CU -> osteoporoza

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: patkaas » 29 lip 2015, 21:38

michal_mg pisze:Lekarz zrobił dość wielkie oczy, bo mam.... 31
napisz mi jeszcze jaka jest norma i ile jednostek suplementujesz ;)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: michal_mg » 29 lip 2015, 22:47

tu jest całość

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Karaoke
Aktywny ✽✽✽
Posty: 501
Rejestracja: 25 mar 2007, 23:18
Choroba: CD u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: Karaoke » 30 lip 2015, 16:09

... no i niestety przy CD idzie również w parze :smutny:
Syn ma robioną regularnie :wink: co 2 latka i właśnie mu wyszło że ma znaczną osteoporozę. Sytuacja prawdopodobnie spowodowana po odstawieniu Humiry (zmiany skórne) i dużym późniejszym wycieńczeniem na przełomie roku (biegunki, wymioty, utrata wagi 2kg przy 37 własnej - 15 lat).
Na efekty tego nie musieliśmy długo czekać, bo zaczął uskarżać się na bóle w brzuchu i jak się okazało to kompresyjne złamanie trzonu kręgu Th11, które promieniowało na brzuch.
Co do skierowania na densytometrię to wydaje synowi jego gastro, ale może to dlatego, że badanie wykonywane w ramach tej samej kliniki.
Obrazek
Rozlicz PIT z sercem - przekaż 1 % podatku na OPP

Aby nie było gorzej...
...to będzie lepiej...
Podobno ;-)

Obrazek
Podążaj za Pajacykiem...

Obrazek
Wspomóż WOŚP, wspomóż dzieciaki bez focha - 13 I 2019r

Agnieszka103
Debiutant ✽
Posty: 22
Rejestracja: 18 sie 2015, 15:21
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: Agnieszka103 » 28 sie 2015, 13:43

Na badaniu byłam dziś (TK) ze skierowaniem. Wynik za tydzień. Skierowanie dostałam od lekarza pierwszego kontaktu/rodzinnego. Zastanawiam się tylko czy do endokrynologa również powinnam mieć skierowanie czy to już raczej tylko prywatnie.

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: topost » 09 lip 2016, 08:46

Odkopuję temat
Wczoraj zrobiłem sobie densytometrię. Wynik mnie zaskoczył tj. mam osteoporozę. Mój t-score to -2,9. Taki mam w kręgosłupie bo w kości biodrowej wyszła niewielka osteopenia (minimalnie poniżej normy).

Dlaczego mnie to dziwi? Ponieważ od wielu lat regularnie uprawiam sport. Wprawdzie po wyłączeniach związanych z CU nie jem nabiału (tu upatruję problemu) wiec w diecie nie mam zbyt wielu źródeł wapnia. Sterydoterapię przeszedłem tylko jedną ogólnie trwała 2 miesiące z czego 2 tygodnie byłem na dawce 32 mg a potem już schodzenie (metypred) więc nie tak długo i dawka też nie jakaś duża (w porównaniu do innych którzy sa na sterydach latami) do tego od około roku stale suplementuje witaminę D i k2 kontrolując jej poziom na wyniku ok. 50.

Jestem zaskoczony i trochę przybity. Za 4 dni idę do reumatologa - ponoć specjalista od osteoporozy - i zobaczymy jaka będzie jego interpretacja i zalecenia. Najgorsze że jelito lekko zaostrzone i teraz cholera wie co z tym robić. Na razie na własną rękę zacząłem brać calperos 1000.

Nie wiecie czy steryd miejscowy budesonid (bez względu na to czy oralny cortiment mmx czy doodbytniczy budenofalk) ma również wpływ na kości ? Teoretycznie chyba nie powinien bo przecież nie działa systemowo. Podpytuję na wypadek gdyby lekarz chciał włączyć. To jedyny steryd na który teraz się zgodzę - systemowy odpada na 100%. Ten metypred pomimo tak krótkiego okresu stosowania namieszał mi bardziej w zdrowiu niż CU.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: alate » 09 lip 2016, 10:52

no i słusznie się domyślasz, wapń jest odpowiedzialny za remineralizację kości... Skoro wyłączyłeś nabiał z diety, to suplementacja obowiązkowa, ja Calperos 500 przyjmuje od zawsze, no bo i sterydy przyjmuje z maleńkimi przerwami od 2 lat...wydaje mi się, że Budesonid mimo, iż nie doustnie podawany, też mógł zawinić
a dlaczego nie jesz nabiału??? szkodził Ci tak bardzo ?
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: michal_mg » 09 lip 2016, 11:16

topost, witamina D3 i K2 ( w tej sytuacji dawka 400 ) - TYLKO. Do tego kolagen i roślinki z witaminą C bo ona odpowiada za prawidłowe wiązanie kolagenu, a w sieci poszukaj jeszcze co trzeba suplementować do prawidłowej budowy kości - bo one nie są tylko z wapnia, a żeby się nie łamały muszą być elastyczne - tego wapń niestety nie daje. Biorąc wit D do Twojego organizmu już i tak trafia go więcej. Ale uważaj, bo jak czytasz posty znawców to ja uprawiam szarlataństwo i pewnie zarabiam na tym krocie.
Zastanów się tylko nad tym, czy nie jedząc nabiału - zwierzęta - mają osteoporozę. Jest wiele produktów które mają go o wiele więcej i jest to naturalna forma, a nie nabiał z wyjałowionego mleka.
Obrazek

