Podróże

czyli problemy ogólnochorobowe i nie związane z nzj.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
alicjazz
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 10 lip 2006, 08:42
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń

Podróże

Post autor: alicjazz » 27 cze 2011, 10:01

Długo szukałam działu, który byłby najlepszy, żeby założyć wątek o podróżowaniu w towarzystwie CU. Stwierdziłam, że w sumie "Sport" jest najlepszy :)
Jestem w podróży od lipca 2009 i chciałabym się podzielić z Wami pewnym spostrzeżeniem.
Od początku. CU zdiagnozowano u mnie w 2003 roku. W miarę szybko i skutecznie udało mi się chorobę zaleczyć. Zaostrzenie pojawiło się po 2 latach, ale dzięki Pentasie znów poradziłam sobie z tym. Kolejne zaostrzenie w 2007 było bardzo lekkie i natychmiast zaleczone.
Kiedy planowałam moją podróż (dookoła świata) brałam pod uwagę fakt, ze może gdzieś mnie dopaść zaostrzenie CU i oczywiście zaopatrzyłam się w odpowiedni zapas Pentasy.
Jak wszyscy dobrze wiemy, leki powinno przechowywać się poniżej mniej więcej 25 stopni C. Niestety w Azji, szczególnie Pd-Wsch nie jest to możliwe, a do tego dochodzi wilgoć. Cały zapas leków był do wyrzucenia. Moja Pentasa po prostu sczerniała.
Jednak mimo moich obaw zaostrzenie nie nastąpiło. Teoretycznie, biorąc pod uwagę azjatycką kuchnię byłam pewna na 99% że CU da znać o sobie prędzej czy później. Nic jednak się nie działo. Nawet najostrzejsze potrawy Tajlandi nie były w stanie zakłócić spokoju moich jelit.
A co jadłam? Głównie ryż z warzywnym curry, jeśli mięso to kurczak lub ryby. Praktycznie prawie zero typowo europejskiego jedzenia typu: chleb, masło, ser żółty itd. Piłam też dużo kawy i to ze słodzonym mlekiem skondensowanym, bo taką najczęściej pije się np w Malezji, a jeszcze będąc w Polsce bardzo rzadko mogłam sobie pozwolić na wypicie kawy. Nic. Wszystko było jak najbardziej OK.
Nie powiem, po ponad roku miałam już dość azjatyckiego ryżu...
Od 8 miesięcy jestem w Australii i mam dostęp do tych wszystkich smaków znanych mi z Europy i oczywiście z możliwości tej korzystam. Ale... no właśnie... CU powróciło w całej swojej krasie.
I teraz się zastanawiam, czy azjatycka kuchnia, mimo, że czasem higiena przyrządzania posiłków pozostawiała wiele do życzenia, a przyprawy są często ostre, jest bardziej przyjazna dla osoby chorującej na CU. Czy to tylko przypadek?
Czy ktoś z Was ma podobne doświadczenia podróżno-kulinarne.
Pozdrawiam
Alicja

Awatar użytkownika
megi_25
Aktywny ✽✽✽
Posty: 640
Rejestracja: 17 lut 2007, 13:11
Choroba: CD u partnera
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podróże

Post autor: megi_25 » 27 cze 2011, 13:04

Może to też kwestia nastawienia. My dość często wyjeżdżamy i powiem szczerze, że mąż nigdy nie ma problemów z jelitami gdy jesteśmy na wyjeździe. Także na pewno czynnik stresu tu działa i jak człowiek jest wyluzowany i szczęśliwy to i jelita śpią :wink:
Żona Crohnowca mama urwisów Wiktora i Wojtka :-)))
Mąż: Leki: BRAK,po humirze dwa lata remisji endoskopowej teraz nawrót !!!!!

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
MartynaT
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 20 kwie 2012, 23:32
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Podróże

Post autor: MartynaT » 23 kwie 2012, 21:23

Hmmm... też wydaje mi się, że to jest kwestia pewnego luzu w podróży. Chociaż "ichniejsza" kuchnia też ma coś w sobie. Ja mam CU zaparciowe i muszę jeść błonnik (przyjazny z odpowiednich dla mnie warzyw) i gotuję raczej w stylu azjatyckim i może to też przypadek, ale wtedy mniej boli i jakoś jest spokój... o.O

