zwezenie jelita?

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Posty: 496
Rejestracja: 25 mar 2004, 14:27
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk-Przymorze
Kontakt:

zwezenie jelita?

Post autor: Ania16 » 29 cze 2011, 20:08

wiec zaczne od tego, ze zaczelo sie od strasznych boli brzucha.. towarzyszyly im nudnowsci i wymioty, problem straszny z gazami, ktore schodzily tylko jak wymiotowalam.. do tego stany podgoraczkowe, ktore dochodzily do 39stopni zrobili usg wyszlo w okolicy talerza biodrowego zwezenie jelita. teraz w poniedzialek bylam na pasazu przewodu pokarmowego ktore zalecil moj chirurg. napisali tak "przelyk, zoladek i dwunastnica bez zmian. w szybkim czasie wypelnily sie blizsze petle jelita cienkiego. po 1.5 godzinie w jednej z petli jelita cienkiego na wysokosci talerza biodriwego lewego widoczne gladkokonturowane przewezenie, ktore nie powtarza sie na zdjeciach pozniejszych i moze byc spowodowane zmiana czynnosciowa. na zdjeciu po ok 5.5 godzinie widoczne sa znacznie rozdete petle jelita cienkiego oraz przewezenie gladkoscienne w okolicy zespolenia jelita cienkiego z odbytnica.
ciekawi mnie bo w usg wyszlo ze po prawej stronie teraz wyszly dwa w ogole, mam miec rektoskopie robiona 14lipca. nadal strasznie sie mecze, bo jedzenie sprawia mi bol brzucha.. i jem tylko jeden posilek dziennie sniadanie bo nie jestem w stanie jesc nic wiecej.. jesli w rektoskopii wyjda te dwa przewezenia to co mozna robic w takim przypadku? konieczna jest operacja czy mozna w jakis inny sposob? i co oznacza przwezenie spowodowane zmiana czynnosciowa?
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Posty: 1576
Rejestracja: 08 lip 2010, 09:46
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Alutka86 » 30 cze 2011, 06:41

a jak z nutridrinkami i ensure? nie mozna tylko tyle jesc... szkoda organizmu...
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Posty: 496
Rejestracja: 25 mar 2004, 14:27
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk-Przymorze
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Ania16 » 30 cze 2011, 20:43

nie wiem, nie probowalam... jakos przez glowe mi nie przeszlo.. ale obawiam sie ze dzialaja tez zapychajaco... wiem, ze wykanczam swoj organizm bo to zadnych witamin itd.. dzisiaj znow na ketonalu bo wczoraj zjadlam wiecej i dzis juz straszne skurcze w jelitach... moze sprobuje tych nutridronkow.. dzieki;)
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Mamcia » 30 cze 2011, 23:07

Aniu,
nie zapycha a daje ulgę. Oczywiście nie wyleczy cię, chyba, że jet to zwężenia zapalne, a nie zrosty, czy niezwłóknienie. Trochę kosztuje, ale warto spróbować. Możesz też spróbować diety całkowicie bezresztkowej, ale zawsze będzie niedoborowa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Posty: 496
Rejestracja: 25 mar 2004, 14:27
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk-Przymorze
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Ania16 » 01 lip 2011, 10:33

czyli jak mozna leczyc przewezenia? rozumiem ze moga byc wywolane czynnikiem zapalnym i wtedy antybiotyk wystarczy? a jakie inne moga byc czynniki i jak sie leczy?
dziekuje mamciu za odpowiedz
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

tomek1971
Początkujący ✽✽
Posty: 57
Rejestracja: 17 lut 2009, 12:05
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: tomek1971 » 01 lip 2011, 16:14

Ja również mam przewężenia i jeśli mogę ci coś poradzić, a mam to wypróbowane na sobie to tak; staraj się jeść rzeczy zawierające jak najmniej błonnika, jedz małe porcje jednorazowo, jedz często,jedz powoli każdy kęs dobrze pogryż przeżuj wymieszaj w buzi ze ślina,między posiłkami dużo pij wody niegazowanej,jeśli dasz rade pij codziennie siemie lniane odcedzone bez ziarenek.Leki oczywiście swoją drogą. Aha jak masz taką możliwość to po każdym większym posiłku połóż sie na pare minut i poleż- mnie to pomaga i czuje jak treść swobodnie przesuwa się przez jelita. MoZe ktoś ma jeszcze jakieś metody na przewężenia?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Mamcia » 01 lip 2011, 20:53

Zapalne znaczy z powodu NZJ, ale jeszcze nie zwłókniałe. Znając twoją historię i rozpoznanie CU to raczej zrosty, jakieś wgłobienia, anie proces typowy dla CD. Powinnaś mieć wykonaną pełna diagnostykę tych zwężeń np MR. Jeśli pojawia się to okresowo to dieta przemysłowa powinna być reakcja z wyboru.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Posty: 496
Rejestracja: 25 mar 2004, 14:27
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk-Przymorze
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Ania16 » 01 lip 2011, 21:44

