Stawy

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Stawy

Post autor: obyty.z.cu » 19 maja 2015, 18:14

reumatolog czy neurolog to w sumie chyba najmniejszy problem,ważne aby zlecał badania i leczył,a nie zapisywał tylko leki typu właśnie Zaldiar i mydocal,to tylko ukryje temat.
Ale fakt,ja leczę się od lat u neurologa i robi wiele badań które pokazują postępujące zmiany.
Reumatolog ...no cóż,widać trafiłem na nie tego..on wiedział od razu że to rwa kulszowa i nic innego,nie ma potrzeby badań,czyli szybko mnie wyleczył z wizyt u niego.
A zabiegi na NFZ minimum 3 x w roku i to jakoś pozwala ...żyć.
Oczywiście problem z zapisami na zabiegi,czyli trzeba to rozpracować i inne terminy w różnych zakładach rehabilitacji.
https://www.nfz-lodz.pl/index.php/dlapa ... -zdrowotna
lekarz rodzinny nie może kierować na rezonans czy tomograf.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Posty: 717
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:36
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: K-ce bejbe

Re: Stawy

Post autor: subzero » 19 maja 2015, 18:22

obyty.z.cu pisze:A zabiegi na NFZ minimum 3 x w roku i to jakoś pozwala ...żyć.
Oczywiście problem z zapisami na zabiegi,czyli trzeba to rozpracować i inne terminy w różnych zakładach rehabilitacji.
Moja neurolog powiedziała, że z tą rehabilitacją w publicznych placówkach jest tak, że jak się kończy jedną turę zabiegów, to wypadałoby szybcikiem zapisywać się na następne, żeby była jakaś ciągłość bo takie kolejki są, że makabra i miała racje :mrgreen:
Niestety zabiegi zleca lekarz-rehabilitant, więc trzeba jeszcze wczesniej pofatygować się do niego.
U mnie w mieście tylko na kriokomorę czeka się najkrócej bo jakiś miesiąc-dwa, a NFZ refunduje tylko 2 razy po 10 wejsc na rok, szkoda, bo uwielbiam krio i pomaga mi ogolnie.
Najdluzej czeka się chyba na masaże - z pół roku :O

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Stawy

Post autor: kaskaaa1502 » 19 maja 2015, 18:43

emalkadream pisze:Co powinnam zasugerować lekarzowi?
przedewszystkim niech zleci ci odopwiednie badania, bo schorzenia stawów mogą byc różne... moze byc zapalenie, może być zwyrodniene itd... najpierw trzeba wiedzieć co konkretnie leczyc.
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stawy

Post autor: emalkadream » 20 maja 2015, 07:59

Kochani dzięki za odzew!
We wtorek idę do Gastro opowiem jej mój ostatni epizod może ona coś zasugeruje.
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

kalina
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:43
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: małe

Re: Stawy

Post autor: kalina » 02 gru 2016, 23:16

Witam serdecznie.
Choruję na CD od ponad roku, w wakacje miałam zaostrzenie choroby, szpital, sterydy itd. Ze sterydów brałam Metypred, schodziłam z dawki do połowy października. Wtedy też zaczęły sie moje problemy ze stawami. Po prostu zaczęły mnie boleć, najpierw kilka, potem coraz więcej stawów aż bolały wszystkie stawy kończyn górnych, też niektóre mięśnie. Najgorszy ból był rano, przy pierwszych próbach wstania z łóżka. Na wizycie kontrolnej gastrolog zalecił brać 4mg Metypredu i jak się nie poprawi - to do reumatologa. Przez 2 tygodnie brania Metypredu było lepiej, niemal idealnie, lecz teraz od tygodnia znów odzywają się stawy i mięśnie. Najwcześniej u reumatologa będę mogła być pod koniec grudnia :( dlatego też zachodzę w głowę i martwię się co to może być, czytałam że bóle te mogą być po Metypredzie :( Czy ktoś też tak miał? Czy jest szansa że te bóle za jakiś czas miną czy już będą cały czas towarzyszyć? Bardzo się martwię :(
Obecnie biorę Azatioprynę, Asamax no i 4mg Metypredu

