Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
slydago
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 07 sty 2013, 01:00
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Post autor: slydago » 07 sty 2013, 01:34

Witam, na wstepie chcialbym sie przywitac ; )

Nie chcialbym przynudzac, ale na szybko moze opisze swoja historie choroby, mam 25 lat, moja przygoda z CU podejrzewam, ze zaczela sie dawno, tylko o tym nie wiedzialem.. Od jakichs 10 lat zawsze mialem problemy z nadmiarem gazow i czasami zaparciami. Okolo 2 lat temu pierwszy raz pojawila sie krew w stolcu, zbagatelizowalem to, samo po niedlugim czasie przeszlo. Pozniej rok temu dluzej to trwalo, wiec poszedlem do lekarza, skierowal mnie na izbe przyjec.

Tam chirurg bardzo naciskal zebym zostal w szpitalu, wiec zostalem, pierwsza kolonoskopia i histopad, wyniki niejednoznaczne. Uspokoilo sie, chociaz juz na samym poczatku nie bylo tak zle, jak na to patrze z punktu widzenia dnia dzisiejszego (troche krwi przy kale i to wszystko). Do domu dostalem 10 wlewek doodbytniczych na noc i to wszystko. I tak sobie żylem kolejny rok.

Ostatni nawrot choroby zaczal sie w okolicach listopada, ale teraz juz znacznie gorzej, biegunki, zaparcia, oddawanie samej krwi i sluzu okolo 15x dziennie . Kolejna wizyta w szpitalu i znow zostalem na kolejna kolonoskopie. O ile wynikow Histopatologii jeszcze nie dostalem, o tyle przytocze opis z badania:

Kod: Zaznacz cały

Jelito cienkie w obrazie endoskopowym prawidlowe. W esicy i odbytnicy zmiany zapalne o typowym obrazie dla Colitis Ulcerosa, zniesienie haustracji, liczne drobne, biale owrzodzenia w znacznie pogrubialej przekrwionej i krwawliwej blonie sluzowej. Liczne wybroczyny podsluzówkowe. Zmiany siegaja do linii zębatej, maja charkater zmian ciagłych. Brak miejsc zdrowej sluzówki w tym obszarze jelita. Poza tym blona sluzowa jelita grubego prawidlowa z zachowanym rysunkiem naczyniowym. Haustracja i perystaltyka jelita prawidlowa. Kanal odbytu bez zmian.
Wypisano mnie po 7 dniach, niby troche mi sie polepszylo (rzadzsza biegunka) choc mysle ze to bardziej z powodu przeczyszczenia przed badaniem.

Zapisano mi:
Dieta ubogoresztkowa
Panzol 40mg 1x1 na czco
Asamax 500mg 1x1 czopek doodbytniczy
Asamax 500mg 3x1tab
encorton 10mg 1x1 tabl przez 10 dni

I tu zaczynaja sie schodki, minelo juz 9dni a poprawy praktycznie zadnej nie widze.. Zaczalem czytac wasze forum, i gdzies w jakims watku ktos mowil ze bierze 4x2tab asamaxu przy remisji, a u mnie tak malo przy ostrzejszym stanie?
Druga sprawa caly czas mysle czy nie lepiej zastosowac diete bezresztkowa na Ensure, zamiast ubogoresztkowej, tylko czy mozna wtedy brac tez te wsyzstkie leki?

Chcialem sie zapisac rowniez do Gastrologa, ale jak sie wlasnie dowiedzialem są jakies problemy z moim ubezpieczeniem, zwiazane z wprowadzeniem nowego systemu - jak mowia do wyjasnienia. Nie wiem na ile to mi sie przedluzy. stad to pytanie tu na forum...

Jeszcze pytanie w sprawie czopkow, nie wiem czy maja one w tej chwili jakikolwiek sens, bo o ile wezme je na noc, to i tak z rana goni mnie do WC i wlasciwie wszystko wydalam z krwia.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Post autor: atabe » 07 sty 2013, 15:49

Hm, asamaxu chyba mało, moja córka najmniej 3x2, encortonu też nie za wiele jak na takie objawy. Na dzień dobry to koło 30mg lub więcej, dopiero potem się schodzi,po około 10-14 dniach. Radzę szybką konsultację z gastrologiem :roll:

Awatar użytkownika
krzysztof.p
Debiutant ✽
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2012, 00:57
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Pruchnik
Kontakt:

Re: Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Post autor: krzysztof.p » 07 sty 2013, 18:20

Jeśli to Ci coś pomoże, to moje dawki leków wygądały:
3x2 asamax ciągle

Encorton 20mg rano 10mg południe z czym przy ustabilizowaniu się co tydzien schodziło się 5mg.

