celiakia

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Posty: 938
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Lokalizacja: krakofsky

Re: celiakia

Post autor: noodle » 19 wrz 2012, 15:20

Mimi2 pisze:
noodle pisze: Byłam u niego jeden jedyny raz. Powiedział mi, że to na pewno zespół jelita drażliwego. A wiesz po czym to uznał? Po wymacaniu brzucha ;) Nic więcej.
Też się z tym spotkałam;) Na szczęście dostałam skierowanie na sigmę, a lekarz po tym jak usłyszał, że mi się po Asamaxie poprawiło(wydębiony od rodzinnego) to od razu zmienił gadkę, że to może jednak mikroskopowe.
Trzymam kciuki, aby wyniki szybko przyszły. Sama będę weryfikować czy to co mi dolegało w dzieciństwie było celiakią czy tylko wtórną nietolerancją glutenu(po lambliozie). Jak na forum celiaków poczytałam o ich objawach u dorosłych to mogę się pod nimi podpisać, także czekam na gastro z utęsknieniem.
Ja też sporo poczytałam o tych objawach i też mogę się pod wieloma punktami podpisać. Zobaczymy, co pokażą badania krwi, czy potwierdzą diagnozę, którą mam po gastro, po pobraniu wycinków. ;)
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: celiakia

Post autor: Mimi2 » 19 wrz 2012, 15:30

Ja na razie oznaczyłam IgA(w normie) i transglutaminazę tkankową w klasie IgA(ujemne). Na resztę stwierdziłam, że albo oznaczę sama po gastro lub poczekam do wizyty w połowie grudnia, bo to kolejne byłyby koszty, a przez leczenie to ja tyle innych rzeczy zaniedbałam, że trzeba teraz trochę pooszczędzać.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Posty: 938
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Lokalizacja: krakofsky

Re: celiakia

Post autor: noodle » 19 wrz 2012, 15:59

Mimi2 pisze:Ja na razie oznaczyłam IgA(w normie) i transglutaminazę tkankową w klasie IgA(ujemne). Na resztę stwierdziłam, że albo oznaczę sama po gastro lub poczekam do wizyty w połowie grudnia, bo to kolejne byłyby koszty, a przez leczenie to ja tyle innych rzeczy zaniedbałam, że trzeba teraz trochę pooszczędzać.
Ja mam je za darmo, dostałam skierowanie od gastrologa i zaoszczędziłam. IgA wcześniej, jakoś w kwietniu, robiłam za kasę, bo lekarz rodzinny niestety nie może dać tych badań za free, bo one nie są w pakiecie podstawowej opieki medycznej...
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: celiakia

Post autor: Mimi2 » 19 wrz 2012, 16:09

No jak w gastro wyjdzie, że jest zanik kosmków to też dostanę za free od gastro. Brzuchol trochę się uspokoił, więc mogę poczekać i dalej nie rujnować się finansowo.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Posty: 938
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Lokalizacja: krakofsky

Re: celiakia

Post autor: noodle » 19 wrz 2012, 16:15

Mimi2 pisze:No jak w gastro wyjdzie, że jest zanik kosmków to też dostanę za free od gastro. Brzuchol trochę się uspokoił, więc mogę poczekać i dalej nie rujnować się finansowo.
Tak to właśnie u mnie było ;) U mnie tak wyszło w gastro i dalej się potoczyło...

[ Dodano: 20-09-2012 ]
Odebrałam dzisiaj wyniki IgA, reszta przeciwciał, czy czegoś tam ;) ma być do 3 tygodni. Nerwy przez to oczekiwanie mnie wykończą... :|
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: celiakia

Post autor: Mimi2 » 28 wrz 2012, 20:20

Ja dzisiaj w końcu doczekałam się gastroskopii i pobrania wycinków w kierunku celiakii. Na oko jelita wyglądają ok, było widoczne dyskretne spłaszczenie kosmków,ale lekarz jakby o celiakii diagnozowanej w dzieciństwie z wywiadu nie wiedział to by nawet nie zwrócił na to uwagi. Poszły też przeciwciała i wyniki mam za 2 tyg, podobnie jak histpaty. Czekam z niecierpliwością na wyniki.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Posty: 938
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Lokalizacja: krakofsky

Re: celiakia

Post autor: noodle » 28 wrz 2012, 20:30

Mimi2 pisze:wyniki mam za 2 tyg. Czekam z niecierpliwością na wyniki.
Ja czekam już ponad tydzień. Jeszcze maksymalnie tyle samo przede mną. W poniedziałek idę po wyniki badań kału na lamblię i po wyniki crp, ferrytyny i innych takich. Może już będą wyniki przeciwciał, bo czeka się do 3 tygodni. Może zrobili szybciej? :)

[ Dodano: 08-10-2012 ]
Odebrałam wyniki, nie ma przeciwciał. Ponieważ może ich nie być przy celiakii, a te kosmki jelitowe są zniszczone, idę jutro na badanie genetyczne, żeby na 100 proc. potwierdzić, że jej nie mam i szukać przyczyny gdzieś indziej.

W środę idę do lekarza, umawiam się na enterografię.
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

aaggaa
Początkujący ✽✽
Posty: 50
Rejestracja: 22 gru 2011, 08:57
Choroba: inna choroba jelita
województwo: małopolskie
Lokalizacja: okolice krakowa

Re: celiakia

Post autor: aaggaa » 09 paź 2012, 19:34

hej może coś mi ktoś doradzi, miałam pobierane wycinki w kierunku celiakii (nie mam żadnych typowych objawów)

wszystko zaczęło się od zapalenia żołądka na tle refluksu żółci (tutaj jest niby lepiej bo odźwiernik już się domyka żółć się nie przelewa żołądek się goi)

wyniki wycinków z żołądka i dwunastnicy:

noodle opis mam prawie taki sam jak Ty

wycinek nr. 4 Gastris chronica superficalis non activa minoris gradus pylori

wycinki z dwunastnicy (1,2,3) fragmenty błony śluzowej dwunastnicy o pogrubiałych i przypłaszczonych kosmkach, z miernie obfitym przewlekłym naciekiem zapalnym i drobnymi wybroczynami krwawymi w podścielisku. Limfocytów T CD3+ ok. 30 na 100 enterocytów. W całości, przy zgodnych danych klinicznych w konteksice badań serologicznych, obraz histologiczny może odpowiadać celiakii - wg. Marsha typ. I

wycinek nr. 5 Gastris chronica superficalis non activa minoris gradus partis pyrolicae. Hperplasia fovealis focalis. Ecchymoses superficales mucosae.

Bakterii spiralnych nie stwierdza się

Badnie z krwi: anty Tgt : wynik 10,1

wynik ujemny <8
graniczny 8-15
dodatni >15

badania krwi takie jak morfologia, ob, crp, żelazo, b12, amylaza, lipaza, ldh, alt, ast, ggtp, alp-wszystko ok, lamblie wykluczone sondą dwunastniczą, posiew kału na inne robale ujemny, posiew mykologiczny dodatni (niby obecnie grzybica wyleczona)

w posiewach z nosa wyszedł gronkowec złocisty

ponad normę bilirubina: poziom cąłkowitej waha się od 20-40 (norma w labie do 21)
zawsze przekroczona jest zarówno wolna jak i związana (niby wolna stanowi od 65-80% całkowitej)

(nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale miałam kontakt z osobami chorymi na gruźlicę (było to 3 lata temu oraz rok temu)

doktor zleca kolejne badania, ale na razie nic nie mówi :(

co sądzicie czy wynik anty Tgt i wynik wycinków może świadczyć o chorobie trzewnej?

z góry dzięki za odp, pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: celiakia

