Bóle stawów

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Czy bed?c chorym na nzj odczuwasz bóle stawów?

Tak.
223
85%
Nie.
33
13%
Nie wiem.
7
3%
 
Liczba głosów: 263

Jari
Początkujący ✽✽
Posty: 243
Rejestracja: 07 lut 2004, 23:55
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Warszawa

Bóle stawów

Post autor: Jari » 31 mar 2004, 22:23

Bóle stawów piszcie je?li macie.
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

Jari
Początkujący ✽✽
Posty: 243
Rejestracja: 07 lut 2004, 23:55
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bóle stawów

Post autor: Jari » 31 mar 2004, 22:38

No dobra napisze o swoich bólach bo OCZYWI?CIE je mam :D

Tak wiec kiedy? mia3em okazje nie?a w jednym reku jaki? piekielnie cie?ki instrument (jakie? organy Hamonda czy co? takiego). By3em jó? wtedy chory ale nie mia3em problemów ze stawami. Po tym incydencie mia3em nadwyre?on? reke, ale to przesz3o. Po jakim? czasie zaczo3em miewaa bóle w ramieniu, (w3a?nie tym) które jak pó1niej zauwa?y3em wywo3ywane by3o przeci??eniem reki np: noszenie cie?kiej siaty.
Bóle by3y bardzo ostre, bywa3o ?e nie mog3wm ruszya ramieniem i nosi3em na teblaku. Najgorsze by3y noce, zda?a3o sie ?e nie mo3em spaa bo ka?dy ruch wywo3ywa3 ból. Odczucie mia3em takie ?e torebka stawowa pozbawiona jest mazi i ?eczywi?cie ramie troche skrzypia3o i przeskakiwa3o. Bóle ramienia zazwyczaj ustepowa3y po kilku dniach nie urzywania lub choa nie forsowania reki. Po jakim? czasie (ca3kiem niedawno dowiedzia3em sie ?e objawy stawowe maj? jaki? zwi?zek z CU i wtedy dopiero skojarzy3em ?e je?li mia3em pogorszenie w CU to i 3atwiej ramie nawala33o i d3u?ej.
Próby leczenia ma?ami przeciwzapalnymi s? moim zdaniem bezsensowne zato kosztowne. By3em kiedy? u lekarza specjalisty od takich rzeczy ale ten geniusz powiedzia3 ?e to przewlek3e zapalenie i ?ebym smarowa3 dalej 8O nie ma to jak porada specjalisty!
Mam te? problemy z kregos3upem ale nie jestem pewien czy maja jakis zwi?zek z moim CU, wiec wam oszczedze dalszego czytania a sobie pisania :)
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

zuza
Początkujący ✽✽
Posty: 100
Rejestracja: 24 mar 2004, 04:04
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Bóle stawów

Post autor: zuza » 31 mar 2004, 23:40

Rany! Temblak? No to chyba ze mn? nie jest najgorzej!
Zaledwie z rana budze sie po3amana. Szczególnie bol? mnie stawy 3okciowe tak, ?e boje sie je dotkn?a i ból trwa prawie stale, tyle ?e raz jest mocniejszy, a innym razem mniej go odczuwam. S? dni, kiedy 3okci nie czuje, ale za to chodzia jest mi trudno. Nie moge zgi?a nogi w kolanie. I tak na przemian. Zdaje sie, ?e co? takiego nosi nazwe weduj?cego bólu. Tylko na ile ono ma zwi?zek z cu? Jeszcze nie dostrzeg3am jakiego? zwi?zku z uaktywnieniem sie cu, ale przypuszczam, ?e czas poka?e.

