CU -> osteoporoza

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

CU -> osteoporoza

Post autor: michal_mg » 23 gru 2014, 11:45

Osteoporoza często idzie w parze z CU z racji mniejszego wchłaniania wapnia.
Czy posiadanie CU uprawnia do jakiejś kontroli gęstości kości lub innych jakiś badań pod kątem zbliżania się osteoporozy?
Obrazek

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: chrzanovy » 23 gru 2014, 14:07

to ciekawe pytanie bo sam się zastanawiam, pamiętam że w okolicach 2009 roku jak włączali mi "AZĘ" do leczenia gdy byłem w Angli to zrobili mi tam odrazu to badanie. Zastanawiam się czy warto to powtórzyc teraz żeby zobaczyc tez jak jest z tym u mnie?, ja mam CD ale to chyba jeden diabeł w tym przypadku
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: obyty.z.cu » 23 gru 2014, 20:08

Mam osteoporozę,badania zleca endokrynolog.
Tyle że problem z dostępem do niego na NFZ.Ja ostatnio co roku robię prywatnie ,koszt niecałe 70 zł. z opisem.Ale...z doświadczenia wiem,że różnie jest z tymi badaniami,chodzi o "specjalistę",o odpowiednie oprogramowanie itd.Dlatego robię w tym samym gabinecie i wiem że badania są "takie same".
Zdarzyło się mi robić badanie na gęstość kości w innym,na nowym aparacie i wyszło że jestem zdrów,normalnie jak 18 latek w pełnym rozkwicie.Badanie bez sensu,bo obsługa nie przeszkolona,aparat może i dobry,ale program nie ten.
Chodzi też o wprowadzenie "wywiadu" ,bo to bardzo potrafi wypaczyć wynik.
Co innego badania "zdrowego" a co innego z przewlekłymi chorobami,na sterydach itd.
Densytometria - badanie gęstości kości. przy sterydach to podstawa.

Czyli jak zawsze,żeby zrobić dobre badanie,trzeba wiedzieć coś więcej i nie zdawać się na robiących badania,często w pośpiechu,często nie w tym miejscu badanie.
Mi powtarzają na szyjce kości udowej,inne badania,na innym miejscu są trochę bez sensu,nie miarodajne.Ale trzeba dopilnować aby wprowadzono do oceny właśnie te dodatkowe dane.
Wtedy te T-score jest odpowiednie ocenione.
Densytometryczne kryteria rozpoznawania osteoporozy w oparciu o wskażnik T-score ustalone zostały przez Światową Organizację Zdrowia:
norma:
BMD > -1,0 SD
osteopenia (niska masa kostna)
BMD -1÷ -2,5 SD
osteoporoza
BMD < -2,5 SD
osteoporoza zaawansowana
BMD < -2,5 SD; + obecność jednego lub kilku złamań
Pamiętaj, że wraz z obniżaniem się gęstości mineralnej kości znacząco wzrasta względne ryzyko złamań!
u mnie jest powyżej -3,5 ...niestety.Trzeba brać leki plus suplementacja wapnia z wit.D3.
http://www.zdrowie.med.pl/osteo/osteo_6.html
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: chrzanovy » 24 gru 2014, 00:55

Ok będę musiał się za to wziąść bo ostatnio cosik kiepsko ze stawami, czas sprawdzić kości. Nawet kiedyś robiłem do tego podejscie przez Nfz ale wyznaczyli mi termin za jakies 4mc, a to nie byłoby nawet to badanie bo 1 wizyta do wywiad, także nawet nie poszedłem bo jakoś się to w czasie i przestrzeni rozmyło.Chyba prywatnie inaczej umarł w butach
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Anonymous_13ece955

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: Anonymous_13ece955 » 24 gru 2014, 01:25

chrzanovy, ja mam termin na NFZ (z poradni osteo) za jakieś 2 lata :twisted:

natomiast zazwyczaj robią mi to badanie na podczas leżakowania na oddziałach.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: chrzanovy » 24 gru 2014, 19:49

Anonymous_13ece955 pisze:chrzanovy, ja mam termin na NFZ (z poradni osteo) za jakieś 2 lata :twisted:

natomiast zazwyczaj robią mi to badanie na podczas leżakowania na oddziałach.
cholerka musze udeżyć prywatnie nie ma innego wyjścia, kości w worku im przyniosę :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Anonymous_13ece955

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: Anonymous_13ece955 » 24 gru 2014, 22:31

chrzanovy, na pewno warto obczaić temat.

a jeśli czeka Cię wizyta w MSW to podpytałabym lekarza. mają tam pracownię densytometryczną z miłymi paniami :roll:

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: chrzanovy » 24 gru 2014, 22:56