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Stawy

Post autor: alate » 03 gru 2016, 12:21

kalina,
nie martw się... Ja na Metypredzie 4 mg "jadę " od roku. W grudniu ub roku zeszłam do zera ze sterydu, po niespełna 2 tygodniach bóle stawów były tak silne, że dosłownie krzyczałam z bólu, doszła też gorączka. Włączyli mi ten Metypred, poprawa była już po kilku dniach.
Pomimo tego, że przyjmuję steryd cały czas bóle i tak się pojawiają, nie są jednak już tak silne i przewlekłe. czasem coś mnie "kujnie" w kolanie, bądź łokciu, dość silnie, ale krótko. Gorzej jest w trakcie miesiączek, wtedy cała jestem obolała, brzuch się też zaostrza i gorączka się czasem pojawia, ból w mięśniach też... Da się z tym żyć...
Jedna z moich lekarzy mówiła, że dolegliwości stawowe w CD, dobrze gasi Metotreksat. Niestety, ma sporo skutków ubocznych... U mnie tez całkowicie odpada z tego względu, że jestem w programie badań klinicznych, póki on trwa nie mogę włączać nic innego..
Jeśli Ty bierzesz AZA to też, chyba, że zamienisz ją na Metotreksat. Ale to już niech Twój lekarz się wypowie, a i Ty zdecyduj, co będzie lepsze
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Stawy

Post autor: obyty.z.cu » 03 gru 2016, 13:23

kalina pisze:dlatego też zachodzę w głowę i martwię się co to może być, czytałam że bóle te mogą być po Metypredzie Czy ktoś też tak miał? Czy jest szansa że te bóle za jakiś czas miną czy już będą cały czas towarzyszyć? Bardzo się martwię
bóle i choroby współistniejące pojawiają się z czasem chorowania, gdy nie ma remisji.
Im dłużej stany zapalne, zaostrzenia, garści leków, tym organizm dostaje więcej i kombinuje. Ten ból to taki sygnał ostrzegawczy, że nie jest dobrze, a stan się pogłębia.
Odpowiedź więc jest zawsze ta sama...zaleczysz problemy w jelicie, znikną i inne problemy.
Prawdą jest jednak i to, że czasami nie dajemy rady, a wtedy...
Mi pomógł lekarz z Poradni Leczenia Bólu Przewlekłego. Bóle kręgosłupa, przy których ani stać,ani siedzieć, ani leżeć, a i nogi kiepskie w stawach i nie tylko, także ostrogi...pozostało używać przejściowo kule.
A w Poradni, ze skierowaniem od neurolog , lekarz zrobił wywiad, pokombinował, dał zastrzyki, akupunkturę i inne zabiegi i poszło. Ostre bóle zniknęły, jelito więc wyluzowało i dało się "podleczyć...". I było lepiej.
Sterydy naprawdę nam pomagają, ale i też ...dają skutki uboczne..czyli takie "mniejsze zło".
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Stawy

Post autor: Tomy » 03 gru 2016, 16:59

A czy była próba z braniem Sulfasalazyny EN? Bo jeżeli nie, to można spróbować Sulfy zamiast Asamaxu bo składa się z Mesalazyny tak jak Asamax i dodatkowo z Sulfapirydyny, która dobrze działa na stawy. Sulfa tak samo jak Asamax działa w jelicie grubym (bo pewnie tylko tam masz zmiany skoro przepisano Asamax) ale dawka Sulfy musiałaby pewnie być większa, bo tabletka ma mniej Mesalazyny w składzie niż Asamax. Jeżeli masz wcześniej dostęp do lekarza gastro to może zasugeruj mu taką zmianę.

kalina
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:43
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: małe

