Inny punkt widzenia - Buddyzm

Pytania i odpowiedzi na temat wiary, moralności oraz etyki.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Damian907
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:32
Choroba: nie ustalono
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Wszechświat

Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 » 06 gru 2008, 23:56

Wykład - Buddyzm

http://video.google.com/videoplay?docid ... 9690&hl=pl


Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swoim autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym.

- Budda -


Religia przyszłości będzie religią kosmiczną. Powinna ona przekraczać koncepcję Boga osobowego oraz unikać dogmatów i teologii. Zawierając w sobie zarówno to, co naturalne, jak i to, co duchowe, powinna oprzeć się na poczuciu religijności wyrastającym z doświadczania wszelkich rzeczy naturalnych i duchowych jako pełnej znaczenia jedności. Buddyzm odpowiada takiemu opisowi. (...) Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm.

Albert Einstein



Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczynę szczęścia.

Oby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia.

Oby nie były oddzielone od prawdziwego szczęścia - wolności od cierpienia.

Oby spoczywały w wielkiej równości, wolnej od przywiązania i niechęci.



"Istnieje bardzo prosty sposób, by stać się Buddą. Nie czyńcie zła, nie lgnijcie do życia i śmierci, miejcie głębokie współczucie dla wszystkich odczuwających istot, odnoście się z szacunkiem do tych ponad wami i bądźcie uprzejmi dla tych, którzy stoją niżej. Porzućcie nienawiść i pragnienia, zmartwienia i smutek – oto co zwie się Buddą. Nie szukajcie niczego innego." - Eihei Dogen Zenji, Shoi


Buddyzm w Polsce

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/index.php

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: obyty.z.cu » 07 gru 2008, 12:09

ekumenizm to rozmowa wszystkich religii....
wiara to jedno..otwartosc to drugie....
kazdy w cos wierzy...jedni wynosza to z domu,inni z poszukiwan...

w sumie i tak liczy sie jakim jestes czlowiekiem...a nie jakiej wiary...
"Czlowiek" brzmi dumnie.....ale czy wszyscy to rozumieja"
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Olek

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Olek » 07 gru 2008, 12:35

Mi najbliżej jest do Buddyzmu, ale tak naprawdę chociaż wierzę w Boga, to nie wierzę w żadną religię. Każdy ma swój rozum i sam powinien dochodzić do prawdy, a nie ślepo wierzyć w to co mówi religia.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: obyty.z.cu » 07 gru 2008, 12:52

czlowiek jest istota rozumna..to wszyscy wiedza..(przynajmniej tak mi sie wydaje)...
Olek pisze:wierzę w Boga, to nie wierzę w żadną religię. Każdy ma swój rozum i sam powinien dochodzić do prawdy, a nie ślepo wierzyć w to co mówi religia.
z tego co piszesz to bardziej wierzysz w "jakąś" wartosc nadrzedną,i to oki....
ale..."sam powinien dochodzic do prawdy"..
to juz troche inaczej...
jest przyslowie...najlepiej sie uczyc na błędach innych...
wg mnie wcale nie chodzi o "slepą" wiare w religie....ale w wartosci wlasnie...

no i trzeba rozróżnic wiare od kosciola.....
z drugiej strony ..panstwo bez urzedow to anarchia....

podsumowujac..niema madrych..ale kazdy chce w cos wierzyc....!
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Damian907
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:32
Choroba: nie ustalono
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Wszechświat

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 » 07 gru 2008, 21:41

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Nikt nie każe Ci iść do zakonu :mrgreen:
Buddyzm dla "świeckich" nie wymaga takich wyrzeczeń :wink:

Awatar użytkownika
Damian907
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:32
Choroba: nie ustalono
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Wszechświat

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 » 08 gru 2008, 14:59

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Damian907 pisze:Nikt nie każe Ci iść do zakonu :mrgreen:
Buddyzm dla "świeckich" nie wymaga takich wyrzeczeń :wink:
To nie jest żaden odłam, nie sądzisz chyba że wszyscy w Tybecie są mnichami? :wink:

Olek

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Olek » 08 gru 2008, 19:40

Raczej chrześcijaństwo jest pesymistyczne. Denerwuje mnie jak ksiądz albo katecheta mówi "ofiarujmy Bogu swoje cierpienie". To jest bzdura, ponieważ Bogu zależy na tym zebyśmy byli szczęśliwi. Cierpienie jest znakiem, że coś jest źle i trzeba coś zmienić. Polecam przeczytać "Przebudzenie" Anthony de Mello.