[ Dodano: 27-04-2012 ]
Ciągnąc wątek... na łikend majowy jadę do znajomych do Berlina. Trochę dygam, bo nie wiem, jak z jedzeniem. Jak wyjdę na cały dzień w miasto, to ciekawe, co będę jadła. Prawidłowe posiłki co 2 godziny mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania. Na szczęście znajomi mają kuchnię i coś sobie przygotuję, "na drogę" też, ale zbladłam na myśl o wakacjach pod namiotem... ciekawe, jak tam w środku dajmy na to Bieszczad będę sobie pichciła pierś z kurczaka na parze... ma ktoś doświadczenia z wakacji pod namiotem w jakiejś głuszy, podczas okresu zaostrzenia (odmiana zaparciowa)?
CU + zaparcia, zajęta tylko odbytnica. Pentasa 1+1g nie pomogła, nieudana próba z Asamaxem. Wlewki Corhydron + Pentasa 1+1 pomogły. Teraz próbuję Wlewki z Salofalku, długo trwało żeby uzyskać efekt

Rudi
Początkujący ✽✽
Posty: 122
Rejestracja: 19 maja 2006, 13:17
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Chodzież

Re: Podróże

Post autor: Rudi » 12 cze 2012, 11:51

Jechac, zwiedzac, podrozowac!

Podrozuje czesto i gesto do krajow wszelakich i jak narazie konto niemalze czyste, czyli podczas wojazy nie zdarzyly sie wieksze turbulencje. Nawet polnocna Afryka byla calkiem bezproblemowa. Zaznaczam, ze bylem tam nie z wykupywana wycieczka, tylko sam zorganizowalem podroz.
Warto sporobowac lokalnych specjalow z kazdego odwiedzanego kraju, wiec jelita testuje za kazdym razem.
Slowem - polecam podroze male i duze!

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: Podróże

Post autor: leila » 15 cze 2012, 20:53

a czy w Hiszpanii trzeba na cos trzeba uwazac jedzac tylko w hotelu?no nie wiem pic soki i jesc surowe owoce?czy tylko gotowane rzeczy,ma byc szwedzki stół
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
MartynaT
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 20 kwie 2012, 23:32
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Podróże

Post autor: MartynaT » 15 cze 2012, 22:26

noooo chyba musisz trzymać się diety takiej jak w domu, jeśli w domu jesz świeże owoce/warzywa, pijesz soki to chyba nie masz się czym przejmować. Czasami w hotelach da się zamówić menu dla np wrzodowców czy coś takiego i gotują pod ciebie.
CU + zaparcia, zajęta tylko odbytnica. Pentasa 1+1g nie pomogła, nieudana próba z Asamaxem. Wlewki Corhydron + Pentasa 1+1 pomogły. Teraz próbuję Wlewki z Salofalku, długo trwało żeby uzyskać efekt

Awatar użytkownika
Artur M
Początkujący ✽✽
Posty: 88
Rejestracja: 24 cze 2008, 23:48
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Podróże

Post autor: Artur M » 20 cze 2012, 01:09

To i ja podzielę się moimi doświadczeniami. Choruję od ... 1987 roku. Tak, tak, toż to ćwierć wieku ;o) W latach 2000-2004 mieszkałem w Hiszpanii, gdzie na 4 lata zapomniałem co to jest Crohn, co to są leki, co to jest biegunka. Przed i po wielokrotne hospitalizacje, zaostrzenia, dieta.
Dla ścisłości, mimo iż czułem się dobrze, to diety przestrzegałem. Jedyne moje grzechy to melony, arbuzy i banany. Ale i tak trzymałem się dzielnie zważywszy na mnogość owoców dostępnych przez cały rok w Hiszpanii.

Czy to klimat, tamtejsza dieta, psychika nie wiem. Chyba wszystko po trochu.
<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>
Artur

biorę: Entocort 2-0-0, Pentasa 2-0-2, witaminy, probiotyki, wzrost: 178, waga: 63kg
<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>>>>

geno
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2012, 22:57
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Tarnobrzeg / Kraków
Kontakt:

Re: Podróże

Post autor: geno » 05 sie 2012, 22:49

Odświeżę odrobinę temat. Mam takie pytanie do osób które podróżowały dużo i mimo wszystko choroba dała o sobie znać zaostrzeniem. Czy na taki wyjazd do egzotycznego kraju zabieraliście jakieś leki tylko na wypadek zaostrzenia? Po to by się jakoś poratować? Raczej na pomoc medyczną nie ma co liczyć. No chyba, że ma się grubszy portfel.
Chętnie bym wyjechał gdzieś za granicę, ale zwyczajnie się boję.

geno
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2012, 22:57
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Tarnobrzeg / Kraków
Kontakt:

Re: Podróże

Post autor: geno » 07 sie 2012, 12:21

magdalene pisze:Jedna z naszych CUDaków wylądowała na wyjeździe z zaostrzeniem w szpitalu i ma teraz do zapłacenia prawie 30 000zł.
Trochę mnie tą kwotą nastraszyłaś.

