Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 12 sty 2017, 12:20

Witam bardzo serdecznie.

Termin wizyty u gastroenterologa mam dopiero za kilka miesięcy, w związku z tym chciałabym się zorientować mniej więcej o co chodzi w tych wynikach i czy można już na ich podstawie podejrzewać nieswoiste choroby jelit (albo crohna albo wrzodziejące...).
Oto opis z kolonoskopii:


Kolonoskopia z biopsją:

Okolica odbytu i badanie per rectum bz.
Kolonoskop wprowadzono do kątnicy. Kątnica, zastawka Bauhina, wstępnica, poprzecznica, zstępnica, bz.
Esica, odbytnica umiarkowanie zaczerwienione, rysunek naczyniowy prawidłowy.
Pobrano wycinki do badania patomorfologicznego z odbytnicy.

Badanie histopatologiczne:

Opis makroskopowy: odbytnica

Rozpoznanie histopatologiczne: Zapalenie nieokreślone o średnim nasileniu.

Zaznaczam, że objawy związane z układem pokarmowym mam od 3 lat (biegunki, niekiedy krwiste, prawostronne bóle brzucha w okolicy pępka i pod żebrami), bardzo często pojawiają mi się afty w jamie ustnej, oraz charakterystyczne plamy - język geograficzny).

Miałam robione badania kału w kierunku pasożytów, lamblii i niczego nie wykazały. Robiono także usg jamy brzusznej (kamica obu nerek).

Proszę o pomoc, z góry dziękuję

Anna

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Jacekx » 12 sty 2017, 14:48

Moim zdaniem Anna3 to na razie nie jest klasyfikowane zapalenie jako CU, CD czy IBS myślę , że ze względu między innymi obecnie na brak krwawień czy śluzu w kale ... a także rysunku jelita i braku owrzodzeń ( czyli na podstawie opisu kolonoskopii) ... ale to ja chory z co nieco doświadczeniem.

Co do aft może to być sygnał autoagresji na jelitach choć niekoniecznie czytaj poniżej

cytat z netu

...Afty w jamie ustnej - rodzaje i przyczyny powstawania aft
Afty mniejsze
Afty mniejsze to afty przewlekłe, nawrotowe, z którymi częściej zmagają się dorośli niż dzieci. Przyczyny tego typu aft to najczęściej:
nieodpowiednia higiena jamy ustnej (w tym jedzenie brudnymi sztućcami, jedzenie nieumytych owoców i warzyw, a także złe nawyki, np. gryzienie długopisów czy obgryzanie paznokci)
choroby zębów (zapalnie kanałów, próchnica, kamień nazębny, wyżynające się ósemki, itp.)
mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej (np. ukłucia szczoteczką do zębów, podrażnienia podczas zabiegów stomatologicznych)
niewłaściwie dopasowana proteza
autoagresja komórek, spowodowana np. przez stres
alergia
przyjmowanie silnych antybiotyków...


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/z ... 41915.html

co do bóli to raczej tak boli w Crohnie ale to nie jest decydujące moim zdaniem ...


choć cytat z naszej strony

...Objawy choroby L-C zależą od lokalizacji, rozległości i stopnia zaawansowania zmian w przewodzie pokarmowym. Często pierwsze objawy są niespecyficzne, a choroba zaczyna się skrycie co utrudnia i często opóźnia postawienie prawidłowej diagnozy. Najczęstszym początkowym objawem są bóle brzucha (ok. 75% przypadków) zwykle niespecyficzne, budzące ze snu, o kolkowym lub wrzodowym charakterze, nasilające się po jedzeniu i wypróżnieniu. Nierzadko występują także bóle pseudowyrostkowe w prawej dolnej części brzucha, które bywają przyczyną chirurgicznego usunięcia wyrostka robaczkowego, ...

http://j-elita.org.pl/choroba-lesniowskiego-crohna/

czyli co do Twojego opisu to na dziś słusznie lekarz badający napisał...

i bym do tego się przychylał jako długo chorujący na NZJ

Zapalenie nieokreślone o średnim nasileniu.

Jak się na dziś czujesz , co zażywasz z farmakologii ?

Pamiętaj w naszych chorobach psychika działa czy uzupełnia zaleczanie jak tabletki.

Trzymam za Ciebie kciuki , walcz o swoje zdrowie ale żyj najlepiej jak możesz :spoko:
Lecz się u lekarzy a nie na Forum ... tu tylko myślę możemy Ci pomóc wyjaśnić Twoje chorowanie...ale nie leczymy bo nie jesteśmy lekarzami.
Chyba , że pisze to lekarz chorujący na NZJ tacy też się zdarzają :smutny:
Wtedy jednak dobrze by był też specjalistą od NZJ.

