czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
radku80
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2013, 22:06
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: polska

czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: radku80 » 10 lut 2013, 16:16

czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki typu sterydy encorton czy pentasa asamaxs 500 to już wiem ze tak bo mi przepisywał . drugie pytanie to czy po wybraniu tych leków powinę poczuć się lepiej ? bo jakoś nie czuje poprawy może trochę na początku jak zacząłem brać te leki ale teraz wróciło to fazy z przed leczenia typu przelewanie się treści, lekka biegunka dużo gazów i krew oczywiście , a może znacie leki które powinienem zasugerować lekarzowi ? dodam też że nie mam możliwości dostać się do gastrologa bo w moim mieście nawet nie przyjmuje prywatnie, a państwowo to cały poprzedni rok próbowałem i nic nawet nie chciała mnie zapisać tylko proszę pytać za dwa miesiące RADOMSKO dla ciekawych .a jeszcze jak jest ze zniżkami na te leki u rodzinnego ? choruje na WZJG asamax 500 biorę 3 dziennie po 2 tabletki z góry dziękuje za odpowiedz
radku80

loczek
Początkujący ✽✽
Posty: 488
Rejestracja: 14 lis 2012, 19:00
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: prawie lublin

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: loczek » 10 lut 2013, 16:19

Rodzinny może przepisać pentase lub asamax, jak masz od gastrologa zaświadczenie, że chorujesz na cu.
Co do encortonu to nie wiem, bo nigdy nie miałem takiej sytuacji.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: Baby » 10 lut 2013, 16:36

Loczeka ma rację. Lekarze rodzinni zazwyczaj proszą o zaświadczenia od gastrologów z infomracją na co chorujemy i jakie leki przyjmujemy oraz jakie dawki. Jesli nalezy ci się refundacja to oczywiście lekarz wypisze receptę na R. Nie wiem czy lekarz rodzinny weźmie na siebie odpowiedzialność przepisania Ci sterydów jeśli gastrolog tego nie zalecił. Na pewno skieruje Cię do specjalisty albo do szpitala skoro krwawienia są obfite.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Tinka
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 15 lis 2012, 20:59
Choroba: CU
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: Tinka » 10 lut 2013, 19:08

Ja leczę się prywatnie u gastrologa, powiedzcie czy zaświadczenie o chorobie od pryw. jest tak samo brane pod uwagę przez rodzinnego jak zaśw.od gastrologa który przyjmuje na fundusz? trochę się wkurzyłam bo chciałam takie zaświadczenie a mój gastrolog przekonywał mnie że nie od niego taki papier nie będzie ważny...
nie pytałam u rodzinnego czy tak faktycznie jest, mam taki zamiar bo uważam że no jakiś non sens ale jeśli jest taki temat może szybciej będzie jak Wy coś powiecie na ten temat.
Tinka

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: Baby » 10 lut 2013, 19:24

Tinka, lekarz to lekarz wg mnie nie ma znaczenia czy przyjmuje prywatnie czy na fundusz. Wielu lekarzy pracujących w szpitalu dodatkowo przyjmuje w prywatnych Klinikach. Prawda jest taka, że Ci pracujący na co dzień z pacjentami na oddziale mają większą praktykę i są na bieżąco - jeden z moich lekarzy pracujących prywatni sam mi to powiedział i przyznał, że jak pracował w szpitalu więcej wiedział o nowościach, spotykał różnych chorych z tzw. "ciekawe przypadki". Odkąd pracuje prywatnie czegoś mu jednak brakuje czuje niedosyt :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 692
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:28
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wwa

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: Osóbka » 10 lut 2013, 19:57

Czasem przecież lekarze przyjmują pacjentów prywatnie tam, gdzie przyjmują również na NFZ, więc byłoby to trochę bez sensu, gdyby nie honorowano wystawionych na wizycie prywatnej zaświadczeń.
Ja osobiście mam zaświadczenie wystawione w trakcie takiej prywatnej wizyty, na podstawie którego mój lekarz pracowy w sektorze państwowym wystawia mi recepty na sterydy, immunosupresję, mesalazyny i inne twory z R.
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
kaczor
Początkujący ✽✽
Posty: 214
Rejestracja: 25 sty 2013, 21:32
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: kaczor » 10 lut 2013, 20:43

Ja powiem Tak to wszystko pewnie zależy od lekarza pierwszego kontaktu .
Mój ma w zasadzie całą moja dokumentacje ze szpitali i od gastroenterologa i jak czegoś potrzebuje na już to raczej nie ma żadnych problemów . Ostatnio encorton brałem i słowa nie powiedziała pani doktor. Ale jak kiedyś nie było i potrzebowałem wtedy chyba jeszcze sulfosalazyny to doktor który ja zastępował nie dał bo nie .
Ja osobiście bym znalazł jakiegoś gastroenterologa może gdzieś indziej ja mieszkam w Gdyni a do lekarza do Gdańska jeżdżę
Pentasa 3x1
Azathioprne 3x1,
encorton sześliwy bo bez niego :)
i jakieś tam witaminki :P

