ropień?

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mimcia
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 sty 2014, 15:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ropień?

Post autor: mimcia » 10 sie 2018, 08:02

Hej kochani ;) Wlaśnie odebrałam pierwsze wyniki hist-pat. Konkretnie z dwunastnicy. Oto wynik: " W badanych wycinkach cechy ogniskowego skrócenia kosmkow jelitowych z wydłużeniem krypt. W podscielisku i nablonku pokrywnym kosmkow jelitowych zwiększona ilość naciekow limfocytarnych. (Do 30 limfocytarnych na 100 komórek nabłonka pokrywnego). Całość obrazu przemawia za zespołem złego wchłaniania typ 2 wg skali Marsha ". No i to tyle. Wiem że to celiakia. Ale... Co z tymi naciekami??? Czy to może być Crohn? Dziś odbieram jeszcze wynik z hist pat jelita grubego. Też go tu umieszczę.
2001 - Resekcja jelita cienkiego 33 cm -brak diagnozy. 09.05.2018 - Ropien w zatoce douglasa. Brak diagnozy.
14.07.2018 - Ropien po raz kolejny :( Odbytnica i esica zapalone w obrazie TK. Wstępna diagnoza:Crohn
15.09.2018 - ENTEROGRAFIA - Naciek zapalny na esicy,jelicie cienkim , zwężenia j.c , przetoka i ropien.
10.12.2018 - resekcja jelita cienkiego . Coraz bliżej ostatecznej diagnozy...
28.12.2018 - hist pat potwierdzony- Witaj mój kochany CROHNIKU :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: ropień?

Post autor: Noelia » 10 sie 2018, 10:36

mimcia pisze:
10 sie 2018, 08:02
W podscielisku i nablonku pokrywnym kosmkow jelitowych zwiększona ilość naciekow limfocytarnych. (Do 30 limfocytarnych na 100 komórek nabłonka pokrywnego).
mimcia pisze:
10 sie 2018, 08:02
Ale... Co z tymi naciekami??? Czy to może być Crohn?
Nie, te nacieki limfocytarne również są związane z celiakią.
U pacjentów z chorobą trzewną pod wpływem diety zawierającej gluten dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, przerostu krypt, zaniku kosmków oraz zwiększenia liczby limfocytów T z receptorem gd w śródbłonku jelita cienkiego.
Liczba limfocytów śródnabłonkowych (IEL, intraepithelial lymphocytes, norma wg różnych autorów: 10~30-40/100) przypadająca na 100 komórek nabłonka. Jest to pierwszy i najbardziej czuły wskaźnik działania glutenu na błonę śluzową jelita u chorych na celiakię.
Cytat z tabelki - załączam screen.

Zresztą gdyby patomorfolog widział w tych wycinkach cechy charakterystyczne dla Crohna, to wyraźnie by to napisał, a mowa jest tylko o celiakii.
Także póki co dobra wiadomość, tyle że musisz przestrzegać diety bezglutenowej.
Załączniki
celiakia.jpg
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

mimcia
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 sty 2014, 15:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ropień?

Post autor: mimcia » 10 sie 2018, 11:50

Dziękuję Noelia :) Ty to zawsze konkretnie odpowiesz ;) A skoro już jesteś dostępna to mam pytanie... Skąd zatem ropnie? Nacieki na jelitach? :( Skąd tak wysokie CRP :( Takie akcje przy Celiaki nie mają miejsca przecież... :(
2001 - Resekcja jelita cienkiego 33 cm -brak diagnozy. 09.05.2018 - Ropien w zatoce douglasa. Brak diagnozy.
14.07.2018 - Ropien po raz kolejny :( Odbytnica i esica zapalone w obrazie TK. Wstępna diagnoza:Crohn
15.09.2018 - ENTEROGRAFIA - Naciek zapalny na esicy,jelicie cienkim , zwężenia j.c , przetoka i ropien.
10.12.2018 - resekcja jelita cienkiego . Coraz bliżej ostatecznej diagnozy...
28.12.2018 - hist pat potwierdzony- Witaj mój kochany CROHNIKU :)

mimcia
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 sty 2014, 15:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ropień?

Post autor: mimcia » 10 sie 2018, 11:51

Ps. Wyniki hist pat z kolonoskopii właśnie odebrałam i są czyste... Jelito zdrowe...
2001 - Resekcja jelita cienkiego 33 cm -brak diagnozy. 09.05.2018 - Ropien w zatoce douglasa. Brak diagnozy.
14.07.2018 - Ropien po raz kolejny :( Odbytnica i esica zapalone w obrazie TK. Wstępna diagnoza:Crohn
15.09.2018 - ENTEROGRAFIA - Naciek zapalny na esicy,jelicie cienkim , zwężenia j.c , przetoka i ropien.
10.12.2018 - resekcja jelita cienkiego . Coraz bliżej ostatecznej diagnozy...
28.12.2018 - hist pat potwierdzony- Witaj mój kochany CROHNIKU :)

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: ropień?

Post autor: BlackRose » 10 sie 2018, 13:35

Mimcia fajnie by było gdyby to nie był Crohn, u mnie niestety nie ma wątpliwości, bo wyszedł jasno w histpacie z kolonoskopii.

mimcia
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 sty 2014, 15:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ropień?

Post autor: mimcia » 10 sie 2018, 18:56

BlackRose, nie wiem czy czytałaś powyżej że jest celiakia... :( Tylko cały czas nie kumam skąd ropnie i nacieki na jelitach :(
2001 - Resekcja jelita cienkiego 33 cm -brak diagnozy. 09.05.2018 - Ropien w zatoce douglasa. Brak diagnozy.
14.07.2018 - Ropien po raz kolejny :( Odbytnica i esica zapalone w obrazie TK. Wstępna diagnoza:Crohn
15.09.2018 - ENTEROGRAFIA - Naciek zapalny na esicy,jelicie cienkim , zwężenia j.c , przetoka i ropien.
10.12.2018 - resekcja jelita cienkiego . Coraz bliżej ostatecznej diagnozy...
28.12.2018 - hist pat potwierdzony- Witaj mój kochany CROHNIKU :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: ropień?

Post autor: Noelia » 11 sie 2018, 22:20

mimcia pisze:
10 sie 2018, 11:50
Dziękuję Noelia :) Ty to zawsze konkretnie odpowiesz ;) A skoro już jesteś dostępna to mam pytanie... Skąd zatem ropnie? Nacieki na jelitach? :( Skąd tak wysokie CRP :( Takie akcje przy Celiaki nie mają miejsca przecież... :(
Celiakia takich objawów nie daje.
Ropnie są charakterystyczne dla CD, ale mogą też wynikać z jakichś poważnych zakażeń bakteryjnych (ogólnie to ropa zawsze jest spowodowana infekcją bakteryjną).
Może np. ta wspomniana kilka postów wcześniej Yersinia - bywa mylona z Crohnem, objawy mogą być całkiem podobne.
Tak na szybko znalazłam np. taki artykuł naukowy o ropniach, są tam wymienione możliwe przyczyny:
Ropnie wewnątrzbrzuszne – współczesna diagnostyka i terapia
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”