Re: Stawy

Post autor: kalina » 03 gru 2016, 17:51

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi :)
alate pisze:kalina,
nie martw się... Ja na Metypredzie 4 mg "jadę " od roku. W grudniu ub roku zeszłam do zera ze sterydu, po niespełna 2 tygodniach bóle stawów były tak silne, że dosłownie krzyczałam z bólu, doszła też gorączka. Włączyli mi ten Metypred, poprawa była już po kilku dniach.
Ja miałam dokładnie tak samo, zeszłam ze sterydu i po około póltora tygodnia pojawiły się bóle stawów. Jednocześnie w tym czasie byłam silnie przeziębiona, więc nie wiem sama czy to po odstawieniu sterydu te bóle, czy w przebiegu CD czy po tej infekcji... Już sama nie wiem, nie mam już siły po prostu.

obyty.z.cu, właśnie obawiam się że te bóle to może być jakiś zwiastun zaostrzenia. Teraz mam całą masę stresów, niedospania, dodatkowo j/w miałam niedawno ciężkie przeziębienie, a czytałam gdzieś że to może spowodować zaostrzenie. Dodatkowo też pojawiły się problemy z wypróżnieniami. Mówiłam to swojemu gastro na wizycie, ale w sumie nic nie powiedział, dostałam tylko podwyższenie dawki AZY do 125 mg. Tylko tak się zastanawiam jak ona ma działać, skoro biorę równolegle sterydy które podwyższają WBC, więc są one de facto cały czas w normie (około 6 tys).
A jakie dokładnie zastrzyki i zabiegi miałeś w Poradni?
Ja bym bardzo, bardzo chciała skończyć już brać sterydy. Mam od nich opuchniętą twarz, okropny trądzik i non stop robią mi się siniaki. Po prostu załamać się można.

Tomy
O sulfasalazynie czytałam, ale gastro nic na ten temat nie mówił... W razie problemów ze stawami kazał się konsultować z reumatologiem. Teraz wizytę mam za około 2 miesiące, wcześniej niestety nie da rady jakoś się skonsultować. Czytałam, że sulfa jest dodatkowo immunosupresyjna, więc ciekawe czy będę mogła ją brać równolegle z AZĄ.
Zmiany mam w jelicie cienkim, grube jest ponoć na razie czyste. Najpierw brałam Pentasę, teraz mam Asamax z powodu bólu brzucha w wakacje jak brałam Pentasę (ale wcześniej było z Pentasą dobrze, tylko przed zaostrzeniem ból brzucha).

Radzicie zrobić jakieś badania na własną rękę przed wizytą u reumatologa? Jakieś RTG, coś z krwi? Bo mam kawał drogi do lekarza, dodatkowo na studiach muszę się zwalniać, potem odrabiać zajęcia, najlepiej byłoby mieć potrzebne badania już na początku wizyty :)

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Stawy

Post autor: Tomy » 03 gru 2016, 22:19

kalina pisze:Zmiany mam w jelicie cienkim, grube jest ponoć na razie czyste. Najpierw brałam Pentasę, teraz mam Asamax z powodu bólu brzucha w wakacje jak brałam Pentasę (ale wcześniej było z Pentasą dobrze, tylko przed zaostrzeniem ból brzucha).
No to ładne kwiatki. Jeżeli zmiany masz w cienkim a grube jest czyste i Twój gastro zmienia Pentasę na Asamax, który zaczyna działać dopiero w grubym a w cienkim nie działa wcale, to trzeba pilnie zmienić tego lekarza na normalnego, bo ten to normalny nie jest :mad:

kalina
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:43
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: małe

