ropień?

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mala_Mi
Aktywny ✽✽✽
Posty: 751
Rejestracja: 18 lut 2013, 22:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

ropień?

Post autor: Mala_Mi » 25 kwie 2018, 18:36

Hej Kochani! W zeszły wtorek skończyła mi się miesiączka, ale dalej bolał brzuch tak jak na miesiączkę. Skojarzyłam to z zeszłym rokiem kiedy zrobił mi się ropień w kikucie odbytnicy i trzeba było drenować. Zaczęłam robić nasiadówki z kory dębu i z nadmanganianu potasu. Z kikuta cos troszke polecialo, troche sluzu, troche ropy, troche krwi, ale z niego zawsze cos leci. W niedziele pojechałam na SOR, bo chcialam zeby mnie przyjeli do szpitala i zrobili drenaż tego ropnia. Niestety nie przyjeli mni gdyz stwierdzili iz moj stan nie wymaga zadnej interwencji. Dzisiaj bylam u lekarza chirurga ktory niestety nie mial mozliwosci stwierdzic czy to ropien czy zapalenie kikuta i kazał umówić się w szpitalu na termin zrobienia rektoskopii. Z tym że oprócz tego bólu w podbrzuszu i lekkiego rozbicia (taka jestem jak po drinku), to innych objawow nie mam. Goraczki nie mam, dreszczy nie mam, normalnie pracuje. CRP lekko ponad normę bo 8. Proszę, napiszcie czy to może być ropień czy coś innego powinnam podejrzewać? Jutro idę do ginekologa, może coś w usg dopochwowym znajdzie? Z góry dziękuje za odpowiedzi!

Temat przeniesiony do odpowiedniego działu.
Noelia
29 września 2012r. - pierwszy objaw
24 października 2012r. - diagnoza CU
30 listopada 2012r. - resekcja jelita grubego, wyłonienie ileostomii
17 grudnia 2012r. - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej, usuwanie zrostów
29 kwietnia 2013r. - operacja z powodu niedrożności jelita cienkiego spowodowana licznymi zrostami

Co dalej nie wiem, ale mam dość :(

W przyszłości planowane wytworzenie j-poucha.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: ropień?

Post autor: Noelia » 01 maja 2018, 09:44

Mala_Mi pisze:
25 kwie 2018, 18:36
Z tym że oprócz tego bólu w podbrzuszu i lekkiego rozbicia (taka jestem jak po drinku), to innych objawow nie mam. Goraczki nie mam, dreszczy nie mam, normalnie pracuje. CRP lekko ponad normę bo 8. Proszę, napiszcie czy to może być ropień czy coś innego powinnam podejrzewać?
Możliwe, że ropień, ale np. mój mąż miał identyczne objawy (ból podbrzusza, uczucie rozbicia i podwyższone CRP) na kilka dni przed atakiem kolki nerkowej.
Okazało się, że był to początek stanu zapalnego dróg moczowych, bo kamień powoli zatykał światło moczowodu.
Ból promieniował do lewej pachwiny i uda (bo winowajcą była lewa nerka).
Później nastąpił ostry napad kolki, mega ból "nie do wytrzymania", krwiomocz, gorączka, dreszcze i wymioty.
W szpitalu miał zabieg endoskopowy URSL + kroplówki Cipronex (antybiotyk bezpieczny w CU).
Kamica szczawianowa jest u niego powikłaniem pozajelitowym CU.
Mala_Mi pisze:
25 kwie 2018, 18:36
Jutro idę do ginekologa, może coś w usg dopochwowym znajdzie?
Moim zdaniem w takim USG jak najbardziej da się wykryć ropnia.
Ogólnie przydałoby się jakieś badanie obrazowe, najlepiej MRI albo TK miednicy mniejszej z kontrastem.
Rezonans jest dokładniejszy, a przy tym zupełnie nieszkodliwy.
Albo np. USG przez odbyt (czyli ERUS).
Mąż miał w sumie wszystkie te badania i pamiętam, jak po nich zapewniano nas, że ropnie okołoodbytnicze, przetoki, zwężenia itp. są wykluczone, bo to jest idealna diagnostyka pod tym kątem.
TK miał z 3 rodzajami kontrastu = do picia + dożylnie + wlewka.
Zapytaj o to w tym szpitalu, bo w samej rektoskopii, którą masz tam mieć, to da się ocenić tylko błonę śluzową odbytnicy, a co gdy ropień jest położony gdzieś indziej, za ścianą jelita?
Podczas rektoskopii można ewentualnie zobaczyć np. ujście przetoki z tego ropnia.
Mala_Mi pisze:
25 kwie 2018, 18:36
Skojarzyłam to z zeszłym rokiem kiedy zrobił mi się ropień w kikucie odbytnicy i trzeba było drenować.
Pechowo :( i nietypowo Ci się trafiło, bo ropnie w CU pojawiają się "bardzo rzadko".
Teoretycznie...
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: ropień?