Anonymous_13ece955 pisze:. mają tam pracownię densytometryczną z miłymi paniami :roll:
dzięki za cynę :) miłe panie, sweet ;)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: obyty.z.cu » 24 gru 2014, 23:45

Anonymous_13ece955 pisze:ja mam termin na NFZ (z poradni osteo) za jakieś 2 lata
NFZ wymyślił,że na całą Wielkopolskę sa 2 poradnie osteoporozy ,(jeśli się nie zmieniło od mojego sprawdzania).
Brak słów.
W Lesznie i okolicy 70 km brak :mad:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: michal_mg » 25 lip 2015, 10:53

Mam, zrobiłem. Interpretacja wg tego co mniej więcej wiem to, że mam osteopenię w dolnym zakresie. Poziom -2, a osteoporoza jest od -2,5.
U rodzinnego powiedziałem, że długo choruję i chce sobie zrobić badanie. Dostałem skierowanie do poradni osteoporozy, powiedziałem, że od dłuższego czasu mam CU - a to się wiąże z wchłanianiem wapnia itd... Do tego badania krwi na obecność wit D3 - więc da się to zrobić z koszyka NFZ-tu :)
Wizyte u lekarza mam we wtorek i będę wszystko wiedział, bo na kartce z wynikiem poza tym wskaźnikiem jest pełno jeszcze innych oznaczeń....
Obrazek

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: patkaas » 25 lip 2015, 11:29

michal_mg pisze:Do tego badania krwi na obecność wit D3 - więc da się to zrobić z koszyka NFZ-tu
ale zapewne tylko od specjalisty ;) czekałeś na to badanie może te pół roku od otwarcia wątku?

też rozmyślałam o tej densytometrii, zwłaszcza, że po raz kolejny biorę sterydy, a i aza doszła. lepiej badać się za wczasu niż potem ratować resztki. nawet otworzyli ostatnio pracownię densytometrii w mojej przychodni, gdzie do gastro chodzę. ciekawe jak tam z ceną prywatnie. w Rzeszowie jest za to niestety tylko jedna poradnia osteoporozy, ale pracownie densytometrii co najmniej dwie. poza tym w takiej poradni przyjmują reumatolodzy, więc w ostateczności można chyba iść z tym i do poradni reumatologii?
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: michal_mg » 25 lip 2015, 11:34

tu Cię zaskocze, ale skierowanie wziąłem w czerwcu. Pierwsza wizyta na początku lipca i już bym wszystko wiedział, ale nie miałem grafiku ze sobą aby wiedzieć czy akurat nie pracuję, bo badanie wyznaczono z miejsca na 13-go lipca po pierwszej wizycie. Po tygodniu wróciłem z grafikiem aby się wyznaczyć. Całość to: pierwsza wizyta, badanie, badania krwi w między czasie i wizyta z badaniami to było do zrobienia w dwa tygodnie - i naprawde nie mam pojęcia skąd Wy bierzecie te kosmiczne terminy.

p/s na wizytę u gastroenerologa - pierwszą - czekam 1,5 miesiąca....
Obrazek

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: patkaas » 25 lip 2015, 11:39

michal_mg pisze:tu Cię zaskocze, ale skierowanie wziąłem w czerwcu. Pierwsza wizyta na początku lipca
czyli bez problemu. w Polsce już chyba taka nasza przypadłość, że specjalista lub badanie=kolejki. a tak z ciekawości jeszcze spytam, jaki Ci wyszedł poziom D3?

co do gastro to tak naprawdę zależy jaki lekarz. są bardziej i mniej oblegani. do mojej na pierwszą wizytę czeka się jakieś pół roku...
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: michal_mg » 25 lip 2015, 11:44

a wynik będze miał też we wtorek, bo 5 dni czeka się na wynik, a jeszcze też musiałem czekać jak na popołudniową zmianę chodziłem.

Tzn małe sprostowanie. Nie chodzę do lekarzy tam gdzie są kolejki. Wiele przychodni prywatnych ma podpisaną umowę - można to sprawdzić w NFZcie które to są placówki i nie pchać się do najlepszej, największej itd, bo lekarze z tych wielkich placówek też przyjmują prywatnie w mniejszych. W mniejszych miejscowościach to jest tylko odległość znacząca.
Obrazek

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: michal_mg » 29 lip 2015, 18:08

patkaas pisze:a tak z ciekawości jeszcze spytam, jaki Ci wyszedł poziom D3?
już odpowiadam. Lekarz zrobił dość wielkie oczy, bo mam.... 31 :D - jednak od razu go uprzedziłem, że suplementuję. Na dniach napiszę coś odnośnie swojego wątku i mojego stanu - mam teraz czas, bo jestem na zwolnieniu..... flakowym :)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”