Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Pytania i odpowiedzi na temat wiary, moralności oraz etyki.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: obyty.z.cu » 15 mar 2009, 23:24

tom-as pisze:o rany.... jaki ja jestem ciekawy do czego doprowadzi ta rozmowa a może wykluje sie teoria idealna a nawet ktos udowodni istnienie/nieistnienie boga
tom-as pisze:Jak do tej pory widze tu że każdy siedzi w okopie i zawzięcie broni swojej opinii a do reszty strzela.
tom-as pisze:chyba jedynym miejscem porozumienia dla wszystkich jest opcja że wiara to sprawa indywidualna
PRAWDZIWA DUCHOWOŚĆ

Zapytano raz mistrza:
- Co to jest duchowość?
- Duchowość - odpowiedział - to jest to, co pozwala człowiekowi osiągnąć wewnętrzną przemianę.
- Jeśli zaś ja stosuję metody tradycyjne, jakie przekazali nam mistrzowie, czy nie jest to duchowością?
- Nie będzie duchowością, jeżeli dla ciebie nie spełnia tego zadania. Koc nie jest kocem jeśli cię nie grzeje.
- Znaczy to, że duchowość się zmienia?
- Ludzie się zmieniają, a również ich potrzeby. I tak, co kiedyś było duchowością, już nią nie jest. To, co często uchodzi za duchowość, jest jedynie powtarzaniem dawnych metod.

Ubranie trzeba kroić na miarę człowieka, a nie człowieka na miarę ubrania.

Anthony de Mello

U fryzjera

Pewien mężczyzna poszedł, jak co miesiąc, do fryzjera. Zaczęli rozmawiać o różnych sprawach. Ni z tego, ni z owego, wywiązała się rozmowa o Bogu.

Fryzjer powiedział:

- Wie pan, ja nie wierzę, że Bóg istnieje.

- Dlaczego pan tak uważa? - zapytał klient.

- Cóż, to bardzo proste. Wystarczy tylko wyjść na ulicę, żeby się przekonać, że Bóg nie istnieje. Gdyby Bóg istniał, myśli pan, że istniałoby tyle osób chorych? Istniałyby opuszczone dzieci? Gdyby istniał Bóg, nie byłoby bólu, nie byłoby cierpienia... Po prostu nie mogę sobie wyobrazić Boga, który na to wszystko pozwala.

Klient pomyślał chwilę, chciał coś powiedzieć, ale zrezygnował. Nie chciał wywoływać niepotrzebnej dyskusji. Gdy fryzjer skończył, klient zapłacił i wyszedł. I w tym momencie zobaczył na ulicy człowieka z długą zaniedbaną brodą i włosami. Wyglądało na to, że już od dłuższego czasu jego włosy i broda nie widziały fryzjera. Był zaniedbany i brudny.

Wtedy klient wrócił i powiedział:

- Wie pan co? Fryzjerzy nie istnieją!

- Bardzo śmieszne! Jak to nie istnieją? - zapytał fryzjer - Ja jestem jednym z nich!

- Nie - odparł klient - Fryzjerzy nie istnieją, bo gdyby istnieli, nie byłoby ludzi z długimi włosami i brodą, jak ten człowiek na ulicy.

- A nie, fryzjerzy istnieją, to tylko ludzie nie poszukują nas z własnej woli.

- No właśnie - powiedział klient. - Dokładnie tak. Bóg istnieje, to tylko ludzie Go nie szukają i robią to z własnej woli, dlatego jest tyle cierpienia i bólu na świecie.

Bóg nie obiecywał dni bez bólu, radości, bez cierpienia, słońca bez deszczu.
Obiecał siły na każdy dzień, pociechę wśród łez i światło na drodze...

http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=3750293&start=570
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
andzka
Początkujący ✽✽
Posty: 485
Rejestracja: 21 lut 2009, 07:47
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Stargard Szcz.
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: andzka » 16 mar 2009, 06:45

Hmm.... Ot właśnie nic dodać, nic ująć .... :)
Salofalk-wlewki, Asamax 500 - 3x2, remisja :)

Awatar użytkownika
HONIA
Początkujący ✽✽
Posty: 103
Rejestracja: 04 lis 2008, 17:18
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: kościerzyna
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: HONIA » 16 mar 2009, 11:37

obyty.... ja bym chyba nie znalazła lepszych argumentów-pięknie pozdrawiam.

Olek

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Olek » 16 mar 2009, 11:58

Anthony de Mello to jest ten "dziwny Jezuita". Jak dałem wcześniej link do "Przebudzenia", którego on jest autorem, zostałem skrytykowany tutaj na forum. A on bardzo mądrze pisze. To taki OT dla tych, którzy coś krytykują po przeczytaniu jednego zdania.

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
Posty: 1075
Rejestracja: 10 mar 2008, 13:49
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Grzyb333 » 16 mar 2009, 14:38

No obyty, idealnie dobrane cytaty, normalnie nie ma gdzie szpilki wsadzić. Ja jako przedstawiciel obozu sceptyków chylę czoła, pierwszy cytat znakomity - aktualny od zawsze, drugi jest znakomitym zabiegiem logicznym skonstruowanym przez osobę wierzącą. :neutral:
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: exa » 17 mar 2009, 17:44

Olek pisze:Anthony de Mello to jest ten "dziwny Jezuita". Jak dałem wcześniej link do "Przebudzenia", którego on jest autorem, zostałem skrytykowany tutaj na forum. A on bardzo mądrze pisze. To taki OT dla tych, którzy coś krytykują po przeczytaniu jednego zdania.
Olek, "ktoś" nadal twierdzi co twierdził......jedna niby jaskółka wiosny nie czyni, jak mawiają....i nadal nie rozumiem tego zachwytu, dla mnie to sekciarskie...ale co tam...to tylko moje zdanie...
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Olek

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Olek » 17 mar 2009, 19:13

Sekciarski to jest Kościól Katolicki. Przeczytaj sobie "przebudzenie". Powiedz mi jak może być sekciarskie coś, co mówi o tym, że samemu trzeba obserwować świat i dochodzić do prawdy, a nie zrzeszać się w jakiejś sekcie (takiej jak np Kościół).

rajan
Aktywny ✽✽✽
Posty: 872
Rejestracja: 14 cze 2007, 00:15
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: ...

