Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 29 lis 2004, 20:10
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Zdunska Wola
Kontakt:

Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Shima » 18 maja 2007, 18:56

Otrzymałam właśnie dziś wiadomość dotyczącą posiewów ... plwocina,mocz i wycinki z jelita.
Jakież było moje zdumienie gdy pani doktor oświadczyła mi że w moim jelicie są prątki gruźlicy :!:
Co to wszystko ma znaczyć??
skąd mi się one tam wzięły?
Czy mam gruźlicę jelit?

Niesety nie znam odpowiedzi na te pytania...w poniedziałek jadę do CSK MSWiA na Wołoską...może wróce odrobine mądrzejsza w tym temacie :smutny:
Ostatnio zmieniony 19 lis 2015, 19:45 przez Shima, łącznie zmieniany 3 razy.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Mamcia » 18 maja 2007, 20:12

Wszystko na to wskazuje. Może nie masz wcale CD. Gruźlicę jelit leczy się podobnie jak inne rodzaje gruźlicy. cztery antybiotyki podwane równocześnie przez pół roku i ogromna sznasa na całkowite wyleczenie.
Może Ranka coś więcej znajdzie w swoich mądrych księgach.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 29 lis 2004, 20:10
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Zdunska Wola
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Shima » 18 maja 2007, 20:25

Mamcia pisze:Może nie masz wcale CD
czy możliwe zeby przez tyle lat wszyscy sie mylili :?: :!:
a czy mogą te dwie choroby współistnieć razem...mozna miec i to i to??
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Mamcia » 18 maja 2007, 20:41

Mogą, ale nie musząi na razie tego się trzymaj.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 29 lis 2004, 20:10
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Zdunska Wola
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Shima » 18 maja 2007, 20:46

No to jeszcze jedno pytanie nurtujące mnie najbardziej od kilku godzin dzis.
Czy jestem zagrożeniem dla mojej rodziny i w jaki sposób??
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: ranka » 18 maja 2007, 20:47

Moje madre ksiazki mam w domu niestety :(
Ale Mamcia ma racje.Leczenie pol roku i wyleczenie :)
Poza tym czy sie mylili,mozliwe..

Mam to:
Gruźlica jelit jest pełnościennym, odcinkowym, przewlekłym zapaleniem wywołanym przez prątki gruźlicy. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Zwykle rozwija się wtórnie w stosunku do gruźlicy płuc , najczęściej umiejscawia się w okolicy zastawki krętniczo-kątniczej (85%) jest to związane prawdopodobnie z fizjologicznym zwolnieniem pasażu jelitowego w tej okolicy. Inne lokalizacje wg. malejącej częstości to:jelito kręte, okrężnica, jelito czcze, wyrostek robaczkowy, odbytnica i dwunastnica.
Gruźlica jelit nie daje charakterystycznych objawów chorobowych. W około 30% przypadków przebieg jest bezobjawowy. W najczęściej występującej postaci krętniczo-kątniczej głównym objawem są bóle brzucha umiejscowione w okolicy pępka i podbrzuszu, o charakterze kolki lub ciągłym. Mogą im towarzyszyć utrata łaknienia, chudnięcie, wymioty, wzdęcia brzucha, biegunka i gorączka.
W zaawansowanych stadiach może dochodzić do pełnoobjawowego zespołu złego wchłaniania. Objawy o innej lokalizacji niż krętniczo-kątnicza mają swoją specyfikę w zależności od umiejscowienia, na przykład w umiejscowieniu dwunastniczym objawy mogą być identyczne, jak w chorobie wrzodowej, a przy umiejscowieniu w okrężnicy esowatej nie różnią się od objawów występujących w uchyłkowatości lub raku.
Badaniem przedmiotowym w niepowikłanym przebiegu zwykle nie stwierdza się odchyleń od normy. Opór w prawym dole biodrowym, odpowiadający zmianom w rejonie zastawki Bauchina lub powiększonym węzłom chłonnym jest stwierdzany rzadko. Badanie proktologiczne może ujawnić istnienie przetok, lub owrzodzeń w okolicy odbytu.
Najczęstszym powikłaniem jest niedrożność jelit spowodowana przerostowymi zmianami zapalnymi, ściągającymi, okrężnymi bliznami po wygojonych owrzodzeniach lub zrostami otrzewnowymi. Również stosunkowo często zdarzają się oklejone perforacje z tworzeniem ropni oraz przetok, najprawdopodobniej zależnych od wtórnego zakażenia bakteryjnego w miejscu martwiczo zmienionych tkanek przez proces gruźliczy. Inne powikłania, jak wolna perforacja, zapalenie otrzewnej i krwotok, spotyka się rzadko.
Wtórną gruźlicę jelit należy podejrzewać, gdy u chorego z czynną gruźlicą płuc wystąpią bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, zespół złego wchłaniania lub gorączka nie wyjaśniona przebiegiem choroby płuc.
Pierwotna gruźlica jelit może być łatwo przeoczona, a do jej rozpoznania dochodzi nieoczekiwanie w ramach diagnostyki dolegliwości brzusznych lub w czasie laparotomii.


