Sterydy i immunosupresja - pytanie

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
aska_89
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2012, 01:25
Choroba: CU w rodzinie
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Sterydy i immunosupresja - pytanie

Post autor: aska_89 » 23 paź 2012, 02:15

Ogólnie rzecz ujmując, u jednego członka mojej rodziny pół roku temu zostało zdiagnozowane CU. Sytuacja była naprawdę nieciekawa, ponieważ stan zapalny przeniósł się nawet na osierdzie. Gdy stan zdrowia się nieco poprawił zastosowano leczenie sterydami i jak się później okazało dawki okazały się zbyt duże, co zaowocowało osteoporozą. Kiedy lekarz chciał zastosować leczenie immunosupresyjne po badaniach stwierdził, że organizm może sobie z tym nie poradzić i zaproponował powolne zaprzestanie stosowania sterydów. Po 2 tygodniowej przerwie w stosowaniu sterydów, lekarz zalecił ponowne ich branie z jednoczesnym przyjmowaniem leków immunosupresyjnych. Z tego co się zorientowałam taka kombinacja leczenia jest dość rzadka (przeważnie najpierw stosowane jest jedno, później drugie ale rzadko razem) i wiem również, że każdy przypadek to różna historia.

Jednak jestem ciekawa czy ktoś przechodził przez taki sposób leczenia? Jakie mogą być jego pozytywne i negatywne skutki?

Będę naprawdę bardzo wdzięczna za każdą informację na ten temat.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: Sterydy i immunosupresja - pytanie

Post autor: tom-as » 23 paź 2012, 08:00

aska_89 pisze:Po 2 tygodniowej przerwie w stosowaniu sterydów, lekarz zalecił ponowne ich branie z jednoczesnym przyjmowaniem leków immunosupresyjnych.
To się niestety raczej źle zorientowałaś ;-)
Praktycznie wiekszość z nas jest tak leczonych. A czemu?
A bo sterydy ogarniają stan zapalny od razu, ale wiadomo - skutki uboczne. Dlatego jednocześni daje się immuno. A dlaczego? bo immuno zaczynają działaś jakoś dopiero po 2-3 miesiącach. Więc jak schodzi się ze sterydów to immuno zaczynają działaś. Takie płynne przejście.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterydy i immunosupresja - pytanie

Post autor: Baby » 23 paź 2012, 11:39

tom-as, ma rację. To bardzo częsty schemat leczenia NZJ. Sama brałam immunosupresje połączoną ze sterydami. Niestety nie raz okazuje sie że leczenie nie przynosi zamierzonych efektów albo pacjent nie toleruje immunosupresji (tak jak ja).
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterydy i immunosupresja - pytanie

Post autor: Baby » 23 paź 2012, 13:33

WrednaTubisia, no właśnie sama nie mogę :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”