Ps.

Co do dodatkowych bonusów zdrowotnych ... to mam tak jak Ty kamicę nerkową z tym, że szczawianową diagnozowaną gdzieś od 30 lat z okresami nasileń i wyciszeń.
Obecnie kamica się wyciszyła objawowo ale jestem na etapie rozkruszania kamienia ok 1,5 cm techniką ESWL.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2017, 19:11 przez Jacekx, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Tubisia » 12 sty 2017, 15:49

Anna3 pisze:Zaznaczam, że objawy związane z układem pokarmowym mam od 3 lat (biegunki, niekiedy krwiste, prawostronne bóle brzucha w okolicy pępka i pod żebrami), bardzo często pojawiają mi się afty w jamie ustnej, oraz charakterystyczne plamy - język geograficzny).
A u ginekologa byłaś, wykluczyłaś jajnik? Masz: przelewania w brzuchu, "burczenie", czasem brak apetytu albo jego napady, stany podgorączkowe, bóle stawów?
Raczej wygląda na Crohna, a w histopacie nie musi być od razu widoczny, bo Crohn lubi się pojawiać i znikać. Afty są bardzo częste w CD. Możesz jeszcze zrobić badanie na kalprotektynę (można dostać w aptece coś koło 100PLN). Poza tym piszesz same rozpoznania, a nie dokładnie to co napisane w histopacie, to tak trochę zawęża obraz do tego "co myślał, że widział lekarz". Z mojego nieszczęsnego doświadczenia wynika, że niektórzy lekarze jadą po płotkach i jak nie mają niczego czarno na białym napisane, to nie szukają dalej.

Jedyne w czym zgadzam się z Jacekx, to:
Jacekx pisze:Lecz się u lekarzy a nie na Forum ... tu tylko myślę możemy Ci pomóc wyjaśnić Twoje chorowanie...ale nie leczymy bo nie jesteśmy lekarzami.
. Każdy choruje inaczej, nie ma sensu się porównywać.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Jacekx » 12 sty 2017, 18:50

Anna3 sorry - przeoczyłem, że podałaś bywają krwawienia . To wtedy zmienia postać rzeczy.
Ja w swoim poprzednim poście skoncentrowałem się na wyniku Twojej ostatniej kolonoskopii

Być może Tubisia ma rację w tym czym się nie zgadza ze mną...
ale podkreślam jeszcze raz oni ona ani ja nie jesteśmy lekarzami.

Czy gastro Twój i ten co wykonywał Ci zabieg wiedzieli o tym, że bywają krwawienia z jelit ?

Bo Twoja diagnoza mam wrażenie oparta jest na ostatniej kolonoskopii.

Poza tym jeśli masz wątpliwości to je sprecyzuj i zapytaj swojego gastro na najbliższej wizycie.

Jeśli mu nie wierzysz cóż i tak się zdarza.
To może szybciej prywatnie do dobrego praktykującego gastro ale z wynikami swoich ostatnich badań
a nie z diagnozą ostatnią Twojego lekarza...

lekarz diagnozy lekarza nie będzie raczej podważał

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 12 sty 2017, 20:57

Dziękuję za odpowiedź i za zainteresowanie tematem. Z pewnością pomoże mi to jakoś wszystko uporządkować :)

"A u ginekologa byłaś, wykluczyłaś jajnik? Masz: przelewania w brzuchu, "burczenie", czasem brak apetytu albo jego napady, stany podgorączkowe, bóle stawów?"

Do poradni ginekologicznej chodzę regularnie i mówiłam zawsze o swoich problemach.
Ginekolog zalecił terapię hormonalną w postaci tabletek antykoncepcyjnych (na bóle brzucha i wówczas na obfite miesiączki). Leki biorę dwa lata, a z brzuchem tak było jak jest i nigdy nie było to związane raczej z cyklem.
Bóle brzucha mam cały czas, ale nasilają się po każdym posiłku (dlatego lepiej się czuję będąc całkowicie na głodzie... ).
Podczas silnych napadów miewam nudności, problemy z oddawaniem gazów, odbijanie.
Stany podgorączkowe miewam bardzo często, zwłaszcza w nocy (w nocy też i bóle się nasilają, pojawiają się także nocne poty - muszę się przebierać w środku nocy - minimum dwa razy w tygodniu taki napad).

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 12 sty 2017, 21:10

"przeoczyłem, że podałaś bywają krwawienia. To wtedy zmienia postać rzeczy."

