Czy w Waszym kościele jest WC?

Pytania i odpowiedzi na temat wiary, moralności oraz etyki.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karolka91
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 21 sty 2014, 19:37
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: Karolka91 » 07 wrz 2014, 21:10

Przepraszam, że ten temat jest taki bezpośredni. Dużo siedzę w domu i myślę o wielu rzeczach. O różnych ograniczeniach i szansach na poprawę życia chorych. Czy w czasie zaostrzeń możecie chodzić normalnie na mszę? Czy w kościele do którego chodzicie jest ogólnodostępna toaletą? W moim kościele nie ma takiej i dlatego od wielu tygodni w nim nie byłam ze strachu przed nagłą potrzebą. Według mnie to nieludzkie, że w takim miejscu brakuje toalety, ponieważ to nie tylko nasz problem. Kobiety ciężarne, dzieci, osoby starsze, każdy przecież może mieć taką nagłą potrzebę :( Co o tym myślicie?

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: deth » 07 wrz 2014, 21:16

Jeszcze kilka lat temu, na terenie przykościelnym, stał drewniany wychodek w miejscu dość ustronnym. Teraz nic nie widzę.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: kaskaaa1502 » 07 wrz 2014, 21:18

u moim kosciele ogolnodostepnej toalety nie ma, ale jest wc w zachrystii (pewnie dla ministrantow) jakos do tej pory udawalo mi sie wytrzymywac ta godzinke w kosciele, najwyzej droga do domu byla biegiem. wg mnie w kosciele tak jak i w innych miejscach publicznych toaleta powinna byc dostepna.

[ Dodano: 07-09-2014 ]
deth, przy moim kosciele tez dawno temu stal taki wynalazek ale nie wiadomo z jakiej przyczyna zniknal:(
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: deth » 07 wrz 2014, 21:20

Psuł estetykę, albo obniżał rangę miejsca ;-) a szkoda....

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Posty: 932
Rejestracja: 01 wrz 2007, 18:53
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: cordo » 07 wrz 2014, 21:20

W moim kościele jest toaleta, ale na kluczyk. Kiedyś chciałem skorzystać i była zamknięta, a po kluczyk pewnie trzeba było iść do kościelnego, więc za dużo zachodu.

Co do osób chorych, tych co mają biegunkę, starszych to oni zazwyczaj nie chodzą do kościoła, raczej ksiądz ich nawiedza w domu. W moim przypadku tak było.

Myślę, że powinna być jakaś dyskretna toaleta np w kruchcie, żeby np Ci co wiedzą, że mogą nie wytrzymać godziny w kościele mogli tam stać i szybko skorzystać jednocześnie nie idąc przez pół kościoła i rozpraszać innych.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: obyty.z.cu » 07 wrz 2014, 21:29

nie wszyscy
" w Kościele" pojmują jak brakuje tego przybytku.Widok dzieci załatwiających potrzeby gdzieś w zakątkach terenu przykościelnego widać im nie przeszkadza.
U mnie wybudowano nowy budynek parafialny,z salą dużą i innymi ,plus oczywiście biuro i mieszkanie proboszcza.Na kolędzie pytałem proboszcza (nowy,nie on budował)- czy udostępni wc dla biorących udział w mszach- odpowiedź: nie przewidziano takiej opcji,ale to również byłby kłopot w utrzymaniu czystości itd.-czyli nici,kicha.
Chorym roznoszą sakrament do domu - to dodał już później,aby jakoś zakończyć pozytywnie.

Wiem jednk że nie wszędzie tak jest,np. w Śremie,na Jezioranach jest kościół,a w nim nie tylko czynne toalety,ale nawet kawiarenka czynna w trakcie mszy (!),no bo mąż na kawie,a żona na mszy.. :wink: po co ma facet łazić gdzieś w tym czasie,np. na piwo :roll:
Mądrze ... no ale tam proboszczowi zależy by ludzie chodzili do kościoła.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 20 lip 2010, 21:59
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolska

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: Agula84 » 07 wrz 2014, 22:00

u mnie w kosciele jest wc, napewno wc ogolnodostępne jest tez w parafii w piwnicznej :) otwarte dla wszystkich chyba od marca tego roku :)
Agula 84 :)

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: kalka_96 » 07 wrz 2014, 22:13

u mnie jest WC przed kościołem ale często zamykane na klucz. I tak jak pisał cordo, po kluczyk trzeba udać się do kościelnego. Zanim znajdzie się kościelnego, zanim on otworzy to minie sporo czasu i jak tu zdążyć? :neutral:
W zaostrzeniach - tych bez gorączki jakoś udało mi się wytrzymać tą godzinkę ale powrót do domu to był maraton, wyścig z czasem. :wink: Dlatego odpuściłam sobie chodzenie na mszę kiedy gorzej się czuję.
obyty.z.cu pisze:Wiem jednk że nie wszędzie tak jest,np. w Śremie,na Jezioranach jest kościół,a w nim nie tylko czynne toalety,ale nawet kawiarenka czynna w trakcie mszy (!),no bo mąż na kawie,a żona na mszy.. po co ma facet łazić gdzieś w tym czasie,np. na piwo
padłam :lol:
Zgadzam się z obyty.z.cu, . Skoro nie przeszkadza im widok dzieciaczków siusiających gdzieś w krzaczkach przy kościele... Dla mnie to jest nienormalne. Powinny być toalety jeżeli zależy im aby ludzie na msze chodzili, a zwłaszcza osoby z chorym przewodem pokarmowym, których przecież jest wielu :neutral:

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: kasia38 » 07 wrz 2014, 22:28

W moim kościele są aż 3 toalety, ale .... żadne nie jest ogólnie dostępna :(
Jedna przy kancelarii, otwarta w godzinach jej urzędowania, nie pokrywa się z nabożeństwami, druga przy wejściu na chór - zawsze zamknięta i trzecia w zakrystii - teoretycznie otwarta, ale krępujące z niej korzystanie. Ale kiedyś tak się złożyło, że musiałam iść dzień po dniu i zastanawiałam się co sobie myśli kościelna, czemu nie chodzę w domu tylko tam przychodzę. Jeden raz też miałam fajną sytuację, dochodzę do kościoła i muszę iść, więc mam jeszcze nadzieję, że zdążę do tej przy kancelarii a tam ksiądz już właśnie wychodzi, bo czas na Mszę, ja więc do niego, żeby sobie szedł, tylko niech da mi klucze to zamknę. Był chyba w szoku ale dał, cały pęk, chyba od wszystkich drzwi. Pewnie biedak przez całą Mszę myślał, co ja teraz z nimi zrobię :)
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
Karolka91
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 21 sty 2014, 19:37
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: Karolka91 » 07 wrz 2014, 22:36

Wiem, że to jest bzdura w porównaniu z problemami jakie stwarza choroba, ale może warto nagłośnić problem? Tak niewiele nieraz trzeba by żyło się lepiej. Mnie jest przykro, że mogę iść do marketu, bo jest w nim toaleta, a do kościoła nie.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: obyty.z.cu » 07 wrz 2014, 22:50

Karolka91 pisze:Mnie jest przykro, że mogę iść do marketu, bo jest w nim toaleta, a do kościoła nie.
pewnie szybciej będą kaplice w markecie niż wc powszechnie w kościołach.
Chyba ks. Lemański miał racje przytaczając cytat z któregoś jego profesorów-
muszą wymrzeć dzisiejsi biskupi = mając na myśli,że musi "nowe" wejść powszechnie do kościoła.

W biznesie inwestycja musi się zwrócić,wie o tym każdy w nim działający,księża jeszcze do tego nie dorośli.
Chcą kasować nie inwestując,tylko ...... mając w nosie potrzeby ludzi.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Anonymous_13ece955

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: Anonymous_13ece955 » 07 wrz 2014, 23:33

obyty.z.cu pisze:pewnie szybciej będą kaplice w markecie niż wc powszechnie w kościołach.
Chyba ks. Lemański miał racje przytaczając cytat z któregoś jego profesorów-
muszą wymrzeć dzisiejsi biskupi = mając na myśli,że musi "nowe" wejść powszechnie do kościoła.
otóż to.
lub musiałby jakiś wysoce postawiony duchowny zachorować na podobne rzeczy i przekonać się na własnej skórze, ile taki WCet dla niektórych znaczy. Może wtedy coś by ruszyło.
Zastrzegam, że nikomu źle nie życzę ;)

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: Gosieńka » 08 wrz 2014, 09:40

U mnie w kościele na osiedlu też nie ma możliwości skorzystać z toalety. Ja z reguły gdy mam jakieś gigantyczne zaostrzenie to odpuszczam sobie pójście do kościoła, bo szkoda się męczyć i stresować. Kiedyś rozmawiałam na ten temat z księdzem i mi powiedział, że ludzka rzecz chorować i żebym się nie martwiła, że w danym dniu nie mogę iść do kościoła. Zawsze zamiast tego mogę włączyć radio albo telewizor i tam wysłuchać mszę. Po to one są, aby osoby które nie są w stanie iść do kościoła z jakiegokolwiek powodu (nie tylko z powodu jelit) mogły w jakiś sposób uczestniczyć w mszy.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: kaskaaa1502 » 08 wrz 2014, 11:15

ja poczekam do tzw "koledy" i niech ma szanowny proboszcz powie, ze żadko chodze na msze to mu powiem, ze w domu do wc zdarzy sie nie zdarzyc a w kosciele to jednak krepujace maszerowac (czyt. bigusiem) przez kosciół, wchodzic na ołtarz chcac wejsc do zachrystii, zeby skorzestac z wc.
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy w Waszym kościele jest WC?

Post autor: gabriella » 08 wrz 2014, 14:24

Karolka91, masz rację, w kościołach i innych miejscach publicznych powinny być toalety. U mnie w kościele na szczęście jest. W drugim, do którego chodzę, jest w zakrystii - w piwnicy. Nie lubię tam chodzić, ale jak muszę, to nie ma problemu. Na szczęście tę godzinę jakoś wytrzymywałam zawsze. A jak miałam mega zaostrzenie, to nie dawałam rady chodzić, bo bym nie usiedziała w ogóle.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Etyka/Religia”