EDIT:
Tylko wlasnie nie wiem czy mozna miec gruźlice jelit pierwotna,chyba nie...
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Mamcia » 18 maja 2007, 20:50

Ale tu wygląda na to, że jest raczej pierwotna. Dalsze badania konieczne. jak będzie potrzebna pomoc to u pneumunologów mam "dojścia"
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: ranka » 18 maja 2007, 20:53

I cos z termedii:
Gruźlica jelit powstaje najczęściej w wyniku połykania przez chorych na gruźlicę płuc plwociny, zawierającej prątki. Chorzy mają bóle brzucha, przewlekłą biegunkę, objawy podostrej niedrożności i masę guzowatą w prawym dole biodrowym (zmiany najczęściej lokują się w okolicy kątniczo-krętniczej). Rozpoznanie potwierdza badanie histologiczne i mikrobiologiczne wycinka śluzówki jelit pobranego podczas kolonoskopii.
Obrazek

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: ranka » 18 maja 2007, 20:53

Hym ale mi sie wydaje ze gruzlica pierwotna to tylko pluca.

aha mam,bardzo rzadko tez poza plucami.hmmmmmm...

EDIT:
wlasnie,najlepiej porobic tez badania w kierunku pluc.I najlpeiej w wyspecjalizowanym osrodku.Pulmonologia--tak tak :)
Ostatnio zmieniony 18 maja 2007, 20:56 przez ranka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 29 lis 2004, 20:10
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Zdunska Wola
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Shima » 18 maja 2007, 20:55

Halo!!...a czy ja teraz zarażam..czy moge być domowym zagrożeniem?
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: ranka » 18 maja 2007, 20:58

Hym ciekawe bo droga kropelkowa nie zarazasz,oczywiscie zakladamy ze nie masz prątkow w plucach.No ale sa w kale..
Obrazek

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 29 lis 2004, 20:10
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Zdunska Wola
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Shima » 18 maja 2007, 22:39

W plucach nie mam napewno bo byl rownież posiew plwociny.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Mamcia » 19 maja 2007, 18:51

Plwocina to za mało. Potrzebna jest bronchoskopia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: ranka » 19 maja 2007, 19:15

nie ma wskazan do bronchoskopii na podstawie tego co mowi Shima.

Wskazania:
1. Wskazania kliniczne
1) krwioplucie
2) nawracające zapalenie dolnych dróg oddechowych lub zapalenie płuc o tej samej lokalizacji
3) duszność o niejasnej przyczynie
4) wykrztuszanie dużej ilości wydzieliny, naprzemiennie ropnej i śluzowej
5) przewlekły lub napadowy kaszel o niejasnej przyczynie

2. Wskazania radiologiczne
1) niedodma
2) cień okrągły lub zmiany miąższowe (guzowate) płuca
3) zmiany rozsiane w płucach
4) powiększenie węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia
5) zniekształcenie zarysu lub przebiegu tchawicy i oskrzeli
6) przewlekające się zapalenie opłucnej z utrzymującym się płynem w jamie opłucnej

3. Wskazania terapeutyczne
1) ropnej wydzieliny z oskrzeli w celu poprawy ich drożności (m.in. niedodma pooperacyjna)
2) usunięcie ciała obcego
3) udrożnienie zwężonego oskrzela
4) "płukanie płuc" u chorych na proteinozę pęcherzyków płucnych (rozdz. II.E.6.3)

4. Wskazania do bronchoskopii sztywnej
1) usunięcia ciała obcego
2) tamowanie krwawień
3) udrażnianie tchawicy i dużych oskrzeli

A ja sama nie kojarze zeby nam to podawali na zajeciach.

Ogolnie to nie wiem czy na zdjeciach cos wyszlo?
Obrazek

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 29 lis 2004, 20:10
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Zdunska Wola
Kontakt:

Re: Prątki gruźlicy-gruźlica jelit

Post autor: Shima » 20 maja 2007, 00:41

Na zdjęciach rtg nic nie wyszło.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”