"Uzaleznienie" od lekow

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Natuśka » 01 wrz 2013, 21:06

Nibiru pisze:To wszystko to synonimy.
To wszystko są uogólnienia.

Jak dziś pamiętam wykład, na którym profesor tłukł nam do głowy, że uzależnienie od leku to nie to samo co lekozależność. Owszem na uzależnienie nakłada się zależność, ale to nie to samo.
Należy pamiętać, że uzależnienie od leków charakteryzuje się nieodpartą potrzebą zażycia leku, żeby zapobiec wystąpieniu objawów abstynencyjnych, po tym gdy zmniejszy się dawkę leku lub gdy się nagle go odstawi.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Nibiru » 01 wrz 2013, 21:09

Natuśka pisze:To wszystko są uogólnienia.

Jak dziś pamiętam wykład, na którym profesor tłukł nam do głowy, że uzależnienie od leku to nie to samo co lekozależność. Owszem na uzależnienie nakłada się zależność, ale to nie to samo.
Należy pamiętać, że uzależnienie od leków charakteryzuje się nieodpartą potrzebą zażycia leku, żeby zapobiec wystąpieniu objawów abstynencyjnych, po tym gdy zmniejszy się dawkę leku lub gdy się nagle go odstawi.
Brzmi to logicznie, ale też istnieje pojęcie nałóg (to raczej bym dopasował do picia, palenia, jedzenia itp).
Dobrze to nakreśliłaś, ale pewnie i tak duża część osób używa tego zamiennie.
Nie ma co się już zagłębiać w słówka literówki, każdy wie o co chodzi.

Wiki np. podaje: Lekomania (inaczej: zależność lekowa lub lekozależność) – uzależnienie od leków

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: obyty.z.cu » 01 wrz 2013, 21:49

Nibiru pisze:Wiki np. podaje
jakie źródło,takie wiadomości.
bez sensu ta rozmowa,jeśli z jednej strony piszesz jedno,a powtarzasz drugie,
gdy po chwili piszesz jeszcze o nałogu.
Ja myślę,że masz trudności z określeniami ,a pewnie jeszcze większe z swoim ego.
Nie ma autorytetów,nie wartości,za to jest twoja logika i obrona za wszelka cenę.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Dżordż » 01 wrz 2013, 22:24

Są autorytety znanych prof. Wiadomo spece z crohn.home.pl wiedze mają większą bo wiadomo każdy Polak to zna się najlepiej na wszystkim. .. na leczeeniu też nie ma vo negować źródła skoro sam myśliwy korzystał z wikipedii by rozgryzc b u l.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2013, 12:36 przez Dżordż, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Nibiru » 01 wrz 2013, 22:37

obyty.z.cu pisze:jakie źródło,takie wiadomości.
Jakbyś czytał od początku to byś wiedział że źródła które podawałem pochodziły z artykułów medycznych. To że nie akceptujesz autorytetów znanych profesorów TO MASZ PROBLEM ZE SOBĄ. To że nie akceptujesz prawdy to Twój problem. Nikt inny nie podał źródła które by to negowało, które negowało by artykuły, które przytoczyłem pisane de facto przez lekarzy i profesorów. Tylko są słowa jak to napisał Dżordż "speców z crohn home" i największego speca "obyty.z.c.u" a żadnego konkretnego materiału, źródła, artykułu medycznego. Totalne zero. Ty się sprzeczasz nie ze mną ale z danymi opracowanymi przez autorytety medyczne, bo ja się opieram na ich tekstach, tekstach stricte medycznych.

