antykoncepcja hormonalna a Crohn

metody zapobiegania ciąży a nieswoiste zapalenia jelit

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Crohn - Diane 35 - zaostrzenie

Post autor: Natuśka » 31 gru 2009, 00:07

Od maja brałam diane 35 jako wspomaganie przy kuracji trądziku. Pod koniec sierpnia miałam MEGA zaostrzenie (krew w stolcu, wymioty, masakryczne ból- wszystko chyba co możliwe). Lekarze nie mogli opanować- podali sterydy. Zrobili ze mną wywiad i wszystko zrzucili właśnie na Diane 35. Zastanawia mnie to, bo lekarz prowadzący nie widział i nadal nie widzi, żadnych przeciwwskazań do jej stosowania, podobnie jak ginekolog, który zapewnił i nadal zapewnia, że nic złego nie będzie się dziać z tej strony. No ale mam dylemat, bo znów zaczynają się pojawiać krosty na twarzy, dekoldzie i plecach (nawet dużo, a nawet bardzo dużo) i lekarz proponuje mi znów diane.

Hmmm... Orientujecie się może czy to Diane 35 może mieć aż taki kolosalny wpływ na zaostrzenie, czy zwalanie winy na ten lek to raczej było rozproszenie odpowiedzialności?
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: antykoncepcja hormonalna a Crohn

Post autor: kasinp » 31 gru 2009, 00:21

ja tam nie wiem co ma tabsa hormonalna do crohna , ale faktem jest ze od dwoch miesiecy nie biore anty i czuje sie duzo lepiej

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: antykoncepcja hormonalna a Crohn

Post autor: Natuśka » 31 gru 2009, 00:25

Może dlatego, że dawały same z siebie efekty uboczne?

A z resztą nie wiem.... ? :cry:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

paulinkaa_x5
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 23 mar 2009, 11:29
Choroba: CD
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

Re: antykoncepcja hormonalna a Crohn

Post autor: paulinkaa_x5 » 17 lut 2010, 10:08

hmmm... dziewczynki moje drogie w listopadzie (dokladnie 13go w piatek) mialam pierwsza w swoim zyciu operacje, usunietio mi ponad 40cm.. jelita cienkiego w tym troche grubego. teraz wlasnie wybieram sie do gina po tabletki antykoncepcyjne, miala ktoras z Was podobny problem czy w ogole mozna po operacji powrocic do tabletek??
164cm/50kg Entocort ,Euthyrox, Pentasa, Azatiopryna, Metronidazol,Trilac, Lanzul,Amotaks

MILKA
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 11 gru 2006, 18:17
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: antykoncepcja hormonalna a Crohn

Post autor: MILKA » 18 lut 2010, 11:10

O tym czy można powrócić, czy nie powinien zadecydować lekarz. Zanim jednak pójdziesz do ginekologa, porozmawiaj z gastrologiem. Ja również jestem po operacji (czerwiec 2009), tabletki mogę przyjmować, czuje się ok. Musisz jedynie pamiętać że działanie czasami może osłabione, kiedy masz nasilone biegunki i wymioty. Ja mam postać biegunkową crohna i muszę powiedzieć, że antykoncepcja działa. Co również potwierdza ginekolog w badaniach usg, widać, że jajniki są "uśpione" Dobrze obserwować siebie i wybrać taka porę na tabletki kiedy jest spokojniej z brzuchem, żeby tabletka mogła się wchłonąć.

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: antykoncepcja hormonalna a Crohn

Post autor: Miska Ryżu » 19 lut 2010, 12:55

MILKA pisze: Zanim jednak pójdziesz do ginekologa, porozmawiaj z gastrologiem.
z gastrologiem porozmawiaj koniecznie, gdyż ciężko jest trafić na ginekologa ktory ma rozeznanie w nzj. niejednokrotnie nawet lekarze przytakują głową że tak tak, rozumieją wiedzą itp a potem niestety wychodzi to, że tak naprawdę wiedzą niewiele.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Posty: 1030
Rejestracja: 05 kwie 2008, 12:53
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Nibylandii:)

Re: antykoncepcja hormonalna a Crohn

Post autor: ewkunia » 21 lut 2010, 15:48

Rozpoczęłam branie Diany. To,co mnie zdziwiło,to nagła zmiana zachowania się jelit. Dotychczas, kibelek odwiedzałam raz dziennie.Dodam,że cykl był zabudzony, stąd wlączenie hormonów. Teraz, wzięłam ok 14tabl. antykonc., nagle jelita ruszyły... Chodzę po 3razy dziennie.Niby fajnie,ale czy to nie sugeruje początku zaostrzenia? Zwlaszcza,że zmniejszyłam jednocześnie dawkę AZY? Masakra. Bez hormonów wariuję (czuję się opuchnięta), z hormonami zaprzyjaźniam się na nowo z wc...I ciąąągle chce mi się spać. Czy któraś z Was miała podobną sytuację?
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Awatar użytkownika
CzarnaMamba
Doświadczony ❃
Posty: 1188
Rejestracja: 30 kwie 2009, 23:01
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubinek :)

Re: antykoncepcja hormonalna a Crohn

Post autor: CzarnaMamba » 21 lut 2010, 22:08

ewkunia, ja jak bralam tabletki, to mialam zaparcia :P mysle, ze owe latanko zasponsorowalo Ci zmniejszenie AZY :/ Polecam wizyte u lekarza, najpierw gastrologa, moze zwiekszy dawke; wtedy tez zobaczysz czy cos sie zmieni ( oczywiscie dodatkowo sie zabezpieczaj ;) ) a jezeli to nie pomoze, to byc moze jest to wina tabletek anty; aczkolwiek pamietaj, ze do zwiekszenia ilosci wyproznien przyczynia sie stres, dieta i inne czynniki :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Alishia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 728
Rejestracja: 12 sty 2007, 19:34
Choroba: CD
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: antykoncepcja hormonalna a Crohn

Post autor: Alishia » 08 lis 2010, 10:38

Od tygodnia biorę Jasminelle i póki co nie zauważyłam żadnych zmian w Crohnie.Mój ginekolog doskonale wie,że mam Crohna i nie raz sam mi proponował tabletki anty(ale miałam stałego partnera i nie chciałam się zabezpieczać).
Co prawda wszystko okej,ale boję się,że te hormony mogą coś tam podziałać na niekorzyść.Póki co ma też wyleczyć zapalenie jajnika,z którym się borykam już jakiś czas.

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
Posty: 2859
Rejestracja: 24 maja 2010, 11:31
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin/Bełżyce/Łuszczów

Re: antykoncepcja hormonalna a Crohn

Post autor: malapkasia » 08 lis 2010, 10:56

ja brałam tabsy ze sterydami i nie było żadnych problemów:) więc nie nakręcaj się:)
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

ODPOWIEDZ

Wróć do „Antykoncepcja”