Awatar użytkownika
Małgosia
Początkujący ✽✽
Posty: 267
Rejestracja: 07 lis 2003, 15:41
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Bóle stawów

Post autor: Małgosia » 01 kwie 2004, 22:04

U mnie "przygoda" z CU zacze3a sie od bólu stawów. Podniesienie sie rano z 3ó?ka sprawia3o mi nie lada problem. Najpierw bola3a mnie puch3a jedna kostak , potem druga, potem kolano, potem zacz?3 mnie bolea staw szczekowy (mia3am k3opot ?eby otworzya buzie) i kregos3up. Pole?a3am troche w szpitalu reumatologicznym i mimo rehabilitacji i blokad wsz3am stamt?t tak samo chora jak przysz3am. Dopiero po kilku tygodniach okaza3o sie ?e mam CU i wszystko sie u3o?y3o w ca3o?a.
Odkad biore Salofalk wszystko jest w miare OK. Jelita dokuczaja tylko czasami, a stawy pobolewaja ale juz nie puchn? i nie ograniczaj? mi tak bardzo normalnego ?ycia, poruszania sie.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Aneczka
Debiutant ✽
Posty: 42
Rejestracja: 12 lut 2004, 11:57
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Re: Bóle stawów

Post autor: Aneczka » 02 kwie 2004, 15:06

HEJ!!!

ja bardzo czesto mam bóle stwów kolanowych, jakby ko?ci mnie bola3y, jak sie dotykam to nic mnie nie boli a wewnatrz a? mi noge rozrywa. Zdarzy3o sie tak?e, ?e na stawach kolanowych, kostkach i piszczelach powyskakiwa3y mi guzy wielko?ci? przypominaj?ce po3ówke kurzego jajka. Lekarze stwierdzili, ze to zatrucie organizmu spowodowane zatrzymuj?cymi sie w organi1mie toksynami (wtedy jeszcze nie wiedzieli ze to Crohn tylko lamblioza)do tej pory nie wiem dokladnie o co im chodzilo, w kazdym razie po kilku tygodniach mi przesz3o, ale praktycznie to nie mog3am przez tego guza w kolanie chodzia. Narazie z guzami mam spokoj. Nie ejst to przyjemna sprawa i chyba w koncu po tym co sie sta3o tomato udam sie do lekarza bo widze, ze ze stawami nie ma ?artów.

pozdrawiam
Ania
nie boję się śmierci, ona dodaje mi sił!

flowera
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 01 gru 2003, 12:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Bóle stawów

Post autor: flowera » 03 kwie 2004, 12:49

Witajcie
Ja odczuwam bóle stawów od 3 miesiecy g3ównie krzyzowo-biodrowych
a czasmi bole pojedynczych palców ud albo palca u nogi
czasami troche pobolewa mnie kregos3ub od 2 tygodni biore sulfasalazyne i jest duuzo lepiej stawy sie wyciszyly a i jelita takze
niestety dzis bylam u prof Paradwoskiego z Wroc3awia i troche mnie nastraszyl ze podejrzewa ze skonczy sie to u mnie prawdopodobnie...
Crohnem(((((((( powiem szczerze ze sie zalamalam no ale na razie cwicze pozytywne myslenie po ?wietach ide znow do szpitala tym razem na kliniki we Wroc3awiu maja mnie zupelnie inaczej badac niz w Szpitalu Wojskowym mam najpierw miec dokladne badania krwi szczegolnie na enzymy bia3ek ktore podobno sa odpowiedzialne za Crohna jesli beda dodatnie to czeka mnie kolejna kolonoskopia (((
ale moze w pore zaczelam brac sulfasalazyne EN i Crohn nie bedzie mial ciezkiego przebiegu
pozdrawiam wszystkich
flowercia
troche smutna :-( gg 760652
Hej hej Kochani!!!
piszcie do mnie gg 760652

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bóle stawów

Post autor: Mamcia » 06 kwie 2004, 12:00

Dzis dosta3lam artykul i zrobi3lam dla was skrót wybierajac co wazniejsze fragmenty

