czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Pytania i odpowiedzi na temat wiary, moralności oraz etyki.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
prunia
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:46
Choroba: nie ustalono
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: powiat Tarnobrzeski

czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: prunia » 29 sty 2010, 18:38

czytałam różne wypowiedzi , ale do końca nie znam stanowiska kościoła , czy to grzech śmiertelny z którego nalezy się wyspowiadać ? czy wystarczy żal za grzechy i można przystąpić do komuni św , czy może być sytuacja usprawiedliwiona takie zachowanie ? interesują mnie wasze poglądy , fajne to forum , mam nadzieję że nie uraziłam takim pytaniem ?
Ostatnio zmieniony 29 sty 2010, 21:41 przez prunia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deep navy
Aktywny ✽✽✽
Posty: 581
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:45
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: zza Buga

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: deep navy » 29 sty 2010, 20:02

Jeżeli samogwałt jest grzechem śmiertelnym to... 99 % ludzi czeka piekło.
"Wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie" J.Lennon

Awatar użytkownika
artur
Początkujący ✽✽
Posty: 330
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: artur » 29 sty 2010, 20:09

a ten 1% to pewnie ludzie bez rąk :wink:
Murphy:
Jeśli świetnie się czujesz, nie przejmuj się. Przejdzie ci ...

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: tom-as » 29 sty 2010, 20:09

prunia pisze:czy to grzech śmiertelny z którego nalezy się wyspowiadać ?
czy śmiertelny to cięzko powiedziec, ale... spowiadać się trzeba.


btw... grzech śmiertelny - ciekawe wyrażenie. raz - i tak umrzemy. dwa - podobno dusza ludzka jest nieśmiertelna. :zastanawia: ale moge sie mylic

[ Dodano: 29-01-2010 ]
artur pisze:a ten 1% to pewnie ludzie bez rąk :wink:
jak mowi pismo.. jesli reka twoja jest (ma być?) powodem (?) grzechu to ja odetnij - tak w przyblizeniu. wiec bez rak, nog, oczu

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: kasinp » 29 sty 2010, 20:13

deep navy, myślę ze najpierw musialbys podeprzec tę opinie silnymi argumentami , w postaci badan statystycznych ( co do ilosci osob uprawiajacych ten czyn) Chyba ze to byl zart . :wink: Natomiast w kwestii grzechu? Niewiem czy kapłan sluchający spowiedzi bylby w jednym czy drugim kierunku oburzony , jest posrednikiem , to nie on ci wybacza , spowiedz tez jest bardzo osobista , więc czy walniesz prosto z mostu księdzu : Onanizuję się, czy po prostu powiesz , zgrzeszylem czynem , slowem , jakos ślicznie to ujmiesz a w duszy bedziesz zalowal i mial na mysli wlasnie to , to chyba bez roznicy , imho. Ważne abyś sam zalowal jesli uwazasz ze zgrzeszyles!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: obyty.z.cu » 29 sty 2010, 20:22

deep navy pisze:99 % ludzi czeka piekło.
bo niebo jest tylko dla wybrancow !!
Powazniej zas,to zaden to chyba grzech.
prunia pisze:czy może być sytuacja usprawiedliwiona takie zachowanie ?
swoja droga,ostre pytanie jak na forum :wink:
Bez wchodzenia w kontekst pytania, mnie wydaje sie ,ze czlowiek dla zdrowia zrobi wiele.
Czasem dla zdrowia psychicznego i takie doznania sa potrzebne,
moze jeszcze dodalbym, ze lepiej tak niz szukajac zaspokojenia ze szkoda dla innych ludzi.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: Raysha » 29 sty 2010, 20:22

Ale z drugiej strony naukowcy mówią, że to jest normalne zjawisko, zwłaszcza w trakcie dojrzewania. Oczywiście bez przesady.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: tom-as » 29 sty 2010, 20:27

prunia pisze:czy może być sytuacja usprawiedliwiona takie zachowanie ?
kiedyś czytałem o przypadku dośc ciekawym. mianowicie pewien facet mial jakas chorobe nazwijmy to ogolnie 'krocza' (bo dokładnie juz nie wiem o co chodzilo) i jedynym lekarstwem ktore moze nie leczylo w 100% ale jednak dawalo duzo wiecej czasu bez bólu byla regularna masturbacja. problem w tym bym wlasnie taki ze jako osoba wierząca mial dylemat czy dalej sie tak 'leczyc' gdyż kościół uważa taką czynnośc jako grzech który podlega spowiedzi. Nie wiem jak się ta dyskusja skończyła wtedy niemniej jednak dla kościola nie ma taryfy ulgowej.

--edit--
jednak z drugiej strony... za jakis grzech X jeden ksiadz da rozgrzeszenie a drugi nie. tego tez do konca nie kumam.

a watek o ktorym wspominalem to ten: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=5 ... 24&start=0

Awatar użytkownika
Alexandra_
Początkujący ✽✽
Posty: 201
Rejestracja: 24 mar 2008, 00:42
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ****
Kontakt:

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: Alexandra_ » 29 sty 2010, 21:04

Tom-as bo ksiądz nie musi dawać rozgrzeszenia za czynność seksualną która wychodzi daleko 'za' doktryny kościoła. Z jednej prostej przyczyny; jest żal za grzechy, a kto będzie żałował że mu dobrze było? Jest też obietnica poprawy; a co to za obietnica? "Nigdy więcej nie będę współżył/współżyła"? (takie deklaracje przy spowiedzi lecą bardzo rzadko...)