MR znaczy rezonans? mialam robiony ale w marcu jak jeszcze tak nie bolalo jelito i nic na nim nie wyszlo. zreszta uwazam ze ten lekarz zle szukal.. bo napisal na wyniku ze stanow zapalnych nie widzi.. nic na temat tego ze nie ma zwezen czy rozdetych petli jelita.. a rozdete musialy byc.. bo sa juz od dosc dawna... dzisiaj uslyszalam od lekarki ze to moga byc zmiany czynnosciowe ktore sie przemieszczaja, cos w stylu nerwoboli i powiedziala ze dobrze by bylo gdybym poszla do psychiatry bo moge miec depresje i to moze byc przyczyna moich zwezen w jelitach.. ale ja i depresja? na pewno nie.. jestem osoba pelna zycia i energii.. ja nie mam miejsca na depresje;/ az sie boje tego na co jeszcze wpadna...
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Mamcia » 02 lip 2011, 14:20

Ale zapis rezonansu powinien być i można go obejrzeć jeszcze raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Posty: 496
Rejestracja: 25 mar 2004, 14:27
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk-Przymorze
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Ania16 » 14 lip 2011, 23:58

witam, mialam kolonoskopie dzisiaj, chirurg stwierdzil ze obraz badania jest conajmniej dziwny. zwezen nie znalazl, mam pojedyncze owrzodzenia, włókniaki (?) i stany zapalne na 70cm jelita cienkiego, pobral chyba z 10wycinkow, bo nie ma pojecia, stwierdzil, ze lepiej dla mnie by bylo gdyby to byl crohn, ale na to nie wyglada, nie moze wykluczyc wirusowego lub bakteryjnego zapalenia np yersinioza.. powiedzial, ze pozostaje czekac na wycinki. czy one moga wykazac yersinioze? po badania po scianach zgieta strasznie szlam, az do teraz tak chodzilam taki bol.. teraz bol troche minal, ale temperature dostalam 38stopni, czuje sie jakby czolg po mnie przejechal.. nie wiem co robic...
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Mamcia » 15 lip 2011, 20:01

I jeszcze muszą wykluczyć gruźlice jelita. ma nadzieję, że to jakieś zakarzenie, a nie CD.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Posty: 496
Rejestracja: 25 mar 2004, 14:27
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk-Przymorze
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Ania16 » 15 lip 2011, 20:21

a jest cos takiego jak gruzlica jelita? na czym to polega? a co to sa te włókniaki? i po wycinkach wyjdzie jesli to cos dziwnego mam?
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Mamcia » 15 lip 2011, 21:18

Wiesz nie jestem specjalistką od hist-patu, ale piszą, że obrazie endoskopowym i mikroskopowym przypomina CD. Zawsze też przy stawianiu rozpoznania należy ją wykluczyć.
Robi się badania zarówno wycinków (posiewy i genetyczne) , jak i testy oparte o pomiar interferony gamma we krwi (QuantiFERON). najprostsza, ale mało czuła jest próba tuberkulinowa.
Włókniak to takie ogóle określenie zgromadzenia tkanki łącznej. natomiast nap w CD zmkiany zapalne mogą ustąpić po leczeniu, a te zwłókniałe już nie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Posty: 496
Rejestracja: 25 mar 2004, 14:27
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk-Przymorze
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Ania16 » 15 lip 2011, 21:37

dziekuje za odpowiedz. wspomne o tym mojemu chirurgowi, pewnie to przemysli.

[ Dodano: 16-07-2011 ]
jakies sposoby na straszne gazy w brzuchu? po kolonoskopii nie moge oddac tego calego powietrza... mam straszne skurcze jelit przez to.. lekarka dala mi ketonal w zastrzykach, ale slabo dziala.. zastanawiam sie czy nie jechac na sor.. ale boje sie ze mnie wysmieja...

[ Dodano: 17-07-2011 ]
bylam w szpitalu, zrobili rendgen i wyszlo jakbym miala niedroznosc, rozdete petle jelit a duzymi poziomami plynow, kroplowki i powtorka, tak samo, zrobili pasaz, pasaz przeszedl, lekarze w szoku, szczeki im opadly normalnie, co nie zmienia faktu ze strasznie rozdete te petle jelit i nie wiem co robic zeby mniej bolalo, bo te gazy nie chca zejsc.. na razie miksuje cale jedzenie ktore jem, nie mam nic do stracenia, ciekawe co powie na to w poniedzialek moj chirurg i moja pani gastrolog az sie boje:/
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: zwezenie jelita?

Post autor: Natalka » 18 lip 2011, 15:21

Ania16 pisze:ciekawe co powie na to w poniedzialek moj chirurg i moja pani gastrolog az sie boje:/
i co tam powiedzieli?
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego”