Pasożyty?

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Pasożyty?

Post autor: Tomek0700 » 25 wrz 2010, 14:55

Witam. Opowiem moja historie: po ostatniej imprezie obudzila mnie biegunka i meczyla caly dzien, do tego doszedl silny bol po prawej stronie. Po miesiacu zglosilem sie do lekarza, obserwowal mnie i schudlem 8 kg przez miesiac, wyslal mnie do szpitala, mialem kolonoskopie ktora stwierdzila zapalenia jelita z grudkami chlonnymi i polipa zapalnego (usuniety). Do tego przepisanie metranidazolu ktory stosowalem przez 3 dni, a mialem przez 5 ale paczka starczyla na 3 dni (a lek jest na recepte wiec nastepnego nie kupilem). Po metranidazolu bol stanowczo przeszedl, ale ciagle wydalam biale kropki, duzo sluzu, brak apetytu, wszystko sie odbija. Wszystkie badania mam ok, troche watrobe powiekszona tylko. Hemoglobina bardzo wysoka (16) no ogolnie nie ma sie do czego przyczepic, przez te biale kropki a dzisiaj zauwazylem w kale jeszcze cos czarnego, nie oddaje jednolitego stolca tylko pare pod rzad drugi byl czerwony. Meczy mnie to juz 5 miesiecy (!) i nie wiem co mam robic dalej. Rodzice za bardzo mi pomoc nie chca i sie wysmiewaja, ze sobie wmawiam :|..
Nie wiem jakie badania zrobic, bylbym wdzieczny gdyby mnie ktos poprowadzil. Zrobilem raz na pasozyty ale nic nie wykryto (akurat wtedy nie bylo tych bialych kropek) a np. dzisiaj ich bylo mnóstwo.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

pea
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2010, 21:06
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ...

Re: Pasożyty?

Post autor: pea » 26 wrz 2010, 10:47

badanie na pasożyty powinno się robić kilka razy (co najmniej 3)w odstępach kilkudniowych, bo bardzo często w jednorazowo oddanej próbce nic się nie znajdzie. koniecznie powtórz to badanie. nie wiem czym mogą być te biały kulki, może warto też byłoby zrobić badanie kału na resztki pokarmowe?

tak btw
ostatnio oglądałam program, poświęcony pasożytom. Lekarz wypowiadał się, że wykrywalność pasożytów w polskich laboratoriach to tylko 30% (!) i najlepiej próbki oddawać weterynarzom do sprawdzania, bo oni są najlepiej przeszkoleni w tym kierunku. Sugerował, że lepiej 2 razy w roku się przeleczyć profilaktycznie na pasożyty, bez robienia badań.

Tomek, cokolwiek by nie wyszło w tych badaniach to ja na Twoim miejscu poszłabym jeszcze do lekarza powiedziała co i jak i poprosiła o metronidazol.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Pasożyty?

Post autor: Tomek0700 » 26 wrz 2010, 19:14

tylko, ze teraz nie wiadomo co jest - czy glista ludzka czy lambioza (czy jakos tak) moze tasiemiec? lekarz powiedzial, ze nie wolno mi ciagle brac metranidazolu (bralem przez 3 dni!..) i to bardziej w kierunku helicobactera (bralem do tego anesteloc i lacidofil)
Nie zrobie juz badania 3x pod rzad bo to by mnie za duzo kosztowalo a nie mam pieniedzy.. (mam 18 lat) chce wykonac teraz na pasozyty a dzien pozniej na lambioze. Jesli wszystkie wyniki mam ok to sadze, ze pasozyty sa jakies i te biale kropki wrr. Dodam, ze mialem biegunke przez jakis miesiac.. po metranidazolu zrobily sie zaparcia z luznymi stolcami. Na lambioze chce zrobic bo metranidazol wlasnie na to jest a skoro po tym mi bol przeszedl moze ma jakis zwiazek? Czy helicabacter tez moze powodowac brak apetytu, przewlekle biegunki, odbijanie, utrate masy? Zapomnialem dodac, ze raz w stolcu byla jakas czerwona tkanka (Tak to wygladalo) przylepiona dosyc mala.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
junior
Początkujący ✽✽
Posty: 336
Rejestracja: 14 paź 2006, 17:54
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Starościn/Kraków
Kontakt:

Re: Pasożyty?

Post autor: junior » 26 wrz 2010, 19:21

Ja miałem glistę ludzką ale nie przypominam sobie bym wydalał jakieś białe kropki. Tak jak mówi pea warto przynajmniej raz w roku przejść takie "czyszczenie" profilaktyczne z pasożytów, nawet samemu poprosic lekarza rodzinnego o receptę, bez badań.
Why So Serious?!

http://promocjozercy.pl/ - Najlepsze promocje zebrane w jednym miejscu!

Czy te oczy mogą kłamać?

