Imuran - pytanie o wasze doświadczenia

Leki hamujące lub osłabiające odpowiedzi immunologiczne

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Bartosz_1
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2021, 13:35
Choroba: CU
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia

Imuran - pytanie o wasze doświadczenia

Post autor: Bartosz_1 » 02 cze 2021, 13:51

Dzień dobry,

Jestem tu całkiem nowy i mam nadzieję, że piszę temat w dobrej sekcji. Generalnie można powiedzieć, że zdiagnozowano u mnie WZJG. Biorę aktualnie 3g sulfalsalazyny, Encorton 60 mg i Imuran 100 mg.

Jedyne objawy jakie miałem, to biegunki i krwawienia kilka razy dziennie. Ustąpiły po niecałym tygodniu od rozpoczęcia Encortonu. Sulfasalazyna nie pomagała, tak samo jak Asamax.

Ten wątek założyłem, ponieważ niepokoi mnie pewna rzecz związana z lekiem Imuran. Od czasu jak biorę ten lek mam bardzo mocno żółty i mętny mocz. Do tego trochę czuję nieco dyskomfort w miejscu gdzie znajduje się wątroba, ale bólem bym tego nie nazwał. Czy miał ktoś podobne doświadczenia i powinno mnie to niepokoić? Następną wizytę u lekarza mam 22 czerwca.

Ponadto, chciałbym przy okazji zapytać co uważacie o dawce Encortonu, nie jest za duża? Po forum widziałem, że zwykle większość osób bierze ok. 30mg dziennie.

Proszę o podzielenie się Waszymi doświadczeniami.

Pozdrawiam!

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: Imuran - pytanie o wasze doświadczenia

Post autor: Dorota1973 » 02 cze 2021, 14:04

Pamiętaj o regularnych wynikach krwi przy leku imuran. Mój syn przejmuje ten lek od grudnia 2019 roku . Najpierw 150 mg na dobę a aktualnie175 mg ponieważ poziom leku był za niski. To się chyba nazywa tioguanina.
Skutków ubocznych nie obserwujemy. Może włosy trochę cieńsze się się zrobiły. Ma 17' lat i od dwóch wie o CD

Bartosz_1
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2021, 13:35
Choroba: CU
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia

Re: Imuran - pytanie o wasze doświadczenia

Post autor: Bartosz_1 » 03 cze 2021, 10:06

Dziękuję Wam za cenne wskazówki. Propos Imuranu lekarz zrobił mi wyjściowo markery wątrobowe i zostaną powtórzone kontrolnie za jakiś czas.

Co do Encortonu i mojej masy, to co ciekawe jestem bardzo szczupły, 65kg przy wzroście 180 cm. Jak wygląda u Was stosunek masy do dawki przy tym leku?

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Imuran - pytanie o wasze doświadczenia

Post autor: romek » 03 cze 2021, 12:32

Według mnie 60 Encortonu to jest bardzo dużo. Ja, co prawda, brałem Metypred, ale w ostrym stanie zaczynałem od 32 mg - a to jest mniej więcej równoważne 40 mg Encortonu.
Encorton zawiera prednizon, a Metypred - Metyloprednizolon. A 5 mg prednizonu odpowiada 4 mg metyprednizolonu.
Czyli 60 mg Encortonu odpowiada aż 48 mg Metypredu, co jest olbrzymią dawką

A dlaczego lekarz od razu zaczął "z grubej rury"? Imuran i Encorton w końskiej dawce, a nie próbował (jak sulfa i mesalazyna nie działały) najpierw Cortimentu?

Bartosz_1
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2021, 13:35
Choroba: CU
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia

Re: Imuran - pytanie o wasze doświadczenia

Post autor: Bartosz_1 » 04 cze 2021, 09:29

romek pisze:
03 cze 2021, 12:32
Według mnie 60 Encortonu to jest bardzo dużo. Ja, co prawda, brałem Metypred, ale w ostrym stanie zaczynałem od 32 mg - a to jest mniej więcej równoważne 40 mg Encortonu.
Encorton zawiera prednizon, a Metypred - Metyloprednizolon. A 5 mg prednizonu odpowiada 4 mg metyprednizolonu.
Czyli 60 mg Encortonu odpowiada aż 48 mg Metypredu, co jest olbrzymią dawką

A dlaczego lekarz od razu zaczął "z grubej rury"? Imuran i Encorton w końskiej dawce, a nie próbował (jak sulfa i mesalazyna nie działały) najpierw Cortimentu?
Poprzedni lekarz, u którego byłem przepisał mi właśnie Cortiment w dawce 9 mg dziennie. Zacząłem go zażywać, ale zapisałem się do innego lekarza, ponieważ do tamtego pierwszego były nieakceptowalnie długie kolejki. Cortiment brałem przez 3 tygodnie, ale szczerze mówiąc trochę to zawaliłem bo pominałem kilka dawek, no i nie pomógł, może z tego powodu. Nowy lekarz powiedział z kolei, że to jest dla niego dziwne, że dostałem ten Cortiment i zmienił mi na te leki, o których pisałem w pierwszej wiadomości.

Dziękuję za informację, że jest to bardzo duża dawka. Tym bardziej jest to dziwne, że mam małą masę i nie miałem silnego zaostrzenia. Jedynie 3-4 toalety dziennie + krew. Żadnych innych objawów. Poziom żelaza we krwi w normie.

Zdaję sobie sprawę, że nie powinienem teraz radykalnie zmniejszać dawki Encortonu, stwierdziłem że zejdę w tym tygodniu na 50 mg i będę obserwował, czy wszystko ok.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Imuran - pytanie o wasze doświadczenia

Post autor: romek » 04 cze 2021, 22:28

Bartosz_1 pisze:
04 cze 2021, 09:29
Zdaję sobie sprawę, że nie powinienem teraz radykalnie zmniejszać dawki Encortonu, stwierdziłem że zejdę w tym tygodniu na 50 mg i będę obserwował, czy wszystko ok.
Ze sterydów nie wolno schodzić według własnego widzimisię bo grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami. Standardowe schodzenie to 4 mg metypredu na tydzień. Czyli Encortonu to 5mg. Nie schodź szybciej bo możesz sobie tylko zaszkodzić.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Imuran - pytanie o wasze doświadczenia

Post autor: romek » 04 cze 2021, 22:33

Jeszcze jedno - bardzo ważne. Te 60 mg Encortonu bierzesz pewnie w dwóch lub trzech dawkach. Pamiętaj, że najpierw odstawia się te "wieczorne" - schodzisz do 0, później te południowe (też do 0), i na końcu dopiero schodzi się z porannych dawek

Bartosz_1
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2021, 13:35
Choroba: CU
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia

Re: Imuran - pytanie o wasze doświadczenia

Post autor: Bartosz_1 » 07 cze 2021, 11:00

romek pisze:
04 cze 2021, 22:33
Jeszcze jedno - bardzo ważne. Te 60 mg Encortonu bierzesz pewnie w dwóch lub trzech dawkach. Pamiętaj, że najpierw odstawia się te "wieczorne" - schodzisz do 0, później te południowe (też do 0), i na końcu dopiero schodzi się z porannych dawek
Ok, dziękuję bardzo za rady, zrobię w ten sposób.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki Immunosupresyjne”