Encortonu masz na bank za mało, szukaj wysmakowanego lekarza.

poczytaj:

http://uleszka.uprowadzenia.cba.pl/weba ... dzenie.htm

zapoznaj się z ziołami i różnymi rzeczami wspomagającymi ukłąd pokarmowy.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2013, 18:23 przez krzysztof.p, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli wstałeś od stołu i jesteś głodny - to się najadłeś.
Jeśli wstałeś od stołu i jesteś najedzony - to się zatrułeś.

Hipokrates

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Posty: 1576
Rejestracja: 08 lip 2010, 09:46
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Re: Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Post autor: Alutka86 » 07 sty 2013, 18:20

Zgadzam się z dziewczynami, dawki troszkę małe..
Co do diety.. Hmm.. Ja poiłam się Ensure jak nic się nie trawiło..
Sam musisz obserwować i ocenić.
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

slydago
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 07 sty 2013, 01:00
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Post autor: slydago » 07 sty 2013, 21:09

OK, dziekuje Wam, zanim sie dostane do lekarza minie pewnie z 2 tygodnie.. a tak male dawki w sumie chyba szkoda brac. Podwoje je sam poki co, mysle ze i tak nie powinny byc przesadne. Jesli chodzi o wchlanianie raczej mam bardzo dobre, apetyt mam, wyniki krwi zawsze w porzadku, wiec moze faktycznie poki co z Ensure dam spokoj, bo i z pieniedzmi nie jest najlepiej.

Krzysztof dziekuje, za linka, bardzo ciekawy, chociaz jak by chcec to wszystko zapamietac, to raczej dosc ciezko ; ) ale bede sie staral jesc wlasnie tak jak radza.

Anne
Początkujący ✽✽
Posty: 284
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Post autor: Anne » 07 sty 2013, 21:48

Jak przedmówcy, asamax 3x2, encorton zaczynałam od 30 mg. I zaskoczyło, chociaż był problem z odstawieniem encortonu. Polecam w trakcie zaostrzenia Nutritrinki (koniecznie rozpuszczać w wodzie). Piłam 2-3 dziennie. Pomogło, chociaż po tym wszystkim przytyłam 10 kg (Encorton + Nutridrinki zrobiły swoje). Ale z wyjściowej wagi 46 to nie ma tragedii. Trzymaj się!
Obecnie biorę: Asamax 2x2

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Post autor: Mamcia » 07 sty 2013, 23:24

Przy zmianach ograniczonych do odbytnicy i esicy może skuteczniejsze były by wlewki i mp pianka z budesonidu. Stosowanie silnego leczenia ogólnego przy zmianach w dystalnym odcinku jelita, to trucie organizmu. Można też zastosować czopki lub wlewki z hydrokortyzomu. Dawka 500 mg w czopku może nie być wystraszająca. Nie wiek także co to jest linia zębata jelita (wiem co to oznacza w górnym odcinku przewodu pokarmowego). Mamy linię grzebieniastą czyli miejsca połączenia nabłonka przewodu pokarmowego, z nabłonkiem skóry - powyżej ujścia odbytu..
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

slydago
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 07 sty 2013, 01:00
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Post autor: slydago » 11 sty 2013, 12:28

Juz sam nie wiem co robic :/ leki przyjmuje od 3 tygodni, jak wyzej, Nic kompletnie mi to nie pomaga, nie widze zadnego polepszenia, dalej mam kolo 15 wyproznien na dzien 90% to krew+sluz.

Szarpnalem sie na diete Ensure poki co na 10dni -pije tylko to plus wode, leki i siemie lniane, ale nie widze zadnych polepszen.. Zapisalem sie do Gastrologa, ale wizyta dopiero 21 stycznia. Nie wiem co robic. Odstawic Asamax, czy brac dalej? Wczoraj mialem goraczke 38.8, ogolnie czuje sie bardzo oslabiony. Od poczatku zaostrzenia schudlem z 66 na 59. Chyba, ze isc do szpitala na Izbe przyjec i liczyc ze mnie zostawia?

Prosze pomozcie..

Awatar użytkownika
krzysztof.p
Debiutant ✽
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2012, 00:57
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Pruchnik
Kontakt:

Re: Czy aby napewno dobrze dobrane leki i dawkowanie?

Post autor: krzysztof.p » 30 sty 2013, 23:48

i jak z Twoim przypadkie, miałeś kolonoskopie?
Jeśli wstałeś od stołu i jesteś głodny - to się najadłeś.
Jeśli wstałeś od stołu i jesteś najedzony - to się zatrułeś.

Hipokrates

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”