Miewam krwawienie, jednakże mam wrażenie, że już na szczęście coraz rzadziej :)
Lekarze wiedzieli, że mam takie objawy.
U mnie w rodzinie niestety choroby zapalne jelit są dość powszechne...
Zarówno mój tata, jak i moja mama (przewlekłe zapalenie jelita cienkiego i grubego, nowotwór złośliwy okrężnicy i przewlekłą endometriozę 4 stopnia u mamy).

Swego czasu brałam bardzo dużo antybiotyków o szerokim spektrum działania (na ciągłe infekcje paciorkowcem kałowym obu uszu, zatok przynosowych, oraz pęcherza moczowego...). Już wtedy zastanawiało mnie dlaczego paciorkowiec kałowy prawie wszędzie. Być może już wtedy jelita źle funkcjonowały. Bardzo trudno się to leczy i bardzo często nawraca, w dodatku zawsze po antybiotykach jest ta nieszczęsna krew w kale i pogorszenie całej reszty (nadmienię, że miałam już robione testy też na bakterię Closteridium Difficile, które nie wykazały na obecność toksyn).

Bóle brzucha trwają w bardzo długo, tak samo biegunki, ale antybiotyki jeszcze to zapewne pogarszały.

Wizytę u gastrologa mam dopiero 2 sierpnia... postaram się załatwić coś prywatnie.

Dziękuję Wam za odpowiedzi. To wiele dla mnie znaczy.
Na dzień dzisiejszy postaram się skupić na pozytywnym myśleniu przede wszystkim :) Wierzę, że wszystko będzie dobrze.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających ten wątek :)

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Tubisia » 12 sty 2017, 22:48

Anna3 pisze:Ginekolog zalecił terapię hormonalną w postaci tabletek antykoncepcyjnych (na bóle brzucha i wówczas na obfite miesiączki). Leki biorę dwa lata, a z brzuchem tak było jak jest i nigdy nie było to związane raczej z cyklem.
Witam w klubie. Tylko ja z antykoncepcji zrezygnowałam, bo co chwila zmieniano mi środki, bo pomagały na chwilę, aż się okazało, że nie działają :oops:

Anna3 pisze:Bóle brzucha mam cały czas, ale nasilają się po każdym posiłku (dlatego lepiej się czuję będąc całkowicie na głodzie... ).
Podczas silnych napadów miewam nudności, problemy z oddawaniem gazów, odbijanie.
Stany podgorączkowe miewam bardzo często, zwłaszcza w nocy (w nocy też i bóle się nasilają, pojawiają się także nocne poty - muszę się przebierać w środku nocy - minimum dwa razy w tygodniu taki napad).
No mi to wygląda na Crohna :smutny: Dobra rada idź na konsultację do innego miasta.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Orzelek » 13 sty 2017, 00:03

Anna3 pisze:
Rozpoznanie histopatologiczne: Zapalenie nieokreślone o średnim nasileniu.
Domyślam się, że to Colitis Indeterminata ?

Było pewnie tak, że histopatolog nie wiedział czy to co widzi to na 100 % Cu lub CD. Więc wpisał, że to nieokreślone zapalenie.

Też miałem nocne zlewne poty. Diagnoza u mnie to Choroba Crohna.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 13 sty 2017, 14:40

Tubisia:

"Witam w klubie. Tylko ja z antykoncepcji zrezygnowałam, bo co chwila zmieniano mi środki, bo pomagały na chwilę, aż się okazało, że nie działają."

Też mam zamiar zmienić, ale biorę już ponad dwa lata, więc na jakiś czas postanowię je całkowicie odstawić. Jestem ciekawa czy stan się poprawi. (Takie dolegliwości były na długo przed tym, zanim w ogóle zaczęłam brać hormony, no ale wiem, że one też mogą pogarszać stany zapalne jelit.


Tubasiu, jestem pewna, że pójdę wcześniej, niż w tym sierpniu... kto by tyle czekał z takimi objawami. Dziś jest dużo lepiej, brzuch boli, ale da się wytrzymać :)
Wy pewnie też miewacie czasem lepsze dni i pewnie też nie zawsze potraficie przewidzieć kiedy dokładnie nastąpi ostrzejszy rzut choroby?

Dziękuję Wam za wsparcie! Pozdrawiam wszystkich :)

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 13 sty 2017, 14:43

Orzelek:

Rozpoznanie histopatologiczne: Zapalenie nieokreślone o średnim nasileniu."

Domyślam się, że to Colitis Indeterminata ?"

