8 lat remisji - czy możliwe odstawienie leków?

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
withapain
Początkujący ✽✽
Posty: 75
Rejestracja: 16 paź 2012, 18:12
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

8 lat remisji - czy możliwe odstawienie leków?

Post autor: withapain » 15 sie 2022, 00:56

Cześć,

Choruję na Crohna od 11 lat. Po dwóch rzutach i dwóch leczeniach biologicznych przez pierwsze 3 lata nic się u mnie z chorobą nie dzieje. Zmieniłem mocno styl życia, zacząłem ćwiczyć , przestałem palić, zacząłem się zdrowo odżywiać.
W tym momencie przyjmuję imuran, aczkolwiek około raz w tygodniu zdarzy mi się zapomnieć go wziąć. Czasami i przez kilka dni, nigdy nie miałem z tego powodu konsekwencji.

Ze względu na to, iż leki oczywiście nie są czymś neutralnym dla organizmu, zastanawiam się czasem nad ich odstawieniem. Rok temu doktor Kaniewska u której byłem nie była za odstawieniem, a nawet dołożyła mi duże dawki asamaxu w ramach prewencji nowotworu jelita grubego.

Sam rzecz jasna nie chciałbym się leków na własną rękę pozbywać bez kontroli lekarza. Zastanawia mnie po prostu czy choroba, która powoli staje się w moim wypadku reliktem przeszłości, musi oznaczać branie imuranu do końca życia.
Czytałem o tym sporo artykułów i badań i mam świadomość, że nikt mi na to pytanie w 100% nie odpowie, bo jest to rzecz indywidualna. Mając jednak 29 lat, myślę że ryzyko potencjalnego zaostrzenia może być warte odkrycia ,że jednak nie muszę truć się immunosupresją przez kolejne 50 lat.

Czy są w Warszawie lekarze, którzy podjęliby się poprowadzić zejście z leków? Czy są tutaj osoby z wieloletnimi pełnymi remisjami mające doświadczenia pozytywne lub negatywne w tej kwestii?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek odpowiedzi :)

withapain
Początkujący ✽✽
Posty: 75
Rejestracja: 16 paź 2012, 18:12
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: 8 lat remisji - czy możliwe odstawienie leków?

Post autor: withapain » 15 sie 2022, 01:11

https://academic.oup.com/ecco-jcc/artic ... 820/379152

Ciekawy artykuł sugerujący możliwości odstawienia immunosupresji po minimum 4 latach głębokiej remisji. Zakładam, że oznaczałoby to wynik kolonoskopii z odwróconymi zmianami w jelicie - brzmi to jak dobry kompromis, dobrze by było znaleźć lekarza, który nie boi się wziąć odpowiedzialności za przeprowadzenie procesu odstawienia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”