zespół cushinga

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: zespół cushinga

Post autor: obyty.z.cu » 22 wrz 2015, 15:31

leila pisze:hydrokortyzon przez rok w tabletkach
tak,dawki były stopniowo obniżane,aż do zera,a nadnercza podjęły pracę.
No i kontrolne badania.
Niestety teraz biorę hydrokortyzon w czopkach,bo kłopot w kikucie odbytnicy,ale to już nie robi wielkiego problemu.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: zespół cushinga

Post autor: leila » 05 paź 2015, 09:56

obyty a po jakich badaniach bede wiedziała zw nadnercza same znów dobrze pracuja ?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: zespół cushinga

Post autor: obyty.z.cu » 05 paź 2015, 10:38

mi te badania ponownie robiono w szpitalu,przed operacją i tam ustalano jak to z nimi faktycznie jest.
Chodzi o to,że w różnym okresie doby wyniki są różne,a podane normatywy dotyczą ..inaczej,opierają się o dane chorych,czyli norma jest tylko określeniem,a nie pewnikiem.
To tez inne wyniki np. rano,a inne wieczorem itd.
Czyli trzeba znać całość ,by dać jasne określenie ,że nadnercza podjęły pracę i zapewniają jej odpowiednią "jakość".
Bez endokrynologa tego nie rozpracujesz.

tu coś o tym piszą
https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyk ... -nadnerczy

a tu trochę inne spojrzenie na ten temat...dyskusyjne,ale czemu nie
http://www.tlustezycie.pl/2013/03/samod ... lenia.html

Temat kortyzolu to nie tylko praca nadnerczy,to skomplikowany temat ,zresztą jak cały nasz organizm,jedno rzutuje na pracę innych ...niestety.
Trza działac kompleksowo.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: zespół cushinga

Post autor: leila » 22 lis 2015, 16:32

Chcialam zapytac który lekarz moze mi zapisac hydrokortyzon w tabletkach endokrynolog,rodzinny czy gastrolog?Mam wtorna niedoczynnosc nadnerczy i jesli zejde do zera metypredu to mam to brac.teraz biorę 2 mg metypredu .czy muszę zaczac brac hydrokortyzon zaraz nastepnego dnia jak przestane metypred?Skad bede wiedziec ze moge hydrokortyzon zaprzestac?Mam takie dawki napisane 20 mg potem 10 mg potem 0.
pomóż obyty :roll:
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: zespół cushinga

Post autor: obyty.z.cu » 22 lis 2015, 18:50

leila pisze:który lekarz moze mi zapisac hydrokortyzon w tabletkach endokrynolog,rodzinny czy gastrolog?Mam wtorna niedoczynnosc nadnerczy
każdy z nich,
choć z Twego postu wynika, że to endokrynolog przepisał branie go ...chyba.
leila pisze:czy muszę zaczac brac hydrokortyzon zaraz nastepnego dnia jak przestane metypred?
raczej tak,..a póki nie załatwisz hydrokortyzonu pozostań na 2 mg metypredu
leila pisze:Skad bede wiedziec ze moge hydrokortyzon zaprzestac?
powinno to stwierdzic badanie,które będąc pod kontrolą endokrynologa powinien zlecić.
leila pisze:dawki napisane 20 mg potem 10 mg potem 0
no tak,tylko nie piszesz w jakim czasie...
Ale ja schodząc z hydrokortyzonu (a trwało to prawie rok) schodziłem powolutku,z małym przejściem,a nie takimi skokami 20-10-0.
To musi wynikaść z Twoich wyników i to musi określić lekarz..ale na bieżąco,bo jak może założyć z góry że nadnercza podjęły prace ?
Tego nie da się w necie określic...Lekarz endokrynolog i kontrolne badania.
Mi badania akurat robiono przy okazji "szpitalnych".
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: zespół cushinga

Post autor: leila » 23 lis 2015, 20:35

Czy z hydrokortyzonu tez schodzi sie tak samo co 2 tygodnie?mam pytanie czy w momencie brania hydrokortyzonu pojawiłaby sie krew to wrocic trzeb do metypredu i odstawic kortyzon?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: zespół cushinga