Nie mam właśnie pojęcia, ponieważ na wynikach widnieje tylko polska nazwa: nieokreślone zapalenie... Kto to do końca wie? Pewnie trzeba poczekać, aż się to albo rozwinie, albo zatrzyma :(

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Tubisia » 13 sty 2017, 19:23

Anna3 pisze:Wy pewnie też miewacie czasem lepsze dni i pewnie też nie zawsze potraficie przewidzieć kiedy dokładnie nastąpi ostrzejszy rzut choroby?
Baaardzo delikatnie to ujęłaś :mrgreen: ja mam na to kilka konkretniejszych określeń :mad: Ogólnie wiosna i jesień są okresami, w których ciężej jest jelitowcom. Niektórych boli cały czas. To już kwestie indywidualne. Ja wiem jedno z moim Lesiem niczego nie mogę zaplanować, więc żyję z dnia na dzień tym co jest :wink:
Anna3 pisze: Pewnie trzeba poczekać, aż się to albo rozwinie, albo zatrzyma :(
Raczej opuścić rodzime podwórko lekarskie i iść do porządnego gastroenterologa. Masz niedaleko do Krakowa (chociaż średnio polecam, ale wg mnie lepiej niż w Katowicach) na śniadeckich/Kopernika Szpital Uniwersytecki.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Jacekx » 14 sty 2017, 13:02

Sorry... Anna3 D-dimery kontrolujesz

przy sterydach ( hormonach) . Jestem po zakrzepicy żył głębokich i mamy rodzinnie też chyba problemy zakrzepowe...moja córka miała przez jakiś czas około 6000 jednostek.

Niestety lekarze w Polsce często choć nie zawsze lekceważą D-dimery nawet u kobiet w ciąży...bo to drogie badanie.
Straciliśmy przez zakrzepicę wybitną Polską sportsmenkę :smutny:

https://www.tygodnikprzeglad.pl/zakrzep ... znienacka/

http://wylecz.to/pl/badania/badania-lab ... imery.html
Ostatnio zmieniony 14 sty 2017, 23:50 przez Jacekx, łącznie zmieniany 2 razy.

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 14 sty 2017, 22:14

Tubisiu, też zauważyłam, że dolegliwości żołądkowo - jelitowe nasilają się jesienią i zimą. Miałam 7 lat temu stwierdzone zapalenie opuszki dwunastnicy (stan zapalny helicobacter w gastroskopii). Wtedy właśnie też przeważnie dolegliwości były nasilone na wiosnę i jesień.

Co do lekarza - myślę, że tu w Katowicach jeszcze ktoś wiarygodny się znajdzie. Czytałam opinie o profesorze Gonciarzu. Myślę, że może do niego warto spróbować, ale jeszcze nie teraz, właśnie najlepiej na wiosnę. Mam jeszcze nadzieję, że to zwykły IBS (ale ja jestem czasem naiwna hehe :roll: )

Jacku, nigdy jeszcze nie badałam poziomu D - Dimerów i pewnie warto by to w końcu sprawdzić. Sprawdzałam cennik u mnie w laboratorium (35 zł). Taka kwota to jeszcze nie majątek, a szkoda by było przegapić tak ważnej kwestii.

Dziękuję wszystkim za porady :)

Pozdrawiam serdecznie.

Życzę wszystkim dużo zdrowia i oby Wasze choroby jak najdłużej pozostawały w remisji :wink:

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Jacekx » 14 sty 2017, 22:54

Anna3 pisze:... Mam jeszcze nadzieję, że to zwykły IBS (ale ja jestem czasem naiwna hehe :roll: )

Jacku, nigdy jeszcze nie badałam poziomu D-dimerów i pewnie warto by to w końcu sprawdzić. Sprawdzałam cennik u mnie w laboratorium (35 zł). Taka kwota to jeszcze nie majątek, a szkoda by było przegapić tak ważnej kwestii.
...
:wink:
To co podkreśliłem na niebiesko uważam, że nie jest wykluczone.
To drugie ... to sprawdź te D-dimery.


Może coś się zmieniło co do ceny badania D- dimerów badź u Was jest taniej.
Poza tym miałem dane z zeszłego roku i najbliżej mnie kosztowało 50 zł.
Dla mnie emeryta to nie jest mało.
Jestem u Hematologa na wizycie już 20.01.2017 i pewnie mnie na takie badanie wyśle.

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 15 sty 2017, 12:05

Może ginekolog będzie mógł dać skierowanie. Jeśli jednak nie, to zrobię te badania prywatnie.

Mieliście robiony posiew kału w kierunku chorobotwórczych bakterii?

Myślę, że jeszcze takie badanie warto by zrobić. Mam nadzieję, że lekarz ogólny będzie mógł dać skierowanie na to.

Pozdrawiam wszystkich :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”