Awatar użytkownika
Damian907
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:32
Choroba: nie ustalono
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Wszechświat

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 » 09 gru 2008, 17:34

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
:smutny:

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Mylisz buddyzm z hinduizmem, buddyzm mówi ISTNIEJE cierpienie, hinduizm mówi życie TO cierpienie.

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

W jaki sposób?

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Niekoniecznie, jeśli ktoś jest przebudzony może wrócić do zwykłego "życia" - jeśli chce oczywiście.
[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

W jakim sensie?

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

W Azji tak, w Europie nie.

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Zbytnio to uprościłaś, ale owszem człowiek dzieląc się z drugim tym co ma znacznie poprawia swoją sytuację :mrgreen:

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Buddyzm nie jest "tylko dla mnichów", istnieją grupy świeckie (nawet w Azji).

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Religią nie jest, bardziej filozofią - ale też nie do końca:

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=27

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: obyty.z.cu » 09 gru 2008, 19:43

ocho....widze ,ze idzie ostro... :lamer:
kiedys ksiadz kanonik..taki naprawde wiekowy...powiedzial..(niewazne w jakich okolicznosciach)...wiesz..tak naprawde to wszyscy wierzymy w jednego Boga....w madrosc i dobrosc..a glupota nigdy sie nie obroni..niepotrzeba Bogu cierpienia..raczej milosci....modlitwa to niepowtarzanie litani...ale rozmowa ...wazne jest to...zeby nie byc zapatrzonym w siebie...ale ,zeby byc otwartym....na innych...

mowcie co chcecie...mnie przekonal...
nie o religie chodzi..ale o wiare,ze robi sie dobrze ....
..no i zasada z zycia doroslego czlowieka (czyli mnie )....wiecej szczescia daje dawanie niz branie.... :!:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Damian907
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:32
Choroba: nie ustalono
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Wszechświat

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 » 10 gru 2008, 16:56

obyty.z.cu pisze:ocho....widze ,ze idzie ostro... :lamer:
kiedys ksiadz kanonik..taki naprawde wiekowy...powiedzial..(niewazne w jakich okolicznosciach)...wiesz..tak naprawde to wszyscy wierzymy w jednego Boga....w madrosc i dobrosc..a glupota nigdy sie nie obroni..niepotrzeba Bogu cierpienia..raczej milosci....modlitwa to niepowtarzanie litani...ale rozmowa ...wazne jest to...zeby nie byc zapatrzonym w siebie...ale ,zeby byc otwartym....na innych...

mowcie co chcecie...mnie przekonal...
nie o religie chodzi..ale o wiare,ze robi sie dobrze ....
..no i zasada z zycia doroslego czlowieka (czyli mnie )....wiecej szczescia daje dawanie niz branie.... :!:
Dokładnie :mrgreen:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: obyty.z.cu » 11 gru 2008, 20:31

= 12 =
Buddyzm nie jest ani pesymistyczny, ani eskapistyczny. To system filozoficzny, religia, duchowa nauka i styl życia, który jest logiczny, praktyczny i uniwersalny. Przez 2500 lat satysfakcjonował duchowe potrzeby prawie jednej trzeciej ludzkości. Przemawia do poszukujących prawdy, ponieważ nie uznaje dogmatów, zadowala i rozum i serce. Kładzie nacisk na zaufanie do siebie i na tolerancję dla innych punktów widzenia. Zawiera w sobie naukę, religię, filozofię, psychologię, mistycyzm, etykę i sztukę. Wskazuje na człowieka jako na jedynego twórcę swego obecnego życia i własnej przyszłości.

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=34
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Posty: 1354
Rejestracja: 02 cze 2008, 23:22
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Znienacka

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Ania406 » 12 gru 2008, 01:06

religia, wiara, bog - to wszystko to tylko kwestia potrzeb. ktos potrzebuje boga, wyzszej sily, jakiejs filozoffi, ktora wyznaczy mu zasady zycia. i to jest ok. ktos inny juz nie. moj brak wiary wynika z braku potrzeby posiadania nadrzednej nade mna istoty. dla mnie to ludzie sa wazni i to co jest tu i teraz. nie kwestionuje istnienia tego wszystkiego (podobnie jak zycia poza nasza planeta), bo nie jestem w stanie tego sprawdzic, ale mam wybor- i wybieram zycie bez tego. nie ma tu wartosciowania- buddyzm lepszy, katolicyzm fe,a muzulmanie jeszcze co innego. wolny wybor- taki powininen byc.
obyty.z.cu, ma racje- wiara w dobre postepowanie jest najwazniejsza. nie jest istotne w czyje imie robimy to co robimy. nie krzywdzic, pomagac, wspolpracowac, dostrzegac drugiego czlowieka- to sa moje przykazania.
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

