Inny punkt widzenia - Buddyzm

Pytania i odpowiedzi na temat wiary, moralności oraz etyki.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Damian907
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:32
Choroba: nie ustalono
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Wszechświat

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 » 13 gru 2008, 15:48

Annrii pisze:
Damian907 pisze:ania406 napisał/a:
religia, wiara, bog - to wszystko to tylko kwestia potrzeb. ktos potrzebuje boga, wyzszej sily, jakiejs filozoffi, ktora wyznaczy mu zasady zycia.


Buddyzm ma mało wspólnego z religią, bogiem i wiarą, nie jest to system ograniczający - wręcz przeciwnie - nie narzuca żadnych "sztywnych" zasad czy dogmatów.
Słyszałam od taty i brata, że wg nich Buddyzm to filozofia na życie, a nie religia.
O to Damian907 chodziło ci ? :)
Tak, o to :wink:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: obyty.z.cu » 14 gru 2008, 17:25

Damian907 pisze: Buddyzm to filozofia na życie, a nie religia
wszystko oki..ale kazda religia opiera sie na filozofi !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Olek

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Olek » 14 gru 2008, 20:35

Torvik pisze:
Damian907 napisał/a:
Buddyzm to filozofia na życie, a nie religia


wszystko oki..ale kazda religia opiera sie na filozofi !
To coś nowego, ja sądziłem, że religia opiera się na irracjonalnej wierze i dogmatach. Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Ja nie widzę jak z filozofii miała się rozwinąć religia.

Torvik, ale katolicyzm to nie jedyna religia.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: obyty.z.cu » 14 gru 2008, 21:03

Torvik pisze:To coś nowego, ja sądziłem, że religia opiera się na irracjonalnej wierze i dogmatach. Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Ja nie widzę jak z filozofii miała się rozwinąć religia.
Olek pisze:Torvik, ale katolicyzm to nie jedyna religia.
rozwijanie tej mysli stworzy OT...ale..religii powstaje ostatnio wiele...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
Posty: 1075
Rejestracja: 10 mar 2008, 13:49
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Grzyb333 » 14 gru 2008, 21:17

Przeczytałam ten wątek i cóż mogę powiedzieć. Mogę polecić film "Mały Budda". Film w sposób przystępny dla człowieka zachodu przybliża tą bardzo obcą nam religię.
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

Awatar użytkownika
Damian907
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:32
Choroba: nie ustalono
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Wszechświat

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 » 15 gru 2008, 14:56

Grzyb333 pisze:Przeczytałam ten wątek i cóż mogę powiedzieć. Mogę polecić film "Mały Budda". Film w sposób przystępny dla człowieka zachodu przybliża tą bardzo obcą nam religię.
Jeśli ktoś jest zaintersowany, polecam coś szybkiego i konkretnego:

Dobre pytanie, dobra odpowiedź - Bhante Shravasti Dhammika

"Mniej więcej 18 lat temu grupa buddyjskich uczniów z Uniwersytetu Singapurskiego przyszła do mnie, skarżąc się, że często trudno jest udzielić odpowiedzi na zadawane im przez ludzi pytania, dotyczące buddyzmu. Poprosiłem więc, aby przytoczyli jakieś przykłady, a gdy to zrobili, byłem wstrząśnięty tym, że inteligentni, wykształceni młodzi buddyści wiedzą tak niewiele o swojej religii i mają tak wiele wątpliwości, wyjaśniając te rzeczy innym. Zanotowałem wiele z tych pytań, dodałem część tych, które często mnie zadawano i tak oto narodziło się "Dobre pytanie, dobra odpowiedź". Ku mojemu zaskoczeniu i satysfakcji to, co pierwotnie miało służyć Singapurczykom, znalazło czytelników także w wielu innych krajach. Wydrukowano ponad sto pięćdziesiąt tysięcy kopii edycji angielskiej, a ta z kolei doczekała się licznych przedruków w Stanach Zjednoczonych, Malezji, Indiach, Tajlandii oraz na Sri Lance. Niniejsza praca, została ponadto przełożona na czternaście języków, całkiem niedawno na indonezyjski i hiszpański. W wydaniu czwartym, uaktualnionym i poszerzonym, dodałem jeszcze kilka pytań i udzieliłem -mam nadzieję, że dobrych- odpowiedzi na nie. Dodałem także rozdział, zawierający niektóre z pouczeń Buddy. Oby ta krótka książka przyczyniła się do podtrzymania zainteresowania Dhammą Buddy."

S. Dhammika
Singapur, 2005

http://sasana.wikidot.com/dobre-pytanie-dobra-odpowiedz

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Raysha » 20 gru 2008, 09:55

Część postów została przeniesiona do nowego wątku odnośnie, czy istnienie Boga można udowodnić, czy też nie
viewtopic.php?t=6859
:)

vian
Początkujący ✽✽
Posty: 99
Rejestracja: 01 lut 2007, 07:44
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: vian » 31 lip 2009, 12:47

Damian907 pisze:Religia przyszłości będzie religią kosmiczną. Powinna ona przekraczać koncepcję Boga osobowego oraz unikać dogmatów i teologii.
wspaniale powiedziane, nie jestem buddystą ale bardzo szanuję ten system etyczno-filozoficzny. Zastanawialiście się ile religie niosą ze sobą podziałów, konfliktów i wojen? A buddyzm niesie w sobie tyle tolerancji i pokoju - przypomina mi wczesnych Chrześcijan i nauki Jezusa, szkoda, że Kościół jest tak daleki od tych nauk...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Etyka/Religia”