DBR - dysfunkcja odruchu odbijania

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

DBR - dysfunkcja odruchu odbijania

Post autor: masterdark » 28 paź 2018, 13:08

DBR(Dysfunction Belch Reflex) to dysfunkcja odruchu odbijania, (nazwa funkcjonuje głównie w języku angielskim, dlatego dałem angielską nazwę w tytule). Schorzenie to polega na upośledzeniu odpowiedzi zwieracza przełyku (zazwyczaj górnego) na ciśnienie powietrza w górnym odcinku przewodu pokarmowego, w efekcie powietrze w patologiczny sposób w nim zalega powodując "zatkanie" żołądka. Schorzenie należy do jednego z rzadszych schorzeń gastrycznych na świecie i niewielu gastrologów w Europie w ogóle wie o jego istnieniu. Przyczyna schorzenia nie jest znana, są tylko rożne hipotezy. Nieleczone może mieć charakter postępujący, doprowadzając do coraz większych zapowietrzeń żołądka podczas przyjmowania pokarmów i płynów, potem do coraz większych bólowych i/lub nudnościowych reakcji obronnych "zatykającego się" pęcherzami powietrza żołądka przed przyjmowaniem pokarmów i płynów i w efekcie malejącej zdolności do ich przyjmowania.

Z mojego doświadczenia wynika, że schorzenie dość dobrze reaguje na lek rozkurczowy. Zachorowałem bodajże 4.05.2015, nie mam oficjalnej diagnozy DBR, ale w Polsce takiej nie uzyskam, więc postawiłem sobie autodiagnozę. Jakiś czas po zachorowaniu zacząłem brać meteospasmyl, po roku brania 3 razy dziennie schorzenie zaczęło powoli wchodzić w remisje, zdolność odbijania wzdęć "zatykających" żołądek zaczęła się powoli poprawiać i w efekcie poprawiała się zdolność do przyjmowania pokarmów i płynów. Po następnym roku remisja była już znaczna, zmniejszyłem do 2 dawek dziennie, a po następnych kilku miesiącach do jednej. Remisja nie jest całkowita, ale jest znaczna.

Czy ktoś z Was zetknął się z tym schorzeniem? Pytam chociażby z ciekawości.

poprawiłam tytuł zg. z regulaminem
Anette

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”