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: alate » 09 lip 2016, 11:56

niestrudzony prowokator uparcie próbuje zwrócić na siebie uwagę i za wszelką cenę zabłysnąć na forumowym firmamencie...a na tę przypadłość jakie terapie alternatywne polecasz ?
topost,
wierzę w Twoją inteligencję i zdrowy rozsądek :wink:
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: michal_mg » 09 lip 2016, 12:32

alate, skoro sam bierze już D i K2 więc rozsądek ma ;)
Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: Jacekx » 09 lip 2016, 12:34

topost stawiam na sterydoterapię jako winowajcę ale jeszcze bardziej dietę antynabiałową.
Nabiału nie powinno się wykluczać moim zdaniem w CU i tak robiłem przez 12 lat choroby...ja poza mlekiem wszystko prawie z nabiału jadłem.

Nie przybijaj się i działaj.
Chyba jednak nie jest tragicznie bo wyszło chyba tylko trochę ponad normę ?

Rozumiem , że info o tej osteroporozie masz po badaniu gęstości kości :idea:


Ja po 8 latach Encortonu dosłużyłem się osteopenii ale ja dużo wapnia starałem się przyswajać przy Encortonie - pilnowałem tego bardzo :idea:

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: topost » 09 lip 2016, 12:45

Słuchajcie witamina D + K2 to wiem że musi być przy odbudowie wapnia. Aktualnie stosuje dawkę D3 5000 IU + 400 K2mk7, do tego od wczoraj włączyłem ten calperos. Jak pisałem D3+K2 biorę stale od ponad roku więc albo to za mało (w sensie ze za mało wapnia było w diecie/suplementacji) i pomimo wysokiego stężenia witD nie miał z czego się ten wapń wbudowywać albo jedna sesja metypredu może być aż tak destrukcyjna dla kości - jeśli tak to jest to przerażające (od odstawienia metypredu minęły 2 miesiące) - pani wykonująca badanie stwierdziła ze to bankowo od sterydu - zobaczymy co powie lekarz.

Zawsze myślałem że u osoby w moim wieku w miarę dobrze się odżywiającej + aktywnej fizycznie osteoporoza jest niemożliwa - i właśnie ten wątek podrąże z reumatologiem - bo poza leczeniem itd... interesuje mnie fakt jak do tego doszło, oczywiście po to aby ustrzec się na przyszłość.

Tak, nabiał mi szkodził dlatego zrezygnowałem z niego, myślałem że picie dużej ilości wody mineralnej zapewni dostawę wapnia + inne produkty z wapniem + do tego ruch + witamina d+k2.

Ok. pół roku temu badałem wapń we krwi i był OK - nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie bo podobno nie.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: topost » 09 lip 2016, 12:48

No właśnie, Jacek zobacz u Ciebie po 8 latach osteopenia a u mnie? po 2 miesiącach osteoporoza !!! Przeraża mnie to.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: topost » 09 lip 2016, 12:49

- 2,9 w kręgosłupie to już jest osteoporoza, moze jeszcze nie dramat ale jest, w kości biodrowej osteopenia - bardzo niewielka więc tu jest OK.

Tak badanie które robiłem to densytometria czyli gęstość mineralna kości.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: Jacekx » 09 lip 2016, 12:55

Myślę , że jesteś sobie winny trochę przez ten nabiał i nie pilnowanie wapnia ( trzeba było wcześniej dentysometrię zrobić ).

Skąd wiesz , że szkodzi Ci nabiał - robiłeś badania czy tak po prostu Ci wyglądało?

Ja bardzo jak piszę pilnowałem przy mojej sterydoterpii Encortonem (to dawki systematyczne często 45 mg - 60 mg na dobę ) dostarczania wapnia do organizmu i prawdopodobnie dlatego dotknęła mnie tylko osteopenia :idea:

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: CU -> osteoporoza

Post autor: topost » 09 lip 2016, 13:02

Nabiał szkodził mi objawowo do tego w teście na alergię Igg mleko krowie wyszło mi jako silny alergen dla mnie. Chodzi o białko w nim zawarte nie o laktozę więc spożywanie przetrawionego mleka w postaci kefirów itd... niewiele zmienia.

Wkurza mnie że gastrolog który przepisywał mi steryd nie zająknął się nawet w tej sprawie, a potem się dziwią że pacjenci sami się edukują w internecie.

Na razie suplementuję ten calperos, jednocześnie popracuje nad dietą, przeglądam właśnie tabele z zawartością wapnia w poszczególnych produktach.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”