Jak wydajny jest ludzki układ pokarmowy?

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
onkey89
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2022, 22:54
Choroba: nie ustalono
województwo: opolskie

Jak wydajny jest ludzki układ pokarmowy?

Post autor: onkey89 » 23 mar 2022, 23:09

Zakładam, że mamy na to pomysł; Po prostu nie jestem tego świadomy. Jeśli spożywam około 2000 kalorii dziennie, o ile z tego moje ciało jest w stanie wchłonąć? Jestem pewien, że istnieje duża zmienność w zależności od osoby, ale czy ktoś może podać mi przybliżony pomysł? Wiem, że dla mnie średni czas od zjedzenia posiłku do wydalenia resztek to około 12-13 godzin (nie jest to zbyt obrzydliwe, ale myślę, że będzie to miało wpływ na to, ile z nich zostanie wchłoniętych). Dzięki!

JohnJackson1982
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2022, 09:02
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Jak wydajny jest ludzki układ pokarmowy?

Post autor: JohnJackson1982 » 24 mar 2022, 09:03

Twój przewód pokarmowy jest naprawdę skuteczny we wchłanianiu (i ponownym wchłanianiu) składników odżywczych do organizmu. Na przykład, organizm produkuje średnio 1,5 l śliny dziennie i 2 l wydzieliny żołądkowej dziennie, więc jeśli chodzi o wchłanianie płynów ustrojowych, jest ono niezwykle efektywne. Cała woda, z wyjątkiem około 100 ml, jest wchłaniana z powrotem do organizmu, co odpowiada około 97% skuteczności wchłaniania.

Jeśli chodzi o trawienie i wchłanianie pokarmu, organizm jest nadal bardzo wydajny. Przeciętnie organizm ludzki wytwarza około 50 g ciała stałego, które ma zostać wydalone. Główną część tej wydzieliny stanowią martwe komórki jelitowe, nierozpuszczalne węglowodany (błonnik i pełne ziarna) oraz bakterie. Przyjrzymy się bliżej każdej z tych rzeczy.

Martwe komórki jelitowe: Twoje jelita są wyścielone milionami palczastych wypustek zwanych kosmkami i mikrokosmkami, które wchłaniają pokarm. Jelito cienkie jest w większym stopniu odpowiedzialne za wchłanianie pokarmu niż jelito grube (które głównie wchłania wodę) i dlatego ma więcej tych komórek. Te podobne do palców wypustki pracują ciężej niż większość innych typów komórek w organizmie i dlatego zużywają się znacznie szybciej. Czas połowicznego rozpadu typowej mikrokosmków wynosi około 2 dni, po czym obumierają. Zostaje zastąpiona nową i wydalona wraz z odpadami.

Nierozpuszczalne węglowodany: Wiele ssaków ma wewnętrzną strukturę zwaną kątnicą, która jest połączona z jelitem grubym. Służy ona do rozkładania węglowodanów złożonych, takich jak błonnik i skrobia. Ludzie nie mają dobrze rozwiniętego kątnicy, dlatego nie mogą trawić węglowodanów złożonych.

Bakterie: W organizmie człowieka znajdują się miliony komórek bakteryjnych, z których większość znajduje się w jelitach. Przeciętnie człowiek ma w swoim ciele 10 razy więcej komórek bakteryjnych niż własnych. Wiele z nich jest pożytecznych i pomaga nam trawić pokarmy, których zazwyczaj nie bylibyśmy w stanie strawić samodzielnie. Jednak, jak to bywa w przypadku wszystkich komórek, bakterie w końcu obumierają i są eliminowane wraz z naszymi odpadami.

onkey89
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2022, 22:54
Choroba: nie ustalono
województwo: opolskie

Re: Jak wydajny jest ludzki układ pokarmowy?

Post autor: onkey89 » 05 kwie 2022, 14:33

Zakładam, że mamy na to pomysł; Po prostu nie jestem tego świadomy. Jeśli spożywam około 2000 kalorii dziennie, o ile z tego moje ciało jest w stanie wchłonąć? Jestem pewien, że istnieje duża zmienność w zależności od osoby https://showbox.tools/ https://speedtest.vet/, ale czy ktoś może podać mi przybliżony pomysł? Wiem, że dla mnie średni czas od zjedzenia posiłku do wydalenia resztek to około 12-13 godzin (nie jest to zbyt obrzydliwe, ale myślę, że będzie to miało wpływ na to, ile z nich zostanie wchłoniętych). Dzięki!

I got this,...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”