Od 30.09.2013 na Humirce(adalimumab)
Od 17.06.2016 druga kuracja na humirce
179cm,93kg,

2008 Rozpoznanie pierwsza wizyta w szpitalu.
2013 Chyba dojrzałem do zaakceptowania Choroby i podejścia poważnie do tego tematu

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: Mamcia » 10 lut 2013, 20:57

Tu do końca nikt nie wie jak jest, "a kto wiedział nie powiedział i to było tak".
Poważniej podeję link do porozumienia 1czerwca http://www.1czerwca.pl/index.php?option ... &Itemid=63
W liście do NFZ, a wcześniej do MZ zadajemy te same pytania. W wywiadach NFZ twierdzi, że każdy specjalista dobry, że nie trzeba przy przewlekłych latać co rok.
Malo tego zgodnie z przepisami lekarz I-kontaktu może sma postawić diagnozę na podstawie badań. Czyli jeśli przychodzi pacjent z diagnozą CU (z kolonki) to powinien móc przepisać leki. Oczywiście nikt nie wie co zrobi NFZ w takcie kontrolo i stad to odsyłanie do specjalistów. Ma to sens jeśli 1-kontakt nie czuje się kompetentny w leczeniu i przepisuje tylko to co ma w zaleceniach od specjalisty.
A teraz odnośnie twojego leczenia to powinieneś brać dodatkowo albo czopki, albo wlewki (w zależności od rozległości zmian).
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: Mamcia » 18 lut 2013, 21:39

Na stronie 1czerwca jest skan odpowiedzi. Nie zajmuje 3 linijek i jest pokrętny, ale mówi o tym samym.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Karagana
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 21 lut 2013, 12:40
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: okolice Konina

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: Karagana » 21 lut 2013, 12:56

Mój lekarz rodzinny zawsze wypisuje mi leki o które proszę.Ostatnio mam silne bóle brzucha wraz z biegunkami.Wizyta do gastrologa za tydzień.Więc poprosiłam o wlewki z salofalgu które mi pomagały .Zapisał bez problermu.

Awatar użytkownika
CAMPARI34
Aktywny ✽✽✽
Posty: 939
Rejestracja: 30 kwie 2008, 18:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: zagranica

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: CAMPARI34 » 22 lut 2013, 08:03

mi mama wysyła pentaze z polski listem
do Irlandii
bo w polsce taniej niż tu bierze receptę od lekarza rodzinnego
nigdy nie było problemu :roll:
:D

radku80
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2013, 22:06
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: polska

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: radku80 » 06 mar 2013, 22:10

witam wszystkich i dziękuje za zainteresowanie się tematem i odpowiedzi napiszę jak zakończyła się moja sprawa ,ogólnie to pracuje za granicą to też do rodzinnego to bez problemów mogę się dostać a do specjalisty to już trudniej .po prostu wsiadłem w samolot i przyleciałem z lotniska prosto do szpitala i tam o dziwo no nie przyjął mnie od razu ale obiecał że w poniedziałek bez zapisu i też tak się stało w poniedziałek dostałem się do gastrologa i zaraz miałem leki[b] xifaxan debretin encorton pentasa asamaxno i pomogło zobaczymy na jak długo ,pozdrawiam i zdrowia życzę ale temat nadal otwarty bo każdy wie że do rodzinnego szybko można się dostać a do specjalisty to już trudniej
radku80

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: ulka1986 » 09 lis 2013, 21:13

Witaj. Też jestem z radomska mam pytanie odnośnie lekarza czy możesz polecić jakiegoś w okolicach miasta ja jeżdżę do piotrkowa bo jak narazie nikogo bliżej nie Znalazłam....

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: izo.sim » 09 lis 2013, 21:48

radku80 pisze: temat nadal otwarty bo każdy wie że do rodzinnego szybko można się dostać a do specjalisty to już trudniej
Jeżeli masz jakiś wypis ze szpitala z diagnozą, lekarz pierwszego kontaktu wręcz powinien wypisać leki stale stosowane, a inne też jak najbardziej może zgodnie ze swoją wiedzą. Nigdzie nie pisze, że lekarz pierwszego kontaktu nie może leczyć CD czy CU, jeżeli oczywiście czuje się "na siłach".
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

radku80
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2013, 22:06
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: polska

Re: czy lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki

Post autor: radku80 » 09 lis 2013, 22:26

witam obecnie leczę się u doktora Zbigniew Zająca państwowo
przyjmuje w pon od 07 do 13 i w piątki od 13 do 18 w nowym szpitalu
prywatnie bodajże w środy w przechodni koło starostwa nr tel do niego
691-777-273 trzeba się z nim umówić na wizytę dodam że państwowo masa
ludzi
radku80

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”