ,proszę o interpretację wyników kolonoskopi .Jelito kręte z prawidłowa śluzówką widoczne grudki chłonne oraz kosmki.Zastawka Bauhina prawidłowa.Kątnica i wstępnica oraz odcinek poprzecznicy z prawidłową haustraacją śluzówka gładka ,lśniąca z prawidłowo widocznym rysunkiem naczyniowym.Poprzecznica od zgięcia śledzionowego oraz wstepnica,esica i prostnica z zmianami zapalnymi o różnym nasileniu.Śluzówka obrzęknięta,rumieniowa z aftami,odcinkowo strzępiasta,z całkowicie zatartym rysunkiem naczyniowym,odcinkowo pokryty śluzem i ropą łatwo krwawiąca.Wnioski choroba Crohna.Natomiast w badaniu histopatologicznym napisano w pierwszym rzędzie naelżałoby rozważyć wrzodziejace zapalenie jelita grubego.Lekarka stwierdziła ,że to Crohn bo w gastroskopi wyszło część pozaopuszkowej dwunastnicy o zaczerwienionej śluzówce,na fałdach drobne nadżerki .DGN obserwacja kierunku IBG nadżerkowe zapalenie dwunastnicy.Co myślicie o takich wynikach przecież z każdego badania inna diagnoza ,a lekarz leczy mnie na Crohna Pomocy
Ostatnio zmieniony 08 sty 2019, 19:47 przez Noelia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłam tytuł

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Interpretacja wyników z kolonoskopi

Post autor: obyty.z.cu » 03 sty 2019, 17:54

przy CU byłyby tylko zmiany w jelicie grubym,a masz zmiany ...wszędzie, czyli raczej lekarka wie co mówi ;)
No i ciesz się, że masz diagnozę w ogóle, bez niej leki sa...drogie. Leczenie zaś podobne, bo i tak leki sa ukierunkowane na miejsce zmian.
No i pewnie będą nastepne badania gastro w celu stwierdzenia efektów leczenia i być może wtedy coś będzie więcej wiadomo.
Dużo ludzi czeka na "wykrystalizowanie" się konkretnej diagnozy.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: Interpretacja wyników z kolonoskopi

Post autor: kwakwa » 03 sty 2019, 18:32

Też lekarka tak to tłumaczyła,ale ja ciągle nie mogę pogodzić sie z ta diagnozą,może potrzeba mi więcej czasu.Postawienie diagnozy jest bardzo ważne,oby jeszce dopasowanie leków sie udało .

kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: Interpretacja wyników z kolonoskopi

Post autor: kwakwa » 03 sty 2019, 18:53

Czytałam,że w Crohnie zmiany maja cechy ziarninowania ,u mnie nie ma w opisie.Jeszcze jedna sprawa mnie zastanawia,czy każda nadżerka to Crohn?

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Interpretacja wyników z kolonoskopi

Post autor: Anette28 » 06 sty 2019, 01:03

kwakwa pisze:
03 sty 2019, 18:32
Też lekarka tak to tłumaczyła,ale ja ciągle nie mogę pogodzić sie z ta diagnozą,może potrzeba mi więcej czasu.Postawienie diagnozy jest bardzo ważne,oby jeszce dopasowanie leków sie udało .
to prawda wrzodziejące zapalenie jelita grubego występuje tylko w tym odcinku "jelito grube", a Crohn występuje w cały odcinku przewodu pokarmowego, zaczynając od jamy ustnej kończąc na odbycie
Często jest tak, że pobrane wycinki nie do końca wskazują na prawidłowy obraz choroby. Trzeba także takie badanie powtarzać w różnych etapach choroby.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: Interpretacja wyników z kolonoskopi

Post autor: kwakwa » 06 sty 2019, 18:27

A jak myślicie,najwięcej zmian mam w jelicie grubym a zażywam Pentasę ,czy nie lepszy byłby lek z sulfalazyną .Chyba,że można brać dwa leki jednocześnie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”