Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Post autor: Noelia » 19 gru 2018, 13:08

Kilka dni temu pojawił się taki artykuł:
Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Mężczyźni chorujący na NZJ mają aż 4-5 razy (!) wyższe ryzyko zachorowania na raka prostaty.
Ciekawe, wg jakiego mechanizmu zapalenie jelit prowadzi do nowotworu tego gruczołu (?) - naukowcy mają to dopiero wyjaśniać.

Nie dość, że tak zwiększone ryzyko raka jelita grubego, to teraz doszła jeszcze kwestia prostaty.
Wiem, że wszystko da się kontrolować (badania profilaktyczne itd.), ale to przecież tylko do pewnego stopnia.
Mega dołujące.
I jak tu żyć spokojnie :(
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Post autor: BlackRose » 19 gru 2018, 15:51

No ciekawe jak tym razem tutaj potoczy się ta dyskusja odnośnie Twojego linku 😝😉

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Post autor: obyty.z.cu » 19 gru 2018, 17:51

odpowiedź jest oczywista => systematycznie robić badania PSA, minimum 1 x w roku,ja to robię 2 x w roku
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Post autor: romek » 19 gru 2018, 19:35

Niestety PSA nie jest całkowicie miarodajne. Tzn wysokie - są powody do niepokoju, ale niskie wcale nie daje pewności, że wszystko jest ok

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Post autor: Noelia » 20 gru 2018, 14:17

romek pisze:
19 gru 2018, 19:35
Niestety PSA nie jest całkowicie miarodajne. Tzn wysokie - są powody do niepokoju, ale niskie wcale nie daje pewności, że wszystko jest ok
W artykule napisali, że mężczyźni z NZJ "powinni być poddawani znacznie dokładniejszym badaniom" (dot. prostaty) niż zdrowi.
Tylko nie wiadomo, co to dokładnie znaczy, bo sami naukowcy nie znają konkretów, więc nie ma jeszcze żadnych wytycznych.
Poziom antygenu PSA (badanie z krwi); per rectum; USG przez odbyt - nie wiem, czy poza tym są jeszcze jakieś inne badania w kierunku takiego nowotworu.
I ciekawe, jak często powinien je powtarzać facet chory na NZJ, ale bez żadnych objawów ze strony prostaty póki co (czyli np. mój mąż) -> tj. tak po prostu profilaktycznie "na wszelki wypadek".
O PSA zapyta w styczniu na wizycie u urologa w związku z kamicą nerkową.
A per rectum to ma akurat regularnie na kontrolach u swojej gastro i ew. u proktologa (to w związku ze szczeliną i hemoroidami), no ale oni raczej się aż tak bardzo nie skupiają na prostacie ;)
BlackRose pisze:
19 gru 2018, 15:51
No ciekawe jak tym razem tutaj potoczy się ta dyskusja odnośnie Twojego linku 😝😉
:lol:
Poza teoriami Zięby oraz seksem analnym to merytorycznie też było :razz:
Ta zależność "podwyższony poziom PSA a NZJ" może być wynikiem albo samej choroby (podwyższony stan zapalny w organizmie i w związku z tym takie powikłanie pozajelitowe, na podobnej zasadzie, jak np. problemy z oczami czy nerkami w NZJ), albo może być to efekt leków (długofalowe skutki uboczne), np. sterydów ogólnych, immunosupresji czy biologii.
Albo jedno i drugie.
Bardzo możliwe, że winowajcą okażą się sterydy (np. przy długotrwałym leczeniu), bo jednak mocno zaburzają gospodarkę hormonalną, tzn. powodują zaburzenia endokrynologiczne - a m.in. takie są przyczyny nowotworu prostaty - chodzi tutaj o konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu, czyli DHT.
Długotrwałych sterydoterapii trzeba unikać i w miarę możliwości szukać alternatyw, choćby innej immunosupresji, biologii, jakichś wlewek itp.
Nawet operacja jest lepsza w wielu przypadkach.
Z tym, że jak mąż zbyt długo odwlekał przejście na steryd ogólny (z Cortimentu na Metypred), to w rezultacie trafił do szpitala z krwotokiem (biegunki samą krwią), prosto pod kroplówki ze sterydami, ŻP i prawie pod nóż, bo podpisał już zgody na operację i stomię.
Immunosupresja w połączeniu z biologią ogólnoustrojową to też większe ryzyko nowotworów - rzadkie przypadki, ale jednak się zdarzają.
Także trudne dylematy ogólnie - jak wybrać mniejsze zło? :(
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Piotrek B.
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2017, 00:02
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