obyty.z.cu pisze:jakie źródło,takie wiadomości.
Wiki korzystało z "Toksykomania : narkomania, lekomania, alkoholizm, nikotynizm. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1985. : Uzależnienie lekowe" - uważasz, że to też byle jakie źródło ???
Artykuły medyczne - bzdury, Dane pochodzące z Państwowego Wydawnictwa Naukowego - bzdury. Ciekawe jest co niektórych tu piszących podejście.
obyty.z.cu pisze:gdy po chwili piszesz jeszcze o nałogu
O nałogu pisałem w odniesieniu do postów dotyczących alkoholizmu czy jedzenia. Po prostu nie ogarniasz wszystkiego, a wyśmiewasz przy okazji artykuły medyczne. Po prostu jesteś zabawny.
Jeżeli uważasz że nie ma uzależnienia od leków (w tym sterydów) lub leków o których była mowa wcześniej to skonfrontuj to z artykułami medycznymi przytoczonymi wcześniej i zwołaj konferencje Obyty.z.cu VS profesorowie i ich artykuły medyczne. I wtedy powiedz im że mają problem z określeniami. Bo jak wiadomo Obyty.z.cu wie lepiej.
Jak widać z twojej strony zero argumentacji. Jakbyś wniósł coś do dyskusji przytoczył jakiś interesujący fragment artykułu lub dał link do niego to by było jak najbardziej w porządku i na poziomie, ale teksty typu "jakie źródło takie dane" na prawdę nie robią na mnie wrażenia, bo są po prostu niziutkich lotów.
Ja nie mówię że wiem "lepiej" tylko opieram się o teksty naukowe, a Ty opierasz się tak na prawdę na niczym. Jakbyś przytoczył coś konkretnego udowadniającego że artykuły wspomnianych profesorów to bzdura, to po prostu przyznałbym Ci rację. A tak to wielkie zero z Twojej strony.
Po prostu śmieszne i zabawne to że negujecie słowa opisane w artykule naukowym. Widzę, że niektórym wydaje się że pozjadali wszystkie rozumy.

[ Dodano: 01-09-2013 ]
Po co to podważanie tekstów naukowych. Niezrozumiałe zupełnie. Chcecie być lepsi od innych czy jak ? Jakieś kompleksy ? Zamiast się szanować i wspierać to jeden drugiemu wytyka to czy tamto. Ręce opadają.
Mój post powstał w oparciu o chorobę i problemy Corleone jakie musi teraz przechodzić prawdopodobnie przez KONOWAŁSTWO z jakim miał doczynienia. Sam stwierdził że jest sterydozależny i jest to uzależnienie. Więc w czym problem ?
Corleone pisze:Mi lekarze powiedzieli, że jestem sterydozależny więc chyba jednak to jest uzależnienie. To jaka jest przyczyna tej zależności ma chyba drugorzędne znaczenie w nazewnictwie.
A Corleone życzę szybkiego powrotu do zdrowia i dobrej opieki lekarskiej.
Proszę o zamknięcie tematu.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Natuśka » 02 wrz 2013, 08:19

Nibiru pisze:Proszę o zamknięcie tematu.
A dlaczego zaraz zamykać? Mi on nie przeszkadza, a mogłaby rozwinąć się całkiem fajna rozmowa.
Ja niestety nie będę jej kontynuowała, nie ze względu na inne zdanie od Twojego, nie ze względu na brak argumentów, ale ze względu na to, jak formułujesz swoje wypowiedzi.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Tomy » 02 wrz 2013, 10:34

Nibiru pisze: Człowiek jest już uzależniony od leków jak narkoman od narkotyków.
Myślę, że na to zareagował obyty.z.cu. I zresztą jak najbardziej słusznie. Tutaj nikt nie twierdzi, że profesorowie piszą bzdury, tylko że Ty źle ich słowa interpretujesz.
Jak Ci _Ray_ i Natuśka wyjaśniły tak łopatologicznie, jak krowie na rowie, co się jak nazywa i jak to się powinno rozumieć, to facet z klasą by podziękował za wyjaśnienie i się więcej nie kompromitował.
Nibiru pisze: Tylko są słowa jak to napisał Dżordż "speców z crohn home" i największego speca "obyty.z.c.u" a żadnego konkretnego materiału, źródła, artykułu medycznego. Totalne zero.

A za to "totalne zero" powinieneś dostać od OF pierwsze ostrzeżenie, o co niniejszym wnioskuję.
No i na dalszą dyskusję z Tobą drogi Nibiru też się nie piszę. No chyba, że zmienisz sposób formułowania swoich złotych myśli.