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: rajan » 17 mar 2009, 20:03

Olek, ja cię proszę waż słowa, niektórzy na tym forum są katolikami i należy im się jakiś szacunek. exa, też byś mogła lepiej dobierać słowa. Czy odrobina tolerancji i szacunek dla cudzych przekonań to naprawdę tak wiele. :neutral:
Koniec EOT :wink:

Awatar użytkownika
majka12
Początkujący ✽✽
Posty: 148
Rejestracja: 29 lut 2008, 19:50
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: miechów/kraków
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: majka12 » 17 mar 2009, 21:53

Olek pisze:Anthony de Mello to jest ten "dziwny Jezuita". Jak dałem wcześniej link do "Przebudzenia", którego on jest autorem, zostałem skrytykowany tutaj na forum. A on bardzo mądrze pisze.
zgadza sie jest tylko jeden mały problem, poniewaz Anthony de Mello, często głosił rekolekcje, konferencje i na podstawie tego powstawały jego póżniejsze książki, on sam ich potem nie pisał i z tego co do mnie dotarło nieautoryzował, bo poprostu umarł, nie pamiętam czy i czasem wśród nich tak nie powstała pozycja Przebudzenie. Ksiązki te powstawały na podstawie nagrań tychrze spotkań, konferencji i niektóre sprawy zostawały nie dokońca wyjasnione, czy tez dobrze przekazane - tak jakby autor rzeczywiście chciał, powiedziec. Czasem było cos wyrywane z kontekstu...
no i zrodziły sie przez to kontrowersyjne sprawy....
to taki mały ot wyjaśniający

poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 17 mar 2009, 22:05 przez majka12, łącznie zmieniany 1 raz.

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: exa » 18 mar 2009, 07:03

rajan pisze:exa, też byś mogła lepiej dobierać słowa. Czy odrobina tolerancji i szacunek dla cudzych przekonań to naprawdę tak wiele. :neutral:
rajan, to co napisałam to moje przekonanie....zatem poproszę o tolerancję :mrgreen: ...uzasadniałam to w wątku o Przebudzeniu i powtarzac nie będę......a do czego prowadzi kiedy się za bardzo do serca weźmie? wystarczy porozmawiac z Olkiem....mało jeszcze?
majka12 pisze:czy i czasem wśród nich tak nie powstała pozycja Przebudzenie.
z tego co czytałam, to tak było...o manipulację jest bardzo łatwo...pisałam tez co zostało skrytykowane przez kościół katolicki, ale nie mogę znaleźc tego wątku :(...
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

rajan
Aktywny ✽✽✽
Posty: 872
Rejestracja: 14 cze 2007, 00:15
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: ...

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: rajan » 18 mar 2009, 08:32

exa, ale pisząc, że to "sekciarskie" sprowokowałaś Olka na co on zareagował ripostą / atakiem na Kościół Katolicki. Znając temperament Olka mogłaś się powstrzymać, a tak znowu zrobiło sie niemiło.

Olek

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Olek » 18 mar 2009, 09:59

Czyli to co zostało skrytykowane przez kościół katolicki to jest od razu złe? No ludzie myślcie czasem sami, a nie ufajcie ślepo kościołowi.

Olek

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Olek » 18 mar 2009, 10:46

kota, czytaj uważnie. Wierzę w Boga, ale nie wierze w to co głosi Kościół. Ateiści i katolicy myślą, że albo się wierzy w Kościół (czyli wg nich Boga), albo się wierzy, że Boga nie ma. Ale są też ludzie wierzący w Boga, ale nie będący katolikami, muzułmaninami itd.

P.S. http://www.demotywatory.pl/demot/286_500.jpg :mrgreen:

Olek

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Olek » 18 mar 2009, 11:28

kota pisze:

Olek, wiesz co? Ty się niedługo drugiego ostrzeżenia nabawisz, bo jesteś tak arogancki, że mi się nie chce czytać Twoich wypowiedzi. nie obchodzi mnie, czy też na tym stracę warnem, ale po prostu.. weź się czasem hamuj, co?
Nic teraz nie napisałem coby zasługiwało na ostrzeżenie. Pierwsze dostałem za wklejenie linku o aborcji (był zbyt drastyczny), a nie za to co piszę. Jak nie chcesz czytac moich wypowiedzi to nikt Ci nie karze.
kota pisze:Olek napisał/a:
Ateiści i katolicy myślą, że albo się wierzy w Kościół (czyli wg nich Boga), albo się wierzy, że Boga nie ma.


? chyba coś pokreciłeś.
Nic nie pokręciłem. Jest tak jak chciałem napisać. Nie moja wina, że tego nie rozumiesz.

Awatar użytkownika
deep navy
Aktywny ✽✽✽
Posty: 581
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:45
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: zza Buga

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: deep navy » 18 mar 2009, 11:48

Jeżeli ktoś nie wierzy w Boga to... moim zdaniem ta osoba chce tego, aby tak było(aby Boga nie było).
Ostatnio zmieniony 18 mar 2009, 11:52 przez deep navy, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie" J.Lennon

ODPOWIEDZ

Wróć do „Etyka/Religia”