Re: Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Post autor: Piotrek B. » 21 gru 2018, 10:00

Bardzo ciekawe dla mnie. Sam tutaj na forum pytałem o prostatę, chyba z rok temu założyłem tutaj temat o badaniach dotycz. prostaty, bo mój tato miał raka i jestem rodzinnie obciążony genetycznie. Skorzystałem z Waszych rad m. In. Obyty zCU wtedy :) Per rectum trzeba zrobić u urologa, on się zna na prostacie a inni specjaliści czegoś innego tam szukają ;) PSA robię co pół roku do tego wizyta u urologa okolo raz na rok, w tym per rectum, nic miłego ale zdrowie ważniejsze . Temat na fejsbuku tez czytałem , grunt to dystans i poczucie humoru i ZERO tematów tabu bardzo lubię takich ludzi i dla założycielki wątku tez ogromny plus za to ofkors ;) Pozdrawiam wszystkich!

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Post autor: Noelia » 21 gru 2018, 11:18

Piotrek B. pisze:
21 gru 2018, 10:00
PSA robię co pół roku do tego wizyta u urologa okolo raz na rok, w tym per rectum, nic miłego ale zdrowie ważniejsze .
Jeszcze USG jąder warto robić, bo niestety ten nowotwór atakuje głównie młodych facetów, tzn. przed 40.
Mąż miał też kilka razy USG nerek, ale to w związku z kamicą szczawianową.
Piotrek B. pisze:
21 gru 2018, 10:00
Temat na fejsbuku tez czytałem , grunt to dystans i poczucie humoru i ZERO tematów tabu bardzo lubię takich ludzi i dla założycielki wątku tez ogromny plus za to ofkors ;)
Dzięki i jak najbardziej się zgadzam oczywiście :mrgreen:
Postać Zięby i wszelkie jego "hity" to akurat niesamowicie działają mi na nerwy, żerowanie na naiwności i niewiedzy - mimo, że przecież w obecnych czasach to praktycznie KAŻDY ma dostęp do wiarygodnych źródeł informacji, czyli do oficjalnych, niezależnych baz medycznych, badań klinicznych itd.
Wystarczy dostęp do internetu i znajomość angielskiego (choćby niewielka, bo resztę zawsze można w słowniku sprawdzić + skorzystać z translatora itp.).
Także ja na serio nie wiem, w czym problem i dlaczego on ma tylu zwolenników, którzy tak głęboko wierzą w jego teorie.
Nawet jego kanał na YouTube jest, jak widzę, mega popularny, choć powtarza tam te same bzdurki, co w swoich książkach, tylko innymi słowami :lol:
Parę filmików obejrzałam z ciekawości, a jego książkę ściągnęłam kiedyś w pdf, żeby nie dać mu zarobić ;)
Niezły biznes sobie ogarnął, no ale każdy ma swój rozum.

A seks analny to raczej nie jest tematem tabu w XXI wieku, przynajmniej mam taką nadzieję.
I ogólnie to poczucie humoru oraz dystans ułatwiają życie :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Post autor: deth » 22 gru 2018, 13:47

Jeszcze to. Super 😔 Widzę że są jakieś testy apteczne po dwa dychy..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”