Kalprotektyna

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Kalprotektyna

Post autor: dzymek » 25 kwie 2017, 09:59

Jak to jest z kalprotektyną w przypadku NZJ ?

Zrobiłem wczoraj badania i mam oto taki wpis:

kalprotektyna w kale dodatni 50>200 mikrogram/g

Rozumiem, że referencyjnie powinien być wynik ujemny <50 ale wartość u góry należy rozumieć jako większą od 50 i mniejszą od 200 ? Czy źle to interpretuje ?

Gdzieś czytałem, że dla osób z NZJ jeśli jest wynik do 200-300 to jest ok.

Ktoś ma doświadczenie w temacie ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: Anette28 » 25 kwie 2017, 23:20

wynik < 50 μg/g mieści się w normie,
50-100 μg/g interpretuje się jako słabo dodatni (pacjenci powinni być monitorowani, w razie potrzeby można powtórzyć test po 6-8 tygodniach),
wynik >100 μg/g oznacza wysoką aktywność zapalną
O badaniu można poczytać tutaj
http://j-elita.org.pl/wp-content/upload ... 13-www.pdf
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Kalprotektyna

Post autor: alate » 26 kwie 2017, 10:02

poziom kalprotektyny nie zawsze jest w pełni miarodajny. Poniewaz jest to badanie kału, to im dalej od jelita grubego znajduje sie ognisko zapalne, tym bardziej wiarygodność wyniku spada
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: Tubisia » 26 kwie 2017, 14:42

alate pisze:poziom kalprotektyny nie zawsze jest w pełni miarodajny. Poniewaz jest to badanie kału, to im dalej od jelita grubego znajduje sie ognisko zapalne, tym bardziej wiarygodność wyniku spada

Poza tym są ludzie, którzy mają wg lekarzy niski poziom kalprotektyny , a choroba szaleje mocno.
Do załapania się na biologię lekarze potrzebują poziom 1800. Z tego co wiem to przyjmuje się, że wynik do 50 potwierdza CU, powyżej 200 Crohna - ale ta informacja dotyczy testu z apteki. Nie czarujmy się, ale to kolejne niemiarodajne wg mnie badanie w NZJ. Dla mnie to tylkk taki odsiewacz chętnych na biologię. Bo i tak decyzję podejmuje komisja.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kalprotektyna

Post autor: dzymek » 26 kwie 2017, 21:50

Dzięki za odpowiedzi ten artykuł w kwartalniku czytałem ale nie wiem jak interpretować swój wynik :D liczyłem na konkretną wartości a tu mi przedział podali... jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: Tubisia » 26 kwie 2017, 23:13

W sumie to zależy od testu i gdzie go wykonywałeś jeśli chodzi o podanie wartości liczbowej wyniku. W sumie wychodzi na to, że masz stan zapalny, ale nie wymagający jakiejś specjalnej interwencji lekarskiej, prócz stałego kontaktu kontrolnego z gastrologiem, chyba - bo nie wiem jak to w CU wygląda dokładniej.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Bolo
Debiutant ✽
Posty: 33
Rejestracja: 09 sie 2010, 13:17
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Kalprotektyna

Post autor: Bolo » 27 kwie 2017, 21:48

cześć, a takie pytanie z innej beczki (w skrócie choruję na CU, od 3 lat nie mam zaostrzeń typowych, krew itd.) - mam raz na rok infekcje bakteryjne, ostre biegunki ale bez krwi, drugi raz to samo Metronidazol, Flucanozale ( te pomogły rok temu) w tym roku pomógł jedynie CIPRONEX na 7 dni. W związku z tymzrobiłem sobie pierwszy raz kalprotektyne i wynik 1800, czy miał ktoś tak wysoki poziom ? badanie było wykonane przy ostrych biegunkach tuż przed leczeniem CIPRONEXEM), a po w sumie 24 dniach antybiotykach :)

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: Anette28 » 27 kwie 2017, 21:57

Bolo pisze: badanie było wykonane przy ostrych biegunkach tuż przed leczeniem CIPRONEXEM), a po w sumie 24 dniach antybiotykach :)
to spory stan zapalny, być może trzeba wprowadzić inne leczenie, kiedy masz konsultacje z gastroenterologiem?
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kalprotektyna

Post autor: dzymek » 28 kwie 2017, 10:45

Co do kalprotektyny tak informacyjnie ten wynik, który ja podałem jest jakościowy przynajmniej taką informację dostałem. Są laboratoria , które robią ilościowo czyli podają konkretną liczbę.