ree
Początkujący ✽✽
Posty: 55
Rejestracja: 17 lip 2013, 21:46
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podróże

Post autor: ree » 07 lut 2014, 15:07

Hej,
ja wybieram się do Tajladnii i też nie bardzo wiem jakie leki powinnam ze sobą zabrać w razie zaostrzenia. Ostatnie zaostrzenie miałam przez okres świąteczny tak do połowy stycznia. Obecnie jestem od dwóch tygodni na sterydzie (encorton) i jak co dzień Asamax. Wszystko wróciło do normy, czuje się świetnie, żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.
Troszkę żałuje, że będąc w podróży będę musiała pamiętać o sterydzie.. Mieć go co rano przy sobie, do tego oczywiście zakaz picia alkoholu (są plusy i są minusy takiej sytuacji).. To moja pierwsza przygoda ze sterydem więc nie wiem czy jeśli świetnie się czuje można z dawki schodzić szybciej niż 1/4 na tydzień?
Czy steryd przetrzyma warunki klimatyczne?
Ostatnio zmieniony 24 lut 2014, 23:13 przez ree, łącznie zmieniany 1 raz.

e1231
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 29 maja 2011, 11:42
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: net

Re: Podróże

Post autor: e1231 » 07 lut 2014, 20:15

Dokładnie nie zamartwiaj się. W zeszłym roku byłam w Peru i przeżyłam. Trafiło na okres kiedy moje jelita jeszcze trochę szalały, ale zmierzało ku spokojowi. Oczywiście brałam wtedy encorton i w śladowych ilościach piłam alkohol. Strach mnie obleciał kiedy na różnych forach czytałam o marnym stanie tamtejszych toalet i dlatego zabrałam ze sobą papier toaletowy, ale wrócił ze mną nierozpakowany. Natomiast na takich wyjazdach staram się uważać na to co jem i piję.

JMS
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź 2013, 10:30
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: Podróże

Post autor: JMS » 08 lut 2014, 07:36

Ree nie zamartwiaj się, służba zdrowia w Tajlandii jest na dużo wyższym poziomie niż u Nas. Jak będzie się coś działo, to idź tam do szpitala, zdiagnozują Cię i bez leków nie wypuszczą ! Brak ubezpieczenia zdrowotnego też nie jest problemem, prywatnie leczenie jest tam tanie.

ree
Początkujący ✽✽
Posty: 55
Rejestracja: 17 lip 2013, 21:46
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podróże

Post autor: ree » 08 lut 2014, 10:19

Według zaleceń dr w pierwszym tygodniu brałam dwie tab. 20mg encotron - co tydzień mam schodzić o 1/4 tabletki.Teraz mam 1 tabletkę i pół, za tydzień 1 tab. i 1/4. Nie wczytywałam się jak to z tym sterydem i alkoholem, jakie mogą być skutki, czy to przy jakiejś większej dawce? Na początku marca lecę - wtedy będę brała pół tabletki dziennie.
Zastanawiam się nad tą dużą wilgotnością czy naszym polskim specyfikom nic nie będzie od jej nadmiaru.
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi! :)

forsaken81
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2014, 15:14
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Podróże

Post autor: forsaken81 » 01 sie 2014, 12:13

Jak tam wasze wakacje z CU?
Za dwa dni wybieram się na tygodniową pielgrzymkę i strasznie się boję, że moje jelita zaczną wariować. Czy ktoś z Was był kiedyś na pielgrzymce chorując?
A we wrześniu jdaę na 2 tygodnie do Rumunii pod namiot i tu też wielka obawa.
Ludziska macie jakieś doświadczenia z pielgrzymkami i biwakowaniem?
Co jeść a czego nie?

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Podróże

Post autor: kalka_96 » 01 sie 2014, 12:48

dwa razy byłam na wakacjach w nie najlepszym stanie. najbardziej przeszkadzał mi ból brzucha.
na szczęście zawsze udawało się znaleźć jakieś wc :wink:
Jedz to, co masz pewność, że Ci nie szkodzi. Lepiej nie drażnić flaka jakimś fastfoodem czy pikantnym jedzeniem. Przeglądając zdjęcia z wakacji z poprzednich lat, zauważyłam że chyba na każdym mam nutridrinka w kieszeni ;) Więc mój sposób na jedzenie w niepewnych miejscach, to własnie dożywianie się jakimiś odżywkami polecanymi dla nas.
Na biwaku chyba będzie ciężko z toaletą?
Nie myśl o tym, że jelita zwariują, bo przyciągasz do siebie niepotrzebnie złe myśli, które lubią się spełniać.
Miłych wakacji i duuużo odpoczynku! ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”