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Pasożyty?

Post autor: Tomek0700 » 26 wrz 2010, 19:32

pasozyt to pojecie ogolne? leki chyba nie sa takie same jak np. lambioze czy gliste ludzka, a moze to tasiemiec? a jak dowiedziales sie, ze masz gliste ludzka? jakies badania?(jakie) ile razy wykonane itp prosze o szczegoly jak mozna i jakie miales objawy.

Dziekuje i pozdrawiam na prawdem mecze sie z tym od koncowki kwietnia i mam juz dosyc:/
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
junior
Początkujący ✽✽
Posty: 336
Rejestracja: 14 paź 2006, 17:54
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Starościn/Kraków
Kontakt:

Re: Pasożyty?

Post autor: junior » 26 wrz 2010, 21:15

Objawów nie pamiętam. To było chyba w czasie zaostrzenia więc objawy mogły sie na sibie nałożyć. Co do leków to nie wiem czy stosuje się je w każdym przypadku, dla róznych pasożytów. Miałem badanie kału 3 próbki i na podstawie tego dostałem receptę. Kuracja jest krótka, tak ok kilka dni jak dobrze pamiętam. Po jakimś czasie kolejne badanie kału i już nie było nic. Potem jeszcze chyba raz profilaktycznie jeszcze raz sie przeszedłem kurację. Najlepiej zapytaj sie o wszystko lekarza rodzinnego. Dodam jeszcze, że wtedy nie spodziewałem się pasożyta ale to raczej przez to że choroba mnie zmyliła.
Why So Serious?!

http://promocjozercy.pl/ - Najlepsze promocje zebrane w jednym miejscu!

Czy te oczy mogą kłamać?

pea
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2010, 21:06
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ...

Re: Pasożyty?

Post autor: pea » 27 wrz 2010, 14:09

nie wiem jak to jest z tym metronidazolem, ale ja np. dostałam ostatnio receptę na 40 tabletek, z tego co pamiętam 3 razy dziennie po jednej czyli wychodzi na to, że musiałabym go zażywać ponad 10 dni i lekarz nic o jakiś skutkach ubocznych nie mówił. ważna jest oczywiście suplementacja probiotyków, bo metronidazol zabija też pozytywne żyjątka ;)
profilaktycznie przeciw pasożytom podaje się tynidazol, połyka się za jednym razem 4 tabletki, kosztuje około 3 zł, ale to na receptę. (tym leczono u mnie lamblie)

posiew w kierunku pasożytów kosztuje 15 zł, poproś rodziców i dla świętego spokoju zrób to badanie porządnie (czytaj kilka razy). w takim zwykłym posiewie lamblię też mogą zostać wykryte. Ty pewnie piszesz o teście typowo "lambliowym" jest to test Elisa i z tego co się orientuje można go wykonać tylko płatnie, koszt około 30 zł. mi kiedyś tym testem lamblię wykryli.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Pasożyty?

Post autor: Tomek0700 » 27 wrz 2010, 18:01

dzisiaj wykonalem badania na helicobactera oraz oddalem kal na pasozyty. Zobaczymy jakie wyniki, na pasozyty kiedys oddawalem i nic nie znaleziono - dzisiaj tez wydalilem mnostwo tego "bialego" czegos i do tego byl tez ten sluz. Posiew jest bardziej efektywny niz to badanie na pasozyty czy wlasnie o tym samym mowimy? Teraz mam pytanie: jesli profilaktycznie chce sie przeleczyc to co mam lekarzowi powiedziec? ze chce na pasozyty czy np. lambilie ?
Metronidazol bralem 2 tabletki 3 razy dziennie przez 3 dni do tego anesteloc i lacidofil a kuracja powinna podobno skladac sie z 2 antybiotykow. Nie wiem czy to ma cos wspolnego ale od kiedy zaczely sie bole brzucha (w okolicach watroby) i biegunka, na twarzy zaczerwienila mi sie skora, nie jest to typowy tradzik tylko jest to takie czerwone po lewej i prawej stronie przy ustach, czasami do tego wyskakuja takie czerwone bable (nie ma bialego wiec sie ich nie wycisnie za bardzo) i tak samo po prawej i lewej stronie po bokach przy czole ale tam juz samo zaczerwienienie. Moze to cos miec wspolnego? jakas alergia od pasozytow czy cos?

Pozdrawiam

pea
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2010, 21:06
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ...

Re: Pasożyty?