Post autor: obyty.z.cu » 23 lis 2015, 21:07

leila pisze:Czy z hydrokortyzonu tez schodzi sie tak samo co 2 tygodnie?
leila pisze:Mam wtorna niedoczynnosc nadnerczy
ja nie bardzo rozumiem ..
No bo co inego leczenia jelita,krew itd.,czyli doraźne działanie na gojenie jelita.
Co innego nadnercza,tu trzeba ( o ile jest konieczność) dostarczenia hydrokortyzonu do poprawnego działania.Tak długo,aż zaczną poprawnie działać,a dostarczać go w odpowiedniej ilości.
Im nadnercza bardziej pracują-mówiąć oględnie- tym mniejsze dawki.
A jak się schodzi - j.w.
Trudno więc mi się do tego ustosunkowywać.'W mojej historii było tak,że np. dawka w ilości 20 była ponad 2 miesiące,a kolejne zejścia były jak najmniejsze.Krojenie tabletek nawet na ćwiartki.
Ale,przy wyższej dawce na poziomie ok 80 było dość krótko.
Badania określały co i jak.
Zejście z 20 trwało,jeśli dobrze pamiętam około 4 miesięcy.
Ale..u mnie całkowicie nie działały nadnercza.
Pani profesor endokrynolog z szpitala w Poznaniu na Przybyszewskiego od razu mówiła,że zejście będzie trwało około roku w "pozytywnym" działaniu.Za szybkie zejście byłoby ryzykowne...
A naprawdę schodziłem około 10 mcy.zaczynając od 100,stopniowo krótkimi odstępami do 60-a pózniej to już wolniej...od 20 powolniutku,a przy zejściu z 10 to już całkie wolniutko.
No i ja byłem po resekcji jelita,czyli całkowicie odstawiłem metypred.Za to przez krwawiący kikut wprowadzono mi hydrokortyzon w czopkach i do dzisiaj ,sporadycznie bo sporadycznie go biorę.To jakby niezależne od nadnerczy,bo one już dobrze pracują.
leila pisze:pojawiłaby sie krew to wrocic trzeb do metypredu i odstawic kortyzon
tu trzeba by jednak oceny lekarza...
każdy ma inne ..chorowanie,ja nie znam Twojej historii chorowania i leczenia.. i wyników.
No i nie zawsze po pokazaniu sie krwi trzeba od razu wstawiać steryd.
Trzeba wyraźnie oddzielić leczenie jednego od drugiego.Jeden steryd nie zastępuje drugiego tylko leczy swoje.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: zespół cushinga

Post autor: leila » 09 lut 2016, 21:20

biore od 3 miesiecy stała dawkę 2 mg metypredu chciałabym skonczyc ,lekarka tez mówi ze po 3 miesiacach moge do zera
czy moze cos sie stac jezeli przestane brac metypred a nie bede brac hydrokortzonu na nadnercza? nie chce znowu sterydów a po nim tez tak sie tyje?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zespół cushinga

Post autor: Mamcia » 09 lut 2016, 21:33

Za mało danych, aby cokolwiek doradzić. Może masz w badaniach supresję nadnerczy?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: zespół cushinga

Post autor: Anette28 » 09 lut 2016, 21:42

leila pisze:nie chce znowu sterydów a po nim tez tak sie tyje?
to zależy od Ciebie :wink:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: zespół cushinga

Post autor: leila » 15 sty 2017, 17:27

a ten opuchniety wyglad twarzy to jest od brania sterydu 16 mg czy to raczej wina cushinga i nadnerczy zle pracujacych?lekarz powiedział ze jak zmniejsze dawki to twarz bedzie mniejsza aja zmniejszam atwarz nadal okragła
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: zespół cushinga

Post autor: leila » 05 wrz 2017, 19:15

biore 2mg metypredu zrobiłam kortyzol wyszedł 6,84 a normy sa 4,3 -22,5 czy mam chore nadnercza?czy powinnam takie badanie robic biorac metypred? czy to wiarygodne?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”