Samogwałt i inne czynności seksualne zakazane przez kościół są grzechem śmiertelnym... i mówię to śmiertelnie poważnie ;)
Ostatnio zmieniony 29 sty 2010, 21:23 przez Alexandra_, łącznie zmieniany 1 raz.
Hey, mister. This here is the stairway to heaven. You know that, don't cha?

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: tom-as » 29 sty 2010, 21:20

Alexandra_ pisze:om-as bo ksiądz nie musi dawać rozgrzeszenia za czynność seksualną
ta moja mysl to juz nie tyczyla tylko seksualnych wyczynów spowiadających sie parafian ;-)
Alexandra_ pisze:Samogwałt i inne czynności seksualne zakazane przed kościół są grzechem śmiertelnym... i mówię to śmiertelnie poważnie ;)
no to się prunia chyba nie ucieszy ;-)

Awatar użytkownika
przemekg
Początkujący ✽✽
Posty: 146
Rejestracja: 29 lip 2009, 12:27
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: przemekg » 29 sty 2010, 21:40

deep navy pisze:samogwałt
według mnie to określenie jest w 100% nie trafione, gwałt to czynność wymuszona mimo własnej woli, a to nie jest czynność wykonywana bez chęci danej osoby.

prunia
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:46
Choroba: nie ustalono
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: powiat Tarnobrzeski

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: prunia » 29 sty 2010, 21:52

właśnie niedawno się dowiedziałam że nazwa onanizm pochodzi od postaci biblijnej Onana , a poruszyłam ten temat odważnie na tym forum jak ktoś powiedział , ponieważ tu właśnie liczę na poważaną dyskusję , wasz pogląd i może przyszło się komuś spowiadać z tego lub rozmawiać z ksiedzem

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: ita71 » 29 sty 2010, 22:34

czy onanizm jest grzechem śmiertelnym
Według katolickiej etyki seksualnej świadomy i dobrowolny akt
onanizmu jest grzechem ciężkim.

http://adonai.pl/czystosc/?id=93
Nigdy nie mów nigdy...

Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
Posty: 1624
Rejestracja: 26 cze 2007, 15:56
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary Śląskie/Żory
Kontakt:

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: Shadowka » 29 sty 2010, 23:24

tak sobie czytam te Wasze rozważania i przypomniała mi się rozmowa z jedną kumpelą z pracy, otóż dziewczyna ma problem z zajściem w ciąże pominę fakt, ze nie weźmie tabletek antykoncepcyjnych które przy PCOS jest jedną formą leczenia, natomiast nie da swojemu facetowi pójść na badania plemników właśnie dlatego, że jest to samogwałt i kościół tego zabrania. Zastanawiałam się więc czy jeżeli to jest w celach diagnostycznych (czy jak pisał tomas leczniczych) to również jest to grzechem, bo gdzieś kościół mówi ,że właśnie jeżeli są przesłanki medyczne to można.
Ale wracając do waszych tutaj myśli to tak z tym, że jest to cudzołóstwo to troche tak że osoby całkowicie samotne mogłyby sie samogwałcić ;) takie masło maślane jak z tym:"czy gdybym uprawiał seks z samym sobą to byłby samogwałt czy kazirodztwo".

ktoś wspomniał o tym, ze sesk ma służyć prokreacji to tak z jednej strony gdyby to miał być jedyny wątek seksu to faceci mogliby to robić zawsze bo przecież mogą sobie zapładniać ile chcą... kobiety tylko pare dni w miesiacu- znów dyskyminacja ciekawe czemu :P
a z drugiej strony to jeżeli tak miałoby być to wiem czemu masturbacja w przypadku faceta byłaby zabroniona - bo to dobry środek antykoncepcyjny u facetów dlatego zabroniony :)

chociaż moje zdanie jest takie, że wole by ludzie to robili niż miałabym na drodze spotykać wielu wariatów :)
Pozdrawiam
Shadi

"nie szukałam doskonałości - sama przyszła "

Obrazek

Awatar użytkownika
Alexandra_
Początkujący ✽✽
Posty: 201
Rejestracja: 24 mar 2008, 00:42
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ****
Kontakt:

Re: czy onanizm jest grzechem śmiertelnym

Post autor: Alexandra_ » 29 sty 2010, 23:58

Hmmm... zdaje mi się, że nikogo w ten sposób nie oświeciło. Może zakaz mastrubacji, seksu analnego i oralnego wiąże się z średniowiecznym poglądem o marnotrawieniu spermy, a to w 'wiekach ciemnych' wiązało się wręcz z zabójstwem, ponieważ wierzono, że każdy mały plemnik jest miniaturą dorosłego człowieka... i proszę ile to dla chwili przyjemności 'zabiło się' się ludzi.
Hey, mister. This here is the stairway to heaven. You know that, don't cha?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Etyka/Religia”