Kalprotektyna 360 ug/g po biologii.

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
To-Masz1980
Debiutant ✽
Posty: 42
Rejestracja: 24 lut 2015, 12:46
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Jasło

Kalprotektyna 360 ug/g po biologii.

Post autor: To-Masz1980 » 19 paź 2018, 20:54

Witam. Mam zaplanowaną wizytę u lekarza na koniec listopada i dlatego prosiłbym o interpretację wyniku kalprotektyny w kale. Leczony byłem biologią cały 2017 rok. Ogólnie czuję się dobrze,nie mam biegunek, krwi oraz śluzu w kale. Przetoka okołoodbytnicza którą miałem od 2007roku w końcu całkowicie zagojona. Lekarz zlecił mi to badanie by uniknąc w tym roku kolonoskopii. Wynika badania to 360ug/g. Lekarz mi powiedział że ma 2 pacjentów którzy na własną odpowiedzialność odstawili leki i robią to badanie co 3 miesiące. Mam pytanie, czy ten wynik jest jakiś straszny? Choruje od 2004r. Jaki musi być wysoki wynik kalprotektyny aby można było mówić o kolejnej biologii?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna 360 ug/g po biologii.

Post autor: Noelia » 20 paź 2018, 11:42

Poprawiłam tytuł oraz post - prawidłowa nazwa tego badania to kalprotektyna - ten przedrostek "kal" jest od "calcium", czyli od wapnia (calprotectin - calcium-binding protein).
To-Masz1980 pisze:
19 paź 2018, 20:54
Mam pytanie, czy ten wynik jest jakiś straszny?
Świadczy o stanie zapalnym, czyli o zaostrzeniu NZJ, ale nie jest to jakieś bardzo wysokie stężenie, mnóstwo osób ma kalprotektynę na poziomie kilku tysięcy, np. mąż miał kiedyś wynik 5000.

Cut-offy (normy) są inne dla niezdiagnozowanych, a inne dla chorych na NZJ:
< 50 μg/g - mieści się w normie. Wynik w zakresie normy wyklucza proces zapalny w jelicie. Przyczyną dolegliwości prawdopodobnie jest zespół jelita drażliwego
50-150 μg/g - słabo dodatni (pacjenci powinni być monitorowani, w razie potrzeby można powtórzyć test po 6-8 tygodniach)
>150 μg/g - wskazuje na aktywny proces zapalny i wymaga szybkiego rozszerzenia diagnostyki (kolonoskopii, badań kontrastowych RTG, dalszych badań laboratoryjnych)
zespół jelita drażliwego ZJD (IBS) <50 ug/g
nieswoiste zapalenie jelit NZJ (IBD) >50 ug/g
nawrót / zaostrzenie objawów NZJ > 250 ug/g
To-Masz1980 pisze:
19 paź 2018, 20:54
Jaki musi być wysoki wynik kalprotektyny aby można było mówić o kolejnej biologii?
Nam powiedziano kiedyś, że 1800.
Podobną informację podała też na forum Tubisia - link
Tubisia pisze:
26 kwie 2017, 14:42
Do załapania się na biologię lekarze potrzebują poziom 1800.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”