Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Tubisia » 15 sty 2017, 16:53

Anna3, posiew kału na bakterie i krew utajoną to jedne z podstawowych badań :)
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 15 sty 2017, 19:59

No właśnie Tubisiu... :)
Chodzę do lekarzy z tym od 3 lat przeszło, a jeszcze nigdy nie dostałam posiewu kału ani na krew utajoną, ani na bakterie... (jedynie sama zrobiłam na closteridum difficile)

Widzę, że mam sporo zaległości w badaniach :/

Jestem ciekawa czy te badania może zlecić internista zwykły... bo przecież wszystkich badań nie da rady samemu z własnych pieniędzy.

Widzę, że po sezonie grypowym obowiązkowa wizyta u lekarza POZ z prośbą o te badania...

Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam wszystkich :)

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anette28 » 17 sty 2017, 13:18

Anna3 pisze:Zaznaczam, że objawy związane z układem pokarmowym mam od 3 lat (biegunki, niekiedy krwiste, prawostronne bóle brzucha w okolicy pępka i pod żebrami), bardzo często pojawiają mi się afty w jamie ustnej, oraz charakterystyczne plamy - język geograficzny).
mi to też wygląda na CD, charakterystyczne są afty i bóle brzucha prawostronne i pod zebrami; oczywiście najlepsza będzie konsultacja u gastroenterologa i badania ponowne w tym okresie kiedy nasilają się objawy :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 17 sty 2017, 13:38

Czyli w najbliższym czasie należałoby powtórzyć kolonoskopię?

Mam jednak nadzieję, że to jeszcze teraz nie będzie konieczne :)

Może wyniki badania krwii coś dodatkowego wyjaśnią.

Jak widać - jeszcze miałam mało badań robionych (tylko kał na pasożyty, lamblie, closteridium difficile), już nie wspomnę, że warto by było zrobić jakieś badania z krwi...

Mam skierowanie na badania serologiczne w kierunku celiakii (ale mam je zrobić dopiero przed wizytą u lekarza... czyli dopiero koło sierpnia...). Gastrolog wcześniej dał mi także na próby wątrobowe, morfologię i TSH, oraz elektroferaza białka (wszystko to dopiero w sierpniu mam zrobić...). Do tego czasu to też ciekawość mnie zeżre hehe :twisted:


Pozdrawiam serdecznie :)

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anette28 » 17 sty 2017, 16:42

Anna3 pisze:Może wyniki badania krwii coś dodatkowego wyjaśnią.
muszę Ci uprzedzić, że czasami wyniki krwi możesz mieć dobre, mimo stanu zapalnego
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
w84u
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 29 paź 2016, 19:13
Choroba: CU u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: W-aw Śl.

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: w84u » 17 sty 2017, 18:28

@Ania3 ja jednak zwróciłbym większą uwagę w badaniach na endometriozę, występuje rodzinnie, obfite miesiączki itd. Poczytaj http://www.mp.pl/pacjent/choroby/88290,endometrioza Afty mogą być po doustnej antykoncepcji.

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 17 sty 2017, 19:04

Właśnie ja też cały czas na pierwszym miejscu podejrzewałam endometriozę, dlatego zdecydowałam się na tabletki antykoncepcyjne, jednakże w ulotce jest napisane, że nie powinno się stosować u osób z chorobą Crohna, lub we wrzodziejącym zapaleniu jelita.
Moje dolegliwości nie zmniejszyły się przez te lata, a nawet pogorszyły, więc być może (ale nie jestem ekspertem) same sztuczne hormony nasilają obraz zapalny jelit (no i również objawy).

Z pewnością skonsultuję to w najbliższym czasie i z ginekologiem i z lekarzem rodzinnym.

Poza tym może jedna choroba wcale nie wyklucza drugiej? Może one lubią iść ze sobą w parze (choroby zapalne jelit, endometrioza, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby autoimmunologiczne?).

Moja mama leczyła się na endometriozę, a po latach okazało się, że miała już raka jelit z powodu nieleczonego stanu zapalenia jelit (ma usuniętą okrężnicę oraz przewlekły stan zapalny jelita cienkiego).

Tak więc wszystko niestety może być tego przyczyną :(

Myślę, że jeszcze upłynie wiele czasu, zanim dowiem się co szwankuje u mnie na pierwszym miejscu.

Pozdrawiam serdecznie :roll:
Ostatnio zmieniony 17 sty 2017, 19:08 przez Anna3, łącznie zmieniany 2 razy.

