Szczepienia przeciw WZW typu B a aktywny Crohn

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Szczepienia przeciw WZW typu B a aktywny Crohn

Post autor: mosterdziej » 04 sie 2018, 19:59

Cześć,
szczepił się ktoś może przeciwko WZW typu B przy aktywnym stanie zapalnym w jelicie? Jest taka możliwość?
Sprawa u mnie wygląda tak, nie jestem w remisji od 7 lat, przed hemikolektomią nie zaszczepiłem się, chirurg powiedział, że ryzyko zakażenia jest baaardzo niewielkie, a byłem wtedy jeszcze na leczeniu biologicznym, które osłabiłoby działanie szczepienia i zastanawiam się, czy teraz się nie zaszczepić, bo może zdążyłbym wziąć jeszcze dwie dawki szczepienia przed np. kolejnym leczeniem biologicznym.
Lekarz rodzinny nie jest przekonany. Mam cały czas stan podgorączkowy (nieco ponad 37 stopni) i raczej silny stan zapalny w jelicie + problemy z przewlekłym zakażeniem ukł. moczowego (nie mogę tego wyleczyć, objawy niewielkie i samych bakterii jeszcze mniej, a mimo to mam objawy, prawdopodobnie związek z aktywną chorobą).
Niedawno przebyłem jeszcze jeden mały zabieg i pod koniec roku niestety czeka mnie kolejny i myślałem, żeby przed nim się zaszczepić (podobno już po drugiej dawce jest ochrona, tylko nie długofalowo).

Będę się niedługo pytał gastrologa, ale może ktoś się szczepił i był w podobnej sytuacji.

Dodam, że miałem dwadzieścia lat temu obowiązkowe szczepienie (trzy pełne dawki), ale robiłem badanie dwa lata temu i niestety wyszło całe zero, więc muszę dostać od nowa trzy pełne dawki.

Wyniki krwi były dobre pod koniec kwietnia, nie wiem, jak teraz.

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Szczepienia przeciw WZW typu B a aktywny Crohn

Post autor: Orzelek » 08 sie 2018, 00:22

Na początku odpowiem. Nie, nie szczepiłem się przy aktywnym stanie zapalnym w jelicie.

W tym poradniku: https://j-elita.org.pl/wp-content/uploa ... dzicow.pdf na stronie 62 jest info o szczepieniu przeciw WZW B.

Ja szczepiłem się, gdy nie byłem jeszcze chory. W 2004 roku - trzy dawki. Wówczas po pięciu latach brało się dawkę przypominającą (2009 r.). Potem zmienił się schemat szczepień tj. należało najpierw sprawdzić poziom przeciwciał i dopiero przy niskim poziomie - doszczepiać. Z powodu wysokiej liczby przeciwciał nie musiałem brać ponownej dawki w 2014 roku.

Nie wiem jaki sposób postępowania jest stosowany obecnie.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Szczepienia przeciw WZW typu B a aktywny Crohn

Post autor: mosterdziej » 08 sie 2018, 11:46

Z tego, co sie dowiedzialem, to w takim stanie jest wzgledne przeciwwskazanie i sprawa jest do rozwazenia. W sumie to nie wiem, nie chce sobie zaszkodzic szczepionka, moj organizm juz nawet zwykle leki niezbyt toleruje. Chirurg twierdzi, ze ryzyko zakazenia jedt minimalne przy operacji, juz sam jestem po dwoch w tym roku i jeszcze kolejna mnie czeka. Czytalem tez o pamieci immunologicznej i podobno nawet jak ma sie niski albo zerowy wynik przeciwcial, to przy kontakcie z wirusem przeciwciala zwalczaja go, ale nie wiem, ile w tym prawdy. Zaluje ze wczesniej, jak bylem w znacznie lepszej kondycji, nie zrobilem sobie ponownego cyklu albo chociaz dawki przypominajacej.

Dansa
Początkujący ✽✽
Posty: 75
Rejestracja: 30 cze 2016, 10:45
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Szczepienia przeciw WZW typu B a aktywny Crohn

Post autor: Dansa » 08 sie 2018, 12:15

Nadal jest tak jak pisze Orzełek ,po serii szczepionek - jest kontrola przeciwciał Niestety nie wiem jak jest przy dokuczających jelitach Są dwa rodzaje szczepionek -tańsza i droższa (ta podobno jest lepsza) ale ja też dawno je brałam w 2008 A dwa lata temu przed operacją sprawdzili poziom-był w normie czyli nie dostałam szczepionki , tak na marginesie powiem że szczepiłam się tą droższą

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”