Nacieki zapalne na jelicie grubym

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mshine
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 11 kwie 2016, 22:58
Choroba: CD
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole

Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: mshine » 03 cze 2016, 13:11

Prosiłbym o interpretacje wynikow histopatologicznych jesli coś wam to mówi :roll: : fragment błony jelita grubego o zachowanej histoarchitektonice z ogniskową dysplazją malego stopnia z miernie nasilonym przewlekłym naciekiem zapalnym złożonym z limfocytów, komórek plastycznych i ogniskowym naciekiem z granulocytów obojętnochłonnych i kwasochłonnych. Bez odsunięcia musularis mucosae. Ps.mam chorobe crohna. Mam iść znów na powtórzenie badań, wczesniej mialam bolesne pracia, skurcze a teraz jest lepiej ale nadal mnie piecze odbyt po oddaniu kału, chcą powtórzyć czy nie jest to rak, czy ten wynik już mowi o tym? Jakie jest prawdopodobienstwo raka? Ktoś coś wie na ten temat? Pozdrawiam :roll:
Carpe diem!

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: atabe » 03 cze 2016, 17:46

Najprościej , powtórz badanie, będzie wiadomo. Oby wszystko było ok :roll:

mshine
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 11 kwie 2016, 22:58
Choroba: CD
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: mshine » 03 cze 2016, 23:02

Chyba w ogóle źle zamiescilam post, z góry przepraszam ale nie potrafię go usunąć, dziękuję atabe za odpowiedz :roll:
Carpe diem!

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: Jacekx » 04 cze 2016, 00:21

Nie tylko Ty się mylisz mshine mylą się i starzy forumowicze.

Przenoszę tu właśnie pomylony miejscem post

Nie znam się na Crohnie ale...mogę pomóc tzn. podpowiedzieć w obszarze pieczenia.
mshine pisze:Ps.mam chorobe crohna. Mam iść znów na powtórzenie badań, wczesniej mialam bolesne pracia, skurcze a teraz jest lepiej ale nadal mnie piecze odbyt po oddaniu kału, chcą powtórzyć czy nie jest to rakotwórcze, czy ten wynik już mowi o tym? Jakie jest prawdopodobienstwo raka? Ktoś coś wie na ten temat? Pozdrawiam :roll: ( pisałam juz z prośbą o interpretacji w złym watku dlatego poprawiam się i piszę tutaj)
Mycie ciepłą wodą po wypróżnieniu i kremy na bazie gliceryny z aloesem lub rumiankiem ( trochę są tańsze) ewentualnie maści na hemoroidy tu polecam najskuteczniejszy dla mnie gdy piecze Avenoc firmy Boiron ( trochę droższy bo kilkanaście zet).
To nie reklama bo stosuję go od wielu lat i przy nasilonych pieczeniach on mi pomaga.

Radzę zacząć jednak od tych na bazie gliceryny z aloesem i rumiankiem.
Po zaaplikowaniu kremu zastosować na odbyt tampon z waty lub podpaskę.
Pozdrawiam
Ps.
a w sprawie diagnozy może inni pomogą...tzn. Ci co walczą z Crohnem

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: obyty.z.cu » 04 cze 2016, 07:12

„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: Tomy » 04 cze 2016, 10:59

Myślę, że dlatego chcą powtórzyć badania, bo w wynikach hist-pat'u wyszła dysplazja. To jest standardowa procedura, tak powinno się robić w przypadku znalezienia ogniska dysplazji.

Ja miałem kilka razy w wynikach z kolonki dysplazję i to nawet średniego stopnia. Było to już wiele lat temu, a raka jak dotąd nie mam.

Dysplazję uznaje się jako stan przednowotworowy ale zależy jaki jest stopień tej dysplazji. Dysplazja małego stopnia może cofnąć się samoistnie. Poza tym zależy też gdzie to ognisko dysplazji wystąpiło. Bo jeżeli w polipie który następnie usunięto, to i problem na ten moment znika.

U mnie były takie ogniska zawsze w polipach, które od razu, albo w następnej kolonoskopii usunięto. I sprawdzano jeszcze, czy w ścianie jelita obok miejsca gdzie był polip, dysplazja nie występuje. Dlatego ważne są dokładne badania kontrolne.

Więc spokojnie zrób badania kontrolne i bądź dobrej myśli, bo zapewne wyjdzie, że dysplazji nie ma, albo nawet jej nie było. Dysplazja małego stopnia, to może być taka zmiana na granicy oznaczalności i jeżeli badający widzi coś takiego pod mikroskopem, to na wszelki wypadek daje sygnał, żeby to miejsce szczególnie obserwować.

Pozdrawiam

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: Mamcia » 04 cze 2016, 21:32

Z Twojego postu nie wynika gdzie masz tego Crohna, jak jesteś leczona, ale widać, że proces zapalny się toczy. Dysplazja to nieprawidłowość w wyglądzie komórek i powodem tego zjawiska nie musi być proces nowotworzenia, ale nieleczone, nieusuwane zmiany dysplastyczne mogą przeobrazić się w nowotwór.
Spokojnie powtórz badania i poczytaj czy jesteś leczona optymalnie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: alate » 05 cze 2016, 11:50

mshine,
potwierdzam, dysplazja, to nie rak jeszcze, ale tez absolutnie nie można tych zmian lekceważyć. A że dysplazja nawet zaawansowana nie musi kończyć się rakiem ja jestem najlepszym przykładem. Miałam stwierdzoną dysplazję 3-go stopnia( czyli już alarm przedrakowy) narządów rodnych. Interwencja przyszła na czas, usunięto co trzeba. Zabieg był w 2011, od tego czasu czyściutko i spokojnie.
A więc głowa do góry !
Crohn ? Z tym da się żyć !

mshine
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 11 kwie 2016, 22:58
Choroba: CD
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: mshine » 05 cze 2016, 12:29

Dziękuję wszystkim za odpowiedź, dzięki temu jestem bardziej optymistycznie nastawiona, biorę aktualnie pentase w granulacie 3 razy dziennie, rano, popołudniu i wieczorem. Może niebawem mi to zmienią nie wiem, zapytam się o to.
Carpe diem!

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

Post autor: Mamcia » 06 cze 2016, 21:07

Pentasa zgodnie z wytycznymi ani nie leczy zaostrzeń CD, anie nie przedłuża remisji.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”