Post autor: BlackRose » 01 maja 2018, 11:37

U mnie jeden ropień był widoczny gołym okiem na pośladku, drugiego dało się wyczuć głębiej w badaniu per rectum, a trzeci ujawnił się dopiero w usg doodbytniczym masakra ☹️😭

Izunia65
Początkujący ✽✽
Posty: 67
Rejestracja: 03 sty 2018, 22:48
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Włocławek

Re: ropień?

Post autor: Izunia65 » 01 maja 2018, 23:17

A co to jest ten ropień i jak się objawia?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: ropień?

Post autor: Noelia » 02 maja 2018, 09:50

Izunia65 pisze:
01 maja 2018, 23:17
A co to jest ten ropień i jak się objawia?
W tym Kwartalniku jest to w skrócie opisane ("Powikłania NZJ ze strony układu pokarmowego"):
Ropnie – powikłania typowe zarówno dla ch. L-C, jak i dla WZJG – powstają w okolicach odbytu oraz w jamie brzusznej. Mają postać zbiorników mazi, która tworzy się z rozpadających się, zmienionych zapalnie tkanek i leukocytów. Ropień okołoodbytowy objawia się ostrym, pulsującym bólem – może się on stawać silniejszy podczas wysiłku fizycznego, siedzenia oraz oddawania stolca. Kiedy ropień pojawia się tuż pod skórą, można na niej zaobserwować bolesne, często zaczerwienione guzki. Głębiej umiejscowione ropnie da się natomiast wykryć w badaniu przez odbytnicę (per rectum). Wyciek ropy z odbytu lub z otworu na skórze w jego okolicy często świadczy o tym, że ropień przebił się przez skórę i doprowadził do powstania przetoki okołoodbytowej. Jeżeli zachodzi podejrzenie pojawienia się ropnia, trzeba natychmiast zawiadomić o tym lekarza prowadzącego, gdyż ropnie nieleczone zazwyczaj nie goją się samoistnie. Nierzadko stosuje się w tym przypadku leczenie chirurgiczne – nacina się ropień, czyści się jego wnętrze oraz zakłada sączki. Pozwala to skrócić czas gojenia i zapobiega powstawaniu powikłań. Po takim zabiegu należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarza dotyczących sposobu robienia opatrunków i częstotliwości ich zmieniania, a także utrzymywania higieny okolic odbytu. Trzeba również bezwzględnie przestrzegać terminów wizyt kontrolnych. Objawy ropni można łagodzić, stosując nasiadówki z ciepłej wody (co 2–4 godziny) albo ciepłe okłady na operowaną okolicę. Duże znaczenie ma też regularne oddawanie stolca, nawet jeśli w związku z tym nasilają się objawy bólowe. Należy bezwarunkowo zapobiegać zaparciom, dlatego dieta chorego powinna zawierać dużą ilość rozpuszczalnego błonnika. Dodatkowo, by uzyskać luźniejsze stolce, zażywa się inulinę lub laktulozę. Umiejscowienie ropnia między pętlami jelita stanowi częste wskazanie do zabiegu chirurgicznego, gdyż w przypadku rozlania się ropy w jamie otrzewnej może dojść do zakażenia i niebezpiecznego zapalenia otrzewnej. Jeżeli wystąpi gorączka i dreszcze, znaczy to, że zakażenie przekształciło się z procesu miejscowego w uogólniony – jest to bezwzględne wskazanie do leczenia szpitalnego. Stosuje się wtedy leki przeciwbakteryjne lub/i przeciwgrzybiczne, a także – jeżeli zachodzi taka potrzeba – leczenie chirurgiczne.
Jest tam też tabelka, z której wynika, że ropnie w CU pojawiają się "bardzo rzadko" (a w CD "często").
Mąż póki co żadnych ropni nie ma, za to ma szczelinę odbytu, która wg tej tabelki w CU występuje "wyjątkowo" (a w CD "często") :neutral:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Izunia65
Początkujący ✽✽
Posty: 67
Rejestracja: 03 sty 2018, 22:48
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Włocławek

Re: ropień?

