CU i PSC

Miejsce dla Tych, którzy chcą się lepiej poznać

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
LukaszS
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 15 lip 2021, 12:38
Choroba: CU
województwo: łódzkie
miasto: Łódź

CU i PSC

Post autor: LukaszS » 15 lip 2021, 12:57

Witam wszystkich,

jestem nowym użytkownikiem forum. W 2012 r. zdiagnozowano u mnie wrzodziejące zapalenia jelita. w roku 2016 r. wyszło, że choroba jest w reemisji. Tak naprawdę aż do wczoraj czułem się dobrze (fizycznie i psychicznie), bez jakiś większych problemów. W ub. roku przy badaniach krwi wyszło mi, że mam podniesiony poziom ALT (64). Przez 9 miesięcy brałem leki na stan zapalny w wątrobie ale sytuacja nie uległa zmianie. Inne parametry w badaniach krwi wszystkie w porządku. Miałem zrobione USG jamy brzusznej, które również nic nie wykazało.
W maju tego roku gastrolog skierował mnie na rezonans dróg żółciowych wskazując na skierowaniu podejrzenie PSC (Pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych). Wynik rezonansu brzmi: Obraz RM niejednoznaczny, nie można wykluczyć zmian w przebiegu PSC (postać PSC małych przewodów).
Wczoraj byłem z tym wynikiem u gastrologa i chyba pierwszy raz widziałem, że się mocno przejął (do tej pory z uwagi na to, że wszystko było ok nie wczuwał się jakoś wybitnie w temat). Poczułem się tak jakbym miał mocno przekichane. Skierował mnie na kolonoskopię z pobraniem wycinków i teraz moje pierwsze pytanie jest takie, czy mam rozumieć, że już na pewno mam tę chorobę czy dopiero kolonoskopia to wykaże, lub kolejne badania, a póki co jest do nadal tylko podejrzenie?
Ponadto czy jeśli jest to faktycznie PSC mam sprawę traktować już jako wyrok, czy jednak nadal mogę myśleć, że mam za sobą dopiero ok. połowę życia (obecnie 38 lat)?

pozdrawiam
Łukasz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poznajmy się”