Post autor: Mimi2 » 10 paź 2012, 15:08

Ja też nie mam przeciwciał-dziś dostałam wyniki. Noodle-testy genetyczne robisz prywatnie? Jeszcze do wt czekam na histpata, ale wszystko wskazuje, że problem leży w dolnym odcinku przewodu pokarmowego :smutny:
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Posty: 938
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Lokalizacja: krakofsky

Re: celiakia

Post autor: noodle » 10 paź 2012, 15:16

Mimi2 pisze:Ja też nie mam przeciwciał-dziś dostałam wyniki. Noodle-testy genetyczne robisz prywatnie? Jeszcze do wt czekam na histpata, ale wszystko wskazuje, że problem leży w dolnym odcinku przewodu pokarmowego :smutny:
One nie są refundowane niestety. Zrobiłam je w Diagnostyce w Krk, koszt: 350 zł. Były też droższe, nawet za ponad 1000 złotych. W Krk robią je też w szpitalu w Prokocimiu, za 300 zł.
Może u Ciebie w mieście też gdzieś robią w szpitalu. Niestety, wszędzie są płatne.
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: celiakia

Post autor: Mimi2 » 10 paź 2012, 15:31

W klinice(CSK Katowice) jest jakiś program przesiewowych badan genetycznych na celiakie(za free)
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Posty: 938
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Lokalizacja: krakofsky

Re: celiakia

Post autor: noodle » 10 paź 2012, 15:45

Mimi2 pisze:W klinice(CSK Katowice) jest jakiś program przesiewowych badan genetycznych na celiakie(za free)
To korzystaj! :)
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: celiakia

Post autor: Mimi2 » 10 paź 2012, 18:28

Nie wiem czy mi się należą- są jasne kryteria do programu.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Posty: 938
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:57
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Lokalizacja: krakofsky

Re: celiakia

Post autor: noodle » 10 paź 2012, 18:32

Mimi2 pisze:Nie wiem czy mi się należą- są jasne kryteria do programu.
No właśnie, to jest problem z tymi bezpłatnymi badaniami. Może się uda, trzymam kciuki!
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: celiakia

Post autor: Dżordż » 27 sty 2013, 10:31

Natko_ pisze:Celiakię lekarz zasugerował, bo miałam "wieczną" anemię, po prostu od zawsze coś z krwią było nie tak - tylko krótki okres czasu, w okolicy 17-19 urodzin oddawałam krew w Klubie HDK, bo było ok. Potem się sypnęło.

No i po drugiej ciąży wyskoczyły mi problemy jelitowe - biegunki, spadek masy, niewchłanianie żelaza, zmiany skórne.
A - miałam w ogóle przez kilka lat problemy z zajściem w ciążę - ponoć też "od celiakii".

Już po badaniach na celiakię okazało się, że moje problemy z tarczycą (niedoczynność zmieniająca się w nadczynność) ustąpiły na diecie, więc i ta zwichrowana tarczyca była od celiakii.

Z celiakią miałam diagnozę błyskawiczną - biegunki od października (2006), w listopadzie (na sam koniec) badanie na przeciwciała, w grudniu wynik. W styczniu (2007) gastroskopia, w lutym wyniki i dieta.

No ale celiakia sobie poszalała już we mnie wcześniej - miałam początki osteopenii (dostawałam preparaty wapniowe, nie badałam po kuracji, ale nie jestem jakoś szczególnie "krucha" ;) ), zjechane szkliwo na zębach, anemia i męczliwość. No i jestem niska - 152cm. Ponoć mogłaby bym być wyższa, gdybym o swojej "koleżance" wiedziała wcześniej - ale to tylko teoria ;)


A co u Ciebie sugeruje robienie badań w tym kierunku?
Odswieże wątek: też mam podobne objawy tj. wieczną anemię, najniższy z rodzeństwa jestem(siostra jest wyższa), męczliwość też mam. Wiecznie psujące się zęby a dbam o nie. Może powinienem zasugerować swojemu gstro zrobienie badań w kierunku nietolerancji glutenu. A może lepiej na własną rękę próbować wdrożyć tą dietę (próbować bo to ciężkie jest do wdrożenia)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”