Post autor: Izunia65 » 02 maja 2018, 21:26

Noelia dziękuję :)

mimcia
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 sty 2014, 15:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ropień?

Post autor: mimcia » 19 lip 2018, 11:08

Hej kochani. :) Odświeżam temat, bo właśnie zalegam w AM w Gdańsku. Od 2015 roku miałam totalny spokój z jelitami. Moje diagnozowanie zakończyło się wtedy na gastroskopi, kolonkskopi i enerografii. Badania nie wykazały nic specjalnego, więc odp.gastroenterologa było "ten typ tak ma! " :/ No i faktycznie miał... Przez 3 lata zylam spokojna. Niestety od początku roku znowu coś zaczęło się dziać. Bole brzucha, przelewania, biegunki...Lekarz kazał mi zrobić badania w kierunku Celiaki. Gastroskopia czysta. W maju tego roku obudziłam się z nagłym bólem podbrzusza i plecow. Chodziłam z nim 2 tyg aż trafiłam do szpitala. CRP 127. Szybki tomograf i diagnoza - Ropien w zatoce douglasa. Lekarze połączyli to z zapaleniem jajników i po tygodniu podawania antybiotykow odesłali do domu. Sęk w tym że kilka dni temu trafiłam na oddział z identycznymi objawami. Znowu tomografia. Tym razem ropien umiejscowil się na ścianie odbytnicy i spowodował naciek na jelitach. Ponownie trują mnie antybiotykami. Kolonoskopia nie wykazała nic specjalnego prócz jakiegoś małego ogniska w esicy. Mam czekać dwa tygodnie na wyniki hist pat. Lekarze podejrzewają Crohna. I teraz moje pytanie do Was. Czy faktycznie może być to Crohn skoro środek jelita jest praktycznie czysty??? Obawiam się kolejnych nawrotow ropnia :(
2001 - Resekcja jelita cienkiego 33 cm -brak diagnozy. 09.05.2018 - Ropien w zatoce douglasa. Brak diagnozy.
14.07.2018 - Ropien po raz kolejny :( Odbytnica i esica zapalone w obrazie TK. Wstępna diagnoza:Crohn
15.09.2018 - ENTEROGRAFIA - Naciek zapalny na esicy,jelicie cienkim , zwężenia j.c , przetoka i ropien.
10.12.2018 - resekcja jelita cienkiego . Coraz bliżej ostatecznej diagnozy...
28.12.2018 - hist pat potwierdzony- Witaj mój kochany CROHNIKU :)

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: ropień?

Post autor: atabe » 19 lip 2018, 17:37

Może . Ropnie ,to częste powikłania Crohn'a . Mam nadzieję ,ze wycinki rozjaśnią sytuację

mimcia
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 sty 2014, 15:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ropień?

Post autor: mimcia » 19 lip 2018, 17:52

Atabe - dziękuję za odpowiedź :) Wyczytałam właśnie ze to zapalenie miało tylko 15 mm... Więc maleństwo... Aż wierzyć mi się nie chce żeby spowodowało takie ropne spustoszenie :(
2001 - Resekcja jelita cienkiego 33 cm -brak diagnozy. 09.05.2018 - Ropien w zatoce douglasa. Brak diagnozy.
14.07.2018 - Ropien po raz kolejny :( Odbytnica i esica zapalone w obrazie TK. Wstępna diagnoza:Crohn
15.09.2018 - ENTEROGRAFIA - Naciek zapalny na esicy,jelicie cienkim , zwężenia j.c , przetoka i ropien.
10.12.2018 - resekcja jelita cienkiego . Coraz bliżej ostatecznej diagnozy...
28.12.2018 - hist pat potwierdzony- Witaj mój kochany CROHNIKU :)

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: ropień?

