Dawca

czyli problemy ogólnochorobowe i nie związane z nzj.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
teresa256
Początkujący ✽✽
Posty: 144
Rejestracja: 03 cze 2014, 23:01
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: kielce

Dawca

Post autor: teresa256 » 02 kwie 2015, 11:55

Jak to jest z chorymi na CD CU czy możemy oddawać krew ewentualnie szpik .Nie które leki wykluczają ale jak ktoś nie bierze leków ?

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Dawca

Post autor: patkaas » 02 kwie 2015, 12:25

Ze względu na chorobę autoimmunologiczną nie możemy oddawać krwi, szpiku ani być dawcą organów.
Rejestracja w ODS Fundacji DKMS Polska może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku oraz wytyczne określone przez Światową Organizację Dawców Szpiku (WMDA).

Zgodnie z wytycznymi, poniżej przedstawiono schorzenia bezwzględnie wykluczające z możliwości zostania Dawcą oraz wyjątki wymagające konsultacji medycznej:

...

5. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: sarkoidoza, zapalenie tarczycy Hashimoto, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i inne.

...

10. INNE CHOROBY, TAKIE JAK: wielotorbielowatość nerek, jaskra, osteoporoza, liczne rozległe zabiegi operacyjne zwłaszcza w znieczuleniu ogólnym (więcej niż 3) z wyjątkiem cesarskich cięć, urazy wielonarządowe.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: astma oskrzelowa, alergie, dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa.

11. LEKI: leki wpływające na układ krwiotwórczy, cytostatyki, środki immunosupresyjne.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: inne leki stosowane przewlekle (na stałe).

Jeżeli cierpisz na schorzenie wymagające konsultacji z lekarzem lub po zapoznaniu się z powyższymi informacjami w dalszym ciągu masz wątpliwości czy Twój stan zdrowia pozwala na rejestrację w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych napisz do nas na adres medyczne@dkms.pl

Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się telefonicznie z biurem Fundacji pod numerem +48 22 882 94 00.
Czy choroby autoimmunologiczne są przeszkodą do zostania potencjalnym dawcą narządów?
Choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniem do zostania dawcą organów. Jest to spowodowane tym, iż w czasie ich trwania toczy się proces zapalny (aktywny/przewlekły), który w znaczny sposób uszkadza i zaburza funkcję narządów wewnętrznych oraz szpiku kostnego.

Czy osoba przyjmująca leki immunosupresyjne może zostać dawcą narządów?
Będąc leczonym immunosupresyjnie nie można być dawcą narządów.
Niektóre choroby uniemożliwiają zostanie krwiodawcą a ich przebycie jest równoznaczne z dyskwalifikacją stałą:
aktywne, przewlekłe lub nawracające poważne choroby układu pokarmowego, takie jak np.: marskość wątroby, stan po resekcji (usunięciu) żołądka,

Niektóre choroby lub zabiegi chirurgiczne czy diagnostyczne stanowią powód do rezygnacji z oddawania krwi przez pewien czas tzw. (dyskwalifikacja tymczasowa). Taka dyskwalifikacja trwa różnie długo w zależności od sytuacji:
6 miesięcy po badaniu endoskopowym (gastroskopia, rektoskopia, artroskopia itp.),
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Filifionka
Początkujący ✽✽
Posty: 375
Rejestracja: 12 gru 2014, 14:36
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Myślenice

Re: Dawca

Post autor: Filifionka » 02 kwie 2015, 12:57

patkaas pisze:Ze względu na chorobę autoimmunologiczną nie możemy oddawać krwi, szpiku ani być dawcą organów.
A co jeśli lekarze u których byłam w ogóle nie przejeli sie moim zapaleniem, bo ich zdaniem jest za małe żeby zawracać sobie mną glowę, mimo, że po kolono miałam podejrzenie Crohna? Jeśli nie mam jednoznacznej diagnozy, to Wy byście odpuściły oddwanie krwi? Od dawna chcę to zrobić, ale ciągle się waham.

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Dawca

Post autor: patkaas » 02 kwie 2015, 13:02

Filifionka, przy oddawaniu krwi i tak najpierw jest konsultacja z lekarzem jeśli jest to pierwszy raz, więc wszelkie wątpliwości trzeba przedyskutować z nim. Spróbować zawsze można :) Też zawsze chciałam to zrobić, ale wcześniej brałam leki na trądzik z niewielkimi, niewystarczającymi przerwami, a jak już w końcu zakończyłam terapię, to przypałętało się CU :(
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Filifionka
Początkujący ✽✽
Posty: 375
Rejestracja: 12 gru 2014, 14:36
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Myślenice

Re: Dawca

Post autor: Filifionka » 02 kwie 2015, 13:09

patkaas pisze:Filifionka, przy oddawaniu krwi i tak najpierw jest konsultacja z lekarzem jeśli jest to pierwszy raz, więc wszelkie wątpliwości trzeba przedyskutować z nim. Spróbować zawsze można
Co racja, to racja :smile:
patkaas pisze:Też zawsze chciałam to zrobić, ale wcześniej brałam leki na trądzik z niewielkimi, niewystarczającymi przerwami, a jak już w końcu zakończyłam terapię, to przypałętało się CU
:smutny:

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Dawca

Post autor: Raysha » 02 kwie 2015, 13:34

Szkoda, bo tyle razy mi uratowała życie czyjaś krew, że chętnie bym oddała.

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Dawca

Post autor: kalka_96 » 02 kwie 2015, 13:41

nie mogę się pogodzić z tym, że nie mogę się podzielić krwią. zawsze miałam takie postanowienie że oddam. ale jak zachorowałam to już nic z tego.
można akcję wspierać inaczej. promować wśród znajomych, którzy mogą :D

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Dawca

Post autor: patkaas » 02 kwie 2015, 14:44

Mi szkoda nawet tego, że pośmiertnie nie mogę być dawcą organów... Po co komu przyda się ciało w grobie, które i tak się rozłoży i natura je wchłonie, a tak to może dać komuś innemu szansę na życie.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Posty: 932
Rejestracja: 01 wrz 2007, 18:53
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Dawca

Post autor: cordo » 02 kwie 2015, 18:19

Zawsze możemy wyrazić zgodę aby nasze ciało służyło studentom medycyny, to też jakiś szczytny cel :D

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Dawca

Post autor: kaskaaa1502 » 02 kwie 2015, 19:48

cordo, od dłuższego czasu o takim czymś myśle, tylko nie wiem jak i gdzie taka sprawe załatwiać
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dawca

Post autor: Mamcia » 02 kwie 2015, 19:56

Zrobiła to moja Mama. Zapisało swoje ciało uczelni medycznej aktem notarialnym. Jak to zrobić podpowiedziała uczelnia. Mało - spisała testament życia, w którym określa zasady resustytucji lub innych metod podtrzymywania funkcji życiowych. Niestety w naszej rzeczywistości ten testament, który nosi przy sobie, nie jest wiążący dla medycznych wykonawców usług podtrzymywania życia wbrew woli.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Anonymous_13ece955

Re: Dawca

Post autor: Anonymous_13ece955 » 02 kwie 2015, 20:41

kalka_96 pisze:zawsze miałam takie postanowienie że oddam. ale jak zachorowałam to już nic z tego.
eh, to samo. choć mnie też zawsze blokowała niedowaga. trzeba ważyć min. 50kg by oddać krew.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”