NZJ a zapalenie stawów
Istnieje bardzo wiele danych epidemiologicznych, klinicznych i eksperymentalnych (badania na zwierzetach) wskazujacych na istnienie wzajemnych powiazan miedzy jelitem a ukaadem motorycznym. Stworzono nawet termin enteroartropatie w celu okre?lenia róznych jednostek reumatologicznych, których podlozem moga byc nieprawidlowosci organiczne lub czynnosciowe jelit.
Dane kliniczne wskazua, ze zmiany w jelitach odgrywaja wazna role w patogenezie kilku jednostek chorobowych okreslanych jako spondyloartropatie, które charakteryzuje sie zajeciem jednego lub obu stawów krzyzowo-biodrowych, stawów kregoslupa (moga byc tez zajete stawy obwodowe, przede wszystkim stawy konczyn dolnych), entezopatia, nieobecnosci czynnika reumatoidalnego, zwiazkiem z antygenem HLA B27 oraz wspólistnieniem zmian skórnych i ocznych (zapalenie teczówki, spojówek).
Najsilniejszy zwiazek miedzy zapaleniem stawów a zmianami w jelitach obserwuje sie oczywiscie u chorych na nieswoiste zapalne choroby jelit. W chorobie Lesniowskiego-Crohna czesciej dochodzi do zapalenia stawów odwodowych niz we wrzodziejacym zapaleniu jelita grubego Natomiast choroba podobna do zesztywniajacego zapalenia stawów kregos3upa (zzsk) wystepuje czesciej chorych na Cu i
W leczeniu zapalenia stawów w przebiegu nzj o obowiazuje podstawowa zasada, "ze to, co jest dobre dla jelit, jest dobre dla stawów". Przede wszystkim nalezy leczyc chorobe podstawowa. Jednoczesne wystepowanie aktywnego zapalenia stawów i jelit umozliwia wdrozenie skutecznego leczenia obu schorzen. W przypadku aktywnego zapalenia stawów przy braku objawów jelitowych obowiazuje takie leczenie jak w pierwotnych spondylortropatiach. Ale nalezy z duza ostroznoscia stosowac NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne), które moga zaostrzyc chorobe jelit i sa odpowiedzialne za zwiekszenie przepuszczalnosci blony sluzowej jelit oraz za czesc przypadków mikroskopowego zapalenia jelit. Ostatnio stwierdzono, powiklania bedace wynikiem stosowania NLPZ (krwawienia, perforacje, niedroznosc, zapalenie uchylków) sa o wiele czestsze niz poprzednio sadzono i stanowia az 40% wszystkich powaznych powiklan zoladkowo-jelitowych. Wyniki pracy Laine (20) potwierdzaja, ze przyjmowanie koksybów (wybiórcze inhibitory syntetaza prostaglandyny -H2COX-2.) jes). Podstawowe podawanie kortykosteroidów jest równiez pomocne w opanowaniu zapalenia stawów. Leki biologiczne stosowane w nieswoistej zapalnej chorobie jelit (Infliximab i inne immunomodulatory) znalazly równiez zastosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i spondyloartropatii.
Leczenie spondyloartropatii nie odbiega zasadniczo od leczenia nzj. Najczesciej stosowana jest salazopirydyna (sulfasalazyna) którym leczniczym sk3adniniem jest w tym przypadku sulfapirydyna i wykazuje wieksza skutecznoscia od mesalazyny. Cyklosporyna jest przede wszystkim podawana w luszczycowym zapaleniu stawów.
Zapalenie jelit w spondyloartropatiach jest klinicznie, histologicznie i immunologicznie podobne do zapalenia obserwowanego w chorobie Lesniowskiego-Crohna. Nieprawidlowosci immunoregulacji w spondyloartropatiach bez histologicznych cech zapalenia jelit odpowiadaja zaburzeniom obserwowanym we wczesnym okresie choroby Lesniowskiego-Crohna
wg
Dr med. Anna Zubrzycka-Sienkiewicz
Klinika Reumatologii Instytut Reumatologiczny w Warszawie
pozdrawiam
Mamcia
Ostatnio zmieniony 12 paź 2006, 13:47 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Sonia
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2004, 18:30
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Bóle stawów

Post autor: Sonia » 06 kwie 2004, 12:20

Jejjjjjj mamciu skad ty to wszystko wiesz?? hm..coz musze przyznac ze imponuje mi twoja wiedza-Pozdrawiam serdecznie! :D
Bedzie dobrze..wiem to:))

flowera
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 01 gru 2003, 12:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Bóle stawów