Post autor: pea » 27 wrz 2010, 21:55

Tomek ja nie jestem lekarzem, ale z tego co się orientuje pasożyty mogą dawać naprawdę mnóstwo objawów, włacznie ze skórnymi. czekaj na te wyniki i zdaj relacje.
posiew kału polega na tym, że po prostu ogląda się czy nie ma tam jakiś paskudztw, a ten test elisa jest typowo na lamblie, ale na czym polega dokładnie tego nie wiem, na pewno warto zrobić, to już jest chyba jakaś wyższa szkoła jazdy, ale tak jak pisze - on wykrywa lambliozę, mi wykrył chociaż posiew był niby ok.

lekarzowi powiedz po prostu o swoich objawach, spytaj się co to może być za pasożyt i czym poleca się przeleczyć, żeby mieć jak największą pewność, że się wszystko wybije. ale póki co poczekaj na wynik

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Pasożyty?

Post autor: Tomek0700 » 27 wrz 2010, 23:17

oczywiscie, poczekam na wyniki, dam znac juz jutro co z helicobacter na pasozyty mam czekac do srody :) Lekarz patrzy na mnie jak na osobe uposledzona, mowi mi, ze badania na pasozyty jest niepotrzebne bo i tak nic nie wykryja bo to slaba metoda, dal mi z laska i mowil, ze nie trzeba robic 3x bo rownie dobrze bd musial zrobic 100x i dopiero znajda.. tak mi powiedzial bez sensu - wymiekam, raz mi powiedzial, ze nie jest w stanie pomoc - i to jest lekarz? bezsczelnosc!

dziekuje za odpowiedzi to dla mnie bardzo wazne - pozdrawiam

[ Dodano: 28-09-2010 ]
wlasnie dostalem wynik badan na helicobactera! okazalo sie, ze mam wynik dodatni: 7,31 a zaczyna sie od 1,1! czyli wychodzi na to, ze jest, jutro mam wyniki badan kalu. Czy to wszystko mogl spowodowac helicobacter?

pea
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2010, 21:06
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ...

Re: Pasożyty?

Post autor: pea » 28 wrz 2010, 18:13

helicobacter nie miałam, także nie powiem Ci jakie może dawać objawy, przewertuj internet i koniecznie zgłoś się do lekarza, bo norma rzeczywiście została sporo przekroczona. czy Ty bierzesz jakieś leki w związku z zapaleniem jelita?

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Pasożyty?

Post autor: Tomek0700 » 28 wrz 2010, 18:20

niestety nie , gastrolog nie przepisal mi nic na zapalenie kazdy lekarz powiedzial, ze to nic waznego.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Pasożyty?

Post autor: ranka » 30 wrz 2010, 09:54

badanie na helicpbacter pylori robione z krwi , jesli nie masz guza,nie krwawisz aktywnie z przewodu pokarmowego, i nie bierzesz IPP jest bez sensu.. to moze byc falszywy wynik o czym pisano juz tutaj wielokrotnie.

jedynym wiarygodnym badaniem na obecnosc HP jest gastroskopia lub test oddechowy.
wyniku z krwi w twoim przypadku nie powinno sie brac pod uwage.
Obrazek

pea
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2010, 21:06
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ...

Re: Pasożyty?

Post autor: pea » 30 wrz 2010, 14:13

Ranko, jeżeli chodzi o gastroskopie to żeby stwierdzić helicobacter trzeba pobierać wycinek, czy są to na tyle widoczne skupiska, że wystarczy samo obejrzenie żołądka?

gregtech

Re: Pasożyty?

Post autor: gregtech » 30 wrz 2010, 15:26

ranka pisze:badanie na helicpbacter pylori robione z krwi , jesli nie masz guza,nie krwawisz aktywnie z przewodu pokarmowego, i nie bierzesz IPP jest bez sensu.. to moze byc falszywy wynik
Pierwszy raz słyszę taką teorię
1. Co ma krwawienie z co ma w ogóle guz !!! do testu ilościowego z krwi IgG - wykazującego ilość przeciwciał w organizmie na Helicobacter
2. Jaki wpływ ma branie IPP na test laboratoryjny - może ktoś mi to wytłumaczy ??


NA CZYM POLEGA BADANIE Z KRWI
Polega na oznaczeniu w surowicy krwi przeciwciał IgG. Badania te potrafią określić ilościowo we krwi badanego poziom przeciwciał przeciwko tej bakterii.
Wadą tego testu jest dodatni wynik, nawet w 28 miesięcy po likwidacji (eradykacji) bakterii w żołądku. Jest to spowodowane powolnym zanikiem ilości przeciwciał w surowicy krwi.

[ Dodano: 30-09-2010 ]
pea pisze:Ranko, jeżeli chodzi o gastroskopie to żeby stwierdzić helicobacter trzeba pobierać wycinek, czy są to na tyle widoczne skupiska, że wystarczy samo obejrzenie żołądka?
Nie ma opcji żeby zobaczyć te bakterię gołym okiem, wycinek jest konieczny !!! Ale jak nie masz wskazań do gastroskopii zrób sobie test serologiczny w laboratorium. On dobrze wskazuje czy jest bakteria.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”