RZS-reumatoidalne zapalenie stawów

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: RZS przy wzjg

Post autor: atabe » 16 sty 2019, 16:49

No z jedzeniem to kwestia bardzo indywidualna . Ja też mam tak ,że mogę jeść wszystko bez żadnych atrakcji jelitowych . Nawet orzechy po których inni "umierają" . Tak było także w rozkwicie choroby. Jeśli masz stan zapalny to warto zrezygnować z drażniących pokarmów mimo braku objawów ,żeby jelito szybciej się goiło . A w remisji jeść wszystko, no i zdrowo

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: RZS przy wzjg

Post autor: obyty.z.cu » 16 sty 2019, 17:29

z jedzeniem jest jedna podstawowa zasada => je się odpowiednio do aktualnego stanu jelit.
Niektórzy prócz tego mają jakieś alergie czy nie tolerancje pokarmowe, ale to inny temat.
Ja przestrzegałbym jednak przed uleganiem "modzie" w dietach, ona mało co wnosi do poprawy stanu jelit, choć tu tez jest zasada : że każdy ma inaczej.
Tak modne ostatnio odstawianie glutenu bez sprawdzenia jego nietolerancji czy celiakii jest bez sensu. Bo to pozbawianie się też dobrego składnika pokarmu.
Trzeba się jednak nauczyć wiele o odpowiednim odżywianiu, ale tak od podstaw, o wchłanianiu, o interakcji między składnikami pokarmów, co z czym jeść by się wchłaniało, ale i co nie jeść z czym, żeby się wzajemnie nie blokowało.
To są ważne sprawy, bo kiedy przychodzi zaostrzenie, to utrata 20 kg w krótkim okresie naprawdę potrafi zaburzyć cały organizm. No i "nie jem bo boli" to także nasza przypadłość, a czasami przeradza się to w jadłowstręt i wtedy jest wielki kłopot.
Bardzo ważny dla nas jest temat błonnika, rozpuszczalnego i nie rozpuszczalnego, jego odpowiednie rozdrobnienie, pogryzienie itd..no i w zależności od stanu jelit taki powinniśmy jeść. Bo on wyreguluje pracę jelit, albo spowolni i zagęści biegunki, albo rozluźni zaparcia. Bardzo trzeba uważać tez na małe pesteczki w owocach, one potrafią jak papier ścierny przetrzeć jelito, naruszając śluzówkę, czy nadżerki.

No tak, u nas też raczej bardzo niewskazanie jest też używanie jakiś środków przeczyszczających, np. herbatek odchudzających przez dłuższy okres. Potrafią nam wprowadzić "stan wojenny" w jelicie.
Podobnie stosowanie środków typu stoperan też tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
niegrzecznychlopiec
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2019, 19:28
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: Piastów
Lokalizacja: Warszawa

Re: RZS-reumatoidalne zapalenie stawów

Post autor: niegrzecznychlopiec » 27 kwie 2019, 18:28

Dziś byłem na kolonoskopi, zero stanu zapalnego 😊 oczyszczenie jelita 9/9 w skali Boston. Wnioski remisja CU.
Zastanawia mnie tylko inna sprawa, skoro jelito tak sie wygoiło to czemu nadal bolą mnie stawy?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”