celiakia

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kgmiral123
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 22 sie 2017, 21:15
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: celiakia

Post autor: kgmiral123 » 10 wrz 2017, 11:30

Raysha pisze:Pocieszę was tym, że jeśli to jest zanik kosmków od Crohna to jest możliwe, że wrócicie do normalnej diety jak odrosną kosmki i jelitko wypocznie od glutenu. U mnie tak było i 4 latach diety bezglutowej mogłam przeprowadzić tzw. prowokację glutenu.

Możliwe że kosmki odrosną przy Crohnie??
Ja gdzieś słyszałam ze chyba nie...obym się myliła, ponieważ też mam zanik Marsh 3a i CD i nie wiem co mnie czeka..

kgmiral123
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 22 sie 2017, 21:15
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: celiakia

Post autor: kgmiral123 » 10 wrz 2017, 11:34

sylviiia pisze:w moim przypadku kazdy lekarz mowi co innego - mam CD i celiakie - ale przeciwciala wyszly ujemne..., dieta nie pomagala, zulam sie tylko gorzej...byl za to zanik kosmkow III A. Podobno jesli jest juz taki duzy - to jest to celiakia, takie jest zdanie mojego lekarza prowadzacego. Kiedys jednak inny lekarz zasugerowal, ze to tylko nietolerancja glutenu, tymczasowa i odwracalna..... niemniej boje sie ryzykowac i odstawic diete:( nie wiem co robic.
Czy możesz napisać jak wygląda teraz Twoja sytuacja??
Ja też mam zanik kosmkow 3a i CD i sie boje co mnie czeka....

kgmiral123
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 22 sie 2017, 21:15
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: celiakia

Post autor: kgmiral123 » 10 wrz 2017, 11:55

-Ania- pisze:podobnie mój mąż, jest diagnozowany w kierunku crohna, a po drodze wyszła celiakia.
Teraz wie wielee o tej chorobie, także jak coś może Ci pomóc.

ania

Witaj
Witaj,

Otóż ja również mam CD i zanik kosmków Marsh 3a..
Z tego co czytałam, mąż również?
Proszę napisz, jak wygląda sytuacja u męża?z tymi kosmkami...i w ogóle.
Ile lat "funkcjonuje " na tym zaniku?
Przepraszam za te pytania ale boje się ze nie będzie wchłaniania i będzie problem.
Bo przy crohnie kosmki nie odrastaja, prawda?
Czy się mylę?
pozdrawiam

kgmiral123
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 22 sie 2017, 21:15
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: celiakia

Post autor: kgmiral123 » 10 wrz 2017, 12:21

Artur rodzic pisze:To może jednak nie masz celiakii- przerabiałem to z moim synem Adasiem (w kolonoskopii zanik kosmków) przez półtora roku dieta bezglutenowa później podjęcie ryzyka (prowokacja glutenem przez 8 miesięcy) i okazało się, że nie celiakia tylko nasz główny "przyjaciel" Crohn
Witaj,
cieszę się ze natknełam sie na Twoje posty...
Pisałeś o historii syna (CD i zanik kosmków)

Ja również mam zanik kosmków Marsh 3a i CD niestety...
Biorę AZE i lekarz mowi ze kwalifikuje sie do leczenia biologicznego..

Napisz proszę czy leczenie biologiczne u Twojego syna pomogło?
I jak z tym zanikiem kosmków? Zatrzymała sie ta ich degradacja??
To są cenne wiadomości dla mnie ponieważ jestem w podobnej sytuacji i nie wiem co mnie czeka..
Inny lekarz z kolei mówi ze wystarczy na razie tylko AZA a drugi ze biologia + AZA=najlepszy efekt.

Pozdrawiam

kgmiral123
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 22 sie 2017, 21:15
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: celiakia

Post autor: kgmiral123 » 10 wrz 2017, 12:27

Artur rodzic pisze:To może jednak nie masz celiakii- przerabiałem to z moim synem Adasiem (w kolonoskopii zanik kosmków) przez półtora roku dieta bezglutenowa później podjęcie ryzyka (prowokacja glutenem przez 8 miesięcy) i okazało się, że nie celiakia tylko nasz główny "przyjaciel" Crohn

Ja również mam zanik kosmków Marsh 3a+CD...
Napisz proszę czy leczenie zatrzymało degradacje kosmków? Jak u syna jest z wchłanianiem?

Pytam bo boje sie co mnie czeka..
Jedna lekarka zaproponowała mi AZE( którą juz biorę 3 tyg) + biologia= najlepszy efekt
a drugi lekarz mówi ze na razie AZA wystarczy i nie wiem kogo się słuchac tym bardziej ze mam tak duzy zanik kosmkow..
Co bedzie jak wchłaniania nie będzie? Staram się nie napędzac bo to nie pomaga ..wchłanianie na razie mam -wszystkie parametry krwi w porządku..dzieki z góry za odpowiedz :) pozdrawiam serdecznie

Rozmeline
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 21 lip 2021, 12:36
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie

Re: celiakia

Post autor: Rozmeline » 04 sie 2023, 09:59

Podejrzewam wraz z mamą że mogę mieć celiakię albo jakąś inną nietolerancje pokarmową albo źle wchłaniać pokarm.Od zawszę nie mogę przytyć, co bym nie robiła moja waga stoi w miejscu lub waha się +/- kilka set g. Do tego towarzyszy mi ciągle zmęczenie i czasem po jedzeniu jest mi nie dobrze. Inne badania miałam robione i są w porządku. Stąd też moje pytania czy któraś z was ma którąś z powyżej wymienionej przypadłość i mogłaby mi napisać o badaniach, dietach oraz jakie miałyście objawy, ogólnie wszystko?

https://hfood.pl/dieta-slim

No i jakie macie opinie o diecie bezglutenowej? Może zamiast robić badania wprowadzić taką dietę i zobaczyć jak moje ciało na nią reaguje? Zastanawiałam się nad zakupem takiego cateringu dietetycznego.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: celiakia

Post autor: atabe » 09 sie 2023, 18:14

Może lepiej zrobić badania wkierunku celiakii i nietolerancji glutenu, a dopiero myśleć o zmianie diety

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: celiakia

Post autor: masterdark » 11 mar 2024, 03:23

Miałem ostatnio badaną celiakię z krwi i wyszło coś takiego:

Celiaklia IgA - wynik graniczny
p/ciała przeciw transglutaminazie tkankowej w kl. IgA – anty-tTG IgA - negatywny
p/ciała przeciw deaminowanym peptydom gliadyny w kl. IgA - anty-GAF-3X IgA - graniczny
Kontrola Koniugatu IgA - silnie pozytywny
Kontrola Koniugatu IgG - negatywny
Pasmo kontrolne - pozytywny

Gastrolog powiedział, że profil jest niejasny. Dostałem skierowanie na gastroskopię z ewentualnym pobraniem wycinków, na skierowaniu napisał "profil wątpliwy". Następną wizytę u lekarza mam w listopadzie, więc na gastroskopię zapisali mnie na październik.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”