Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Pytania i odpowiedzi na temat wiary, moralności oraz etyki.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: tom-as » 19 gru 2008, 22:18

Olek pisze:Jak można zakładać, że nie ma Boga, skoro tego niewiadomo? To tak jakby ktoś zakładał, że nie ma powietrza bo go nie widać, albo że to co nas otacza nie składa się z atomów.
imo... przykład nie trafiony :P istnienie 'powietrza' jak i atomów jest udowodnione ;-)

no chyba że potrafisz udowodnić istnienie boga.
Olek pisze:Jak można zakładać, że nie ma Boga, skoro tego niewiadomo?
więc przez analogie...

jak można zakładać, ze bog jest, skoro tego niewiadomo? ;-)
Ostatnio zmieniony 20 gru 2008, 09:41 przez tom-as, łącznie zmieniany 1 raz.

Olek

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Olek » 19 gru 2008, 22:21

Może masz rację, że przykłady nie trafione.
Ale niech mi ktoś udowodni, że Boga nie ma. Nie da się tego udowodnić.
A na to, że Bóg jest nie ma dowodów, ale ktoś musiał stworzyć świat. Nie wierzę w jednego Boga, ale jestem pewny że jest jakaś wyższa siła, która stworzyła świat.

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
Posty: 1075
Rejestracja: 10 mar 2008, 13:49
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Grzyb333 » 19 gru 2008, 23:24

tom-as pisze:no chyba że potrafisz udowodnić istnienie boga.
Gdyby kiedykolwiek udowodniono istnienie Boga, to religia nie byłaby już religią, religia stałaby się dziedziną fizyki.

Każda religia opiera się na wierze, a po co wierzyć w to co istnieje i jest udowodnione? A kiedy już wszystko zostanie udowodnione, to ludzie stracą motywację do działania, bo nie będzie już czego szukać, a ludzkość ogarnie potworna nuda. :mrgreen:
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Raysha » 20 gru 2008, 09:36

Olek pisze:misiek1, ten artykuł napisał ateista, więc go nie polecam.
Aby poznać obiektywną opinię to musisz poczytać opinie i swojej wiary jak i całkiem przeciwną opinie - ateizmu. Wtedy wyciągasz sam wnioski, a nie kierujesz się ślepo w jednym kierunku. Wtedy dla mnie to jest mało wiarygodny, bo uznajesz za święte wszystko co Twoja religia mówi, a nie wyciągasz sam wniosków, choćby tego nie przeczytawszy.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: tom-as » 20 gru 2008, 09:46

Olek pisze:Ale niech mi ktoś udowodni, że Boga nie ma. Nie da się tego udowodnić.
no i mniej więcej do tego dążę...

tak samo jak nie da sie udowodnic ze boga nie ma, to tak samo nie mozna udowodnic ze bog jest.

wiec idac dalej... jedna religia bedzie sie opierac na tym ze bedzie wierzyc ze bog jest... a druga bedzie wierzyc ze boga nie ma. i obie religie maja do tego prawo.

Olek

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Olek » 20 gru 2008, 11:35

Annrii pisze:
Olek pisze:misiek1, ten artykuł napisał ateista, więc go nie polecam.
Aby poznać obiektywną opinię to musisz poczytać opinie i swojej wiary jak i całkiem przeciwną opinie - ateizmu. Wtedy wyciągasz sam wnioski, a nie kierujesz się ślepo w jednym kierunku. Wtedy dla mnie to jest mało wiarygodny, bo uznajesz za święte wszystko co Twoja religia mówi, a nie wyciągasz sam wniosków, choćby tego nie przeczytawszy.
Anrii po części się z Tobą zgadzam. Tylko, że właśnie nie ma czegoś takiego jak "moja" religia. Ja nie patrzę ślepo w jednym kierunku, tylko wyciągam sam wnioski. Dlatego odwróciłem się od katolicyzmu, bo zacząłem się zastanawiać sam, że przecież każda religia zakłada, że jest tą jedyną, która ma rację. A naprawdę nikt nie ma racji. Ateiści też nie mają racji, bo ślepo zakładają że Boga nie ma. Jeśli chodzi o siwego, z brodą "tatusia" w niebie to mają rację. Jeśli chodzi o istnienie duszy, to być może też. Ale jak można zakładać, że czegoś czego nie widziało się na oczy nie ma? Ja na Twoim miejscu wolałbym być agnostykiem niż ateistą.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Raysha » 20 gru 2008, 11:44

Olek pisze:Ja na Twoim miejscu wolałbym być agnostykiem niż ateistą.
Jest też takie coś

Ateizm agnostyczny — ktoś kto twierdzi że nie wie czy bóg lub bogowie istnieją i w niego/nich nie wierzy.

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
Posty: 1075
Rejestracja: 10 mar 2008, 13:49
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Grzyb333 » 20 gru 2008, 14:41

Trochę i innej beczki, ale tak jakby o tym samym.
Wielu fizyków i matematyków wierzy, że istnieje takie równanie ostateczne, taki wzór matematyczny, który opisuje wszystko, opisuje porządek rzeczy, takie równanie w którym każda niewiadoma daje się rozwiązać. Według nich tym ostatecznym wzorem matematycznym jest Bóg. Jeśli taki wzór istnieje to jest poza zasięgiem możliwości poznawczych ludzkości.

Tak jak w religii, ten matematyczny Bóg jest możliwy, ale nieosiągalny, daje cel i motywację aby go poszukiwać, a w zamian daje radość z odkrywania nowego.