Więc w skrócie ja muszę badanie powtórzyć.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Noelia » 28 kwie 2017, 13:22

Bolo pisze:W związku z tymzrobiłem sobie pierwszy raz kalprotektyne i wynik 1800, czy miał ktoś tak wysoki poziom ?
Może to efekt tej infekcji, ale zdecydowanie coś jest bardzo nie w porządku, więc musisz się poradzić swojego gastro, nie ma wyjścia.
Mąż dwa razy oznaczał, jeszcze przed kolonoskopią.
Pierwszy wynik to konkretnie 1950 μg/g - co oznacza bardzo wysoką aktywność zapalną.
Drugi raz zrobił w innym miejscu i tam napisali ogólnikowo: (powyżej) >1800 μg/g.
Kolonoskopia potwierdziła - zapalenie dużego stopnia itd.
Jak będzie miał kiedyś wreszcie remisję objawową, to ma powtórzyć to badanie.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Kalprotektyna

Post autor: mosterdziej » 06 maja 2017, 15:09

Ja miałem powyżej 1800 (bez dokładnego określenia), w tym polecanym tutaj na forum laboratorium (co kurier odbiera paczkę), którego nazwy nie pamiętam. Ale nie wiem, czy te wyniki tam są miarodajne, bo w szpitalu w MSWiA w Warszawie z kolei mi wychodził dużo niższy (miałem raz niecałe 700, a drugi nawet nie wiem, ale pewnie wyższy, bo robiłem po roku). Ale takie wyniki świadczą jednak o bardzo dużym stanie zapalnym. ;)

Awatar użytkownika
mona74
Początkujący ✽✽
Posty: 71
Rejestracja: 08 lis 2009, 17:04
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Kalprotektyna

Post autor: mona74 » 11 maja 2017, 19:50

"W związku z tymzrobiłem sobie pierwszy raz kalprotektyne i wynik 1800, czy miał ktoś tak wysoki poziom ? "


No ja miałam 5280 przed leczeniem Humirą
Leczenie: Szpital MSW Warszawa
Salofalk 500 2x3, 6 Merkaptopuryna 50mg

Lamamala
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2017, 22:27
Choroba: CU
województwo: podlaskie

Re: Kalprotektyna

Post autor: Lamamala » 18 sie 2017, 23:05

Witam wszystkich, potrzebuję porady. Choruje na CU od ok 9lat, dawno nie robiłam kolonoskopii (zaszłam w ciążę itd- wszystko się przesunęło). Karmię piersia więc moja gastro uparła się żebym chociaż zbadała kalprotektynę i wynik mnie powalił: 2679 mg/kg. Dodam, że obecnie nie mam praktycznie objawów zaostrzenia. Wypróżnienia ok 3 dziennie, bez krwi (śluz czasami w nocy albo nad ranem) trochę pobolewa mnie brzuch i ogolnie słabiej się czuję ale bez większych ekscesów. Czy to możliwe że coś się dzieje a ja jeszcze o tym nie wiem?

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Kalprotektyna

Post autor: atabe » 20 sie 2017, 16:54

Lepiej sprawdzić, niektórzy mają bezobjawowy przebieg choroby.

Ojciec kacperka
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2021, 23:23
Choroba: CU u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Olsztyn

Re: Kalprotektyna

Post autor: Ojciec kacperka » 09 cze 2022, 13:08

Tubisia pisze:
26 kwie 2017, 14:42
alate pisze:poziom kalprotektyny nie zawsze jest w pełni miarodajny. Poniewaz jest to badanie kału, to im dalej od jelita grubego znajduje sie ognisko zapalne, tym bardziej wiarygodność wyniku spada

Poza tym są ludzie, którzy mają wg lekarzy niski poziom kalprotektyny , a choroba szaleje mocno.
Do załapania się na biologię lekarze potrzebują poziom 1800. Z tego co wiem to przyjmuje się, że wynik do 50 potwierdza CU, powyżej 200 Crohna - ale ta informacja dotyczy testu z apteki. Nie czarujmy się, ale to kolejne niemiarodajne wg mnie badanie w NZJ. Dla mnie to tylkk taki odsiewacz chętnych na biologię. Bo i tak decyzję podejmuje komisja.
NIe zgodze sie poziom kalprotektyny jest bardzo precyzyjny do tego stopnia ze nie potrzeba kolonoskopi zeby poteierdzic.
Kalprotektyna to najwazniejsze badanie w NZJ.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”