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 17 sty 2017, 19:05

Zapomniałam dodać, że afty mam od bardzo dawna, tak jak problemy z moimi stawami :) Trwa to już sporo lat.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Jacekx » 18 sty 2017, 15:52

Anna3 pisze:...dlatego zdecydowałam się na tabletki antykoncepcyjne, jednakże w ulotce jest napisane, że nie powinno się stosować u osób z chorobą Crohna, lub we wrzodziejącym zapaleniu jelita. ...

a co D-dimerami -> przypominam sprawę naszej sportsmenki Skolimowskiej
Przeczytaj spokojnie ale ze zrozumieniem...
https://www.tygodnikprzeglad.pl/zakrzep ... znienacka/


cytat z tego artykułu
Zakrzepicą
Zagrożone tą chorobą są również kobiety w ciąży, stosujące hormonalną terapię zastępczą czy zażywające pigułki antykoncepcyjne. W grupie ryzyka są też osoby cierpiące na trombofilię, wrodzoną lub nabytą skłonność do tworzenia się zakrzepów w żyłach, unieruchomione przez dłuższy czas w łóżku, otyłe, prowadzące siedzący tryb życia oraz palące papierosy.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Tubisia » 18 sty 2017, 16:06

Anna3, u mnie tez podejrzewano endometriozę, nawet miałam zaplanowaną laparoskopię zwiadowczą jajników, do której nie doszło, bo trafiłam na oddział gastro w stanie...fatalnym delikatnie mówiąc. Tabletki mogą, ale nie muszą zadziałać.
Anna3 pisze:Poza tym może jedna choroba wcale nie wyklucza drugiej? Może one lubią iść ze sobą w parze (choroby zapalne jelit, endometrioza, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby autoimmunologiczne?).
No tak, ale lepiej mieć chory jajnik czy Crohna? :wink: Tak czy siak, pewno i tak każą Ci odwiedzić ginekologa. Warto to zrobić (plus badania od niego) przed wizytą u gastro, żeby miał mało wyboru co do możliwości.

Anna3 pisze: tak jak problemy z moimi stawami
ja siedzę cicho i o swoich nie wypowiem się :oops:
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 18 sty 2017, 16:56

Zawsze jak mam trochę lepiej ze zdrowiem, to na chwile zapominam o wszystkich chorobach. Od kilku dni czuję się na prawdę dobrze (z wyjątkiem bólu stawów, które wiadomo... jak to zimą...).

Badania trzeba będzie i tak wykonać. Z pewnością zrobię D-Dimery po okresie grypowym.

Pójdę też do ginekologa i do lekarza rodzinnego, chociażby po nowe skierowanie do gastroenterologa (zawsze warto zasięgnąć opinii dwóch lekarzy, zwłaszcza jeśli terminy u jednego są tak odległe).

Pamiętam jak kilka lat temu zmieniałam w ciągu roku aż pięciu ginekologów, bo im nie ufałam... Objawy były takie, jak już wiecie...

Szukam nowej pracy :) Wczoraj byłam na komisji lekarskiej i przedłużyli mi orzeczenie o niepełnosprawności (epilepsja 06-E i choroby neurologiczne 10-N stopnień umiarkowany).

Bardzo bym chciała skupić się na poszukiwaniach (w środę idę po odbiór nowego, przedłużonego orzeczenia).

W moim przypadku lepiej skupić się na zmianie otoczenia, znalezieniu pracy. Wierzę, że to też mi pomoże. Będę szukała pracy ze sprzątaczki na ochroniarza :)

Dziękuję za Wasze odpowiedzi i zainteresowanie tematem. Jest mi bardzo miło i cieszę się, że mogłam się podzielić z Wami moimi problemami z diagnozą.

Jestem dobrej myśli :) Pozdrawiam Was wszystkich Kochani i dziękuję, że jesteście! :)

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Jacekx » 20 sty 2017, 15:54

Anna3 walcz o swoje lepsze jutro...poradzisz sobie


:spoko:

Anna3
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 04 sty 2017, 10:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anna3 » 21 sty 2017, 19:08

Dziękuję za wsparcie Jacekx:) Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka.

Oby wszystkim ludziom z forum poznikały dolegliwości raz na zawsze!

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Anette28 » 23 sty 2017, 14:42

Anna3 pisze:Oby wszystkim ludziom z forum poznikały dolegliwości raz na zawsze!
trudne do wykonania :roll:
Anna3 pisze:Pójdę też do ginekologa i do lekarza rodzinnego, chociażby po nowe skierowanie do gastroenterologa (zawsze warto zasięgnąć opinii dwóch lekarzy, zwłaszcza jeśli terminy u jednego są tak odległe).
sprawdź koniecznie

wiecie co najbardziej mnie śmieszy, że to my ludzie musimy zabiegać o diagnozę, a nie lekarze im wcale nie zależy, wpadli w system i jest to im obojętne, byle następny pacjent; dlatego tak trudno o wyjątki, trzeba się ich naszukać, oczywiście kosztem zdrowia i kieszeni
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Wyniki badań z kolonoskopii i biopsji jelita

Post autor: Tubisia » 23 sty 2017, 23:44

Pandziaak, oj tak niestety :( Mnie też sporo czasu "diagnozowali", ale zmieniło się teraz wiele, choć nadal za mało.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”