Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krzysztof Ł
Początkujący ✽✽
Posty: 127
Rejestracja: 12 lut 2012, 18:59
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Post autor: Krzysztof Ł » 17 cze 2014, 01:11

Przy ww chorobach (CU PSC) często podawane są sterydy.
Warto wiedzieć żę objawami książkowymi cukrzycy - zwłaszca cukrzycy typu 2 są podniesione poziomy cukrów wywołane sterydami.
Nawet bez cukrzycy stosowanie większych ilości sterydów powoduje czasami objawy zbliżone do cukrzycy.
Powodują one wzrost łaknienia, spadek okresowy masy ciała przy długotrwałym wzroście, pragnienie potliwość nadmierną czasem, objawy uczulenia na pokarmy mleczne, zwłaszcza na pokarmy z mleka nieprzetworzonego i tłuste i twarde sery.
Objawy te także nasila spożywanie pokarmów zawierających tłuszcze i cukry jednocześnie - zwłaszcza wypieków cukierniczych.
Używając sterydów warto więc z posiłków wykluczyć pokarmy podnoszące znacznie indeks glikemiczny. ( http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-s ... ikemiczny/ )
TZN - tłuszcze (w postaci np ciemnych sosów) bez pokarmów kwaśnych (surówki bigosy kapuśniaki kiszone ogórki które utrzymują właściwy indeks glikemiczny, ale za to powodują inne ujemne skutki)
- cukry
- pokarmy rozgotowane i przetworzone przemysłowo z dodanymi przyprawami, konserwantami, solą i cukrem
_ piwo i inne alkochole (ale piwo zwłaszcza)
Jaja na boczku czy zupy na kiełbasach nie wyredukowane kwasem naturalnym roślinnym.

Ciekawym opinii na ten temat.

[ Dodano: 17-06-2014 ]
Zwłaszcza oczekuję opinii tych którzy spróbowali tak jeść.
Jak najmniej pieczywa poza razowym, jak najmniej mąk ziemniaków (zwłaszcza pure frytek , zapiekanych zasmażanych czy łączonych z mąką) jak najmniej ryżu i kasz poza może peczakopodobnymi, ograniczona ilość nieprzekwaszonych pokarmów mlecznych, ograniczenie ilości tłuszczów, wykluczenie możliwie dużej ilości cukrów z pokarmów.
Zwłaszcza xukrów w pokarmach przetwarzanych (nie surowych warzywach i owocach)

Zwłaszcza polecam osobom mającym skłonności do biegunek, oraz problemów z wątrobą (zwiększone cholesterole oraz podniesione próby wątrobowe).
Ostatnio zmieniony 29 mar 2016, 13:25 przez Krzysztof Ł, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Post autor: Tubisia » 17 cze 2014, 02:38

Krzysztof Ł, z tego co napisałeś i tak się większość trzyma podobnej diety :) Czytałeś Nasz poradnik żywieniowy? Ogólnie jest wiadome czego nie można jeść/nie jeść w zaostrzeniu, a co jeść w remisji. Niestety każdy z Nas ma inaczej i czasem ciężko jeść odpowiednio, jak się nie toleruje niektórych pokarmów, by zachować w organizmie potrzebne mikro- i makroelementy.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
AenSeidhe
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 10 cze 2014, 18:38
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Post autor: AenSeidhe » 18 cze 2014, 11:17

Polecam poradnik o którym napisała Tubisia, ! Wiele się z niego dowiedziałam. U mnie działała jednak metoda prób i błędów - teraz już wiem, co mój organizm toleruje, a co muszę ograniczać.
"Miast żyć tak, jak każe Natura, zaczęliśmy tę Naturę niszczyć."

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Post autor: irek » 22 cze 2014, 07:38

Krzysztof Ł pisze:ograniczenie ilości tłuszczów,.
Załóżmy ,że facet potrzebuje dziennie 1800 kcal. Procentowo tę energię można by rozłożyć tak :
20% -z Białka
30% - z Węglowodanów
50% -z Tłuszczu
I co ,to oznacza w praktyce ?
Otóż taki facet musiałby dziennie zjeść :
450 gr -królika
2250 gr warzyw o niskim indeksie glikemicznym
100 gr prawdziwego masła
Chyba ,że się pomyliłem w wyliczeniach. A gdyby jeszcze bardziej ograniczyć tłuszcz,to by wyszło ,że jeszcze więcej przez jelita należało ,by przepuścić warzyw i białka.
Ciekawi mnie ,co masz na myśli mówiąc o ograniczeniu tłuszczu?