:neutral:
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: exa » 20 gru 2008, 17:25

a nikomu nie daje do myślenia zdanie: jesteśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo?

może odpowiedź jest całkiem inna niż nam się wydaje....może nie jesteśmy jeszcze gotowi na odpowiedź...może nie trzeba wcale udowadniac istnienia Boga?
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
Posty: 1075
Rejestracja: 10 mar 2008, 13:49
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Grzyb333 » 20 gru 2008, 17:45

exa pisze:a nikomu nie daje do myślenia zdanie: jesteśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo?
To zdanie zostało napisane przez człowieka, i dowodzi tylko tupetu ludzi, którzy sądzą że są tak idealni, że Bóg powinien wyglądać tak jak człowiek.
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: exa » 20 gru 2008, 18:03

Grzyb333 pisze:To zdanie zostało napisane przez człowieka, i dowodzi tylko tupetu ludzi, którzy sądzą że są tak idealni, że Bóg powinien wyglądać tak jak człowiek.
byc może......tylko może nie my mamy byc idealni........bo napisałam też, że ludzie byc może nie są jeszcze gotowi na inne odpowiedzi...

do czego zmierza ludzkośc?...skoro technika pozwala nam teraz na rzeczy, za które -set lat temu można było zostac spalonym na stosie...

nie myślmy schematami....
może człowiek kiedyś będzie tylko informacją? dlaczego nie?
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
Posty: 1075
Rejestracja: 10 mar 2008, 13:49
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: Grzyb333 » 20 gru 2008, 18:29

exa pisze:do czego zmierza ludzkośc?...skoro technika pozwala nam teraz na rzeczy, za które -set lat temu można było zostac spalonym na stosie...
A to co dziś jest nieprawdopodobne, za sto lat będzie codziennością, a temat naszej rozmowy nadal będzie aktualny. Czy można udowodnić istnienie Boga? Odpowiedź na to pytanie dla każdego człowieka jest osobista, jedni nie potrzebują dowodu ponieważ wiedzą że on jest, inni są bardziej sceptyczni i zawsze będą poszukiwać dowodu, jeszcze inni nie zawracają sobie głowy takimi pytaniami.
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

Awatar użytkownika
kasieek99
Aktywny ✽✽✽
Posty: 535
Rejestracja: 06 paź 2007, 14:57
Choroba: IBS
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: kasieek99 » 21 gru 2008, 18:14

Olek pisze:A na to, że Bóg jest nie ma dowodów
otoz sa, jest wiele filozoficznych i teologicznych dowodowna istnienie Boga. np. Tomasz z Akwinu, Wolter, Leibnitz itd. Ciekawy w tym wypadku jest Pascal i jego zaklad, w skrocie mowi, ze wiara w Boga sie bardziej "oplaca". Oczywiscie nie sa to dowody empiryczne i z pewnoscia Cie nie zadowola, ale po co udowadniac istnienie Boga?? Wiara, religia jest sfera irracjonalna. nie mozna udowodnic nic co jest irracjonalne.
Poza tym wiara w Boga/sile wyzsza/Logos jakkolwiek to nazwiemy jest czlowiekowi poprostu potrzebna i zawsze bedzie mu towarzyszyc. czlowiek musi wierzyc i wynika to z naszej natury. nawet jezeli nie wierzymy w Boga pokladamy wiare w co innego.
"Życie dając jednocześnie też odbiera każdemu..."

Awatar użytkownika
kasieek99
Aktywny ✽✽✽
Posty: 535
Rejestracja: 06 paź 2007, 14:57
Choroba: IBS
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: kasieek99 » 21 gru 2008, 19:16

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

to sie rozpisales.
odwolujesz sie do Fromma, a twierdzisz ze to nie prawda. Sam Fromm pisal w "Ucieczce od wolnosci " zreszta, o naturze czlowieka i o stałych potrzebach czlowieka, ktore musza zostac spelnione. jedna z nich jest potrzeba przynaleznosci, związania ze światem zewnetrznym. mozna to takze rozumiec jako wiare w sensie naszego uczestnictwa, przynaleznosci do pewnych wartosci, idealow. Wierze w cos, czyli przynaleze do grupy/organizacji/ ktora takze wyznaje te same wartosci co ja. z punktu filozofii Ericha Fromma jest to jak najbardziej naturalne zachowanie czlowieka. gdyz, aby byc osoba szczesliwa i przy zdrowych zmyslach musze miec poczucie emocjonalnego kontaktu ze swiatem.
"Życie dając jednocześnie też odbiera każdemu..."

Awatar użytkownika
kasieek99
Aktywny ✽✽✽
Posty: 535
Rejestracja: 06 paź 2007, 14:57
Choroba: IBS
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Można udowodnić, że Bóg jest lub go nie ma ?

Post autor: kasieek99 » 21 gru 2008, 23:25

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

dla mnie tez nie, nie chodzi mi o wiare w grupe, ale o wspolne priorytety, ktore ta grupe lacza. jezeli wierzymy czy wyznajemy podobne albo takie same, i to laczy nas w dana grupe jest czyms w co wierze. nie musi byc to zwiazane z religia - absolutnie. ma to szerszy sens i odnosi sie do wszystkiego co daje czlowiekowi sile i wiare wlasnie.
"Życie dając jednocześnie też odbiera każdemu..."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Etyka/Religia”