Post autor: flowera » 06 kwie 2004, 15:34

Hej Mamciu dzieki za te wszystki informacje
u mnie np zapalenie stawów jest b.b. dziwne biore teraz
sulfasalazyne i owszem troche mi pomogla aczkolwiek jak wlaczylam
glukozamine czyli to co mozna kupic w aptece bez recepty
o wiele lepiej sie jeszcze poczu3am
ja np HLA-B27 mam ujemne a z tego co wiem zapalenie stawow
odjelitowe zazwyczaj w wiekszosci przypadkow ma wlasnie HLA-B27 dodatnie
moze to i lepiej i dlatego przechodze raczej lekki zapalenie stawów
i az tak bardzo mi to nie dokucza
dzieki serdeczne ze dzielisz sie znami taka wiedz?
jak bede w szpitalu to potem zdam wszystkim relacje bo mam
miec dodatkowe badania krwi ktore podobno stiwerdzaj? Crohna
zobaczymy licze na to ze bad? ujemne
pozdrawiam Bogusia
Hej hej Kochani!!!
piszcie do mnie gg 760652

Jari
Początkujący ✽✽
Posty: 243
Rejestracja: 07 lut 2004, 23:55
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bóle stawów

Post autor: Jari » 06 kwie 2004, 22:40

Chyba kto? mia3 zapalenie stawów, z przezutem na mózg :lol:
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Bóle stawów

Post autor: papuas » 07 kwie 2004, 07:31

wyeliminowany:)

Gość

Re: Bóle stawów

Post autor: Gość » 07 kwie 2004, 10:47

Jari pisze:Chyba kto? mia3 zapalenie stawów, z przezutem na mózg :lol:

tzn kto ja??? flowercia :-(

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Bóle stawów

Post autor: papuas » 07 kwie 2004, 11:23

hehe, nie nie TY
Ktos wszedl jako gosc i napisal tekigo posta:
aosfhasdifhas
Wywalilem go, ale Jari wczesniej napisal o tym mozgu :D

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bóle stawów

Post autor: Mamcia » 07 kwie 2004, 12:37

Je?eli chodzi o przerzuty na mózg to objawiaj? sie parali?em ?uchwy, wysy3aniem bezwiednie zbyt du?ej liczby postów i czasami czkawk?. U niewielkiej populacji chorych mo?e wyst?pia zbyt du?e pobudzenie (niekoniecznie seksualne) któremu towarzyszy strzykanie uszami i oczopl?s. Reakcje depresyjne, nale??ce do wyj?tków, mog? bya przyczyn? niepochamego 3zotoku. Na szczecie s? to komplikacje w przebiegu nzj wystepuj?ce tylko o uwy?tkowo podatnych pacjentów Dotychczas najsilniesze objawy zaobserwano u chorego J...

A powa?niej o glukozaminie - przeczytajcie sobie o NAG - N-acetyloglukozaminie. Glukozamina napewno dzia3a na stawy, a mo?e (ale nie musi - brak przekonuj?cych badan) pomagaa na jelitka. Moja znajoma, która ma zespó3 jelita wra?liwego (a mo?e jeszcze co? innego) po pobraniu glukozaminy zaopserwowa3a poprawe stanu jelit. Jest to ?rodek bezpieczny, nie stwierdzono dzia3an ubocznych. Po konsultacji z lekarzem polecam.

Ela
Początkujący ✽✽
Posty: 279
Rejestracja: 21 kwie 2003, 21:05
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Bóle stawów

Post autor: Ela » 07 kwie 2004, 22:08

Witaj Mamciu, chcia3abym wrócia do tego artyku3u, który stre?ci3a? powy?ej. Wspomnia3a? tam o H2COX-2, ale zdanie jest urwane, a bardzo mnie to interesuje, bo te? mam problemy stawowe i faszeruje sie ró?nymi lekami. Pozdrawiam
CU, j-pouch

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”