Awatar użytkownika
Damian907
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 06 gru 2008, 23:32
Choroba: nie ustalono
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Wszechświat

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 » 12 gru 2008, 16:22

ania406 pisze:religia, wiara, bog - to wszystko to tylko kwestia potrzeb. ktos potrzebuje boga, wyzszej sily, jakiejs filozoffi, ktora wyznaczy mu zasady zycia.
Buddyzm ma mało wspólnego z religią, bogiem i wiarą, nie jest to system ograniczający - wręcz przeciwnie - nie narzuca żadnych "sztywnych" zasad czy dogmatów.
ania406 pisze:moj brak wiary wynika z braku potrzeby posiadania nadrzednej nade mna istoty.
Mój również :wink:
ania406 pisze:nie ma tu wartosciowania- buddyzm lepszy, katolicyzm fe,a muzulmanie jeszcze co innego. wolny wybor- taki powininen byc.
Stawianie buddyzmu w jednej linii z katolicyzmem i islamem to nieporozumienie.
ania406 pisze:wiara w dobre postepowanie jest najwazniejsza. nie jest istotne w czyje imie robimy to co robimy. nie krzywdzic, pomagac, wspolpracowac, dostrzegac drugiego czlowieka- to sa moje przykazania.
Dokładnie takie jak w Buddyzmie :roll:

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Raysha » 12 gru 2008, 16:24

Damian907 pisze:ania406 napisał/a:
religia, wiara, bog - to wszystko to tylko kwestia potrzeb. ktos potrzebuje boga, wyzszej sily, jakiejs filozoffi, ktora wyznaczy mu zasady zycia.


Buddyzm ma mało wspólnego z religią, bogiem i wiarą, nie jest to system ograniczający - wręcz przeciwnie - nie narzuca żadnych "sztywnych" zasad czy dogmatów.
Słyszałam od taty i brata, że wg nich Buddyzm to filozofia na życie, a nie religia.
O to Damian907 chodziło ci ? :)

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Posty: 1354
Rejestracja: 02 cze 2008, 23:22
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Znienacka

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Ania406 » 12 gru 2008, 17:51

Damian907 pisze:ania406 napisał/a:
religia, wiara, bog - to wszystko to tylko kwestia potrzeb. ktos potrzebuje boga, wyzszej sily, jakiejs filozoffi, ktora wyznaczy mu zasady zycia.


Buddyzm ma mało wspólnego z religią, bogiem i wiarą, nie jest to system ograniczający - wręcz przeciwnie - nie narzuca żadnych "sztywnych" zasad czy dogmatów.
po pierwsze, nie twierdzilam, ze ma cos wspolnego z bogiem czy religia. ale skoro nalegasz, to powiem, ze z wiara to juz owszem, kazdy system opiera sie na wierze w niego. i kazda filozofia. moja sciezka zyciowa to tez kwestia tego w co wierze.
Damian907 pisze:ania406 napisał/a:
nie ma tu wartosciowania- buddyzm lepszy, katolicyzm fe,a muzulmanie jeszcze co innego. wolny wybor- taki powininen byc.


Stawianie buddyzmu w jednej linii z katolicyzmem i islamem to nieporozumienie.
nie stawiam, to tylko przyklady pewnych systemow, nie ma potrzeby wymieniac kazdej filozofii. punktem wyjscia i puenta jest brak wartosciowania i wolnosc wyboru.
Damian907 pisze:ania406 napisał/a:
wiara w dobre postepowanie jest najwazniejsza. nie jest istotne w czyje imie robimy to co robimy. nie krzywdzic, pomagac, wspolpracowac, dostrzegac drugiego czlowieka- to sa moje przykazania.


Dokładnie takie jak w Buddyzmie :roll:
znow przeskakujesz to co istotne w mojej wypowiedzi zeby udowodnic, ze buddyzm jednak jest fajny. ja tego nie neguje.
a gdyby tak nie doklejac etykietek pod naszymi przekonaniami? to czy bede one mniej warotsciowe? przestana sie sprawdzac?? hmm??
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Etyka/Religia”