Post autor: BlackRose » 19 lip 2018, 18:49

Mnie w tym całym Crohnie to właśnie ropnie najbardziej dają po tyłku, w przenośni i dosłownie 😰

mimcia
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 sty 2014, 15:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ropień?

Post autor: mimcia » 19 lip 2018, 19:00

BlackRose - a czy Twoje ropnie też tworzyły się poza wnętrzem jelit??? Dla mnie to totalny kosmos
... 😪
2001 - Resekcja jelita cienkiego 33 cm -brak diagnozy. 09.05.2018 - Ropien w zatoce douglasa. Brak diagnozy.
14.07.2018 - Ropien po raz kolejny :( Odbytnica i esica zapalone w obrazie TK. Wstępna diagnoza:Crohn
15.09.2018 - ENTEROGRAFIA - Naciek zapalny na esicy,jelicie cienkim , zwężenia j.c , przetoka i ropien.
10.12.2018 - resekcja jelita cienkiego . Coraz bliżej ostatecznej diagnozy...
28.12.2018 - hist pat potwierdzony- Witaj mój kochany CROHNIKU :)

jolal
Początkujący ✽✽
Posty: 88
Rejestracja: 18 mar 2017, 09:35
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie

Re: ropień?

Post autor: jolal » 19 lip 2018, 22:52

Mojej 13-letniej córce zrobił się (chyba?) ropień na nodze na goleniu. To możliwe w chorobie crohna? Wyleczenie tego guza z ropną wydzieliną zajęło nam prawie trzy miesiące... Stosowałam maść antybiotykową Tribiotic

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: ropień?

Post autor: BlackRose » 24 lip 2018, 12:10

mimcia pisze:
19 lip 2018, 19:00
BlackRose - a czy Twoje ropnie też tworzyły się poza wnętrzem jelit??? Dla mnie to totalny kosmos
... 😪
tak, poza wnętrzem. Okołoodbytnicze i międzypętlowe tak dokładnie. Typowe dla wrednego Crohna ale wiem ze podobne ropnie pojawiają się w przypadku zakażenia Yersinia , sprawdzałas to? Życzę Ci z całego serducha żeby nie był to Crohn, daj znać koniecznie co z wycinkami, jakie wyniki. Pozdrawiam cieplutko trzymaj się 😊☺️

mimcia
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 sty 2014, 15:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ropień?

Post autor: mimcia » 24 lip 2018, 14:00

Yersini jeszcze nie analizowalam. Muszę podpowiedzieć lekarzowi jak u niego będę. Póki co dogorywam... Nic nie mogę jeść... Wszystko sprawia mi ból. Niestety wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na Crohna :( Dam znać oczywiście jak odbiorę wyniki. ;) Buziak 😘
2001 - Resekcja jelita cienkiego 33 cm -brak diagnozy. 09.05.2018 - Ropien w zatoce douglasa. Brak diagnozy.
14.07.2018 - Ropien po raz kolejny :( Odbytnica i esica zapalone w obrazie TK. Wstępna diagnoza:Crohn
15.09.2018 - ENTEROGRAFIA - Naciek zapalny na esicy,jelicie cienkim , zwężenia j.c , przetoka i ropien.
10.12.2018 - resekcja jelita cienkiego . Coraz bliżej ostatecznej diagnozy...
28.12.2018 - hist pat potwierdzony- Witaj mój kochany CROHNIKU :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: ropień?

Post autor: Noelia » 27 lip 2018, 13:15

mimcia pisze:
24 lip 2018, 14:00
Póki co dogorywam... Nic nie mogę jeść... Wszystko sprawia mi ból.
Spróbuj przejść na bardziej płynną lub półpłynną dietę.
Zamiast tradycyjnych posiłków można wprowadzić preparaty dojelitowe (enteralne), np. Nutridrinki, Nutramil, Resource, Modulen IBD - takie odżywki dla chorych na NZJ.
I ogólnie możesz poczytać o leczeniu żywieniowym, w CD może być ono równie skuteczne jak sterydoterapia.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”