Re: Stawy

Post autor: kalina » 04 gru 2016, 00:35

Tomy pisze:
kalina pisze:Zmiany mam w jelicie cienkim, grube jest ponoć na razie czyste. Najpierw brałam Pentasę, teraz mam Asamax z powodu bólu brzucha w wakacje jak brałam Pentasę (ale wcześniej było z Pentasą dobrze, tylko przed zaostrzeniem ból brzucha).
No to ładne kwiatki. Jeżeli zmiany masz w cienkim a grube jest czyste i Twój gastro zmienia Pentasę na Asamax, który zaczyna działać dopiero w grubym a w cienkim nie działa wcale, to trzeba pilnie zmienić tego lekarza na normalnego, bo ten to normalny nie jest :mad:
To już teraz nie wiem co mam robić, ale faktycznie teraz sobie przypominam że gdzieś kiedyś o tym czytałam :( na własną rękę boję się zmienić a w grudniu nie mam możliwości iść do gastro :( dokładna lokalizacja zmian to końcowy odcinek jelita cienkiego i zastawka kretniczo-kątnicza, moze przez te zmiany w zastawce mam asamax...

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Stawy

Post autor: obyty.z.cu » 04 gru 2016, 00:53

kalina pisze:dokładna lokalizacja zmian to końcowy odcinek jelita cienkiego i zastawka kretniczo-kątnicza, moze przez te zmiany w zastawce mam asamax...
czyli aż się prosi o tabletki Salofalku
kalina pisze: Dodatkowo też pojawiły się problemy z wypróżnieniami. Mówiłam to swojemu gastro na wizycie, ale w sumie nic nie powiedział, dostałam tylko podwyższenie dawki AZY do 125 mg. Tylko tak się zastanawiam jak ona ma działać, skoro biorę równolegle sterydy które podwyższają WBC
AZA wprowadzana jest jako "wsparcie" działania sterydu. Czyli tu raczej odpowiednio teoretycznie.Jeśli masz w normie w badaniu czyli spoko. Czasem zejście ze sterydów właśnie tak oddziałowuwuje. Ten asamax faktycznie wydaje się że warto by zamienić na Salofalk, może "rodzinny" by to przepisał ?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stawy

Post autor: Mamcia » 04 gru 2016, 19:04

Można spróbować sulfę-, ale właśnie ze względu na stawy. Ja jak mantrę w zaleceniach ECCO i w Polskich mesalazyna nie jest polecana ani do osiągnięcie remisja, anie jej podtrzymania.
W świetle wyników aktualnych badań wydaje się, że stosowanie mesalazyny w lokalizacji krętniczo-kątniczej ChLC, niezależnie od aktywności choroby, nie znajduje uzasadnienia [2, 52–54]. Warto jednak podkreślić, że dalsze badania w tym zakresie trwają i niektóre towarzystwa naukowe nadal zalecają stosowanie mesalazyny w tej postaci ChLC.
I od tego czasu wg mojej wiedzy nic się nie zmieniło. Co stawów to jest to dość złożony problem. Zmiany małych stawów z reguły są związane z nasileniem choroby zasadniczej, lub nawet ją wyprzedzają, a stawów osiowych nie.
Bóle pojawiają się również po odstawieniu sterydów, ale skoro powrót do dawki spowodował ustąpienie, to nie powinny powrócić przy utrzymaniu tej dawki.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Stawy

Post autor: Jacekx » 04 gru 2016, 21:46

Mamcia pisze:Można spróbować sulfę-, ale właśnie ze względu na stawy. Ja jak mantrę w zaleceniach ECCO i w Polskich mesalazyna nie jest polecana ani do osiągnięcie remisja, anie jej podtrzymania. ...
Mamcia to co piszesz a ja zacytowałem i podkreśliłem na niebiesko czy dotyczy to tylko CD czy też CU.

Zawsze głodny wiedzy jacekx

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Stawy

Post autor: ranka » 16 maja 2017, 19:25

robilam osttanio TK jamy brzusznej i miednicy i to co mnie zaskoczylo to zmiany w prawym stawie biodrowo-krzyzowym cos na ksztalt spondyloartropatii.
Chyba to powiklanie CU.
Tylko ze zaskoczylo mnie to bardzo bo nic mnie nie boli.czasami jak jade autem w dluga trase to odzywa sie prawy posladek ale nie przywiozuje do tego wagi.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”