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Tomy » 02 wrz 2013, 13:58

Ale dlaczego? Ja z reguły nie działam "zza winkla" :)

Awatar użytkownika
t-bag
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 26 sie 2012, 15:39
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: t-bag » 02 wrz 2013, 14:54

Tomy pisze:
Nibiru pisze: Człowiek jest już uzależniony od leków jak narkoman od narkotyków.
Myślę, że na to zareagował obyty.z.cu. I zresztą jak najbardziej słusznie. Tutaj nikt nie twierdzi, że profesorowie piszą bzdury, tylko że Ty źle ich słowa interpretujesz.
Jak Ci _Ray_ i Natuśka wyjaśniły tak łopatologicznie, jak krowie na rowie, co się jak nazywa i jak to się powinno rozumieć, to facet z klasą by podziękował za wyjaśnienie i się więcej nie kompromitował.
Nibiru pisze: Tylko są słowa jak to napisał Dżordż "speców z crohn home" i największego speca "obyty.z.c.u" a żadnego konkretnego materiału, źródła, artykułu medycznego. Totalne zero.

A za to "totalne zero" powinieneś dostać od OF pierwsze ostrzeżenie, o co niniejszym wnioskuję.
No i na dalszą dyskusję z Tobą drogi Nibiru też się nie piszę. No chyba, że zmienisz sposób formułowania swoich złotych myśli.
A tobie Tomy radze abyś jak coś czytasz , to czytaj uważnie i powoli a nie po ,, łebkach" . Ewidentnie Nibiru określenie ,,totalne zero" kieruje w stosunku braku jakichkolwiek materiałów medycznych , artykułów itp itd. a nie w stosunku do żadnego użytkownika , jak dla mnie to jasno wynika z kontekstu wypowiedzi. Więc zamiast napuszczać OF i składać głupie wnioski może warto przeczytać uważnie co druga osoba ma na myśli a nie szukać sensacji

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Dżordż » 02 wrz 2013, 14:59

Aha czuli mam nie pisać bo tak chce moderator. Może to forum dla modów i specy. Reszcie zabronić pisac. Nowa cenzura.

[ Dodano: 02-09-2013 ]
Aha czuli mam nie pisać bo tak chce moderator. Może to forum dla modów i specy. Reszcie zabronić pisac. Nowa cenzura. Tomy nie potrafi czytać ze zrozumieniem. A pisze o krowie na rowie. Może jemu należy sie ostrzezenie.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: obyty.z.cu » 02 wrz 2013, 19:31

Tomy pisze:Nibiru napisał/a:
Człowiek jest już uzależniony od leków jak narkoman od narkotyków.

Myślę, że na to zareagował obyty.z.cu. I zresztą jak najbardziej słusznie. Tutaj nikt nie twierdzi, że profesorowie piszą bzdury, tylko że Ty źle ich słowa interpretujesz.
raczej dostosowuje do swoich wypowiedzi.
Nibiru pisze:Sam stwierdził że jest sterydozależny i jest to uzależnienie. Więc w czym problem ?
pewnie między innymi tu jest pomieszanie pojęć.
Powoływanie się na artykuły profesorów są ok.,tylko oni tam piszą o czymś innym niż ty .

Ja nie jestem specem od CU,tylko nauczyłem się żyć z CU,stąd taki mój nick,a to duża różnica.
I tyle w tym temacie.

A może jeszcze jedno,spotkałem kiedyś w szpitalu dziecko,chłopiec około 8 lat.
Trafił na ostro na stół operacyjny,min. dlatego,że rodzice zlekceważyli zalecenia lekarskie,
no bo antybiotyki szkodzą ,podobnie lekarstwa,leczyli domowymi sposobami,bo przecież nie będą truć dzieciaka.
Dzieciak ledwo przeżył,zresztą okaleczony,a rodzice dalej powtarzali "swoje",
bo przecież oni "lepiej znają swoje dziecko niż lekarze".

Ja rozróżniam uzależenie od leczenia,niektórzy widać nie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Nibiru » 02 wrz 2013, 20:02

t-bag pisze:A tobie Tomy radze abyś jak coś czytasz , to czytaj uważnie i powoli a nie po ,, łebkach" . Ewidentnie Nibiru określenie ,,totalne zero" kieruje w stosunku braku jakichkolwiek materiałów medycznych , artykułów itp itd. a nie w stosunku do żadnego użytkownika , jak dla mnie to jasno wynika z kontekstu wypowiedzi. Więc zamiast napuszczać OF i składać głupie wnioski może warto przeczytać uważnie co druga osoba ma na myśli a nie szukać sensacji
Dokładnie w tym kontekście to było napisane. "Totalne zero" odnosiło się do braku argumentacji popartej materiałami naukowymi. Ktoś tu po prostu ma jakieś kompleksy. Dzięki T-bag za obiektywne, racjonalne i jak najbardziej rozsądne spojrzenie na sytuacje i dyskusję.
Widzę brakuję tutaj takich rozsądnych i obiektywnych ludzi jak T-bag.
Jest to wielce zabawne, że za coś takiego dostałem ostrzeżenie :lol:

Dzisiaj miałem wizytę kontrolną u gastrologa. Poruszyłem temat, który tutaj na forum założyłem. Gastrolog powiedział, że jak najbardziej uzależnienie od leków tym bardziej od sterydów istnieje i to zjawisko jest szeroko opisywane na całym świecie. Był nawet w tamtym roku na sympozjum w USA odnośnie chorób z autoagresji, na którym był poruszony temat "Addiction to prednisone....".

Podsumowując.
1. Dostałem bana, że zarzuciłem komuś brak argumentacji
2. Dostałem bana, za to że mówiłem prawdę.

Nie wiem czy śmiać się czy płakać :lol:

Dżordż pisze:Aha czyli mam nie pisać bo tak chce moderator. Może to forum dla modów i specy. Reszcie zabronić pisac. Nowa cenzura.
Popieram w 100%. Rozsądna wypowiedź


WNIOSEK Z DYSKUSJI:
"Nie zgadzasz się ze zdaniem "większości z crohn.home", co z tego że masz argumentacje popartą materiałami naukowymi i tak dostaniesz BANA"

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Natuśka » 02 wrz 2013, 20:11

Nie mogę przejść obojętnie... :neutral:
Nibiru pisze:że jak najbardziej uzależnienie od leków tym bardziej od sterydów istnieje i to zjawisko jest szeroko opisywane na całym świecie.
Nikt tego nie neguje. Ja nawet potwierdzę, że uzależnienia od leków i uzależnienia od steroidów istnieją, ale nie od wszystkich i nie w takim sensie jak Ty to opisujesz.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Nibiru » 02 wrz 2013, 20:29

Natuśka pisze:Nikt tego nie neguje. Ja nawet potwierdzę, że uzależnienia od leków i uzależnienia od steroidów istnieją, ale nie od wszystkich i nie w takim sensie jak Ty to opisujesz.
Początkowo negowałaś i wyśmiewałaś uzależnienie od xylometazolinu. Na co przedstawiłem argument w postaci materiału naukowego. Po prostu lubisz negować, nawet oczywistą oczywistość.
Jeszcze raz napiszę jak ja to opisuję:
Uzależnienie od leku (lekozależność, zależność od leku) - uzależnienie które wywołuje określony stan fizyczny, wynikający z interakcji leku i żywego organizmu, charakteryzujący się określonymi zmianami w organizmie. Istnieje przymus stałego lub okresowego zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu. Lek powoduje przestrojenia w organizmie do tego stopnia, że nagłe przerwanie jego stosowania wywołuje duże zaburzenia czynności organizmu.

Przykład: sterydoterapia stosowana w chorobach autoimmunologicznych.

Sam stosuje lek "X" na CD, jak go przerwę to nawrócą objawy więc jestem od niego uzależniony. Więc mówiąc pół żartem pół serio jestem od niego uzależniony "jak narkoman od narkotyków"

A jak ktoś w tym wyczuł sensacje żeby nakrzyczeć, zanegować i dodatkowo wystawić BANA za to że zarzuciłem komuś brak argumentacji to gratuluję.

Normalnie jaja że za zarzucenie komuś braku argumentacji można dostać BANA :lol:
I tak jak mówi Dżordż CENZURA. Cenzura normalnie jak w Korei północnej. Jak nie zgadzasz się z "elitą" to dostajesz BANA. "My elita i tak znajdziemy na Ciebie haka" i ZBANUJEMY :lol: dobrze, że nie rozstrzelamy ufff ;)

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Uzaleznienie" od lekow

Post autor: Natuśka » 02 wrz 2013, 20:36

Nibiru pisze:Początkowo negowałaś i wyśmiewałaś uzależnienie od xylometazolinu
Wskaż proszę gdzie.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”