Awatar użytkownika
Krzysztof Ł
Początkujący ✽✽
Posty: 127
Rejestracja: 12 lut 2012, 18:59
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Post autor: Krzysztof Ł » 26 sie 2014, 02:40

Gdy mówimy o PSC to mówimy o blokowaniu spływu żółci, i teraz już jestem tego pewien dtrażnienia jelit albo brakiem żółci do trawienia albo "zleżałą" w wątrobie żółcią..
Po okresowym prawidłowym spływie żółci, jelita pięknie wchodza w reemisję i prawie nie dają popalić.
Co do tłuszczów, odnoszę wrażenie że w PSC które miałem i które może do mnie kiedyś jeszcze wrócić, problemem były wysokie wskaźniki cholesterolu wywołane prawdopodobnie nieprawidłowym trawieniem, i być może odpowiedzią organizmu na trudne trawienie.
Jeśli chodzi o podobieństwa i w PSC i w cukrzycy solidnie szkodliwe są produkty spożywcze wysokoprzetworzone, a pewną ulgę potrafią dawać produkty naturalne. Warzywa niektóre owoce chude mięso w tym ptasie .
Moje odczucia są takie że całkiem inne jet przyswajanie tłuszczów z naturalnie trzymanych zwierząt a całkiem inne od tych z ferm.
Odnoszę wrażenie z osobistych doświadczeń z tą choprobą że należy unikać większych ilości tłuszczów, ale jeszcze bardziej starać się zachować równowagę w nich.
TZn spożywać rozmaite oliwy i oleje zwłaszcza w sórówkach (jeśli można) i sałatkach warzywnych, oraz rybki i inne morskie stwory, a zrezygnować z nadmiernych ilości świninki która w naszym kraju jest podstawą mięsnej diety.
Moje odczucie jest nieco na bakier z zalecaną dietą, bowiem wołowina najwyraźniej mi nie służyła także.
Miałem po niej kłopoty trawienne i nadmierne ilości kwasów żełądkowych, ale wiem że u różnych osób bywa różnie.

Awatar użytkownika
Krzysztof Ł
Początkujący ✽✽
Posty: 127
Rejestracja: 12 lut 2012, 18:59
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Post autor: Krzysztof Ł » 28 gru 2015, 23:54

Ograniczenie tłuszczów, moim zdaniem polega na ograniczeniu tłuszczów które dotąd spożywało się w nadmiarze i częściowe zastąpienie ich zwłaszcza krótkołańcuchowymi tłuszczami. Jednak zauważam że znacznie lepiej reaguję na to gdy spożywam różnoraki tłuszcze - zwierzęce pod postacią smalców w niedużej ilości, oliwę z oliwek, oleje roślinne w niezbyt dużych ilościach, oraz masło w którym występuje jak mi się wydaje niezwykle ważna witamina D.

To zapewne może być juedynie subiektywne wywołane moją odmianą choroby odczucie.

teresa256
Początkujący ✽✽
Posty: 144
Rejestracja: 03 cze 2014, 23:01
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: kielce

Re: Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Post autor: teresa256 » 23 lut 2016, 18:47

mi została cukrzyca posterydowa a w czasie brania sterydów byłam w takim stanie że miałam prawie ścisłą dietę . Moim zdaniem po prostu miałam predyspozycję do cukrzycy [ obciążenia rodzinne ]. Wiele mi znanych osób mimo diety niestety jadą na insulinie

Awatar użytkownika
Krzysztof Ł
Początkujący ✽✽
Posty: 127
Rejestracja: 12 lut 2012, 18:59
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Post autor: Krzysztof Ł » 29 mar 2016, 13:22

Pewnie istnieje coś takiego jak predyspozycje do cukrzycy, choć pewnie część przypadkó bierze się z rodzaju diety wpojonej w rodzinie.
Kiedy człowiek zastanawia się co jeść "pod kątem" to już ma problem. Świadomie czy nie bowiem może ograniczać niezbędne pokarmy. A gdy dotego dochodzą problemy z więcej niż jedną chorobą to dzieje się tragedia. Rzecz w tym jednak że w zasadzie nie ma skąd poza wzajemnymi radami czerpać diet. Sami wiecie że właśnie minn to jeden z powodów że tutaj jest sporo osób, bo duża część poszukuje tutaj odpowiedzi na pytanie jak jeść i co?
A wracając do predyspozycji. Predyspozycja nie jest wyrokiem. Jest co najwyżej żółtą kartką. Kto się wystraszy ma szansę grać dalej. Kto nie w końcu dostanie od losu czerwoną.
Żyj i pozwól innym żyć
CU 1998, PSC2008, i OLTX2014

qwerek
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2014, 20:06
Choroba: CD u brata/siostry
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Cukrzyca lub pseudocukrzyca przy PSC i CU.

Post autor: qwerek » 06 lis 2017, 14:42

Historia 10 letniej Magdy z cukrzycą http://www.szukamdietetyka.pl/artykuly/ ... a-cz1.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”